*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1070395 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2058 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:40:40 μμ »
Δύο ξέρεις εσύ..3 ξέρω εγώ. Νηπιαγωγο, Φυσικό, Μαθηματικό. Η νηπιαγωγος όλα τα χρόνια γενική, οι άλλοι δύο στην ειδική. Υπάρχουν σίγουρα συνάδελφοι πραγματικά ταγμενοι στην ειδική εκπαίδευση και όλοι γνωρίζουμε τέτοιους. Υπάρχουν όμως κ αρκετοί που μπήκαν προσκαιρα στην ειδική και το λένε ανοιχτά. Εκτός από την κατανομή αυτό είναι το 2ο πολύ σημαντικό θέμα που πρέπει να λύσει το υπουργείο. Και αυτό μπορεί να γίνει εύκολα με δέσμευση των 10500 από φετος (άσχετα αν διοριστουν σε 2 δοσεις)..
Και πέραν των άλλων διαβάζουν και αυτό το νήμα και είναι έτοιμοι με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Αν δεν γίνει πρόβλεψη με τα μούτρα θα πέσουν σε ότι θέσει τους βολεύει. Δύο μόνο ξέρω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:19 »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2059 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:42:28 μμ »
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω ωστόσο στη δική μου ειδικότητα οι περιοχές της 2γε μάλλον θα  είναι περισσότερο ελκυστικές και περισσότερες σε αριθμό από αυτές της ειδικής.   :-\

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2060 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:44:26 μμ »
Iosifina ισχυει σε κάποιες ειδικότητες έχεις δίκιο.Ειναι σοβαρό το ζήτημα αν δεν λυθεί.. 
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω ωστόσο στη δική μου ειδικότητα οι περιοχές της 2γε μάλλον θα  είναι περισσότερο ελκυστικές και περισσότερες σε αριθμό από αυτές της ειδικής.   :-\

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2061 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:44:34 μμ »
Γι αυτούς,  αν έχουν δικαίωμα τελικά συμμετοχής,  θα παίξει ρόλο η θέση που έχουν στη 2ΓΕ ως προς την περιοχή που θέλουν..
Προσωπικά θεωρώ ότι αρκετοί θα το ψαξουν, αλλα μικρό ποσοστό τελικα φύγει από την ειδικη (αν τπυς επιτραπεί) διότι θα πρέπει συνδυαστικά και να θέλει να φύγει  οπωσδήποτε απο εκει που βρισκεται και να πετυχαίνει περιοχή-ες που θέλει.
Δεν μπορώ να φανταστώ να είναι τόσοι πολλοί οι απελπισμένοι που θα θελήσουν να φύγουν σε χειρότερο μέρος από αυτό που ειναι, μόνο και μόνο για να διδάξουν στη γενική.

Κοίτα, κι εγώ θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι ελάχιστοι εκείνοι που θα επιλέξουν φύγουν μακρια από μια περιοχή συμφερόντων τους, για να διδάξουν στη γενική. Κάποια στιγμή που θα εχω χρόνο θα ψάξω να βγω πόσοι από τους ΠΕ02 δεν είχαν προηγούμενη εμπειρία στην ειδική πριν τον διορισμό τους, καθώς αυτή είναι για μένα η βασική κατηγορία που θα 'ψάνχεται' για να πάει στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:19 »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2062 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:44:48 μμ »
Δύο ξέρεις εσύ..3 ξέρω εγώ. Νηπιαγωγο, Φυσικό, Μαθηματικό. Η νηπιαγωγος όλα τα χρόνια γενική, οι άλλοι δύο στην ειδική. Υπάρχουν σίγουρα συνάδελφοι πραγματικά ταγμενοι στην ειδική εκπαίδευση και όλοι γνωρίζουμε τέτοιους. Υπάρχουν όμως κ αρκετοί που μπήκαν προσκαιρα στην ειδική και το λένε ανοιχτά. Εκτός από την κατανομή αυτό είναι το 2ο πολύ σημαντικό θέμα που πρέπει να λύσει το υπουργείο. Και αυτό μπορεί να γίνει εύκολα με δέσμευση των 10500 από φετος (άσχετα αν διοριστουν σε 2 δοσεις)..
Οχι δε λύνεται με αυτόν τον τρόπο για όλους μας το πρόβλημα ! Γιατί πολλοί διορίστηκαν Μάρτιο μην το ξεχνάμε!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2063 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:13:41 μμ »
Για τους φιλολόγους,  μέχρι και τη θέση 1200 (χοντρικα) στον πίνακα της 2ΓΕ απλώνονται οι ήδη διορισμένοι στην ειδική.
είναι αρκετά ψηλά ειδικά αν πάρουν  καμιά 1000αρα στη γενική στο σύνολο..
Αλλά και 500 να παρουν εστω στην α' φαση..  αν δοθεί δικαίωμα δήλωσης... πετυχαίνουν περιοχές που ίσως να θέλουν περισσότερο.
Σε σχέση με το σύνολο των φιλολόγων στον πίνακα, βρίσκονται αρκετοί σε πλεονεκτική  και
ψηλη  θέση.
Είναι απαραίτητο να ξεκαθαριστεί τι θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2064 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:20:26 μμ »
Xωρίς να διαθετω ειδικές νομικές γνώσεις (τα κειμενα των προκηρύξεων είναι σχετικά δυσνόητα για μένα), θεωρώ οτι το μυστικό βρίσκεται στις έννοιες ''νέος φορέας διορισμού''.

Στην προκειμένη περίπτωση, μιλάμε για άτομα διορισμένα σε φορέα (το Υπ. Παιδειας) ΙΔΙΟ με τον επιθυμητό ΝΕΟ φορέα διορισμού.

Αρα, σ'αυτές τις περιπτώσεις (εσωτερικές) επιτρέπεται η μετάταξη, που όμως δύναται να συμβεί μετά από 5 χρόνια...

Τέλοσπάντων, όλα αυτά μού θυμίζουν εποχές περασμένου Αυγούστου, που ΠΑΛΙ είχαμε την ίδια αγωνία για το αν οι διορισμένοι μπορούν να κανουν αίτηση για αναπληρωτές...

Ξέρετε τι έγινε τελικά...

Υ.Γ Ρώτησα νομικό και περιμένω την απάντησή του στο θέμα μας.
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος Dolphin 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2065 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:22:17 μμ »
Xάσιμο χρόνου η συζήτηση. Δεν θα μπορούν να κάνουν αίτηση για διορισμό οι της ειδικής αγωγής που διορίστηκαν πέρυσι. Ξεκάθαρα.
+

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2066 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:29:10 μμ »
Xάσιμο χρόνου η συζήτηση. Δεν θα μπορούν να κάνουν αίτηση για διορισμό οι της ειδικής αγωγής που διορίστηκαν πέρυσι. Ξεκάθαρα.

Μακάρι για να τελειώνει το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2067 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:30:04 μμ »
Xάσιμο χρόνου η συζήτηση. Δεν θα μπορούν να κάνουν αίτηση για διορισμό οι της ειδικής αγωγής που διορίστηκαν πέρυσι. Ξεκάθαρα.

Είσαι σίγουρος; Αν τα μισά ονόματα (5250) ανακοινωθούν του χρόνου το καλοκαίρι νομίζω πως μπορούν. Βέβαια, έχουν πιάσει καλές περιοχές. Φιλόλογος ειδικής στη Θεσσαλονίκη γιατί να πάει στη γενική;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2021, 01:31:44 μμ από nipiagogos1988 »
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Dolphin 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2068 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:34:06 μμ »
Είσαι σίγουρος; Αν τα μισά ονόματα (5250) ανακοινωθούν του χρόνου το καλοκαίρι νομίζω πως μπορούν. Βέβαια, έχουν πιάσει καλές περιοχές. Φιλόλογος ειδικής στη Θεσσαλονίκη γιατί να πάει στη γενική;
Ναι είμαι σίγουρος. Το σύστημα δεν θα τους αφήσει να δηλώσουν περιοχές. Στις οδηγίες του Ιουλίου θα ξεκαθαρίζεται το θέμα .
+

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2069 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:35:17 μμ »
Οκ!
Σχετικά με τις κατανομές και βασιζόμενος στην πληροφορία του Dolphin7 για τον τρόπο υπολογισμού των, έχω οδηγηθεί στα εξής νούμερα για κάποιες ειδικότητες.

0,8*[οργανικα κενα] +0,2*[προσλήψεις αναπληρωτων + συνταξιοδοτήσεις]

ΠΕ01    105
ΠΕ02     932
ΠΕ03     812
ΠΕ04.01   109
ΠΕ04.02    216
ΠΕ04.04    434
ΠΕ04.05    87
ΠΕ06      518
ΠΕ11      252
ΠΕ60      1414
ΠΕ70      3988
ΠΕ79.01    430
ΠΕ86      200
ΠΕ08     205

*Θεώρησα οτι οι παραπάνω ειδικότητες θα λάβουν 9700 θέσεις.
**Στις προσλήψεις αναπληρωτών συμπεριέλαβα τις 3 πρώτες φασεις ως τις κατ'εξοχήν ενδεικτικές.
***Ελαβα υπ'οψιν μονον τις φετινες συνταξιοδοτήσεις (τις οριστικές εννοώ)
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2070 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:41:54 μμ »
Ναι είμαι σίγουρος. Το σύστημα δεν θα τους αφήσει να δηλώσουν περιοχές. Στις οδηγίες του Ιουλίου θα ξεκαθαρίζεται το θέμα .

Φέτος εννοείται πως δε θα μπορούν να κάνουν αίτηση όσοι διορίστηκαν με την 3ΕΑ. Η αγωνία των συναδέλφων είναι για αυτούς που διορίστηκαν ως ΕΒΠ και ΕΕΠ νωρίτερα πέρυσι όπως επίσης και για τους διορισμούς του 2022 όπου θα έχει περάσει ένα  έτος για αυτούς που διορίστηκαν με την 3ΕΑ και λογικά θα μπορούν να δηλώσουν περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2071 στις: Απρίλιος 30, 2021, 01:53:30 μμ »
Οκ!
Σχετικά με τις κατανομές και βασιζόμενος στην πληροφορία του Dolphin7 για τον τρόπο υπολογισμού των, έχω οδηγηθεί στα εξής νούμερα για κάποιες ειδικότητες.

0,8*[οργανικα κενα] +0,2*[προσλήψεις αναπληρωτων + συνταξιοδοτήσεις]

ΠΕ01    105
ΠΕ02     932
ΠΕ03     812
ΠΕ04.01   109
ΠΕ04.02    216
ΠΕ04.04    434
ΠΕ04.05    87
ΠΕ06      518
ΠΕ11      252
ΠΕ60      1414
ΠΕ70      3988
ΠΕ79.01    430
ΠΕ86      200
ΠΕ08     205

*Θεώρησα οτι οι παραπάνω ειδικότητες θα λάβουν 9700 θέσεις.
**Στις προσλήψεις αναπληρωτών συμπεριέλαβα τις 3 πρώτες φασεις ως τις κατ'εξοχήν ενδεικτικές.
***Ελαβα υπ'οψιν μονον τις φετινες συνταξιοδοτήσεις (τις οριστικές εννοώ)
Ευχαριστούμε για τον κόπο.
Μήπως έχεις νούμερα και για τις άλλες ειδικότητες; Θα μπορούσες να τα ανεβάσεις;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.