*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες  (Αναγνώστηκε 3403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« στις: Ιούλιος 12, 2023, 09:44:57 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει ως νεοδιόριστοι τι άδειες (μετ'αποδοχών) δικαιούμαστε; Είχα σκοπό να αρνηθώ τον διορισμό αλλά με άγχωσε το γεγονός ότι μπορεί να γίνει γραπτός διαγωνισμός και τόσα χρόνια να πάνε χαμένα. Σκέφτηκα μήπως πάρω παράταση ορκομωσίας για 1 χρόνο να έχω το περιθώριο να ζυγίσω τα πράγματα ή να πάρω μαζεμένες άδειες που να μετράνε στην προϋπηρεσία. Νομίζω το παλιό σύστημα όπου μπορούσες να κάνεις την οργανική σου όποτε ήθελες ήταν το καλύτερο. Είτε στην αρχή είτε ενδιάμεσα είτε πριν βγεις στη σύνταξη που δεν έχεις και τόσες υποχρεώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:51 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2023, 10:33:38 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει ως νεοδιόριστοι τι άδειες (μετ'αποδοχών) δικαιούμαστε; Είχα σκοπό να αρνηθώ τον διορισμό αλλά με άγχωσε το γεγονός ότι μπορεί να γίνει γραπτός διαγωνισμός και τόσα χρόνια να πάνε χαμένα. Σκέφτηκα μήπως πάρω παράταση ορκομωσίας για 1 χρόνο να έχω το περιθώριο να ζυγίσω τα πράγματα ή να πάρω μαζεμένες άδειες που να μετράνε στην προϋπηρεσία. Νομίζω το παλιό σύστημα όπου μπορούσες να κάνεις την οργανική σου όποτε ήθελες ήταν το καλύτερο. Είτε στην αρχή είτε ενδιάμεσα είτε πριν βγεις στη σύνταξη που δεν έχεις και τόσες υποχρεώσεις.

Παράταση ορκωμοσίας να κανεις γιατί κερδίζεις ένα χρόνο.
Άλλες άδειες μαζεμένες με αποδοχές, δεν θεωρώ ότι είναι εφικτό να πάρει κανεις, νεοδιόριστος ή μη, εκτός αν είναι 9μηνη ανατροφής. Την οργανική σου πρέπει να την κανεις για να πάρεις μετάθεση, βασικά ο νεοδιόριστος «ξεχρεώνει» με την πρώτη λειτουργική τοποθέτηση αλλά δεσμευεσαι από τα δυο χρόνια στον τόπο διορισμού.

Εσένα ποιο είναι το κώλυμα σου; Η μετακίνηση εκτός έδρας;

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2023, 10:43:57 πμ »
Διορίστηκα Β' Κυκλάδων. Δεν μπορεί ο άντρας μου να αφήσει τη δουλειά του επειδή δεν ''βγαίνουμε''. Στην αρχή ενθουσιαστήκαμε όλοι. Ακόμη και τα παιδιά (δημοτικό πηγαίνουν). Είπαμε θα φύγουμε όλοι μαζί και θα βρει ο άντρας μου δουλειά εκεί. (Μίλησα με δευτεροβάθμια και λόγω θέματος υγείας θα πρέπει να έχω άμεση πρόσβαση σε  νοσοκομείο, οπότε μάλλον Σαντορίνη θα είμαι). Ψαχτήκαμε για σπίτι-απίστευτη απογοήτευση. Τα ενοίκια τρελά. Και ο άντρας μου να βρει δουλειά δεν ξέρω αν θα τα βγάλουμε πέρα δεδομένου ότι έχουμε και το σπίτι μας και εκεί τα έξοδα θα τρέχουν. Να πάω μόνη μου φοβάμαι λόγω του θέματος υγείας που αντιμετωπίζω. Είμαι πολύ προβληματισμένη.

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 12, 2023, 10:56:18 πμ »
Μήπως λόγω του προβλήματος υγείας μπορείς να πάρεις κατ'εξαίρεση απόσπαση;Βέβαια θα χρωστάς την οργανική σου αλλά πέρσι που διορίστηκα είδα ότι αρκετοί συνάδελφοι το έκαναν.Είναι μια ανάσα μέχρι να οργανωθείς καλύτερα.Αλλιώς όπως είπε και η συνάδελφος παράταση ορκωμοσίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:51 »

Αποσυνδεδεμένος Frank

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 12, 2023, 11:08:25 πμ »
Συγχαρητήρια για το διορισμό! Όπως σωστά έχουν γράψει κάποιοι μετά το διορισμό αρχίζουν άλλα προβλήματα. Σίγουρα δεν πρέπει να σου μπαίνουν σκέψεις παραίτησης.
Θα εξετάσεις με τον άντρα σου ποιο από τα τρία σενάρια σας εξυπηρετεί: 1) Παράταση ορκωμοσίας , 2) Κατ΄εξαίρεση απόσπαση 3) Φύγαμε για το νησί.
Προσωπικά θα επέλεγα το 3ο. Τα δύο πρώτα αντιμετωπίζουν προσωρινά το πρόβλημα. Δεν το λύνουν. Με το 3ο μένεις για δύο χρόνια στον τόπο διορισμού και μετά με μετάθεση ή απόσπαση επιστρέφεις στο σπίτι. Και εγώ νεοδιόριστος του 2022 είμαι. Έχω διοριστεί μακριά από το σπίτι (ευτυχώς σε στεριά) και σκέφτομαι ότι μένει άλλος ένας χρόνος. Οικονομικά σίγουρα είναι πολύ δύσκολα. Εγώ δανείζομαι από τους δικούς μου (αδέρφια και φίλους). Όλοι αντιλαμβάνονται την κατάστασή μας. Κάνε καλή έρευνα για το σπίτι και επικοινώνησε με το Δήμο μήπως και έχουν να προτείνουν κάτι για εκπαιδευτικούς (μόνιμους και αναπληρωτές). Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2258
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 12, 2023, 11:09:44 πμ »
Μήπως λόγω του προβλήματος υγείας μπορείς να πάρεις κατ'εξαίρεση απόσπαση;Βέβαια θα χρωστάς την οργανική σου αλλά πέρσι που διορίστηκα είδα ότι αρκετοί συνάδελφοι το έκαναν.Είναι μια ανάσα μέχρι να οργανωθείς καλύτερα.Αλλιώς όπως είπε και η συνάδελφος παράταση ορκωμοσίας.

Απόσπαση μπορεί η συνάδελφος να πάρει μόνο αν είναι ειδική κατηγορία (μόνο για συγκεκριμένες παθήσεις). Δεν αρκεί να έχεις πρόβλημα υγείας.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2023, 11:35:09 πμ »
50% αναπηρία εφόρου ζωής. Νεανικός διαβήτης. Οπότε απόσπαση μάλλον δεν μπορώ να πάρω. Μόνη μου φοβάμαι να πάω. Κάνω υπογλυκαιμίες κι αν συμβεί κάτι μέσα στη νύχτα ποιος θα με μεταφέρει στο νοσοκομείο; Το να πάω μόνο με τα παιδιά πάλι με φοβίζει γιατί αν πάθω κάτι εγώ τι θα κάνουν αυτά; Την παράταση ορκωμοσίας την σκέφτηκα μήπως αποφασίσουμε για τρίτο παιδάκι και κάπως έτσι ''γλιτώσω'' τις 2 χρονιές. Ακούγεται άσχημο το ξέρω...Ήθελα τόσο πολύ να διοριστώ γιαυτό κι έβαλα σε όλη την Ελλάδα. Τώρα να μου πείτε να τα λουστείς.





Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2258
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 12, 2023, 11:41:10 πμ »
50% αναπηρία εφόρου ζωής. Νεανικός διαβήτης. Οπότε απόσπαση μάλλον δεν μπορώ να πάρω. Μόνη μου φοβάμαι να πάω. Κάνω υπογλυκαιμίες κι αν συμβεί κάτι μέσα στη νύχτα ποιος θα με μεταφέρει στο νοσοκομείο; Το να πάω μόνο με τα παιδιά πάλι με φοβίζει γιατί αν πάθω κάτι εγώ τι θα κάνουν αυτά; Την παράταση ορκωμοσίας την σκέφτηκα μήπως αποφασίσουμε για τρίτο παιδάκι και κάπως έτσι ''γλιτώσω'' τις 2 χρονιές. Ακούγεται άσχημο το ξέρω...Ήθελα τόσο πολύ να διοριστώ γιαυτό κι έβαλα σε όλη την Ελλάδα. Τώρα να μου πείτε να τα λουστείς.

Συναδέλφισσα κουράγιο. Δυστυχώς (που φτάσαμε να λέμε δυστυχώς που δεν έχω παραπάνω αναπηρία) για να είσαι ειδική κατηγορία νομίζω θέλει 66%+ αναπηρία. Οπότε μάλλον δεν μπορείς να πάρεις απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 12, 2023, 11:50:32 πμ »
50% αναπηρία εφόρου ζωής. Νεανικός διαβήτης. Οπότε απόσπαση μάλλον δεν μπορώ να πάρω. Μόνη μου φοβάμαι να πάω. Κάνω υπογλυκαιμίες κι αν συμβεί κάτι μέσα στη νύχτα ποιος θα με μεταφέρει στο νοσοκομείο; Το να πάω μόνο με τα παιδιά πάλι με φοβίζει γιατί αν πάθω κάτι εγώ τι θα κάνουν αυτά; Την παράταση ορκωμοσίας την σκέφτηκα μήπως αποφασίσουμε για τρίτο παιδάκι και κάπως έτσι ''γλιτώσω'' τις 2 χρονιές. Ακούγεται άσχημο το ξέρω...Ήθελα τόσο πολύ να διοριστώ γιαυτό κι έβαλα σε όλη την Ελλάδα. Τώρα να μου πείτε να τα λουστείς.
Το να σου συμβει κάτι ειναι ενα λαχείο που μπορεί να κληρώσει στον οποιονδήποτε εκπαιδευτικό, κανείς μας δεν ειναι αθάνατος και κάποιοι μπορεί να είχαν προβλήματα υγείας πιο βαριά που δεν τα ήξεραν. Μην χάσεις την ευκαιρία σου, δεν ξέρεις πώς αλλάζουν τα πράγματα. Ενημέρωσε τη διεύθυνση, τον διευθυντή της μονάδας και κάποιον που θα νιώσεις πιο κοντά σου (συνάδελφο, σπιτονοικοκύρη) για να μπορούν να σε έχουν στο νου τους και να σε βοηθήσουν αν χρειαστεί. Ακόμα κι αν υπάρχει μονο κέντρο υγείας, υποθέτω οτι μπορεί να σε καλύψει για το συγκεκριμένο θέμα

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 12, 2023, 11:51:07 πμ »
Δόξα τω Θεό λέω που μπορώ να παραμένω στο 50%. Απλώς ίσως θα έπρεπε να επαναεξεταστούν κάποιες ασθένειες που βρίσκονται στο 50%. Υπάρχουν καρκινοπαθείς που τους έχουν στο 50%. Τέλος πάντων. Γνωρίζετε μήπως, σε περίπτωση που κάνω μεταπτυχιακό πόση άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης δικαιούμαστε, αν είναι μετ'αποδοχών κι αν λογίζεται ως προϋπηρεσία για απόσπαση; Βρήκα τις άδειες που δικαιούνται οι μόνιμοι αλλά στην άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης δεν γράφει ούτε ναι ούτε όχι όπως στις άλλες. όπως καταλάβατε προσπαθώ από κάπου να πιαστώ. :'(

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 12, 2023, 12:37:03 μμ »
Εγω θα σου προτεινα να πας μονη σου ο διαβητης δεν ειναι καγι πιυ ρυθμιζεται ? Φανταζομαι με μια σωστη διατροφη κ αγωγη δεν διορθωνεται? Δεν θελω να σου κανω κουμαντο κ δεν ξερω τι δουλεια κανει ο αντρας σου αλλα αισιοδοξη σε βρισκω οτι θα βρει δουλεια εκει εφικτοτερο το βρισκω να μενεις εγκυος στο τριτο το λεω γιατι ημουνα σαντορινη δεν βρισκεις σπιτι κατω απο 400 ευρω  κ θα πρεπει να υπολογισεις εξοδα σε λογαριασμους τα περισσοτερα δεν εχουν πλυντηρια αλλο εξοδο απο κει κ νερο δεν πινεται θα πρεπεθ να αγοραζεις απο σουπερ μαρκετ  ο μισθος χαμηλα τον πρωτο χρονο βεβαια εσυ που εχεις παιδια κ με τις αυξγσεις που ειπαν μπορει να ναι περισσοτερα ξερω συναδεκφο με παιδια που εφευγε καθε σαββατοκυριακο με πλοιο κ αεροπλανο για να δει τα παιδια της δεν ξερω  πως τα καταφερνανε εγω εφευγα σε τριημερα κ αργιες αλλα εξοδα απο κει να παει να σε τακτοποιησει ο αντρας σου τον πρωτο χρονο κ μετα βλεπετε τι θα κανετε κ η ιος εχει κεντρο υγειας παντως

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 12, 2023, 12:42:03 μμ »
Επισης θες μεταφορικο μεσον η αν βολευεσαι με το κτελ για το σχολειο σου βγαζουν καρτα αλλα ειναι μονο για τις διαδρομες στο σχολειο ειναι κ αυτα τα εξοδα

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2023, 01:03:52 μμ »
Όσο ρυθμισμένος και να είναι ο διαβήτης και όση διατροφή και να κάνεις (η διατροφή είναι για τον διαβήτη τύπου 2) οι υπογλυκαιμίες είναι κάτι που μπορεί να συμβεί ξαφνικά. 3 Φορές έπαθα σοβαρή υπογλυκαιμία σε σημείο που ο άντρας μου νόμιζε ότι έπαθα εγκεφαλικό. Τέλος πάντων. Ο καθένας ξέρει τις δυνάμεις του. Εγώ δε θα το διακινδύνευα να πάω μόνη μου. Θα δηλώσω παράταση ορκωμοσίας και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2023, 01:13:07 μμ »
Κανε αναστολή ορκωμοσίας για ένα χρόνο και αποφάσισε με ψυχραιμία.
Αυτές τις εύκολες δηλώσεις του στιλ πήγαινε μόνη σου ή με τα παιδιά και ο,τι κάτσει, το πολύ πολύ να πεθανεις σε καμία καρότσα, κανεις δεν είναι αθανατοσ κλπ, δεν τις καταλαβαίνω. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες προτεραιότητες και τις ίδιες αντοχές. Το πέρα δώθε σε όλη τη χώρα είναι ωραία περιπετειουλα αν είσαι κάτω από 30 ελευθερος ή σε σχέση που δεν έχει απαιτήσεις για πολλά πολλά. Η εγκατάσταση σε νησί ευνόησε κάποιους από εμάς που πήγαμε μόνοι μας κ παραμειναμε εκεί την ανάγκην φιλοτιμιαν ποιουμενοι, επειδή βρέθηκε κάποιο πρόσωπο, κατά τ άλλα δεν υπάρχει κάποιος που το δοκίμασε αυτό με ζωή στρωμένη και του βγήκαν όλα ρόδινα. Τα δεδομένα αλλάζουν, μεταθέσεις άλλοτε δεν δίνονταν τώρα δίνονται, σε δυο χρόνια δεν ξέρεις, οι αποσπάσεις είναι μια ψυχοφθόρα διαδικασια κάθε χρόνο, θέλει σκέψη το πράγμα και καλύτερα να κερδίσεις έναν χρόνο για να το δεις χωρίς πίεση.




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159991
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.