*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 870609 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #252 στις: Μάιος 20, 2011, 12:21:44 πμ »
Και έπρεπε να διαβάσουμε όλη την εγκύκλιο από την αρχή για να διαπιστώσουμε τι αλλαγή υπάρχει? ή υπήρχε διευκρίνηση για την αλλαγή κι εγώ δεν την είδα???

Επίσης, προβληματίζομαι για το εξής: είναι λογικό να βγαίνει πρώτα η εγκύκλιος για τους φορείς και να ακολουθεί αυτή για σχολεία, όταν ΔΕΝ ξέρουμε ακόμα ΠΩΣ (δλδ με τι κριτήρια) θα γίνουν οι τελευταίες και με δεδομένο ότι ΠΡΩΤΑ εξετάζεται η αίτηση για φορείς??? Δλδ εάν εγώ προτιμώ σαφέστατα σχολείο, δεν εξυπακούεται ότι θα κάνω αίτηση και για φορέα, εφόσον δεν ξέρω τι θα παίξει με τις αποσπάσεις σε σχολεία??? Και αν πχ βγούνε και πούνε ότι δεν γίνονται τελικά αποσπάσεις σε σχολεία??? Ή εάν βγάλουν συγκεκριμένες θέσεις???Οπότε δεν υποχρεούμαι εγώ, εφόσον κανένα στοιχείο δεν έχω ακόμα και εφόσον με καίει το να είμαι με την οικογένειά μου του χρόνου, να κάνω ΚΑΙ αίτηση απόσπασης σε φορείς? Άρα, με το ίδιο σκεπτικό, όλοι θα κάνουν αίτηση για φορείς σε πρώτη φάση. Είμαι εντελώς παράλογη, ή τα βλέπετε και οι υπόλοιποι έτσι?

Γιατί και από που εξυπακούεται ότι αυτό που ισχύει για εσένα ισχύει και για όλους;;Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι, οι οποίοι ακριβώς επειδή είμαστε εκπαιδευτικοί δεν θέλουν γραφείο και διοικητικές θέσεις.Επίσης, άλλοι εφόσον πλέον δεν ξεχρεώνεις οργανική και δεν παίρνεις τα μόρια αυτής με απόσπαση στο υπουργείο κλπ. δεν θα κάνουν αίτηση.Ίσως είσαι επηρεασμένη από το γεγονός ότι εφέτος έγιναν τόσες λίγες μεταθέσεις, που θεωρείται σχεδόν δεδομένο ότι οι περισσότεροι θα κάνουν αίτηση απόσπασης για τα πάντα!!!Πάντως οι αποσπάσεις στις διοικητικές θέσεις είναι πολύ περισσότερο βυσματικές σε σχέση με τις αποσπάσεις σε σχολεία, αυτό ας το έχουμε υπ'όψιν μας!!!!



Ναι, σωστά τα λες, απλά εμένα δεν με απασχολεί το ότι θα αποφασισθούν πρώτα οι αποσπάσεις σε φορείς, αυτό είναι όντως λογικό, αλλά το ότι κάνουμε αίτηση για απόσπαση σε φορείς, χωρίς να έχουμε ιδέα πώς θα γίνουν οι αποσπάσεις σε σχολεία! Οπότε δύσκολα ρισκάρει κάποιος να μην κάνει αίτηση τώρα για φορέα...

Δεν είναι αυτονόητο για όλους ότι θα κάνουν και τις δύο αιτήσεις!! Πως συνάγεις αυτό το συμπέρασμα;;Για πολλούς είναι διαφορετικά ζήτηματα οι αποσπάσεις σε φορείς από αυτές σε σχολεία,επομένως δεν ταυτίζονται αυτά τα δύο για όλους τους εκπαιδευτικούς.Ωστόσο, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι απαράδεκτη η τακτική της κυβέρνησης να εκδίδει εγκυκλίους, όταν το νομικό πλαίσιο δεν έχει ακόμη ψηφιστεί, όπως έγινε πέρισυ με τις αποσπάσεις, που μας είπαν "κάνετε αίτηση, και.... κατόπιν εορτής θα έρθει και ο νόμος"!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:09 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #253 στις: Μάιος 20, 2011, 12:30:01 πμ »
Chris με παρεξήγησες, δεν συνάγω κανένα απολύτως συμπέρασμα, απλά προβληματίζομαι και πραγματικά θέλω να μάθω πώς το βλέπουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι! Αλλά κυρίως αναφέρομαι σε όσους πραγματικά καίγονται να είναι σε κάποια συγκεκριμένη πόλη (όχι φυσικά μόνο λόγω οικογένειας, για οποιοδήποτε άλλο λόγο). Πχ εγώ μέχρι πριν 3 χρόνια, εντάξει, ήθελα να είμαι Αθήνα, αλλά τελοσπάντων και να μην την έπαιρνα την απόσπαση κάτι θετικό πάλι θα έβλεπα στην νέα κατάσταση (άγνωστο, περιπέτεια, εκπλήξεις, όπως τη βρίσκει ο καθένας!). Τώρα όμως δεν έχω επιλογές. Και εύλογα αναρωτιέμαι εάν οι συνάδελφοι που βρίσκονται σε παρόμοια θέση με εμένα σκέφτονται να ρισκάρουν και να μην βάλουν φορέα... (και για την ιστορία, ούτε εγώ θέλω φορέα, ήμουν χρόνια σε τράπεζα, με καριέρα και μισθάρα, και τα παράτησα γιατί ήθελα να διδάσκω, αυτό μου αρέσει, οπότε όπως καταλαβαίνεις απεχθάνομαι οποιοδήποτε διοικητικό πόστο.... αλλά τι να κάνω....)

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #254 στις: Μάιος 20, 2011, 01:40:59 μμ »
Καλησπέρα. Μια  ερώτηση   προς  τους   παλιότερους   και   γνωρίζοντες  καλύτερα. Στην  αίτηση  απόσπασης   για  φορείς   αναφέρει  στις   επιλογές   ¨άλλος  φορέας¨. Γνωρίζει  κανείς  τι  περιλαμβάνει  αυτή  η  κατηγορία; Μήπωσ  υπάγονται  εδώ  τα  ΚΕΔΔΥ  ή  βγαίνει  άλλη  εγκύκλιος  για  την  ειδική αγωγή; Ευχαριστώ   εκ  των  προτέρων  για  τις   απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 20, 2011, 02:57:47 μμ »
είναι λογικό να γίνουν πρώτα οι αποσπάσεις σε φορείς. Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρουν στην ΚΥ. πόσοι δε θα είναι στα σχολεία τους και ποια΄σχολεία είναι αυτά και σε ποιές περιοχές ώστε μετά να δούνε και το περιθώριο που έχουν για αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ....
απόλυτα λογικό ακούγεται...

Λογικότερο (και πρακτικότερο) θα ήταν αν οι εγκύκλιοι για αποσπάσεις σε φορείς και σε σχολεία έβγαιναν μαζί, όπως γινόταν τόσα χρόνια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:09 »

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 20, 2011, 03:35:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει που αναγράφονται τα μόρια που θα πάρουμε αν αποσπαστούμε σε κάποια διεύθυνση πρωτοβάθμιας?
αν δεν κάνω λάθος οι διευθύνσεις παίρνουν από 1 μόριο και τα 2,5 της χρονιάς,σύνολο 3,5.
αυτά θα είναι τα μόρια της χρονιάς?
ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 20, 2011, 06:10:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει που αναγράφονται τα μόρια που θα πάρουμε αν αποσπαστούμε σε κάποια διεύθυνση πρωτοβάθμιας?
αν δεν κάνω λάθος οι διευθύνσεις παίρνουν από 1 μόριο και τα 2,5 της χρονιάς,σύνολο 3,5.
αυτά θα είναι τα μόρια της χρονιάς?
ευχαριστώ προκαταβολικά!

Οχι, οι αποσπασμενοι στις Δ/νσεις πιστωνονται τη μοριοδοτηση του πλησιεστερου σχολειου της Β/θμιας Εκπ/σης συν 2 μορια επιπλεον, συν τα 2,5 της χρονιας.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #258 στις: Μάιος 20, 2011, 06:28:58 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ για την άμεση απάντηση αλλά είσαι απολύτως σιγουρος Damien???
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #259 στις: Μάιος 20, 2011, 06:38:46 μμ »

2. Σε κάθε περίπτωση απόσπασης ως μονάδες μετά−
θεσης υπολογίζονται οι προβλεπόμενες για τη σχολική
μονάδα στην οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός. Προ−
κειμένου για απόσπαση σε άλλη υπηρεσία, φορέα ή
νομικό πρόσωπο υπολογίζονται οι προβλεπόμενες για
την πλησιέστερη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση ως μο−
νάδες μετάθεσης των εκπαιδευτικών, που αποσπώνται
στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας, Δια
Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, στις Περιφερειακές
Διευθύνσεις, Διευθύνσεις και Γραφεία Εκπαίδευσης
υπολογίζονται οι προβλεπόμενες για την πλησιέστερη
σχολική μονάδα και επιπλέον δύο μονάδες μετάθεσης
για κάθε έτος.


(άρθρο 31, παρ.2 του νόμου 3848/2010)
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #260 στις: Μάιος 20, 2011, 07:06:28 μμ »
Φαντάζομαι οι 2,5 μονάδες  για κάθε χρονιά εννοούνται? Ευχαριστώ και πάλι!
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #261 στις: Μάιος 20, 2011, 07:34:09 μμ »
Φαντάζομαι οι 2,5 μονάδες  για κάθε χρονιά εννοούνται? Ευχαριστώ και πάλι!

Ναι, στα 2 επιπλεον μορια προστιθενται και τα σταθερα 2,5 του ετους.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #262 στις: Μάιος 20, 2011, 08:30:46 μμ »
Damien ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
ήσουν κατατοπιστικότατος.
να κάνω και μια τελευταία ερώτηση, που θα μπορούσα να δω τι μόρια παίρνει κάθε διεύθυνση πρωτοβάθμιας?
ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #263 στις: Μάιος 21, 2011, 09:13:05 πμ »
Τα Γραφεια θα καταργηθουν το καλοκαιρι

Έχει ανακοινωθεί η ημερομηνία; Υπάρχει κάποιο στοιχείο σχετικά;

Δεν εχει ανακοινωθει καμια ημερομηνια και γενικοτερα δεν υπαρχει καμια επισημη ανακοινωση γυρω απο το θεμα. Ωστοσο, απ'οσο γνωριζω, στο συστημα δεν εμφανιζονται καθολου Γραφεια Εκπ/σης ωστε να μπορουν να δηλωθουν για αποσπαση, ενω, αντιθετως, εμφανιζονται τα Γραφεια Ε.Ε. και Φ.Α. καθε Δ/νσης.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #264 στις: Μάιος 21, 2011, 11:11:14 πμ »
Chris με παρεξήγησες, δεν συνάγω κανένα απολύτως συμπέρασμα, απλά προβληματίζομαι και πραγματικά θέλω να μάθω πώς το βλέπουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι! Αλλά κυρίως αναφέρομαι σε όσους πραγματικά καίγονται να είναι σε κάποια συγκεκριμένη πόλη (όχι φυσικά μόνο λόγω οικογένειας, για οποιοδήποτε άλλο λόγο). Πχ εγώ μέχρι πριν 3 χρόνια, εντάξει, ήθελα να είμαι Αθήνα, αλλά τελοσπάντων και να μην την έπαιρνα την απόσπαση κάτι θετικό πάλι θα έβλεπα στην νέα κατάσταση (άγνωστο, περιπέτεια, εκπλήξεις, όπως τη βρίσκει ο καθένας!). Τώρα όμως δεν έχω επιλογές. Και εύλογα αναρωτιέμαι εάν οι συνάδελφοι που βρίσκονται σε παρόμοια θέση με εμένα σκέφτονται να ρισκάρουν και να μην βάλουν φορέα... (και για την ιστορία, ούτε εγώ θέλω φορέα, ήμουν χρόνια σε τράπεζα, με καριέρα και μισθάρα, και τα παράτησα γιατί ήθελα να διδάσκω, αυτό μου αρέσει, οπότε όπως καταλαβαίνεις απεχθάνομαι οποιοδήποτε διοικητικό πόστο.... αλλά τι να κάνω....)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!Πολλές φορές οι λόγοι για να γυρίσεις κάπου δεν έχουν πάντα σχέση με οικογένειες, ασθένειες κλπ. Όταν το θέτεις στο επίπεδο "δεν έχω άλλη επιλογή" σου αρέσει δεν σου αρέσει κάτι το επιλέγεις.Βέβαια, το υπουργείο μας έχει... συνηθίσει Alice, την τελευταία διετία στη λογική "προηγούνται οι πάσης φύσεως αιτήσεις και έπονται οι νόμοι"!!!!. Οπότε η ανάγκη να επιστρέψεις κάπου, η ασάφεια  κλπ επιτείνουν το άγχος και την ανασφάλεια σε πολλούς εκπαιδευτικούς!Θα ήταν πάντως ενδιαφέρον να δούμε τη γνώμη των συναδέλφων στο θέμα που έθεσες.Πιστεύω όμως ότι λόγω των ανυπάρκτων φετινών μεταθέσεων, ο αριθμός αυτών που θα αιτηθούν απόσπαση είτε σε φορείς είτε σε σχολεία θα είναι μεγαλύτερο από άλλες χρονιές, πόσο μεγαλύτερος αυτό ακόμη  δεν το ξέρουμε!!Επίσης, δεν ξέρουμε και πόσοι πήραν είδηση αυτήν την εγκύκλιο κλπ!!!!

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #265 στις: Μάιος 21, 2011, 12:36:56 μμ »
είναι λογικό να γίνουν πρώτα οι αποσπάσεις σε φορείς. Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρουν στην ΚΥ. πόσοι δε θα είναι στα σχολεία τους και ποια΄σχολεία είναι αυτά και σε ποιές περιοχές ώστε μετά να δούνε και το περιθώριο που έχουν για αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ....
απόλυτα λογικό ακούγεται...

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, εννοείς ότι υπάρχει πιθανότητα να βγουν πρώτα τα αποτελέσματα των  αποσπάσεων σε φορείς και μετά να γίνουν οι αιτήσεις για αποσπάσεις σε ΠΥΣΔΕ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160430
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.