*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 492041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 12, 2015, 10:49:14 μμ »
τα "στοιχεία δυσλεξίας" μου μέσα.... και ο άτιμος ορθογράφος του firefox που δεν ενεργοποιήθηκε!

Πολλά ορθογραφικά!!! Για πες: "κυνηγιέται" ή "κυνηγιέτε"?
Βέβαια εσύ μπορεί και να γράψεις: "κηνυγιετε"!!
Χα χα!!


ΕΡΩΤΗΣΗ!

Τίτλοι που κατά τα προηγούμενα έτη - προ της συγκρότησης της ανωτέρω επιτροπής - κρίνονταν ως συναφείς από τη Δ/νση Ειδικής Αγωγής και Εκπ/σης και που ρητά αναγράφουν Ειδική Αγωγή ή Σχολική Ψυχολογία (βλ. Παράρτημα III) δεν αποστέλλονται στο ΙΕΠ. Οι λοιποί τίτλοι αποστέλλονται στο ΙΕΠ από την οικεία Δ/νση Π.Ε. ή Δ.Ε. (βλ. και Μέρος Α΄ - παρ.4) συνοδευόμενοι, κατά περίπτωση, από την αναλυτική βαθμολογία ή το περιεχόμενο της διδακτορικής διατριβής του υποψηφίου.

με βάση το παραπάνω καταλαβαίνω ότι τα πτυχία που προέρχονται από αυτά τα μεταπτυχιακά θα είναι για πάντα συναφή, αρκεί να έχουν τους τίτλους που έχουν, σωστά ?

ότι νέο μεταπτυχιακό έρθει και κατατεθεί από υποψήφιο, αν πάρει συνάφεια, θα δημιουργήσει νέο πίνακα μεταπτυχιακών ? κάπως έτσι θα πάει το πράμα νομίζω, άπαξ και δώσουν σε έναν συνάφεια θα μπαίνει στο πίνακα. Στα διδακτορικά θα ελέγχουν το κάθε ένα ξεχωριστά.

Πιστοί στους προγόνους: "Τα πάντα ρει".
Κι αν θες το σημερινό: "Όλα τα ίδια μένουνε κι όλα τριγύρω αλλάζουν"


Πρόκειται για τη φετινή εγκύκλιο "Ειδικής" και τι θα γίνει φέτος.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:33 »

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 12, 2015, 11:04:59 μμ »
τα "στοιχεία δυσλεξίας" μου μέσα.... και ο άτιμος ορθογράφος του firefox που δεν ενεργοποιήθηκε!


ΕΡΩΤΗΣΗ!

Τίτλοι που κατά τα προηγούμενα έτη - προ της συγκρότησης της ανωτέρω επιτροπής - κρίνονταν ως συναφείς από τη Δ/νση Ειδικής Αγωγής και Εκπ/σης και που ρητά αναγράφουν Ειδική Αγωγή ή Σχολική Ψυχολογία (βλ. Παράρτημα III) δεν αποστέλλονται στο ΙΕΠ. Οι λοιποί τίτλοι αποστέλλονται στο ΙΕΠ από την οικεία Δ/νση Π.Ε. ή Δ.Ε. (βλ. και Μέρος Α΄ - παρ.4) συνοδευόμενοι, κατά περίπτωση, από την αναλυτική βαθμολογία ή το περιεχόμενο της διδακτορικής διατριβής του υποψηφίου.

με βάση το παραπάνω καταλαβαίνω ότι τα πτυχία που προέρχονται από αυτά τα μεταπτυχιακά θα είναι για πάντα συναφή, αρκεί να έχουν τους τίτλους που έχουν, σωστά ?

ότι νέο μεταπτυχιακό έρθει και κατατεθεί από υποψήφιο, αν πάρει συνάφεια, θα δημιουργήσει νέο πίνακα μεταπτυχιακών ? κάπως έτσι θα πάει το πράμα νομίζω, άπαξ και δώσουν σε έναν συνάφεια θα μπαίνει στο πίνακα. Στα διδακτορικά θα ελέγχουν το κάθε ένα ξεχωριστά.

...τα πάντα είναι σχετικά!!
προς το παρόν ,τουλάχιστον για φέτος, δίνει συνάφεια σε αυτά του παραρτήματος...
Kinegire  ήθελα να σε ρωτήσω για τα δυσπρόσιτα, δεν ισχύουν στην ειδική (ή κάνω λάθος;) , άρα δεν θα έχουμε και κει ανατροπές στους πίνακες  :-\ :-\ :-\

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 12, 2015, 11:16:02 μμ »


με βάση το παραπάνω καταλαβαίνω ότι τα πτυχία που προέρχονται από αυτά τα μεταπτυχιακά θα είναι για πάντα συναφή, αρκεί να έχουν τους τίτλους που έχουν, σωστά ?


Αν και έχω μια "ένσταση" για το παρακάτω: Αλλά που να "τρέχουμε" σε Νόμους του 1985?


Από τη στιγμή που «πρέπει» να υπάρχουν «κριτήρια», και δεν γίνεται να είναι η «αποτελεσματικότητα» αυτό το κριτήριο, αναγκαστικά πάμε σε μοριοδοτήσεις. Από τη στιγμή που τα μεταπτυχιακά (και διδακτορικά) έγιναν «κριτήρια» γνωρίζουμε τι βιομηχανία στήθηκε γύρω από αυτά.

Πάντως, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το "Σχολική Ψυχολογία" εντάσσεται στην "Ειδική".
Όντως η σχολική ψυχολογία μπορεί να είναι κάτι πολύ γενικό και να αναφέρεται πχ στην σεξουαλική αγωγή των εφήβων.Να μην έχει καμία σχέση με ειδική αγωγή, αλλά κρίνεται απόλυτα συναφές. :o


Aν κάποιος έχει μεταπτυχιακό με τίτλο " Σχολική Ψυχολογία" , είναι ΟΚ.
Aν κάποιος έχει μεταπτυχιακό με τίτλο "«Εφαρμογές της Ψυχολογίας στη σχολική
κοινότητα" θα εξεταστεί η συνάφεια του ως προς την ΕΑΕ(που σίγουρα δεν υπάρχει) ή ως προς τη σχολική ψυχολογία?(και με ποιά κριτήρια?)

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 12, 2015, 11:24:19 μμ »
Όταν στις επιλογές σου δηλώσεις μειωμένου αυτό αντιστοιχει στην παράλληλη;
Εάν τικαρεις την επιλογή για εξειδικευμενη υποστήριξη μαθητών, που είναι για παραλληλη, πηγαίνεις σε όλα τα μέρη που δηλωσες στις επιλογές σου  ή μόνο εκεί που δηλωσες μειωμενοτ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:33 »

Αποσυνδεδεμένος maria9000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:09:48 πμ »
MONO εκεί που εχεις δηλώσει μειωμένου..

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:27:20 πμ »
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω καθόλου το πνεύμα της Υ.Α για τα μεταπτυχιακά. Την πλήρωσε το Vergata ως ο πιο αδύναμος κρίκος  και έμειναν άλλα μέσα που έχουν φάει ΤΟ κράξιμο (και όχι άδικα πιστεύω). Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι λάμπει δια της απουσίας το το ανοιχτό παν. Κύπρου.

Εγώ θα πρότεινα για τα δυο μεταπτυχιακά του Tor Vergata:
1. Σχολικής Ψυχολογίας (Dinamiche emotivo - affettive ed educazione)
2. Ειδικής Αγωγής(Education and Disabilty)

να ενημερωθούν οι αιρετοί του ΚΥΣΔΕ που μπορούν να πιέσουν αρκεί να τους εξηγηθεί ευκρινώς οι κατάσταση. Ο Κόρδης ανήκει στον ΣΥΡΙΖΑ και ο Πεππές στην ΝΔ.

Αιρετοί ΚΥΣΔΕ

Στοιχεία επικοινωνίας των Αιρετών ΚΥΣΔΕ:

Τακτικό Μέλος ΚΥΣΔΕ: Πεππές Δημήτρης, τηλ.: 6948238722, ηλ. δ/νση: peppesdim@yahoo.gr
Τακτικό Μέλος ΚΥΣΔΕ: Νεκτάριος Κορδής, τηλ.: 6977513534, ηλ. δ/νση: nekordis@yahoo.gr
Aναπληρωματικό Μέλος ΚΥΣΔΕ: Βίκυ Αναγνώστη, τηλ.: 6979778287, ηλ.δ/νση:vanagnosti@gmail.com
 
http://olme-attik.att.sch.gr/new/?page_id=484

Άλλοι που μπορούν να πιέσουν είναι οι περιφερειακοί διευθυντές που είναι ολοι του ΣΥΡΙΖΑ και ασφαλώς με τηλέφωνα και δια ζώσης παρουσία στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 13, 2015, 04:14:09 πμ »
...τα πάντα είναι σχετικά!!
προς το παρόν ,τουλάχιστον για φέτος, δίνει συνάφεια σε αυτά του παραρτήματος...
Kinegire  ήθελα να σε ρωτήσω για τα δυσπρόσιτα, δεν ισχύουν στην ειδική (ή κάνω λάθος;) , άρα δεν θα έχουμε και κει ανατροπές στους πίνακες  :-\ :-\ :-\

ξέχασα να βάλω εισαγωγικά στο πάντα!

για τα δυσπρόσιτα, δεν ξέρω κάποιο ονομαστικά, ΑΛΛΑ υπάρχουν

μπορείς να δεις συνάδελφους αναπληρωτές ειδικής που έχουν πάρει διπλάσια μόρια τα προηγούμενα χρόνια
από το e-aitisi πήγα στους πίνακες του 2009, στους ΠΕ02 και είδα πάνω μερικούς με γκρίζα κουτάκια είδα μια με 20 μόρια την μια χρονιά (ρεκόρ), αυτή την πήραν από αναζήτηση στο google β λέσβου, οπότε ναι υπάρχουν.  8)

οπότε ΝΑΙ μετράνε, σίγουρα για τον πίνακα της ΓΕΝΙΚΗΣ. Για τον πίνακα της ειδικής εκτιμώ πως όχι αφού μοριοδοτήτε η πραγματική μόνο προϋπηρεσία μετά την περσινή αλλαγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2015, 04:20:18 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος lampis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:18:37 πμ »
Να ρωτήσω έχω τελειώσει τον Μαΐο το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στην Λευκωσία, χωρίς όμως να έχω παρακολουθεί την νοηματική και την γραφή breiile μπορώ να κάνω αίτηση ή όχι γιατί δεν έχω βεβαίωση παρακολουθησεις αυτών των δύο σεμιναρίων?

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:22:39 πμ »
Να ρωτήσω έχω τελειώσει τον Μαΐο το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στην Λευκωσία, χωρίς όμως να έχω παρακολουθεί την νοηματική και την γραφή breiile μπορώ να κάνω αίτηση ή όχι γιατί δεν έχω βεβαίωση παρακολουθησεις αυτών των δύο σεμιναρίων?
πήρες αναγνώριση δοαταπ;;; αν πήρες να κάνεις αίτηση. τα άλλα που λες χρειάζονται για άλλους πίνακες που δεν απορροφούν και πολύ κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος lampis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:44:41 πμ »
Δεν έχω πάρει ακόμα δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση χωρίς την αναγνώριση και να την προσκομίσουν  μέχρι την επικύρωση των πινάκων?

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:56:07 πμ »
Δεν έχω πάρει ακόμα δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση χωρίς την αναγνώριση και να την προσκομίσουν  μέχρι την επικύρωση των πινάκων?
έτσι κατάλαβα και γω. ή μπορείς να κάνεις αίτηση και μετα να το πας έως την κύρωση των πινάκων ή να κάνεις αίτηση έως την κύρωση των πινάκων μαζί με το μεταπτυχιακό. αυτό θέλει διευκρίνηση...

Αποσυνδεδεμένος Agathoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:28:31 πμ »
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω καθόλου το πνεύμα της Υ.Α για τα μεταπτυχιακά. Την πλήρωσε το Vergata ως ο πιο αδύναμος κρίκος  και έμειναν άλλα μέσα που έχουν φάει ΤΟ κράξιμο (και όχι άδικα πιστεύω). Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι λάμπει δια της απουσίας το το ανοιχτό παν. Κύπρου.


Δυστυχώς δεν είναι τα μόνα που έμειναν έξω... και το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων επίσης..!! Psysikos.50 αν θυμάμαι καλά είχες πάρει κάποια τηλέφωνα σε μέλη της επιτροπής. Είναι έυκολο να παραθέσεις τηλέφωνα ή/και να συνοψίσεις αυτά που σου είπαν;

Και να συστηθώ...!!! Δουλεύω από το 2008 ως αναπληρώτρια φιλόλογος ειδικής αγωγής με μεταπτυχιακό στη δυσλεξία από το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Ο  τίτλος μου είναι εξειδιεκυμένος (όπως αντίστοιχα κι αυτός που αναφέρεται στις μαθησιακές δυσκολίες του παιδαγωγικού τμήματος δημοτικής εκπαίδευσης, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), ήταν διετές , με τα 3/4 στην ειδική αγωγή, χωρίς όμως πρακτική άσκηση (όπως και τα περισσότερα να δεν κάνω λάθω εντός και εκτός Ελλάδας...)
Παρακαλώ όποιοι βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμένα να επικοινωνήσετε μαζί μου και να αρχίσουμε να κάνουμε κάτι.

Τόσα χρόνια βλέπω σεμινάρια από το πουθενά... μεταπτυχιακά από το πουθενά.... και δεν μίλησα ποτέ... Πάντα πίστευα ότι ο καθένας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του και το μέλλον του...!! Μάλιστα εγώ η ίδια βοήθησα συγγράφοντας αστείες διπλωματικές των 25-30 σελίδων χωρίς έρευνα για λογαριασμό φίλων μου που πήραν το μεταπτυχιακό τους σε Ιταλία και Βουλγαρία. (όπότε ξέρω από πρώτο χέρι τις απαιτήσεις....) Αλλά βγαίνει το μάτι μου και συγνώμη αν γίνομαι πικρόχολη αυτήν τη στιγμή... να αναγνωρίζονται όλα τα άλλα (Βουλγαρίας και Ιταλίας) και μάλιστα να μην εξετάζονται ως προς τα κριτήρια συνάφειας ή επιστημονικότητας και να εξεταζεται το δικό μου....!!! Δηλαδή, πήγαν να βάλουν φρένο και τάξη σε ποια μεταπτυχιακά!!!
mitsy... tttzzzz πού είστε; Νομίζω.. βρισκόμαστε στα ίδια... Πρέπει να αρχίσουμε τα τηλέφωνα...!!!

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:32:51 πμ »

Δυστυχώς δεν είναι τα μόνα που έμειναν έξω... και το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων επίσης..!! Psysikos.50 αν θυμάμαι καλά είχες πάρει κάποια τηλέφωνα σε μέλη της επιτροπής. Είναι έυκολο να παραθέσεις τηλέφωνα ή/και να συνοψίσεις αυτά που σου είπαν;

Και να συστηθώ...!!! Δουλεύω από το 2008 ως αναπληρώτρια φιλόλογος ειδικής αγωγής με μεταπτυχιακό στη δυσλεξία από το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Ο  τίτλος μου είναι εξειδιεκυμένος (όπως αντίστοιχα κι αυτός που αναφέρεται στις μαθησιακές δυσκολίες του παιδαγωγικού τμήματος δημοτικής εκπαίδευσης, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), ήταν διετές , με τα 3/4 στην ειδική αγωγή, χωρίς όμως πρακτική άσκηση (όπως και τα περισσότερα να δεν κάνω λάθω εντός και εκτός Ελλάδας...)
Παρακαλώ όποιοι βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμένα να επικοινωνήσετε μαζί μου και να αρχίσουμε να κάνουμε κάτι.

Τόσα χρόνια βλέπω σεμινάρια από το πουθενά... μεταπτυχιακά από το πουθενά.... και δεν μίλησα ποτέ... Πάντα πίστευα ότι ο καθένας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του και το μέλλον του...!! Μάλιστα εγώ η ίδια βοήθησα συγγράφοντας αστείες διπλωματικές των 25-30 σελίδων χωρίς έρευνα για λογαριασμό φίλων μου που πήραν το μεταπτυχιακό τους σε Ιταλία και Βουλγαρία. (όπότε ξέρω από πρώτο χέρι τις απαιτήσεις....) Αλλά βγαίνει το μάτι μου και συγνώμη αν γίνομαι πικρόχολη αυτήν τη στιγμή... να αναγνωρίζονται όλα τα άλλα (Βουλγαρίας και Ιταλίας) και μάλιστα να μην εξετάζονται ως προς τα κριτήρια συνάφειας ή επιστημονικότητας και να εξεταζεται το δικό μου....!!! Δηλαδή, πήγαν να βάλουν φρένο και τάξη σε ποια μεταπτυχιακά!!!
mitsy... tttzzzz πού είστε; Νομίζω.. βρισκόμαστε στα ίδια... Πρέπει να αρχίσουμε τα τηλέφωνα...!!!

++++++++ έχεις απόλυτο δίκιο

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:46:03 πμ »
ό, τι κι αν κανουν δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ...αυτό είναι παράνομο! μαζευτείτε για υπουργείο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160797
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.