*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2998299 φορές)

0 μέλη και 41 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Σοβαρά;Εμείς πάλι επικοινωνήσαμε με το υπουργείο πριν τρεις μέρες και μας είπαν ότι μετράει η προυπηρεσία μας. Μας διευκρίνησαν ότι θα βγει ξεχωριστή εγκύκλιος για μας. Μας κοροιδεύουν; Ότι θέλουν λένε;

pfff δεν ξέρω... ίσως είναι θέμα υπαλλήλου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pepita

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Μόλις επικοινώνησα μ΄έναν άλλο κύριο του υπουργείου. Μου είπε τ' αντίθετα!!!Ότι θα καταχωρηθεί η προυπηρεσία μας...στο φάκελό μας...αλλά δε θα μετρήσει για τον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθιων. Τρία άτομα στο ίδιο δωμάτιο κ δίνουν διαφορετικές απαντήσεις!!!Ο διευθυντής μου μίλησε με ΙΔΕΚΕ και δεν ξέρουν τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχω μια απορία μ'αυτό το θέμα της προυπηρεσίας στα ΣΔΕ....τι σχέση έχει η προυπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων με την προυπηρεσία στην Β'θμια εκπαίδευση και υπάρχει αυτή η αξίωση να αναγνωρίζεται η προυπηρεσία των ΣΔΕ...;;;

Δεν το έχω καταλάβει....το ένα είναι βασική εκπαιδευση και το άλλο δια βίου και μάλιστα με τελείως άλλες μεθόδους.... :o

Δεν έχει καμία λογική να αναγνωρίζεται και κακώς αναγνωριζόταν εξ'αρχής...!! Σαν να λέμε κι εγώ πάω και κάνω κάποια σεμινάρια προσχολικής αγωγής,δουλεύω σε νηπιαγωγεία (εαν υπήρχε έλλειψη νηπιαγωγών...γιατί αντίστοιχα εν ελλείψει εκπαιδευτικών με πρώτο πτυχίο στην εκπαίδευση ενηλίκων γίνονται αυτά τα σεμινάρια μπας και μάθουν τίποτα οι καθηγητές) και μετά έχω την αξίωση η προυπηρεσία μου αυτή στα νηπιαγωγεία να προσμετράται σε άλλη βαθμίδα,δηλαδή στη Β'θμια εκπαίδευση όπου είναι και το βασικό μου πτυχίο και μόνο εκεί μπορώ να διοριστώ...!!! Ό,τι του φανεί του λολοστεφανή δηλαδή!

Δεν κάνω καμία νύξη για όσους δουλευουν-δουλεύετε στα ΣΔΕ...απλά επισημαίνω πως είναι λογικότατο να μην προσμετράται η προυπηρεσία.... ::) Και το τι μας συμφέρει-βολεύει δεν έχει καμία σχέση με το τι είναι λογικό...!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2011, 01:10:04 πμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω μια απορία μ'αυτό το θέμα της προυπηρεσίας στα ΣΔΕ....τι σχέση έχει η προυπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων με την προυπηρεσία στην Β'θμια εκπαίδευση και υπάρχει αυτή η αξίωση να αναγνωρίζεται η προυπηρεσία των ΣΔΕ...;;;

Δεν το έχω καταλάβει....το ένα είναι βασική εκπαιδευση και το άλλο δια βίου και μάλιστα με τελείως άλλες μεθόδους.... :o

Δεν έχει καμία λογική να αναγνωρίζεται και κακώς αναγνωριζόταν εξ'αρχής...!! Σαν να λέμε κι εγώ πάω και κάνω κάποια σεμινάρια προσχολικής αγωγής,δουλεύω σε νηπιαγωγεία (εαν υπήρχε έλλειψη νηπιαγωγών...γιατί αντίστοιχα εν ελλείψει εκπαιδευτικών με πρώτο πτυχίο στην εκπαίδευση ενηλίκων γίνονται αυτά τα σεμινάρια μπας και μάθουν τίποτα οι καθηγητές) και μετά έχω την αξίωση η προυπηρεσία μου αυτή στα νηπιαγωγεία να προσμετράται σε άλλη βαθμίδα,δηλαδή στη Β'θμια εκπαίδευση όπου είναι και το βασικό μου πτυχίο και μόνο εκεί μπορώ να διοριστώ...!!! Ό,τι του φανεί του λολοστεφανή δηλαδή!

Δεν κάνω καμία νύξη για όσους δουλευουν-δουλεύετε στα ΣΔΕ...απλά επισημαίνω πως είναι λογικότατο να μην προσμετράται η προυπηρεσία.... ::) Και το τι μας συμφέρει-βολεύει δεν έχει καμία σχέση με το τι είναι λογικό...!
Η απορία σου πρέπει να σε πληροφορήσω είναι εντελώς άκυρη. Τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας παρέχουν ισότιμο απολυτήριο Γυμνασίου - δεν είναι σεμινάρια ή ο,τιδήποτε άλλο φαντάζεσαι - επίσης διδάσκουν και μόνιμοι/αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 01:02:53 μμ από Dr_Michael »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχω μια απορία μ'αυτό το θέμα της προυπηρεσίας στα ΣΔΕ....τι σχέση έχει η προυπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων με την προυπηρεσία στην Β'θμια εκπαίδευση και υπάρχει αυτή η αξίωση να αναγνωρίζεται η προυπηρεσία των ΣΔΕ...;;;

Δεν το έχω καταλάβει....το ένα είναι βασική εκπαιδευση και το άλλο δια βίου και μάλιστα με τελείως άλλες μεθόδους.... :o

Δεν έχει καμία λογική να αναγνωρίζεται και κακώς αναγνωριζόταν εξ'αρχής...!! Σαν να λέμε κι εγώ πάω και κάνω κάποια σεμινάρια προσχολικής αγωγής,δουλεύω σε νηπιαγωγεία (εαν υπήρχε έλλειψη νηπιαγωγών...γιατί αντίστοιχα εν ελλείψει εκπαιδευτικών με πρώτο πτυχίο στην εκπαίδευση ενηλίκων γίνονται αυτά τα σεμινάρια μπας και μάθουν τίποτα οι καθηγητές) και μετά έχω την αξίωση η προυπηρεσία μου αυτή στα νηπιαγωγεία να προσμετράται σε άλλη βαθμίδα,δηλαδή στη Β'θμια εκπαίδευση όπου είναι και το βασικό μου πτυχίο και μόνο εκεί μπορώ να διοριστώ...!!! Ό,τι του φανεί του λολοστεφανή δηλαδή!

Δεν κάνω καμία νύξη για όσους δουλευουν-δουλεύετε στα ΣΔΕ...απλά επισημαίνω πως είναι λογικότατο να μην προσμετράται η προυπηρεσία.... ::) Και το τι μας συμφέρει-βολεύει δεν έχει καμία σχέση με το τι είναι λογικό...!

Καλημερα . Δεν εργαζομαι σε Σ.Δ.Ε. αλλα θα ηθελα να σου πω τα ακολουθα : Τα Σ.Δ.Ε. ειναι σχολεια που χορηγουν ισοτιμο απολυτηριο γυμνασιου σε ενηλικους αποφοιτους τους μετα απο διετη κυκλο σπουδων σε ποικιλλα γνωστικα αντικειμενα οπως Ελληνικος Γραμματισμος ( Ελληνικη Γλωσσα ) , Αριθμητικος Γραμματισμος ( Μαθηματικα) , Διαθεματικη Εργασια .           Στην ουσια δηλαδη δινεται μια δευτερη ευκαιρια αποκτησης απολυτηριου γυμνασιου σε ανθρωπους που δεν το ειχανε κανει ή καταφερει στο παρελθον .....Τα μαθηματα γινονται απογευματα 4 με 8 περιπου . Τα μαθηματα διδασκονται απο αποσπασμενους μονιμους εκπαιδευτικους της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και απο ωρομισθιους εκπαιδευτικους οταν δεν υπαρχουν αποσπασμενοι. Το υλικο που χρησιμοποιειται για ολους τους γραμματισμους ειναι υλικο απο το Υπουργειο Παιδειας και συγκεκριμενα απο το Ινστιτουτο Διαρκους  Εκπαιδευσης Ενηλικων . Υπαρχει αξιολογηση περιγραφικη και αριθμητικη καθως και βιβλιο υλης , φακελος εκπαιδευομενου και τηρηση βιβλιου απουσιων. Η αναγνωριση της προυπηρεσιας αυτων των σχολειων οφειλεται  στο γεγονος πως χορηγουν απολυτηριο γυμνασιου και διδασκουν σε αυτα καθηγητες της μεσης εκπαιδευσης....Αν θελεις μπορεις να ενημερωθεις για την φιλοσοφια των Σ.Δ.Ε. και την λογικη αναγνωρισης προυπηρεσιας απο την ιστοσελιδα του ΙΔΕΚΕ και απο το ιδιο το Υπουργειο.... ;)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
H συνάδελφος ΛΩΡΑ εξέφρασε μια απορία και στήριξε τη θέση της στο γεγονός πως η διδασκαλία στα ΣΔΕ ( την οποία ΔΕΝ αναφέρει πουθενά η ΛΩΡΑ ότι τη θεωρεί σεμινάριο) απευθύνεται σε ενήλικες και επομένως αφορά τις αρχές που διέπουν την Εκπαίδευση Ενηλίκων. Νομίζω πως οι περισσότεροι από μας γνωρίζουμε (έστω θεωρητικά) τον τρόπο λειτουργίας των ΣΔΕ (ούτε εγώ έχω αντίστοιχη εμπειρία) και σίγουρα θα ήταν προς το όφελος της λειτουργίας αυτής οι καθηγητές που διδάσκουν σε αυτά να έχουν κάποιο μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων ή κάποια σχετική επιμόρφωση..

Σίγουρα συνάδελφοι μας που εργάζονται σε αυτά τα σχολεία μπορούν να εμπλουτίσουν τη σχετική συζήτηση.
Η δική μου παρέμβαση οφείλεται στο ότι : α) Παρακολουθώ το μάθημα της Εκπαίδευσης Ενηλίκων σε κάποιο μεταπτυχιακό που κάνω και μπορώ να επιβεβαιώσω πως ο τομέας αυτός είναι πράγματι διαφορετικός και ο ρόλος του καθηγητή / εκπαιδευτή πολυδιάστατος.
β) Θα επιθυμούσα να είμαστε πιο ευγενικοί όταν παίρνουμε μέρος σε μια συζήτηση.

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
θα ηθελα να προσθεσω στα λεγομενα της Γιωτα06 οτι τα σδε δουλευουν με μεγαλυτερη επιτυχια απο τα γυμνασια του τυπικου κι αυτο φαινεται απο το νεο νομοσχεδιο της διαμαντω.. για το νεο σχολειο. θα γινει πληρη εφαρμογη των μεθοδων των σδε. οπως προτζεκτ, διαθεματικα κλπ. μαλιστα η μελλοντική επιμορφωση Β΄των καθηγητων του τυπικου εχει να κανει με ενεργητικες τεχνικες και εφαρμογες της δια βιου μαθησης. ειναι λοιπον ευλογο γιατι οπωσδηποτε θα πρεπει να υπολογιζεται η προυπηρεσια των σδε!

Αποσυνδεδεμένος pepita

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Όλα αυτά που λέτε είναι σωστά.Μήπως όμως πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι μαζί; Ο χρόνος περνάει και αν δε γίνει κάτι άμεσα, η προυπηρεσία θα χαθεί.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Όλα αυτά που λέτε είναι σωστά.Μήπως όμως πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι μαζί; Ο χρόνος περνάει και αν δε γίνει κάτι άμεσα, η προυπηρεσία θα χαθεί.
τι προτείνεις? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
εκεινο που ξερω ειναι οτι συμφωνα με την καταργηση του 40%, οι προυπηρεσιες ολων (σδε+τυπικο+λοιπες περιπτωσεις) θα υπολογιστουν στους πινακες αναπληρωτων και ωρομισθιων για να πρωσληφθουν του χρονου οι αντιστοιχοι, αλλά οχι στον ενιαιο για μονιμο διορισμο. γιατι του χρονου ασεπ δεν θα υπαρχει!θα πρεπει να ανανεωθούν οι παραπανω πινακες απο τις φετινες προυπηρεσιες.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
εκεινο που ξερω ειναι οτι συμφωνα με την καταργηση του 40%, οι προυπηρεσιες ολων (σδε+τυπικο+λοιπες περιπτωσεις) θα υπολογιστουν στους πινακες αναπληρωτων και ωρομισθιων για να πρωσληφθουν του χρονου οι αντιστοιχοι, αλλά οχι στον ενιαιο για μονιμο διορισμο. γιατι του χρονου ασεπ δεν θα υπαρχει!θα πρεπει να ανανεωθούν οι παραπανω πινακες απο τις φετινες προυπηρεσιες.
μα οι πινακες εχουν κλειδωσει ανανέωση δεν υπάρχει παρα μονο μετα την επιτυχία στον ασεπ, λέμε τωρα :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
παιδια τιποτα νεοτερο για την προυπηρεσια σε σδε, μετραει ναι η οχι ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος pepita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδια τιποτα νεοτερο για την προυπηρεσια σε σδε, μετραει ναι η οχι ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Το δικό μου ΣΔΕ κινητοποιήθηκε από την προηγούμενη βδομάδα. Οι ωρομίσθιοι κάναμε υπόμνημα και το στείλαμε στο ΙΔΕΚΕ κ η διευθύντρια μας έκανε επιστολή προς όλους τους διευθυντές. Αν ρωτήσεις στο σχολείο σου θα στο πουν. Από τους διευθυντές λίγοι ανταποκρίθηκαν. Καλό είναι να τους ζητήσετε οι ίδιοι να υπογράψουν την επιστολή. Μιλήσαμε και με το υπουργείο και μας είπαν ότι από μέρα σε μέρα θα βγει συμπληρωματική εγκύκλιος για μας. Ας ελπίσουμε ότι είναι αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
παιδια τιποτα νεοτερο για την προυπηρεσια σε σδε, μετραει ναι η οχι ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Το δικό μου ΣΔΕ κινητοποιήθηκε από την προηγούμενη βδομάδα. Οι ωρομίσθιοι κάναμε υπόμνημα και το στείλαμε στο ΙΔΕΚΕ κ η διευθύντρια μας έκανε επιστολή προς όλους τους διευθυντές. Αν ρωτήσεις στο σχολείο σου θα στο πουν. Από τους διευθυντές λίγοι ανταποκρίθηκαν. Καλό είναι να τους ζητήσετε οι ίδιοι να υπογράψουν την επιστολή. Μιλήσαμε και με το υπουργείο και μας είπαν ότι από μέρα σε μέρα θα βγει συμπληρωματική εγκύκλιος για μας. Ας ελπίσουμε ότι είναι αλήθεια.
μαθαμε απο την διευθυντρια μας οτι το σδε ρεθυμνου ετοιμασε κατι, σε επικοινωνια μου με το υπουργειο με ενημερωσαν οτι παραγματικα θα βγει εγκυκλιος τις επομενες εβδομάδες :D :D :D :D :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 859
Σύνολο: 859

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.