*

Αποστολέας Θέμα: CPE  (Αναγνώστηκε 9160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος justsomeone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:23:07 μμ »
Πιστεύετε ότι φτάνουν 2χ2ωρα για καλό μαθητή για CPE?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:08:09 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:19:28 πμ »
ναι ειναι αρκετες...και εγω φετος εχω 1 περιπτωση CPE .η κοπελα ειναι απο αμερικανικο σχολειο με 2,5 ωρες την εδομαδα προχωραει πολυ καλα. και σκεφτομαι 1-2 μηνες πριν δωσει να κανει 3-4 ωρες πιο εντατικα.

Αποσυνδεδεμένος justsomeone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:35:24 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Και στο FCE 2 χ 2ωρα έκανα. Πρέπει να φτάνουν και στο CPE.

Αποσυνδεδεμένος dimsalo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 11:29:31 μμ »
Να αδράξω την ευκαιρία και να ρωτήσω για μία μαθήτρια που έκανε τον πρώτο χρόνο προετοιμασίας για CPE και συνεχίζει την προετοιμασία της χαλαρα για να δώσει σε 1 χρόνο,τι βιβλία θα προτείνατε?Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:08:09 »

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 10:48:58 μμ »
 Έχω και εγώ μαθήτρια που θα δώσει CPE τον Μάιο και μερικά βιβλία είναι με το παλιό φορμάτ. Πήραμε μονο CPE Writing από Γρίβα που βγήκε revised και Speaking&Listening επίσης Γρίβας. Με το Writing του είμαι πολύ ευχαριστημένη το συστήνω ανεπιφύλακτα. Ψάχνω τώρα βιβλίο με Practice Tests revised και έχω βρει πως έχουν βγάλει καινούρια οι Γρίβας, Μπέτσης, Oxford & Cambridge. Ποιον οίκο λέτε να προτιμήσω?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 08:26:52 πμ »
το CPE τα παιδια το δινουν στον τοπο τους ή οι εξετασεις γινονται μονο στις μεγαλουπολεις λογω κρισης ?
ξερει κανεις για φετος?

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 01:12:57 μμ »
Καλημέρα! Στην έκθεση του CPE όταν έχουμε να γράψουμε letter πρέπει στο τέλος να βάζουμε το όνομα μας το πραγματικό ή ένα τυχαίο όνομα? Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 01:15:50 μμ »
Καλημέρα! Στην έκθεση του CPE όταν έχουμε να γράψουμε letter πρέπει στο τέλος να βάζουμε το όνομα μας το πραγματικό ή ένα τυχαίο όνομα? Ευχαριστώ πολύ!
Βάζουμε ένα τυχαίο όνομα πχ Jack Black!Τις περισσότερες φορές όμως λέει στο θέμα να μην υπογράψεις καθόλου!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 11:45:40 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ! :D

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 02:06:10 μμ »
Καλημέρα! Στην έκθεση του CPE όταν έχουμε να γράψουμε letter πρέπει στο τέλος να βάζουμε το όνομα μας το πραγματικό ή ένα τυχαίο όνομα? Ευχαριστώ πολύ!
Βάζουμε ένα τυχαίο όνομα πχ Jack Black!Τις περισσότερες φορές όμως λέει στο θέμα να μην υπογράψεις καθόλου!

Συγνώμη μια διευκρίνηση! Όταν λες να μην υπογράψεις καθόλου εννοείς να μην βάζουν όνομα μόνο ή και το yours faithfully πχ? Μετά τον επίλογο δηλαδή να μην υπάρχει τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 12:49:13 μμ »
Καλημέρα! Έδινε κάποιος μαθητής σας CPE το περασμένο Σάββατο? Πως ήταν τα θέματα γραπτά&προφορικά σε γενικές γραμμές?  :)

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 11:59:44 πμ »
Ξέρω πως θα κανε Revised η Oxford το Masterclass που είναι δυνατό βιβλίο. Μπορείς να ρωτήσεις αν εκδόθηκε γιατι δεν έχω μαθητές CPE  φέτος και δεν το ψαξα

Αποσυνδεδεμένος Xrysalida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 11:08:12 μμ »
Καλησπέρα,
θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σκέφτομαι να προετοιμαστώ μόνη μου για το CPE, αλλά από μια αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ σχετικά με τα απαραίτητα αναγνώσματα απλώς μπερδεύτηκα περισσότερο. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να μου προτείνεται μια λίστα με ό,τι βιβλίο αγγλικών θα χρειαστώ, με βάση και τις αλλαγές του 2013. Αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να ακουστεί παράλογη απαίτηση, όταν από μια άποψη προσπαθώ να παρακάμψω τον ρόλο σας, όμως βρίσκομαι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση, ούσα άνεργη, και λεφτά για δίδακτρα δυστυχώς δεν έχω.  :-[
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 01:29:04 μμ »
Καλημέρα! Θα μπορούσες να προμηθευτείς με ένα βιβλίο Use of English (πχ Balance - Hillside Press/ Use of English CPE Express Publishing) για να θυμηθείς τα γραμματικά φαινόμενα και να κάνεις εξάσκηση σε ασκήσεις. Επίσης  θα σου πρότεινα να πάρεις και ένα βιβλίο Listening&Speaking για εξάσκηση στο listening και στο προφορικό. Στο βιβλίο θα δεις μια σειρά από θέματα για τα προφορικά και πως αναπτύσσονται ώστε να εξασκηθείς. Το CPE Listening& Speaking του Γρίβα με τις αλλαγές του 13 είναι μια χαρά. Για την έκθεση εάν δεν θέλεις να επιβαρυνθείς με βιβλίο μπορείς να γράφεις τα θέματα που υπάρχουν στο βιβλίο με τα προφορικά αντίστοιχα σε μορφή έκθεσης. Όμως, επειδή η έκθεση στο CPE είναι σε διάφορα στυλ καλύτερα θα ήταν να πάρεις και ένα βιβλίο Writing (πχ Successful Writing Express Publishing/  CPE Writing 2013 του Γρίβα που αναλύουν ακριβώς τον τρόπο που μπορείς να αναπτύξεις ένα θέμα σε μορφή report, review or article όμοια με αυτά που θα σου ζητηθούν στην τελική εξέταση. Τέλος, ένα βιβλίο Practice Tests για να πάρεις μια γεύση της μορφής της εξέτασης είναι απαραίτητο. Ο Γρίβας έχει βγάλει με τις αλλαγές του 13 και εγώ αυτό θα χρησιμοποιήσω σε λίγο καιρό με τη μαθήτρια μου. Καλή σου επιτυχία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160139
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.