*

Αποστολέας Θέμα: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.  (Αναγνώστηκε 139787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #952 στις: Ιούλιος 22, 2013, 08:18:15 μμ »
Oχι, δεν αρκουν αυτά ( παρατήρηση, προβληματισμος,συμπερασμα) για να πεις ασχολουμαι επιστημονικα με κάτι. Θελει μεθοδο,πειράματα, εφαρμογες, συγκρισεις, στατιστικά κλπ...μια πιο επισταμενη μεθοδο-ερευνα.
Επαναλαμβάνω, η επιστημη ως νοούμενη σήμερα..... Ξερουμε πως η καθε εννοια αλλάζει περιεχόμενο με τα χρόνια.

** και βεβαια σημερα πια ολοι ειμαστε παν-επιστήμονες και ειδήμονες και αξιότεροι όλων και δωσαμε και εναν ΑΣΕΠ και ετσι κατοχυρώσαμε την εννοια του "επιστήμονα"- παιδαγωγου....τρομαρα μας!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:18 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #953 στις: Ιούλιος 22, 2013, 08:34:58 μμ »
Μάρκο, με τη σύγχρονη έννοια της επιστήμης, και όπως είχε γράψει κάποτε ο Richard Feynman (νόμπελ Φυσικής, 1965), υπάρχουν (κατά τον Feynman) 3 επιστήμες με την αυστηρή έννοια του όρου: φυσική, χημεία, βιολογία. Τα υπόλοιπα, κατά τον Feynman, είτε ήταν ξεχωριστές περιπτώσεις όπως τα μαθηματικά, είτε εφαρμογές (ιατρική κλπ), είτε στα όρια του τσαρλατανισμού (ψυχολογία κλπ). Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις απόψεις του Richard  :D
Από την άλλη, πέρα από θέματα ορισμού της έννοιας επιστήμη (ιστορικά, χρονολογικά κλπ), δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς "έπαιζε" τότε στην αρχαιότητα. Υπάρχει μεγάλο έλλειμμα πληροφοριών, και όσες διαθέτουμε είναι αποσπασματικές. Με αυτά ασχολείται η "ιστορία των επιστημών" και υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα ευρήματα τα τελευταία χρόνια. Μεγάλο θέματα με πολλές ενδιαφέρουσες προεκτάσεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #954 στις: Ιούλιος 22, 2013, 09:04:46 μμ »
"Eπιστήμη" σημαίνει "βέβαιη γνώση". Και βέβαιη γνώση είναι η τεκμηριωμένη γνώση είτε δια της λογικής (βλ. Πλατ. "έστιν ουν επιστήμη δόξα αληθής μετά λόγου"), είτε δια της συστηματικής παρατήρησης είτε δια του πειράματος.

Ο Feynman αποδέχεται μόνο το πείραμα ως ασφαλή μέθοδο τεκμηρίωσης, αλλά αυτή είναι μια πολύ περιοριστική αντίληψη, που θεωρεί εκ προοιμίου τη λογική και την παρατήρηση ανασφαλείς μεθόδους.

Ο Ιπποκράτης, ο Δημόκριτος, ο Πυθαγόρας χρησιμοποίησαν σίγουρα τη λογική και τη συστηματική παρατήρηση, ενώ είναι άγνωστο αν πειραματίζονταν κιόλας. Άρα, ήταν πρώιμοι επιστήμονες.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #955 στις: Ιούλιος 22, 2013, 09:11:10 μμ »
Cogito ergo sum (Kαρτέσιος) 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2013, 09:13:50 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:18 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #956 στις: Ιούλιος 22, 2013, 09:37:18 μμ »
Όσον αφορά τη διαμάχη μεταξύ θεωρίας περί δημιουργού και θεωρίας  εξέλιξης (creationism vs evolution), δυστυχώς στον 21ο αιώνα γίνεται σε υψηλό επίπεδο και μάλιστα επιβάλλεται σε σχολεία σε ορισμένες περιοχές των ΗΠΑ από υπερσυντηρητικούς κύκλους (κυρίως του ρεπουμπλικανικού κόμματος και του "tea party" παραρτήματός του) που δεν αποδέχονται τη θεωρία εξέλιξης και οτιδήποτε επιστημονικό, παρά μόνο ό,τι έμαθαν από τις αιρέσεις τους (βλ. ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε πριν 10.000 χρόνια κλπ).

Αναμενόμενο, γιατί στην Αμερική ο προτεσταντισμός διαπνέεται από την καλβινιστική θεολογία.
Ο Καλβίνος, όπως και ο Λούθηρος, πίστευε στο θεολογικό ντετερμινισμό (ότι δηλ. τα πάντα στο σύμπαν ελέγχονται απόλυτα από το Θεό), που είναι η πιο "παραδοσιακή" ή πιο "πρωτόγονη" προσέγγιση του θείου, την οποία συναντάμε και στον Όμηρο, στον Αισχύλο αλλά και στην Παλαιά Διαθήκη.
Μια τέτοιου είδους προσέγγιση είναι αδύνατον να δεχθεί οποιαδήποτε μορφή τυχαιότητας. Γι' αυτό και υπάρχει τέτοια σύγκρουση και έφτασαν στο σημείο να στήσουν δίκη.

Συναδελφοι, τα σχολεια αυτα ειναι πολυ λιγα σε σχεση με το συνολο των σχολειων στις ΗΠΑ και ανηκουν σε συγκεκριμενες συντηρητικες "εκκλησιες" ("αιρεσεις" κατα τη δικη μας Ορθοδοξη εκκλησια), οπως καποιων Ευαγγελικων Προτεσταντων. Οι πιο συντηρητικοι αναμεσα σ'αυτους (οπως Quiverfull - καντε ενα google να δειτε τι φρουτο ειναι) δε στελνουν καν τα παιδια τους στο σχολειο, αλλά κανουν homeschooling. Ή μαλλον, κατ'επιφαση homeschooling, διοτι στην πραγματικοτητα δινουν στα παιδια τη στοιχειωδη εκπαιδευση για να μπορουν να μελετουν τη Βιβλο και μετα τα βαζουν να μεγαλωνουν τα νεοτερα αδερφια τους. (ο περιφημος πατριαρχης Duggar με τα 19 παιδια, που εχει reality show στο αμερικανικο καναλι Fox, λογω της κοινωνικης απαιτησης των τηλεθεατων επετρεψε στα μεγαλα παιδια να κανουν μαθηματα εξ αποστασεως... και φυσικα τ'αμοιρα τα κοριτσια διαλεξαν ολα μαιευτικη και βρεφονηπιοκομια)

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #957 στις: Ιούλιος 22, 2013, 09:44:01 μμ »
 Πιστέυω πως η όλη η ουσία του άρθρου είναι εδώ:

 
όταν έρχεται κάποιος να σου επιβάλλει στην εκπαίδευση "θεωρίες" που είναι πέρα από κάθε όριο τότε οφείλεις να το αντικρούσεις.


Βέβαια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η συζήτηση  :)
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #958 στις: Ιούλιος 24, 2013, 11:53:28 πμ »

Μύκονος: Η συναυλία του Ρέμου και η θλίψη της περιφερόμενης παρακμής


http://newpost.gr/post/255551/star-alert-mykonos-h-synaylia-toy-remoy-kai-h-thlipsh-ths-periferomenhs-parakmhs#ixzz2Zx2IRnIb
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #959 στις: Ιούλιος 24, 2013, 12:10:04 μμ »
Δεν ξέρω αν κολλάει στο topic, αλλά δεν είναι κρίμα ο Γιώργος Ντ. να μη μπορεί να κάνει συναυλία από τα αυγά και τα γιαούρτια, και κάποιοι άλλοι, όχι μόνο να μην τους ενοχλεί κανείς, αλλά ν' αναλαμβάνουν αυτόκλητα το ρόλο του υπερασπιστή του δοκιμαζόμενου λαού. Και μόνο που το σκέφτομαι, βάζω τα γέλια. Ο τάδε αηδός (η ορθογραφία είναι σκόπιμη) κάνει αντίσταση από την... πίστα! Μου θυμίζει μια παράσταση θεάτρου σκιών, που ο καραγκιόζης αποφάσισε να πεθάνει από... λουκουμοθάνατο, τρώγοντας, δηλαδή, όσα περισσότερα λουκούμια μπορούσε!

Κι εγώ μπορεί να μη γουστάρω το Νταλάρα, μ' εκνευρίζει και αυτό το στυλάκι του κήρυκα-κήνσορα-δοκησίσοφου που ενσαρκώνει πολλές φορές, αλλά υπάρχουν ένα σωρό άλλοι και άλλες, που, αν ο Νταλάρας θέλει γιαούρτια, αυτοί-αυτές θέλουν κλωτσιές με τη μορφή αντιβιοτικού, πρωί-μεσημέρι-βράδυ ένα πράμα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος htsopelas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #961 στις: Ιούλιος 28, 2013, 04:42:53 μμ »
ΩΡΑΡΙΟ 8-2

Η συζήτηση είναι μυθοπλασία, αλλά περιέχει αληθινα στοιχεια, ασχετα αν ανταποκρινονται στην πραγματικότητα ή όχι,

Τα μαθες κυρά Σταμάτα μου?
Ποιά Ελπινίκη μου?
Ο Σαμαράς βρε παιδι μου και οι δικοι του, είπαν τωρα στις ειδήσεις πως οι δασκαλοι και οι καθηγητες θα δουλευουν 8 με 2 !
- Ε, και? τόσο δεν δουλευάν?
- Τί ε και? Η κορη μου ηταν σπιτι καποιες μερες νωρις και ετσι μπορουσα και γω να κανω καμια δουλεια. Τωρα? θα πρεπει να κρατάω το παιδι της μεχρι να γυρισει, καλές 2.30 με 3 !!
Ωχου, τι σε βρήκε Ελπινίκη μου!! Μωρέ τί κακό είναι αυτό?
- και το θεμα ειναι Σταμάτα μου πως να ηταν μονο το μικρο πα καλά, τον πατερα της που τον εχω στο κρεβατι, ποιος θα τον κοιτάξει? Προλαβαινω με τον μικρο νομίζεις?....Διαολος ειναι σαν τη μανα του, ετσι που τον εκανε. Βρε θα στον στρωσω εγώ, αλλα το λυπαμαι το παιδι.....
- Καλο θα της κανεις και της κορης σου να τον στρωσεις. Ετσι κι αλλιως πολυ αέρα του είχε δωσει. Θα στρωθει και αυτή, γιατι μετα θα δει τι την περιμένει. καλες ηταν οι λαικες και τα μαγαζια και οι καφεδες, με 3 ωρες δουλεια το πολύ, ωσπου να τη δω το πρωι που εφευγε- απλωνα εγω εκεινη την ωρα- μετα να σου και γυριζε με τσαντες στο χερι......σχολασες πουλακι μου? αντε να αναπαυθεις τωρα λιγο, σε ταλαιπωρησαν τα παιδια, εχεις δικιο.Τι να κανεις και συ....τωρα να τη δω...
- Αχ και το πουλακι μου θα κουράζεται τωρα παραπανω!!!
- Γιατί? θα σκάβει?  Σα καλομαθημενη να την εχεις Ελπινικη μου. Τόσους μηνες καθονται και αλλους τοσους ολο εκδρομες εκκλησιασμους συμβουλια και δεν ξερω και γω τι.....καθε τοσο την εβλεπα να σχολαει και ελεγα μεσα μου...τι στο καλο, πότε δουλευει?
- αχ, τα δικα μας τα χρόνια που ντα Σταματα μου? Που 45 παιδια στην τάξη και μαθαιναμε γραμματα, οχι αστεια. Τωρα τρεχουν στα φροντιστηρια και φευγουν οι παράδες μας, λες και μας περισσευουν. Ουτε μαθημα τους νιαζει να κανουν ουτε τιποτα....τραβατε λεει στα φροντιστηρια!
- δεν φταινε μονο οι καθηγητες, που η μορφωση τους πλεον ειναι....αστα να πανε....με τη σεσουλα βγαινουν απ τα πανεπιστημια, ειναι που δεν δινουν πια καμμια σημασια τα παιδια να μαθουν. Εχουν εκει το αη-φον και το ταμπλέτα πως το λενε και αντε να συγκεντρωθουν.Εμεις τοτε....επεφτε ξύλο! Αμε....
- Αντε, Σταματα μου, να σε αφησω τωρα,.Τι τα θες? κατα διαολου παμε.....θα δω πως θα κολαντρίσω τον μικρο και τον αντρα μου και πως θα τα βγαλω πέρα με μαγειρεμα, λαικη, πλυσιμο, γιατρους φαρμακα.....ωχ, στα γεράματα τωρα τι μου έμελλε! Αντι να ησυχασω και γω πιο πολυ τρέχω.....

σσ: Ολοι μας τρεχουμε κυρα Σταματα και Ελπινικη μου και αν φταναμε κιολας....θα ηταν θεάρεστο !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 04:48:18 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #962 στις: Ιούλιος 30, 2013, 12:52:02 πμ »
Αρτεσιανά νέα – του Σπύρου Γιανναρά
http://frear.gr/?p=1501
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #963 στις: Αύγουστος 02, 2013, 07:26:07 μμ »
Οι αποκαλύψεις αφορούν όλους, αλλά το κείμενο εστιάζει κυρίως στους δημόσιους υπαλλήλους, γιατί αυτή τη στιγμή η καμπάνα χτυπάει για αυτούς

http://kostasxan.blogspot.gr/2013/08/blog-post_5749.html
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2013, 07:51:19 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #964 στις: Αύγουστος 04, 2013, 10:31:53 μμ »
«Είπαν ότι πέθανε από καρδιά. Στα κρύα πιστοποιητικά θανάτου δε γράφεται όταν πεθάνει κανείς από αγάπη» αναφέρει σε ρεπορτάζ του ο «Νέος Κόσμος».

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=224798&catid=6
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #965 στις: Αύγουστος 04, 2013, 10:41:36 μμ »
Οντως, Τρυφερό, .... Μοναδικό !!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160604
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.