*

Αποστολέας Θέμα: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 175483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #392 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:06:41 πμ »
Κάποια πληροφορία για την επόμενη φάση σου έδωσαν;;Μάλλον είναι νωρίς ακόμα.. ::).Πιστεύω μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου ..κάτι θα βγάλουν...Το θέμα ειναι πόσους...........  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #393 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:10:20 πμ »
Λίγους ; Πολύ λίγους; Ή ελάχιστους; Το θέμα όμως είναι ότι θα πάρουν τη δόση και μετά έχουμε εκλογές !!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #394 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:30:37 πμ »
Κάποια πληροφορία για την επόμενη φάση σου έδωσαν;;Μάλλον είναι νωρίς ακόμα.. ::).Πιστεύω μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου ..κάτι θα βγάλουν...Το θέμα ειναι πόσους...........  ???

Πήρα να κάνω καταγγελία ,όχι να ρωτήσω για φάση.Τι φάση να βγει με 30 κενά;Είμαστε σοβαροί; Πάρτε κι εσείς.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #395 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:42:11 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.Πήρα στο υποργείο διαμαρτυρόμενη για τις β' αναθέσεις και μου έλεγαν βλακείες του τύπου : εξορθολισμός του δυναμικού κ.ά. Πήρα το διευθυντή του πέμπτου Γυμνασίου Αγρινίου και του είπα πως η γαλλικού έχει 12 ώρες ιστορία παράνομα και μου απάντησε: ναι έχει,αν θέλετε να κάνετε καταγγελία να την κάνετε ,δεν έχω πρόβλημα. :P Έγινα έξαλλη.

Πάρε τον προιστάμενο. Ιάκωβος Παλαιολόγος. Μεσολόγγι. Τρίτο Γραφείο. Είναι παράνομος και να μιλάει έτσι και να καλύπτει την παρανομία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #396 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 12:25:06 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.Πήρα στο υποργείο διαμαρτυρόμενη για τις β' αναθέσεις και μου έλεγαν βλακείες του τύπου : εξορθολισμός του δυναμικού κ.ά. Πήρα το διευθυντή του πέμπτου Γυμνασίου Αγρινίου και του είπα πως η γαλλικού έχει 12 ώρες ιστορία παράνομα και μου απάντησε: ναι έχει,αν θέλετε να κάνετε καταγγελία να την κάνετε ,δεν έχω πρόβλημα. :P Έγινα έξαλλη.
Προφανως για να πει δεν εχω προβλημα , γνωριζει οτι οι καταγγελιες θα πανε απατες...γιατι κτελει εντολες....ρε που φτασαμε ...περσυ 1300 αναπληρωτες και φετος ουτε οι μισοι...αλλα 70 % μειωση δεν ελεγε??????...το πε και το κανε...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #397 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 12:46:25 μμ »
 Η κατάσταση είναι τραγική... Εμείς φέτος δώσαμε δουλειά στους θεολόγους, στους κοινωνιολόγους, στους νομικούς, στους ξενόγλωσσους. Δηλαδή τι έγινε? Με τις συγχωνεύσεις και το κλείσιμο των γραφείων έμειναν χωρίς  ώρες οι προαναφερόμενοι... Πώς κατάφεραν και βρήκαν ώρες... Φυσικά με τις ιστορίες.... και τα μαθήματα επιλογής... Συνάδελφοι... τηλεφωνήστε... καταγγείλετε.. τουλάχιστον ίσως εργαστούμε του χρόνου....

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #398 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 12:47:34 μμ »
 Ας αρχίσουμε όλοι να δίνουμε ονομάτα προισταμένων και σχολεία στο φόρουμ... Δεν υπάρχουν περιθώρια...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #399 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 01:21:22 μμ »
Ας αρχίσουμε όλοι να δίνουμε ονομάτα προισταμένων και σχολεία στο φόρουμ... Δεν υπάρχουν περιθώρια...

Θα συμφωνησω με τη συναδελφο eri02. Δυστυχως αποτελεσμα ΔΕΝ θα εχουμε. Ομως οι κινησεις πρεπει να γινουν.

Θα παρακαλεσω οχι ονοματα δ/ντων στη δημοσια συζητηση. Αυτα μεσω π.μ. Ευχαριστώ!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος poliram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #400 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 01:35:04 μμ »
καλησπέρα και από μενα.
είναι η πρωτη φορά που γράφω αν και σας παρακολουθώ καιρό. Συμφωνώ απολυτα με όλους τους συναδέλφους. Είναι καιρός πια να αντιδράσουμε ΔΥΝΑΜΙΚΑ. Ο κλάδος μας βάλλεται από παντού. Πρέπει να υπερασπιστούμε το δικαίωμα μας στην αξιοπρεπή εργασία και να σταματήσουμε επιτέλους αυτό το χάλι που δημιουργείται μέσα στα δημόσια σχολεία.
Δε θα ήθελα η παρεμβαση μου να θεωρηθεί ως μομφή στους συναδέλφους των άλλων ειδικοτήτων, αλλά νομίζω ότι πρέπει να ισχύσει το "έκαστος στο είδος του"... Ο καθένας μας ας λειτουργήσει σε πρώτη φάση ατομικα και κατόπιν ας δουλέψουμε πιο συντονισμένα με συλλογικό τρόπο. Ήδη η κίνηση που έγινε για τη δημιουργία συλλόγου αδιόριστων φιλολόγων είναι μια πολύ καλή αρχή.
Τι πρέπει να γίνει; Μια επώνυμη καταγελλία στο αντιστοιχο ΠΥΣΔΕ και κατόπιν; Σε περίπτωση που δεν εισακουστούμε ποια πρέπει να είναι η επόμενη κίνησή μας;
Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη για τη φλυαρία μου.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #401 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 01:55:25 μμ »
Ας αρχίσουμε όλοι να δίνουμε ονομάτα προισταμένων και σχολεία στο φόρουμ... Δεν υπάρχουν περιθώρια...

εχω απογοητευθει τιποτα δε γινεται αφου το ίδιο το πυσδε δινει τις ωρες στην γαλλικου, πως θα παω εγω να αντιδράσω; ; ;
πιστευω οτι η αντιδραση θα πρεπει να ερθει από τους γονεις προς στους διευθυντες, να απαιτησουν τα παιδια τους να μαθαινουν την ιστορια απο φιλολογους που εχουν διδαχθει ιστορία και οχι απο ξενογλωσσους

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #402 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 01:58:04 μμ »
Η κατάσταση είναι τραγική... Εμείς φέτος δώσαμε δουλειά στους θεολόγους, στους κοινωνιολόγους, στους νομικούς, στους ξενόγλωσσους. Δηλαδή τι έγινε? Με τις συγχωνεύσεις και το κλείσιμο των γραφείων έμειναν χωρίς  ώρες οι προαναφερόμενοι... Πώς κατάφεραν και βρήκαν ώρες... Φυσικά με τις ιστορίες.... και τα μαθήματα επιλογής... Συνάδελφοι... τηλεφωνήστε... καταγγείλετε.. τουλάχιστον ίσως εργαστούμε του χρόνου....

Σωστά γι αυτο και οι τραγικες μειώσεις στους αναπληρωτές................
ξυπνηστε.
ακόμη και οι βολεμενοι μόνιμοι φιλολογοι γιατι δεν αντιδρούν; ; ; ;.
Τοσος ατομισμός πια............

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #403 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 02:19:40 μμ »
Οι μόνιμοι φιλόλογοι θέλουν να εξυπηρετήσουν τον εκάστοτε συνάδελφο για να μην τρέχει από 'δω και από ΄κει. Τουλάχιστον, εγώ αυτό βίωσα πέρυσι. Συναδελφικότητα από τη μια κι αφού απ' την άλλη δεν επηρεάζονται οι οι ίδιοι σε κάτι, γιατί να αντιδράσουν;
Κι εγώ θεωρώ ότι από τους γονείς θα έπρεπε να προέρχεται η όποια αντίδραση. Είναι και οι μόνοι που ίσως, και να μπορούσαν να εισακουστούν.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος ζυγός90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #404 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 03:16:19 μμ »
Έστειλα ανοιχτή επιστολή προς την ΠΕΦ στo alfavita για το θέμα των β' αναθέσεων και δεν δημοσιεύτηκε. Ως προς τη συνδρομή των γονέων, πιστεύω ότι δε θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Αντιθέτως, η ισχύουσα κατάσταση εξυπηρετεί πολλούς, καθώς οι απαιτήσεις των καθηγητών είναι περιορισμένες και η βαθμολογία συνήθως ιδιαίτερα υψηλή, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αντιδράσεις ούτε από γονείς ούτε από μαθητές. Αυτούς  δεν τους ενδιαφέρει, αν και ορισμένοι μαθητές μου έχουν πει ότι αντιλαμβάνονται τη διαφορά ως προς την ποιότητα του μαθήματος. Η μόνη λύση είναι να γίνουν καταγγελίες επίσημες και επώνυμες. Σίγουρα και η ΠΕΦ θα μπορούσε να βοηθήσει, αλλά αδιαφορεί προκλητικά.

Αποσυνδεδεμένος KIT MAT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #405 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 03:18:35 μμ »
Διαφωνώ. Από εμάς πρέπει να γίνει η όποια αντίδραση. Οι γονείς πολλές φορές ίσως και να μην ενημερώνονται για το ποιος κάνει στα παιδιά τους ιστορία. Μαθητής μου στα Επαλ Σταυρούπολης μου είπε ότι δεν έχουν φιλόλογο και δεν κάνουν φιλολογικά μαθήματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.