*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 287285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #294 στις: Ιούνιος 01, 2016, 04:50:55 μμ »
συμφωνούμε αφού είμαστε στο''ίδιο στρατόπεδο''
παμε λοιπόν ένα-ένα
1)  ναι να δώσει ευκαιρία και στον καινούργιο αλλά να μην απαξιώσει και τους κόπους των παλιών: πως; ενσωμάτωση της απόφασης του ΕΔΑΔ όσοι έχουν 36 μήνες συμβασιούχου στοδημόσιο και παλία επιτυχία σε ασεπ να διορίσονται σε 50% ασεπ  και 50 % ασεπ για τους νέους:  όπως Ιταλία (50-50)
το 36μηνο μπορεί να θεμελιωθεί πάνω στην απόφαση του Αρείου Πάγου περί ενιαίου  δικαίου

2)τα διπλά να ισχύουν για να συνεχίσουν να δίνονται κίνητρα να πάει να απασχολήθεί κάποιος σε απομακρυσμένηπεριοχή: ένας μειωμενου ωραρίου με τι κίνητρο θα πάει....έτσι θα καλύπτονται και εγκαίρως τα κενά και θα υπάχρει κινητικότητα στους πίνακες. Είναι αντισυνταγματικό το κίνητρο αυτό; δεν είναι μια επιβράβευση διοικητικής φύσεως...ο μόνιμος γιατί λαμβάνει διπλα για τη μετάθεση κιόχι ο συμβασιούχος;

3)πρόσεξε οι μεταβατικές με ισχυροποιούν διότι κρατούν κάτι από οπροηγούμενο σύστημα...δεν σημαίνει πως με συμφωνώ και ξερω πως πολλοί διαφωνούν με το 16,80 και 60 μηνες....(αλήθεια γιατί θεσπίσθηκε; για να δώσει αντικήνητρα σε όσους ήθελαν να πάει στο δημόσιο)και άλλους τους συμφέρει ο τρόπος διορισμού του 3848 και δεν τους βολέουν οι μεταβατικές που αυτές επικαλείται το ΣτΕ στην 4303...ο νόμος χρήζει βελτιώσεων ..

4)αυτό δεν το λέω εγώ το ΣτΕ το λέει: οι πίνακες είναι οκ για προσλήψεις αναπληρωτών όσο διαρκεί η μεταβατική περίοδος
και στη σκέψη 13 σελ 36-37:Επίσης απορριπτέος ως αβάσιμος είναι ο λόγος ακυρώσεως που προβάλλει παραβιάση ''δεδικασμένου '' από την 527/2015απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ , ΔΙΟΤΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ, ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ
προϋπηρεσία που θα χρησιμέυσει στη μονιμότητα...φαντάζομαι αναφέρεσαι στο 36 μηνο , αν κατάλαβα,καλά: καταρχήν απ'όσο ξέρω το ΕΔΑΑ δεν ασχολήθηκε με το πως κάποιος απέκτησε τους 36 μηνες αλλά ότι συμπλήρωσε εργασιακό χρόνο συμβασιούχου στο ΔΗΜΟΣΙΟ και γίνεται μόνιμος....εδώ συγκρούται δύο έννομα αγαθά: ισότητα και αξιοκρατία και εργασικά....πράγματι τι θα βαρύνει; εμείς επιδιώκουμε να μην διαιωνίζεται η εργασική εκμετάλλευση...και να ισχύσει όχι μόνο για εμάς που προσφέυγουμε αλλά και για κάθε μελλοντική φουρνιά αναπληρωτών που συμπληρώνουν 36 μήνες ήτοι να ενσωματωθεί στη νομοθεσία προσλήψεων των εκπ/κών;(η απόφαση αυτή δεσμεύει τα όργανα της Ελλάδος συμπεριλαμβανομένης και της εκτελεστικής (ΥΠΑΙΘ) και της δικαστικής εξουσίας (βλ. αντί πολλών: απόφαση Ολομέλειας ΑρείουΠάγου 16/2013: «η δεσμευτικότητα της απόφασης αυτής (του ΔΕΕ εννοείται) ….. είναι όμως αναμφίβολη, αφού μόνον έτσι εξυπηρετείται ο σκοπός της ενιαίας και ομοιόμορφης εφαρμογής του ενωσιακού δικαίου»).

5) δεν απεχθάνομαι καθόλου τα ντόπια δικαστήρια: αντίθετα διαπιστώνω την χλεύη από την απέναντι πλευρά περί ΕΔΑΔ ενώ αγνοείται συστηματικά και αντίστοιχη του Κυπριακού Εργατικού Δικαστηρίου....Αλήθεια μας νοιάζει η αξιοκρατία γιατί καθε άλλος τρόπος πρόσληψης μας υποτιμά ως εργαζόμενους και νέους επιστήμονες που διαβάσαμε για να πάρουμε πτυχίο και να δουλέψουμε ως ωρομίσθιοι και ως αναπληρωτές...δεν μας νοιάζει ππυ το κράτος μας έχει ως εργαζόμενους λάστιχο; (ο Φίλης χθες στην Καλλιθέα παραδέχθηκε πως οι αναπληρωτές καλύπτουν πάγιες καιδιαρκείς ανάγκες...Τι έτι χρείαν έχομεν μαρτύρων;
αυτό μας κολακεύει; θέλουμε να συνεχιστε; δεν ξέρω αν έχεις παιδιά...θες τα παιδιά σου να διορίζονται αξιοκρατικά κα μιε το σπαθί τους χωρίς να χρωστούν σε κάνενα το ψωμί τους; θες...θέλεις να έχουν μια μόνιμη εργασία και να μην είναι λάστιχο τουτ κάθε εργοδότη; λένε κάποιο : μα δεν το ξέρεις πώς υπέγραφες σύμβαση και αυτό πρόβλεπε; στην Κύπρο και στην Ιταλία παρόμοιες συμβάσεις υπέγραφαν μέχρι που τα δικαστήρια τους είπαν πως δεν υπάχρουν μόνο οι όροι του εργοδότοι, ακόμα και Συνταγματικά κατοχυρωμενοι, αλλά και Ευρωαπϊκή εργασιακή νομοθεσία....θέλουμε να ισχύσει και στην Ελλαδα;  8)

6)ζητάτε τη δικαίωση των ασεπιτων και την ταυτόχρονη υποβάθμιση των προϋπηρεσιών ακόμα και ασεπιτων και υπάρχουν εκατοντάδες ασεπιτες με μεγάλες προϋπηρεσίες που δεν θέλουν να χαρίσουν τους κόπους των...το 36μηνο δεν δικαιώνει τα ιδιωτικά αφορά συμβασιούχους του δημοσίου Καμία προϋπηρεσία δεν ελεγχόταν κεντρικα΄ούτε ημών των ασεπιτων κι αν εφαρμοστεί κατά γράμμα ξερά και χλωρά θα καούν όλα...εγώ δεν είχα ΠΔΣ στον κλάδο μου όπως και άλλοι άλλων κλάδων...κι εμείς στον καιάδα....το πλαφόν των 60 μηνών του 3848 που ζητάω να καταργηθεί δεν έχει σχέση με την εξυγιάνση των γκρίζων προϋπηρεσιών...

7Δεν παραπληροφορώ κανένα: αντίθετα εγώ έστειλα την απόφαση 4303 στους διαχειριστες του pde για να την ανεβασουν σε αντίθεση με άλλους που έλεγαν άλλα αντί άλλων....
8) προφανώς θα υπάρχει διαγκωνισμός μεταξύ προϋπηρεσιάκιδωνμ τριτέκων κλπ κλπ κλπ, η πίτα μικρή πολλοί οι διεκδικητές...εμάς μας νοιάζει να μετραέι και στους πίνακες αναπληρωτων η προυπηρεσια-έχω τεκμηριώσει άλλοτε γι' αυτό

9)χαίρομαι που σιγά-σιγά αποκαλύπτεσθε οι πολέμιοι του 3848 αλλά να το γράφετε όχι μόνο σε προσωπικά μηνυματα ,που λμβάνω αρκετά τα οποία μου λένε πως έχω δίκιο, αλλά δεν το λένε δημόσια γαι αποφυγή ψυχιφθόρων καβγάδων...Άμα λοιπόν διαφωνούμε εμπρός το φθινόπωρο στο διάλογο που θα δρομολογηθεί για να τον αλλάξουμε, βελτιώσουμε, πες τοόπως θες...αφού είσθε και άλλοι με τις μεγάλες προϋπηρεσίες για να σώσουμε ότι μπορούμε πάντα αξιοκρατικά και σύμφωνα με το Σύνταγμα και το Ευρωπαϊκό εργασιακό δίκαιο

Χάρηκα που μου έδωσες την ευκαιρία να συνομιλήσουμε πολιτισμένα και με επιχειρήματα...

1. Οι αποφάσεις του ΣτΕ είναι άμεσα εκτελεστέες, αμετάκλητες και μη προσβαλλόμενες. Το 24μηνο ή 36μηνο + όποιο ΑΣΕΠ, δεν υφίσταται. Όταν αλλάξει το σύνταγμά μας και οι αποφάσεις του Ε.Δ.Α.Δ. είναι άμεσα εκτελεστέες και ακυρώνουν αποφάσεις του ΣτΕ τότε θα προσφύγω στο Ε.Δ.Α.Δ. Ανεξάρτητα αν ο Κολύρης τα κονόμησε. Η ΟΛΜΕ είχε προειδοποιήσει τουλάχιστον γι αυτό.

2. Κίνητρο για τα δυσπρόσιτα είναι η αποζημίωση, τα μόρια μετάθεσης και προπάντων η προϋπηρεσία. Τα διπλά μόρια δεν αναγνωρίζονται πουθενά ως διπλή προϋπηρεσία. Ήταν κίνητρο μέχρι τώρα για καλύτερη θέση στον πίνακα με ότι συνεπάγεται αυτό. Τώρα πάμε για ένα ενιαίο πίνακα προσλήψεων και διορισμών. Δες τίτλο του θέματος.

3. Αυτό νόμισαν και οι υπουργοί από το 2002 και παρατείναν την ισχύ της μεταβατικής του νόμου Αρσένη. Σήμερα με τις αποφάσεις του ΣτΕ ένας νέος νόμος διορισμού κινδυνεύει να μην έχει κανένα αντίκρισμα στους επόμενους διορισμούς όποτε αυτοί γίνουν.

4. Νομίζω ότι αστειεύεσαι όταν μπερδεύεις αποφάσεις του ΣτΕ με του Ε.Δ.Α.Δ. Θα σε παραπέμψω ξανά στην προηγούμενη παρατήρηση 7 περί πραγματικού και προσδοκώμενου. Περίμενε όπως λέει και ο trust no one το καλοκαίρι. Αν δούμε αναφορά σε ΕΔΑΔ από ελληνικό δικαστήριο, εγώ εδώ δεν ξαναγράφω.

5. Πώς να μην σε χλευάζουν όταν οι 36μηνίτες σου κατά το πλείστον δεν αξιολογήθηκαν από το μόνο αξιοκρατικό τρόπο το γραπτό διαγωνισμό που ίσχυε μετά την επετηρίδα; Κάτι δεν ξεχνάμε εδώ portokali;

6. Ζητάς διπλά μόρια για ένα μήνα και τα μόρια του ΑΣΕΠ πάνω από το 55. Αποφάσισε με ποιους θα πας. Πλάκα κάνεις; Θα αφήσουν οι ιδιωτικοί τον ΣΥΡΙΖΑ να τους πετάξει απ΄ έξω; Το έχεις ξαναδεί αυτό στην παιδεία μέχρι τώρα από κυβέρνηση-συνδικαλιστές (αυτοί κάναν κουμάντο μέχρι τώρα); Τελειώσαν αυτά. Υπάρχει παρέμβαση της δικαστικής εξουσίας. Αμετάκλητη και άμεσα εφαρμοστέα.

7. Δεν τοποθετείσαι σε αυτό που έγραψα. Ξαναδιάβασε και δες την σχέση με την απάντησή σου.

8. Η προϋπηρεσία θα είναι προσόν πάντα για προσλήψεις διορισμούς αλλά πριν πρέπει να ελεγχθεί πως αποκτήθηκε από το Α.Σ.Ε.Π. Τυχαία ο υπουργός μιλάει για παύσει φέτος της διαδικασίας ελέγχου ΑΣΕΠ αν αυτό δεν προλάβει (!)

9. Οι περισσότεροι που απαντάμε, σου απαντάμε βάση νομοθεσίας και αποφάσεων ΣτΕ. Υπό αυτή την έννοια και ο 3848 θα υποστεί αλλαγές. Εσύ με ΟΛΜΕ και τα μυαλά στα κάγγελα;

10. Θα σου την ξαναδώσω ευχαρίστως αν χρειαστεί. Έχει νόημα όμως όταν επικαλείσαι συνεχώς το ΕΔΑΔ; Ποιος άλλος το επικαλείται σε αυτή την συζήτηση σε όλα τα φόρα. Εσύ μόνο με άλλα ψευδώνυμα. Δεν εμπιστεύεσαι δηλαδή την άποψη της ΟΛΜΕ, του Μπράτη των δικηγόρων (πλην Κολύρη);
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 05:12:34 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:52 »

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #295 στις: Ιούνιος 01, 2016, 05:50:08 μμ »
Μπορεί κάποιος συνάδερφος δικηγόρος από τους τόσους που γράφουν εδώ να μου πει γιατί πληρώνουμε ΕΝΦΙΑ  ενώ το ΣΤΕ τον έχει κρίνει αντισυνταγματικό ; (http://www.militarylawoffice.gr/antisintagmatikos-o-enfia/)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #296 στις: Ιούνιος 01, 2016, 06:08:42 μμ »
Μπορεί κάποιος συνάδερφος δικηγόρος από τους τόσους που γράφουν εδώ να μου πει γιατί πληρώνουμε ΕΝΦΙΑ  ενώ το ΣΤΕ τον έχει κρίνει αντισυνταγματικό ; (http://www.militarylawoffice.gr/antisintagmatikos-o-enfia/)

Ο ΕΝΦΙΑ του 2015 είχε υπολογιστεί με βάση τις αντικειμενικές αξίες που ίσχυαν την 1/1/2015, πριν δηλαδή την ημερομηνία που είπε το ΣτΕ ότι πρέπει να αλλάξουν οι αντικειμενικές. Φέτος τις άλλαξαν, εξ ου και οι αλλαγές στα ποσά του ΕΝΦΙΑ. Να θυμίσω ότι παλαιότερα το χαράτσι εισπράτονταν από το λογαριασμό της ΔΕΗ και η μη πληρωμή του σήμαινε διακοπή ρεύματος. Αυτό βγήκε αντισυνταγματικό και σταμάτησε η πληρωμή του μέσω της ΔΕΗ.

Πέραν αυτού όμως, να ρωτήσω εγώ κάτι: Το επιχείρημα σου είναι ότι επειδή το κράτος παρανομεί σε άλλους τομείς, να παρανομήσει και στην Παιδεία; Αντί δηλαδή να λες ότι πρέπει να εφαρμόζονται παντού οι αποφάσεις του ΣτΕ, το επιχείρημα σου είναι ότι αφού δεν εφαρμόζεται στον ΕΝΦΙΑ, ας μην εφαρμοστεί και στην Παιδεία;

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #297 στις: Ιούνιος 01, 2016, 06:25:45 μμ »
Το να υπονοούν ορισμένοι ότι οι αποφάσεις του Στε δε θα εφαρμοστούν και να το λένε αυτο δε συναδέλφους τους,δείχνει απίστευτο θράσος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:52 »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #298 στις: Ιούνιος 01, 2016, 06:43:53 μμ »
Πληρωνουμε ΕΝΦΙΑ γιατι δεν μπορουν να κλεισουν την τρυπα που θα δημιουργηθει απο αλλου.Δεν αντιλαμβανομαι τη σχεση του ΕΝΦΙΑ με τις δικαστικες αποφασεις του ΣτΕ στο Παιδειας.Η καταργηση του ΕΝΦΙΑ θα δημιουργησει μεγαλο δημοσιονομικο κενο,η μη εφαρμογη των αποφασεων του ΣτΕ για το Παιδειας τι αποτελεσμα θα εχει;
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #299 στις: Ιούνιος 01, 2016, 06:56:47 μμ »
Άσχετο αλλά το ενφια μας ρήμαξε.Πρέπει πάντως να δοθεί ένα τέλος στις αδικίες που υφίστανται όλοι.Ο Ασέπ θα ήταν μια λύση.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #300 στις: Ιούνιος 01, 2016, 07:07:02 μμ »
Δηλαδή να πληρώνουμε τον ΕΝΦΙΑ που είναι αντισυνταγματικός για να μαζεύει λεφτά το κράτος για να κάνει διορισμούς με τον τρόπο που θέλουμε και στην παιδεία να εφαρμοστεί η απόφαση του ΣΤΕ γιατί εκεί μας βολεύει...Με άλλα λόγια ότι συμφέρει τον καθένα είναι νόμιμο.Δύο μέτρα και δύο σταθμά !!!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #301 στις: Ιούνιος 01, 2016, 07:28:08 μμ »
Δηλαδή να πληρώνουμε τον ΕΝΦΙΑ που είναι αντισυνταγματικός για να μαζεύει λεφτά το κράτος για να κάνει διορισμούς με τον τρόπο που θέλουμε και στην παιδεία να εφαρμοστεί η απόφαση του ΣΤΕ γιατί εκεί μας βολεύει...Με άλλα λόγια ότι συμφέρει τον καθένα είναι νόμιμο.Δύο μέτρα και δύο σταθμά !!!

Το να θέλει το κράτος να παρανομήσει και να μη θέλει να εφαρμόσει την απόφαση του ΣτΕ για τον ΕΝΦΙΑ να το καταλάβω. Το να ισχυρίζεσαι εσύ ότι εφόσον το κράτος παρανομεί σε ένα τομέα,ε ας παρανομήσει και στην Παιδεία, να "βολευτούμε" κι εμείς, ε αυτό με ξεπερνά. Καθόλου 2 μέτρα και 2 σταθμά. Όλοι λέμε (ή θα έπρεπε να λέμε τουλάχιστον) να εφαρμόζονται ΟΛΕΣ οι αποφάσεις της δικαιοσύνης. Εσύ υπονοείς να μην εφαρμοστεί η απόφαση του ΣτΕ... Ποσώς με ενδιαφέρουν τα κίνητρα του Φίλη και του κάθε Φίλη. Και ποσώς θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν και σένα. Θα έπρεπε να σου φτάνει ότι τα δικαστήρια λένε ότι αυτό είναι το ΝΟΜΙΜΟ και ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #302 στις: Ιούνιος 01, 2016, 07:47:00 μμ »
Εξακολουθω να αναρρωτιεμαι τι επιπτωση θα εχει η μη εφαρμογη των αποφασεων ΣτΕ που αφορουν στο Παιδειας.Για ποιο λογο να μην τις εφαρμοσει;Αν δεν τις εφαρμοσει τι θα κερδισει;Αυτο ειναι το ζουμι του ανωθεν μηνυματος μου.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #303 στις: Ιούνιος 01, 2016, 08:18:38 μμ »
Δηλαδή να πληρώνουμε τον ΕΝΦΙΑ που είναι αντισυνταγματικός για να μαζεύει λεφτά το κράτος για να κάνει διορισμούς με τον τρόπο που θέλουμε και στην παιδεία να εφαρμοστεί η απόφαση του ΣΤΕ γιατί εκεί μας βολεύει...Με άλλα λόγια ότι συμφέρει τον καθένα είναι νόμιμο.Δύο μέτρα και δύο σταθμά !!!
  Δηλαδή εσύ  σε λίγο θα μας πεις ότι βάλανε τον ΕΝΦΙΑ για να εξοικονομήσουν πόρους να πληρώσουν εμάς που θα δικαιωθούμε!Σου είπαμε εμείς να τον πληρώνεις με το ζόρι ή μας κατηγορείς που δεν καταργήθηκε;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #304 στις: Ιούνιος 01, 2016, 09:58:21 μμ »
1. Οι αποφάσεις του ΣτΕ είναι άμεσα εκτελεστέες, αμετάκλητες και μη προσβαλλόμενες. Το 24μηνο ή 36μηνο + όποιο ΑΣΕΠ, δεν υφίσταται. Όταν αλλάξει το σύνταγμά μας και οι αποφάσεις του Ε.Δ.Α.Δ. είναι άμεσα εκτελεστέες και ακυρώνουν αποφάσεις του ΣτΕ τότε θα προσφύγω στο Ε.Δ.Α.Δ. Ανεξάρτητα αν ο Κολύρης τα κονόμησε. Η ΟΛΜΕ είχε προειδοποιήσει τουλάχιστον γι αυτό.

2. Κίνητρο για τα δυσπρόσιτα είναι η αποζημίωση, τα μόρια μετάθεσης και προπάντων η προϋπηρεσία. Τα διπλά μόρια δεν αναγνωρίζονται πουθενά ως διπλή προϋπηρεσία. Ήταν κίνητρο μέχρι τώρα για καλύτερη θέση στον πίνακα με ότι συνεπάγεται αυτό. Τώρα πάμε για ένα ενιαίο πίνακα προσλήψεων και διορισμών. Δες τίτλο του θέματος.

3. Αυτό νόμισαν και οι υπουργοί από το 2002 και παρατείναν την ισχύ της μεταβατικής του νόμου Αρσένη. Σήμερα με τις αποφάσεις του ΣτΕ ένας νέος νόμος διορισμού κινδυνεύει να μην έχει κανένα αντίκρισμα στους επόμενους διορισμούς όποτε αυτοί γίνουν.

4. Νομίζω ότι αστειεύεσαι όταν μπερδεύεις αποφάσεις του ΣτΕ με του Ε.Δ.Α.Δ. Θα σε παραπέμψω ξανά στην προηγούμενη παρατήρηση 7 περί πραγματικού και προσδοκώμενου. Περίμενε όπως λέει και ο trust no one το καλοκαίρι. Αν δούμε αναφορά σε ΕΔΑΔ από ελληνικό δικαστήριο, εγώ εδώ δεν ξαναγράφω.

5. Πώς να μην σε χλευάζουν όταν οι 36μηνίτες σου κατά το πλείστον δεν αξιολογήθηκαν από το μόνο αξιοκρατικό τρόπο το γραπτό διαγωνισμό που ίσχυε μετά την επετηρίδα; Κάτι δεν ξεχνάμε εδώ portokali;

6. Ζητάς διπλά μόρια για ένα μήνα και τα μόρια του ΑΣΕΠ πάνω από το 55. Αποφάσισε με ποιους θα πας. Πλάκα κάνεις; Θα αφήσουν οι ιδιωτικοί τον ΣΥΡΙΖΑ να τους πετάξει απ΄ έξω; Το έχεις ξαναδεί αυτό στην παιδεία μέχρι τώρα από κυβέρνηση-συνδικαλιστές (αυτοί κάναν κουμάντο μέχρι τώρα); Τελειώσαν αυτά. Υπάρχει παρέμβαση της δικαστικής εξουσίας. Αμετάκλητη και άμεσα εφαρμοστέα.

7. Δεν τοποθετείσαι σε αυτό που έγραψα. Ξαναδιάβασε και δες την σχέση με την απάντησή σου.

8. Η προϋπηρεσία θα είναι προσόν πάντα για προσλήψεις διορισμούς αλλά πριν πρέπει να ελεγχθεί πως αποκτήθηκε από το Α.Σ.Ε.Π. Τυχαία ο υπουργός μιλάει για παύσει φέτος της διαδικασίας ελέγχου ΑΣΕΠ αν αυτό δεν προλάβει (!)

9. Οι περισσότεροι που απαντάμε, σου απαντάμε βάση νομοθεσίας και αποφάσεων ΣτΕ. Υπό αυτή την έννοια και ο 3848 θα υποστεί αλλαγές. Εσύ με ΟΛΜΕ και τα μυαλά στα κάγγελα;

10. Θα σου την ξαναδώσω ευχαρίστως αν χρειαστεί. Έχει νόημα όμως όταν επικαλείσαι συνεχώς το ΕΔΑΔ; Ποιος άλλος το επικαλείται σε αυτή την συζήτηση σε όλα τα φόρα. Εσύ μόνο με άλλα ψευδώνυμα. Δεν εμπιστεύεσαι δηλαδή την άποψη της ΟΛΜΕ, του Μπράτη των δικηγόρων (πλην Κολύρη);
1)η 4303 είναι άμεσα εκτελεστή εσύ την μπερδεύεις  με την 527. η 4303 είναι εκτελεστή με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχουν λεφτά για να κάνει προσλήψεις και άρα να κάνει ασεπ και να συντάξει πίνακες αναπληρωτων...εσείς θέλατε να συντάξει νέους πίνακες χωρίς τους αποτυχόντες του ασεπ και τους ιδιωτικούς χωρίς προηγουμένως να κάνει ασεπ αυτό δεν το ζήτησε το ΣτΕ...μάλλον λοιπόν μπερδεύεις αυτό που θες με αυτό που όρισε το ΣτΕ (ΣΚΈΨΗ 10η σελ. 32: έως ότου αυτό εφαρμοσθεί,πράγμα που προϋποθετει διεξαγωγή του διαγωνισμού ασεπ κατά το ν.3848/2010)Εγώ δεν μίλησα για 36μηνο,24μηνο κλπ αυτά τα κατάργησε η 527 όχι η 4303....μην συγχέεις διαφιρετικές αποφάσεις του ΣτΕ ΔΙΌΤΙ σκεπτικό 13ο σελ. 37: Επίσης απορριπτέος ως αβάσιμος είναι ο λόγος ακυρώσεως που προβάλλει παραβιάση ''δεδικασμένου '' από την 527/2015απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ , ΔΙΟΤΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ, ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ

2)δεν είπα τα διπλά να μετράνε τα δυσπρόσιτα ως διπλή προϋπηρεσία αλλά να μετράνε σε πίνακα αναπληρωτών Το κράτος θα χρειαστεί να τα επαναφέρει όταν δεν θα κατεβαίνει κόσμος για 400 ευρω...ο Λοβ υποσχόταν μόρια αντί μισθού....είναι αντισυνταγματικό να δίδονται διπλα μόρια...καταλύεται καμία αρχή ισότητας;....το έχουμε συζητήσει αυτό αν είναι είναι αντισυνταγματικό; έχει αποφανθεί ,θέλω να πω το ΣτΕ; να το δούμε δηλαδή....μην απεμπολούμε τα δικαιώματά μας έτσι εύκολα...

4) δεν τις μπερδεύω την συνυπολογίζω...την λαμβάνω υπόψιν μου όπως και κάθε τι που ισχυροποιεί τη θέση μου ως εργαζόμενου συμβασιούχου...στην Κύπρο δεν την αγνόησαν την απόφαση του ΕΔΑΑ και ο 30μηνιτης δικαιώθηκε...δηλαδή να μην κάνουμε τίποτα κατά τη γνώμη σου....

5)οι 36μηνιτες  είναι και με ασεπ (δεν έχει μέσα ιδιωτικά, η απόφαση αφορά συμβασιούχους του δημοσίου) ...άρα τους αδικείς....και το ΕΔΑΑ δεν μίλησε για προηγούμενη επιτυχία σε ασεπ όπως και στην Κύπρο ο 30 μηνιτης δεν έχει δώσει ασεπ επειδή θα διεξαχθεί το 2017...το ότι το χλευάζουν δεν σημαίνει πως δεν θα το αξιοποιήσουμε για το συμφέρον μας που είναι  μια μονιμότερη και σταθερότερη εργασία....εσυ ξεχνάς πως το κράτος σε εκμεταλεύεται και το χειρότερο...συναινείς σε αυτό....(επίσης ξεχνάς πως Ιταλία ,Κύπρος και Ελλάδα έκαναν καταχρηση των ελαστικών μορφών εργασίας στην εκπαίδευση με ωρομίσθιους και αναπληρωτές) δεν ξέρω τι ξεχνώ ξέρω να μην ξεχνώ ό, τι βελτιώνει το εργασιακό μου μέλλον...αλήθεια ο δικαστης στην Κύπρο λαδώθηκε ή προωθεί την αναξιοκρατία με τη μονιμοποίηση του 30μηνιτη συμβασιούχου εκπαιδευτικού; πρέπει να αποφασίσουμε και τι θέλουμε ασεπ μια ζωή και αναπληρωτές μετά από ασεπ μια ζωή; εύλογο ερώτημα...

6)δεν υποστηριζω τα ιδιωτικα... άλλωστε η απόφαση για το 36μηνο που επικαλούμαι αφορά συμβασιούχους του δημοσίου.
με το πλαφόν θα χτυπίσεις τα ιδιωτικα; πριονίζεις το κλαδί που κάθεσαι ο ίδιος...ή μήπως είσαι τόσο σίγουρος πως θα γράψεις καλά ή δεν θα σε ξεπεράσει ένας τρίτεκνος ή πολύτεκνος με 10 μόρια και 16,80 ; πρέπει να υπάρχει προϋπηρεσία με διπλα δυσπρόσιτα και όχι οροφή για να υπάρχει κινητικότητα: δηλαδή αν εσύ προηγείσαι και δεν πας να δουλέψεις και ο άλλος κάτω από εσένα πηγαίνει να μη σε φτάνει και να μην σε ξεπερνάει; ...το ίδιο 100 μήνες και το ίδιο 60; άμα ξέρεις πως τα ιδιωτικά θα επιβιώσουν μετά από πίσεη στην πολιτική ηγεσία του ασεπ τότε τι μου συζητάς για ΣτΕ; Δηλαδή ο ιδιωτικός θα επιβιώσει στο νέο σύστημα κι εμείς με ασεπ και προϋπηρεσία θα υπονομευόμαστε εκ των ένδον δηλαδή από ασεπιτες σαν κι εσένα; μήπως να μην ριχνεις νερό στο μύλο των ιδιωτικών και να εργάζεσαι γι' αυτούς;

7) άλλοι κρύβατε επιμελώς την απόφαση του ΣτΕ μέχρι που την έστειλα στο pde κι όταν αναρτήθηκε ...ακολουθησε άκρα του τάφου σιωπή από τους ΣτΕαδίτες που θριαμβολογούσαν για κάτι....που έχασαν...αν ήμουν  κακόπιστος δεν θα την αναρτούσε ούτε θα την ανέβαζα: για να την δούνε και οι νέοι..αρκεί να ξέρουν να την διαβάζουν...πάντως όπως πληροφορούμαι αρκετοί από τους προσφυγέντες ξέρουν τι ισχύει μέχρι 31/12/16  για τους αναπληρωτές καιπροσφυγή δεν θα κάνουν....κατά ΠΑΣΑΦ μεριά ομιλώ... 8)ποιοι θα κάνουν; μα οι δάσκαλοι διότι θίγονται από τα μέτρα για την πρωτοβάθμια που θα μειώσει τις θέσεις των αναπληρωτών ; .αλήθεια δεν είδα κανένα ακριβές παράθεμα δικό σου από την απόφαση του ΣτΕ που να θεμελιώνει τους ισχυρισμούς σου...ένα παράθεμα που να λέει φτιάξε νέους πίνακες....πριν κάνεις ασεπ...αυτά δεν λέγατε εδώ αρχές Γενάρη;

8)ας το... αν αρχίσουν να ρωτάνε στο ασεπ πως αποκτήθηκε η κάθε προϋπηρεσία καμία δεν αποκτήθηκε μετά από εποπτεία ασεπ και όλες νομότυπες ήταν ...μπέρδεμα που κανένα δεν συμφέρει...αν γίνει. Ναι αλλά ο Φίλης είπε πως αν δεν χρειάζεται να ολοκληρωθούν οι ενστάσεις στο ασεπ για να αρχίσει να καλέι αναπληρωτές...σκέψουν οι αιτήσεις να γίνονταν με χαρτιά...μετά τα χριστούγεννα θα πάρει αναπληρωτες....Α, και κάτι άλλο ...στη διαδικασία θα βοηθήσει και το Υπουργείο το ΑΣΕΠ ....να κάνουμε καμία προσφυγή, μια και είναι της μοδός, που η διαδικασία δεν θα είναι αμιγώς ασεπική; ;D ;D ;D ;D

9)οι νόμοι αλλάζουν και  δεν νομοθετεί το ΣτΕ....υπάρχει και το Σύνταγμα (που το επικαλείσθε κάποιοι συχνάκις) και πρόβλέπει δύο τρόπους διορισμών αυτό το παραγνωρίζετε...'Αρθρο 103: (Δημόσιοι υπάλληλοι)
Παράθεση
Η πρόσληψη υπαλλήλων στο Δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, όπως αυτός καθορίζεται κάθε φορά, πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 5, γίνεται είτε με διαγωνισμό είτε με επιλογή σύμφωνα με προκαθορισμένα και αντικειμενικά κριτήρια και υπάγεται στον έλεγχο ανεξάρτητης αρχής, όπως νόμος ορίζει.
http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-107/

δεν τίθεται ζήτημα συμμόρφωσης ή υποχρέωσης του ΥΠΕΘ προς αυτήν την απόφαση του ΣτΕ για να αλλάξει κάτι στην Α ή Β κατεύθυνση δεσμευτικά παρά μόνο οτι πρέπει να γίνουν μόνιμοι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ.
Το "Πως", δεν ορίζει η απόφαση αυτή (ούτε θα μπορούσε) παρά μόνο λέει να υπάρχει το ΑΣΕΠ ως θεσμός για να ελέγχει.
Αυτή είναι η μία απόφαση, η πρόσφατη για τους αναπληρωτές. Και ισχύει όσο ισχύει ο νόμος 3848/2010 και το λεγόμενο μεταβατικό στάδιο.Η απόφαση του ΣτΕ αναγκαστικά δεν μπορεί να ισχύει για πάντα γιατί π.χ. του χρόνου θα εκδοθεί νέα εγκύκλιος που θα μπορεί ξανά να προσβληθεί αυτοτελώς κοκ).
Επίσης είναι νομικά τουλάχιστον σίγουρο είναι ότι δεν κρίθηκε από το ΣτΕ γενικά ο θεσμός της προϋπηρεσίας (εκτός ΑΣΕΠ) ως κριτηρίου εισόδου στη δημόσια εκπαίδευση ως δήθεν αντισυνταγματικός - άκυρος βάσει της Ολ ΣτΕ 527/2015. Σε αμιγώς νομικό επίπεδο για την πρόσληψη των αναπληρωτών δεν υπάρχει κάποιο υποχρεωτικό θέσφατο από πλευράς ΣτΕ που να περιορίζει τις επιλογές του νομοθέτη που να θέλει να αλλάξει το σύστημα, πλην του ότι η εκπαίδευση δεν μπορεί να λειτουργεί επ’ άπειρον με αναπληρωτές (τούτο λέει και το ΔΕΕ


10) Δεν την επικαλούμαι μόνο εγω: το θέμα είναι γιατί  θέλετε να την υποβαθμίσετε εδώ και στα άλλα fora που μιλάτε; στην Κύπρο έγινε πράξη http://www.palo.com.cy/a/chr-christofidis-to-ipp-na-metatrepsi-tous-30minites-ektaktous-ke-simvasiouchous-se-aoristou-chronou-549040
Παράθεση
Χρ. Χριστοφίδης: Το ΥΠΠ να μετατρέψει τους 30μηνίτες έκτακτους και συμβασιούχους σε αορίστου χρόνου

ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ

    Τη δικαίωση του έκτακτου εκπαιδευτικού Σώτου Κούλλουρου από το Δικαστήριο Εργατικών Διαφορών σχολιάζει μέσω δήλωσης του επικεϕαλής του Γραϕείου Παιδείας του, Χρίστου Χριστοφίδη, το ΑΚΕΛ.

    Εδώ και αρκετό καιρό, ιδιαίτερα κατά τη συζήτηση του νέου συστήματος διορισμών, υποστηρίζαμε ότι κακώς αποκλείονταν οι εκπαιδευτικοί από την κατηγορία των εργαζομένων αορίστου χρόνου.Χωρίς δυστυχώς ανταπόκριση.

    Η απόϕαση στην υπόθεση Σώτου Κούλλουρου με δικηγόρους τους Χ. Προύντζο και τη Ζ. Χαραλάμπους, περιέχει και άλλα σοβαρά στοιχεία για τα οποία θα επανέλθουμε.

    Παρά το γεγονός ότι η συγκεκριμένη απόϕαση αϕορά το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό, ουσιαστικά αποϕαίνεται για το επίμαχο ζήτημα, τα τελευταία χρόνια, κατά πόσο οι εκπαιδευτικοί μπορούν ή δεν μπορούν να μετατραπούν σε αορίστου χρόνου εργαζόμενους.

- See more at: http://www.palo.com.cy/a/chr-christofidis-to-ipp-na-metatrepsi-tous-30minites-ektaktous-ke-simvasiouchous-se-aoristou-chronou-549040#sthash.Jou5RbAf.dpuf
https://www.alfavita.gr/arthron/kypros-ekpaideytikoi-me-symvasi-orismenoy-hronoy-metatrepontai-se-aoristoy-hronoy
http://cyprusnews.eu/paideia/4313743--------30------.html


για 36μηνο
https://www.facebook.com/anaplirwtesme36minesproyphresia/
http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/8837-tfgjkkmh
https://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-36-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CF%82
https://www.greekteachers.gr/?p=16525
http://www.deutsch.gr/data_info.php?data_id=3457&cat=24577
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/194520/italia-apozhmionei-300000-ekpaideftikoys-proyphr.html
http://orf.at/stories/2255431/  Österreichisches Rundfunk (ORF)
Παράθεση
Italien muss bis zu 300.000 Lehrer fix anstellen

Ein Urteil des Europäischen Gerichtshofs (EuGH) in Luxemburg macht der italienischen Regierung zu schaffen. Die Arbeitsverhältnisse der Lehrer, die in den vergangenen Jahren in großer Zahl mit prekären Arbeitsverträgen beschäftigt wurden, um Personalkosten zu sparen, müssen grundlegend reformiert werden.

Die befristete Anstellung von Lehrern, die bereits über drei Jahre Berufserfahrung vorweisen, widerspreche dem europäischen Arbeitsrecht, urteilte der Präsident des EuGH, Marko Ilesic. Er gab damit dem Gewerkschaftsverband ANIEF recht, der vor fünf Jahren gegen die verbreiteten befristeten Arbeitsverträge für Lehrer im italienischen Schulwesen vor das Gericht in Luxemburg gezogen war.
Kosten für feste Verträge gespart

Rund 300.000 Lehrer haben in Italien zuletzt über drei Jahre lang mit befristeten Arbeitsverträgen unterrichtet. Damit konnte sich der italienische Staat die Kosten fixer Anstellungen sparen. Sollten sich die Lehrer nun an ein italienisches Arbeitsgericht wenden, müssten sie aufgrund des EuGH-Urteils unbefristet angestellt werden.

Wer bereits eine Anstellung außerhalb des Schulsystems gefunden hat, soll eine Entschädigung fordern können, lautet das Urteil. Dieses betrifft auch das im Schulwesen angestellte administrative Personal.

Publiziert
Παράθεση
"Η Ιταλία καλείται να μονιμοποιήσει μέχρι και 300.000 αναπληρωτές"

Μια απόφαση του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης* στο Λουξεμβούργο δημιουργεί πονοκέφαλο στην ιταλική κυβέρνηση.

Οι συνθήκες εργασίας των εκπαιδευτικών, οι οποίοι απασχολούνταν τα προηγούμενα έτη σε μεγάλους αριθμούς με συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου, ώστε να εξοικονομηθούν πόροι από τις δαπάνες προσωπικού, πρέπει να μεταρρυθμιστούν εκ βάθρων.

Η πρόσληψη εκπαιδευτικών με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, οι οποίοι διαθέτουν ήδη τρίχρονη επαγγελματική εμπειρία, αντίκειται στο ευρωπαϊκό εργατικό δίκαιο, σύμφωνα με τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου της Ε.Ε. Marko Ilesic. Δικαιώθηκε έτσι η προσφυγή που έκανε το συνδικάτο ANIEF (Associazone sindacale professionale, το μεγαλύτερο συνδικάτο της Ιταλίας) πριν από πέντε χρόνια ενάντια στη ευρύτατα διαδεδομένη τακτική της πρόσληψης στο ιταλικό εκπαιδευτικό σύστημα εκπαιδευτικών με συμβάσεις ορισμένου χρόνου.

ΑΠΟΦΥΓΗ ΔΑΠΑΝΗΣ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ

Περίπου 300.000 εκπαιδευτικοί έχουν συμπληρώσει ήδη πάνω από τρία χρόνια εργαζόμενοι με συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Με αυτόν τον τρόπο το ιταλικό κράτος απέφευγε τη δαπάνη των μονίμων διορισμών. Σε περίπτωση που κάποιος εκπαιδευτικός απευθυνθεί στα ιταλικά δικαστήρια, θα πρέπει σύμφωνα με την απόφαση του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης να μονιμοποιηθεί.

Στην απόφαση προβλέπεται και δικαίωμα αποζημίωσης για όσους βρήκαν εργασία εκτός του εκπαιδευτικού συστήματος. Η απόφαση αφορά και το διοικητικό προσωπικό που εργάζεται στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο Λουξεμβούργο (πρώην Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων) είναι το ανώτατο δικαιοδοτικό όργανο (όργανο της δικαστικής εξουσίας) στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Österreichisches Rundfunk (ORF)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 10:26:41 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #305 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:22:17 μμ »

έχω 2 απορίες

1. Δεν έχω πραγματικά καταλάβει τι ζητάτε για τις προσλήψεις αναπληρωτών για την νέα χρονιά. Παίρνω ως δεδομένο ότι ΑΣΕΠ δεν έγινε οπότε δεν μπορεί να εφαρμοστεί η διαδικασία του 3848. Τι πρέπει να γίνει;

2. Γιατί τέτοια αντίδραση σε δικαστικές αποφάσεις που σταματούν την εκμετάλλευση αναπληρωτών να καλύπτουν επί χρόνια πάγιες ανάγκες. Καταλαβαίνω ότι έρχονται σε αντίθεση σε προσωπικά συμφέροντα που μπορεί να έχουν συνάδελφοι χωρίς προϋπηρεσία αλλά δεν καταλαβαίνω το μένος.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #306 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:28:41 μμ »
έχω 2 απορίες

1. Δεν έχω πραγματικά καταλάβει τι ζητάτε για τις προσλήψεις αναπληρωτών για την νέα χρονιά. Παίρνω ως δεδομένο ότι ΑΣΕΠ δεν έγινε οπότε δεν μπορεί να εφαρμοστεί η διαδικασία του 3848. Τι πρέπει να γίνει;

2. Γιατί τέτοια αντίδραση σε δικαστικές αποφάσεις που σταματούν την εκμετάλλευση αναπληρωτών να καλύπτουν επί χρόνια πάγιες ανάγκες. Καταλαβαίνω ότι έρχονται σε αντίθεση σε προσωπικά συμφέροντα που μπορεί να έχουν συνάδελφοι χωρίς προϋπηρεσία αλλά δεν καταλαβαίνω το μένος.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #307 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:41:29 μμ »
έχω 2 απορίες

1. Δεν έχω πραγματικά καταλάβει τι ζητάτε για τις προσλήψεις αναπληρωτών για την νέα χρονιά. Παίρνω ως δεδομένο ότι ΑΣΕΠ δεν έγινε οπότε δεν μπορεί να εφαρμοστεί η διαδικασία του 3848. Τι πρέπει να γίνει;

2. Γιατί τέτοια αντίδραση σε δικαστικές αποφάσεις που σταματούν την εκμετάλλευση αναπληρωτών να καλύπτουν επί χρόνια πάγιες ανάγκες. Καταλαβαίνω ότι έρχονται σε αντίθεση σε προσωπικά συμφέροντα που μπορεί να έχουν συνάδελφοι χωρίς προϋπηρεσία αλλά δεν καταλαβαίνω το μένος.

Να το ξαναπώ; Προς το παρόν, η μόνη απόφαση που υπάρχει ελληνικού δικαστηρίου πάνω στο θέμα, είναι η 527. Αυτή έρχεται σε ευθεία αντίθεση με την απόφαση του ευρωπαϊκού. Όταν θα αποφανθεί θετικά το ΣτΕ και ανατρέψει την προηγούμενη απόφαση του και κάποιος καταφερθεί εναντίον της απόφασης, τότε να τον κατηγορήσετε. Προς το παρόν, η ελληνική νομολογία λέει όχι στο 36μηνο.

Ζητάμε να κρίνει το ΣτΕ αν η παρούσα διαδικασία είναι συνταγματική. Αν είναι ακριβώς όπως τα λέτε, θα το επιβεβαιώσει και το ΣτΕ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.