*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2024  (Αναγνώστηκε 16327 φορές)

P20 και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 29, 2024, 07:12:00 μμ »
Εγώ θα επαναλάβω την άποψή μου, κι ας είναι αντιδημοφιλής, την οποία θεωρώ αυτονόητη σε συνθήκες αξιοκρατίας. Καμμιά απόσπαση εκπαιδευτικού σε φορείς κι υπηρεσίες. Προκήρυξη ΑΣΕΠ για τα κενά των φορέων κι υπηρεσιών με μόνιμους υπαλλήλους. Δε θα 'ναι στην ανεργία ο κόσμος επειδή βολεύεται το κράτος με αποσπασμένους εκπαιδευτικούς κι επειδή βολεύονται κι οι εκπαιδευτικοί που βλέπουν τάξη και βγάζουν καντήλες.

Αυτό που είσαι τόσο σίγουρος ότι με "μόνιμους σχετικούς άλλους" μερικοί φορείς του ΥΠΑΙΘΑ δουλεύουν καλύτερα με ξεπερνά (βασικά μου λέει ότι έχεις μια άποψη θεμιτή, όπως όλοι , αλλά όχι χειροπιαστά δεδομένα από την πραγματικότητα μερικών φορέων - όχι ότι δεν πέφτει βόλεμα , αλλά μερικοί φορείς έχουν - πώς να το κάνουμε; -  ΑΜΕΣΗ σχέση με την εκπαίδευση και τις διδακτικές πρακτικές και ότι δεν το έχεις κατανοήσει δηλώνει ότι δεν δουλευουν καλά με τους μονιμάδες. Δεν θέλω να γράψω συγκεκριμένα, αλλά χαλαρώστε λίγο με την εκπαίδευση , είναι ευρύτερο πράγμα από μια τάξη περίκλειστη. Δεν μιλάμε για τα ανοιχτά σχολεία των νεοφιλελε, αλλά την ουσία). Εγώ από μια δυο υπηρεσίες/φορείς θα πεταγα τελείως έξω τους μόνιμους που λες... Δεν λέω ποιες .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:06:02 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2970
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 29, 2024, 07:18:37 μμ »
Αυτό που είσαι τόσο σίγουρος ότι με "μόνιμους σχετικούς άλλους" μερικοί φορείς του ΥΠΑΙΘΑ δουλεύουν καλύτερα με ξεπερνά (βασικά μου λέει ότι έχεις μια άποψη θεμιτή, όπως όλοι , αλλά όχι χειροπιαστά δεδομένα από την πραγματικότητα μερικών φορέων - όχι ότι δεν πέφτει βόλεμα , αλλά μερικοί φορείς έχουν - πώς να το κάνουμε; -  ΑΜΕΣΗ σχέση με την εκπαίδευση και τις διδακτικές πρακτικές και ότι δεν το έχεις κατανοήσει δηλώνει ότι δεν δουλευουν καλά με τους μονιμάδες. Δεν θέλω να γράψω συγκεκριμένα, αλλά χαλαρώστε λίγο με την εκπαίδευση , είναι ευρύτερο πράγμα από μια τάξη περίκλειστη. Δεν μιλάμε για τα ανοιχτά σχολεία των νεοφιλελε, αλλά την ουσία). Εγώ από μια δυο υπηρεσίες/φορείς θα πεταγα τελείως έξω τους μόνιμους που λες... Δεν λέω ποιες .
Οι θέσεις του δημοσίου είναι για να καλύπτονται από μόνιμους. Όχι δυο ταχυτήτων εργαζόμενοι. Αυτό φωνάζουμε δεκαετίες κι αυτό λέμε και φέτος όπου θ' απολυθούν τέλη Ιούνη χιλιάδες αναπληρωτές εκπαιδευτικοί. Αυτά ισχύουν για όλες τις υπηρεσίες. Και για όλα τα υπουργεία. Απ' το πολιτισμού ως το τουρισμού. Συνεπώς άμεση προκήρυξη θέσεων διορισμού. Δε θα 'ναι ο κόσμος στον ΟΑΕΔ για να εξυπηρετούνται το κράτος με αποσπασμένους κι οι μόνιμοι του παιδείας με το βυσματικό φύλλο πορείας εκτός τάξης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2024, 07:24:04 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος diav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 29, 2024, 07:29:37 μμ »
Εγώ πάλι θα πρότεινα υποχρεωτικά να περνάνε όλοι ένα χρόνο τουλάχιστον απόσπαση από τις διευθύνσεις να δουν από μέσα κάθετα κάπως όλο το σύστημα  8) για εκπαιδευτικούς λόγους

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2970
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 29, 2024, 07:32:07 μμ »
Εγώ πάλι θα πρότεινα υποχρεωτικά να περνάνε όλοι ένα χρόνο τουλάχιστον απόσπαση από τις διευθύνσεις να δουν από μέσα κάθετα κάπως όλο το σύστημα  8) για εκπαιδευτικούς λόγους
Μη λες τέτοια πράματα. Εγώ βγάζω σπυράκια με τον αέρα των γραφείων. Είναι ανθυγιεινός. ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:06:02 »

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 29, 2024, 07:38:45 μμ »
Σκεφτείτε όμως ότι έτσι θα χαθούν αυτομάτως και 3.000 θέσεις αναπληρωτών που προσλαμβάνονται για να αντικαταστήσουν τους αποσπασμένους στους φορείς μόνιμους εκπαιδευτικούς.

Επίσης κάποιες θέσεις θεωρώ πως επιβάλλεται να καλύπτονται με αποσπασμένους εκπαιδευτικούς, ίσως με ένα πλαφόν στο πόσα συνεχόμενα έτη μπορεί να απουσιάζει ο εκπαιδευτικός από την τάξη.

Για την υποστήριξη π.χ. των πρακτικών ασκήσεων των φοιτητών στα παιδαγωγικά τμήματα πιστεύω πως όχι απλώς ενδείκνυται να αξιοποιούνται εκπαιδευτικοί της πράξης, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να αναλάμβαναν τη δουλειά αυτή άτομα που δεν μπήκαν ποτέ σε πραγματική τάξη ή που έχουν πολλά χρόνια να την δουν (όσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά και αν έχουν).

Αντίστοιχα, μπορώ να σκεφτώ και άλλες θέσεις σε φορείς που η πρόσφατη εμπειρία σε τάξη μπορεί να είναι χρήσιμη, κάτι που χάνεται αν αυτή η θέση καλυφθεί με τον διά βίου διορισμό κάποιου μόνιμου υπαλλήλου εκεί (π.χ. σε ορισμένα τμήματα διευθύνσεων εκπαίδευσης, στα ΚΕΔΑΣΥ ακόμα και αν πρόκειται για διοικητική θέση κλπ.).


Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2970
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 29, 2024, 07:45:27 μμ »
Οι αναπληρωτές θα προσληφθούν μόνιμοι είτε στο παιδείας είτε στους φορείς. Κι άνεργοι θα προσληφθούν μόνιμοι στους φορείς έτσι. Μ' αυτό που γίνεται τώρα μόνον το κράτος κερδίζει (με τη μη πρόσληψη μονίμων) κι οι ήδη μόνιμοι που δε γνωρίζουν να διδάσκουν.

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 29, 2024, 08:16:11 μμ »
Θα έπαιρνε όμως το κράτος όλους αυτούς τους μόνιμους; Ή θα προτιμούσε να αφήσει τις θέσεις στους φορείς εντελώς ακάλυπτες ή να καταργήσει πολλές από αυτές; Δεν λέω το σωστό αυτό που λες είναι, αλλά το καθεστώς αυτό βοηθάει και το κράτος και μπορεί να βοηθήσει και τους εκπαιδευτικούς αν γίνεται με διαφάνεια.

Αν όλες οι διαδικασίες γίνονταν με μοριοδότηση, με προκήρυξη συγκεκριμένου αριθμού θέσεων και με πλαφόν στα έτη απόσπασης (κάτι αντίστοιχο νομίζω γίνεται με τις αποσπάσεις στο εξωτερικό), πιστεύω πως δεν θα υπήρχε αυτή η κριτική.

Κάποιες θέσεις σίγουρα δεν έχουν καμιά σχέση με τη δουλειά για την οποία διορίστηκε ένας εκπαιδευτικός, κάποιες άλλες όμως πιστεύω πως θα μπορούσε να τις αναλάβει έστω βραχυπρόθεσμα ένας εκπαιδευτικός (αλίμονο αν η άσκηση αυτού που σπουδάσαμε περιορίζεται μέσα στους τέσσερις τοίχους μιας τάξης).

Αποσυνδεδεμένος diav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 29, 2024, 08:34:20 μμ »
Μη λες τέτοια πράματα. Εγώ βγάζω σπυράκια με τον αέρα των γραφείων. Είναι ανθυγιεινός. ::)

θα προτείνω στα υψηλά κλιμάκια να μπει ποινή στην αξιολόγηση (θα σε φτιάξουμε )



Επίσης κάποιες θέσεις θεωρώ πως επιβάλλεται να καλύπτονται με αποσπασμένους εκπαιδευτικούς, ίσως με ένα πλαφόν στο πόσα συνεχόμενα έτη μπορεί να απουσιάζει ο εκπαιδευτικός από την τάξη.

Για την υποστήριξη π.χ. των πρακτικών ασκήσεων των φοιτητών στα παιδαγωγικά τμήματα πιστεύω πως όχι απλώς ενδείκνυται να αξιοποιούνται εκπαιδευτικοί της πράξης, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να αναλάμβαναν τη δουλειά αυτή άτομα που δεν μπήκαν ποτέ σε πραγματική τάξη ή που έχουν πολλά χρόνια να την δουν (όσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά και αν έχουν).

Αντίστοιχα, μπορώ να σκεφτώ και άλλες θέσεις σε φορείς που η πρόσφατη εμπειρία σε τάξη μπορεί να είναι χρήσιμη, κάτι που χάνεται αν αυτή η θέση καλυφθεί με τον διά βίου διορισμό κάποιου μόνιμου υπαλλήλου εκεί (π.χ. σε ορισμένα τμήματα διευθύνσεων εκπαίδευσης, στα ΚΕΔΑΣΥ ακόμα και αν πρόκειται για διοικητική θέση κλπ.).


όπως τα λες . κόσμος αγγελικά πλασμένος δεν υπάρχει. είναι χρήσιμη κατάσταση
αλλά να έρθουν πίσω και οι στελεχάρες στην τάξη πριν την επόμενη θητεία !
(τις πρακτικές άστες , άλλο μεγάλο αμαρτωλό θέμα, μην το ανοίξουμε και αυτό )

α ρε πιερ , τι κάνουμε να συντηρούμε το νήμα μέχρι να έρθεις πίσω από τις διακοπές (μεθαύριο) να υπογράψεις τις υπόλοιπες !

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2970
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 29, 2024, 09:46:46 μμ »
θα προτείνω στα υψηλά κλιμάκια να μπει ποινή στην αξιολόγηση (θα σε φτιάξουμε )
Έχω μέσον τον ΑΓΕΕΘΑ γατάκια.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3394
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 29, 2024, 09:50:32 μμ »
Προσωπικά δεν θα άντεχα να δουλεύω σε γραφείο. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες θέσεις όπου αράζεις, αλλά οι περισσότερες θεωρώ ότι είναι υπεύθυνες και σοβαρές θέσεις αν κάποιος μπορεί και θέλει να κάνει σωστά την δουλειά του.

Αποσυνδεδεμένος diav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 29, 2024, 10:17:03 μμ »
Έχω μέσον τον ΑΓΕΕΘΑ γατάκια.

σερραίος είσαι;;; δεν πα να χεις και τον σταθμάρχη ... (θες και τα γράφεις ή κατά λάθος; )  8)

θα κλειδώσουν το νήμα και δικαίως , το νου σου....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161269
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.