*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 287159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4032
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:51:12 μμ »
1)η 4303 είναι άμεσα εκτελεστή εσύ την μπερδεύεις  με την 527. η 4303 είναι εκτελεστή με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχουν λεφτά για να κάνει προσλήψεις και άρα να κάνει ασεπ και να συντάξει πίνακες αναπληρωτων...εσείς θέλατε να συντάξει νέους πίνακες χωρίς τους αποτυχόντες του ασεπ και τους ιδιωτικούς χωρίς προηγουμένως να κάνει ασεπ αυτό δεν το ζήτησε το ΣτΕ...μάλλον λοιπόν μπερδεύεις αυτό που θες με αυτό που όρισε το ΣτΕ (ΣΚΈΨΗ 10η σελ. 32: έως ότου αυτό εφαρμοσθεί,πράγμα που προϋποθετει διεξαγωγή του διαγωνισμού ασεπ κατά το ν.3848/2010)Εγώ δεν μίλησα για 36μηνο,24μηνο κλπ αυτά τα κατάργησε η 527 όχι η 4303....μην συγχέεις διαφιρετικές αποφάσεις του ΣτΕ ΔΙΌΤΙ σκεπτικό 13ο σελ. 37: Επίσης απορριπτέος ως αβάσιμος είναι ο λόγος ακυρώσεως που προβάλλει παραβιάση ''δεδικασμένου '' από την 527/2015απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ , ΔΙΟΤΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟΥ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ, ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ

2)δεν είπα τα διπλά να μετράνε τα δυσπρόσιτα ως διπλή προϋπηρεσία αλλά να μετράνε σε πίνακα αναπληρωτών Το κράτος θα χρειαστεί να τα επαναφέρει όταν δεν θα κατεβαίνει κόσμος για 400 ευρω...ο Λοβ υποσχόταν μόρια αντί μισθού....είναι αντισυνταγματικό να δίδονται διπλα μόρια...καταλύεται καμία αρχή ισότητας;....το έχουμε συζητήσει αυτό αν είναι είναι αντισυνταγματικό; έχει αποφανθεί ,θέλω να πω το ΣτΕ; να το δούμε δηλαδή....μην απεμπολούμε τα δικαιώματά μας έτσι εύκολα...

4) δεν τις μπερδεύω την συνυπολογίζω...την λαμβάνω υπόψιν μου όπως και κάθε τι που ισχυροποιεί τη θέση μου ως εργαζόμενου συμβασιούχου...στην Κύπρο δεν την αγνόησαν την απόφαση του ΕΔΑΑ και ο 30μηνιτης δικαιώθηκε...δηλαδή να μην κάνουμε τίποτα κατά τη γνώμη σου....

5)οι 36μηνιτες  είναι και με ασεπ (δεν έχει μέσα ιδιωτικά, η απόφαση αφορά συμβασιούχους του δημοσίου) ...άρα τους αδικείς....και το ΕΔΑΑ δεν μίλησε για προηγούμενη επιτυχία σε ασεπ όπως και στην Κύπρο ο 30 μηνιτης δεν έχει δώσει ασεπ επειδή θα διεξαχθεί το 2017...το ότι το χλευάζουν δεν σημαίνει πως δεν θα το αξιοποιήσουμε για το συμφέρον μας που είναι  μια μονιμότερη και σταθερότερη εργασία....εσυ ξεχνάς πως το κράτος σε εκμεταλεύεται και το χειρότερο...συναινείς σε αυτό....(επίσης ξεχνάς πως Ιταλία ,Κύπρος και Ελλάδα έκαναν καταχρηση των ελαστικών μορφών εργασίας στην εκπαίδευση με ωρομίσθιους και αναπληρωτές) δεν ξέρω τι ξεχνώ ξέρω να μην ξεχνώ ό, τι βελτιώνει το εργασιακό μου μέλλον...αλήθεια ο δικαστης στην Κύπρο λαδώθηκε ή προωθεί την αναξιοκρατία με τη μονιμοποίηση του 30μηνιτη συμβασιούχου εκπαιδευτικού; πρέπει να αποφασίσουμε και τι θέλουμε ασεπ μια ζωή και αναπληρωτές μετά από ασεπ μια ζωή; εύλογο ερώτημα...

6)δεν υποστηριζω τα ιδιωτικα... άλλωστε η απόφαση για το 36μηνο που επικαλούμαι αφορά συμβασιούχους του δημοσίου.
με το πλαφόν θα χτυπίσεις τα ιδιωτικα; πριονίζεις το κλαδί που κάθεσαι ο ίδιος...ή μήπως είσαι τόσο σίγουρος πως θα γράψεις καλά ή δεν θα σε ξεπεράσει ένας τρίτεκνος ή πολύτεκνος με 10 μόρια και 16,80 ; πρέπει να υπάρχει προϋπηρεσία με διπλα δυσπρόσιτα και όχι οροφή για να υπάρχει κινητικότητα: δηλαδή αν εσύ προηγείσαι και δεν πας να δουλέψεις και ο άλλος κάτω από εσένα πηγαίνει να μη σε φτάνει και να μην σε ξεπερνάει; ...το ίδιο 100 μήνες και το ίδιο 60; άμα ξέρεις πως τα ιδιωτικά θα επιβιώσουν μετά από πίσεη στην πολιτική ηγεσία του ασεπ τότε τι μου συζητάς για ΣτΕ; Δηλαδή ο ιδιωτικός θα επιβιώσει στο νέο σύστημα κι εμείς με ασεπ και προϋπηρεσία θα υπονομευόμαστε εκ των ένδον δηλαδή από ασεπιτες σαν κι εσένα; μήπως να μην ριχνεις νερό στο μύλο των ιδιωτικών και να εργάζεσαι γι' αυτούς;

7) άλλοι κρύβατε επιμελώς την απόφαση του ΣτΕ μέχρι που την έστειλα στο pde κι όταν αναρτήθηκε ...ακολουθησε άκρα του τάφου σιωπή από τους ΣτΕαδίτες που θριαμβολογούσαν για κάτι....που έχασαν...αν ήμουν  κακόπιστος δεν θα την αναρτούσε ούτε θα την ανέβαζα: για να την δούνε και οι νέοι..αρκεί να ξέρουν να την διαβάζουν...πάντως όπως πληροφορούμαι αρκετοί από τους προσφυγέντες ξέρουν τι ισχύει μέχρι 31/12/16  για τους αναπληρωτές καιπροσφυγή δεν θα κάνουν....κατά ΠΑΣΑΦ μεριά ομιλώ... 8)ποιοι θα κάνουν; μα οι δάσκαλοι διότι θίγονται από τα μέτρα για την πρωτοβάθμια που θα μειώσει τις θέσεις των αναπληρωτών ; .αλήθεια δεν είδα κανένα ακριβές παράθεμα δικό σου από την απόφαση του ΣτΕ που να θεμελιώνει τους ισχυρισμούς σου...ένα παράθεμα που να λέει φτιάξε νέους πίνακες....πριν κάνεις ασεπ...αυτά δεν λέγατε εδώ αρχές Γενάρη;

8)ας το... αν αρχίσουν να ρωτάνε στο ασεπ πως αποκτήθηκε η κάθε προϋπηρεσία καμία δεν αποκτήθηκε μετά από εποπτεία ασεπ και όλες νομότυπες ήταν ...μπέρδεμα που κανένα δεν συμφέρει...αν γίνει. Ναι αλλά ο Φίλης είπε πως αν δεν χρειάζεται να ολοκληρωθούν οι ενστάσεις στο ασεπ για να αρχίσει να καλέι αναπληρωτές...σκέψουν οι αιτήσεις να γίνονταν με χαρτιά...μετά τα χριστούγεννα θα πάρει αναπληρωτες....Α, και κάτι άλλο ...στη διαδικασία θα βοηθήσει και το Υπουργείο το ΑΣΕΠ ....να κάνουμε καμία προσφυγή, μια και είναι της μοδός, που η διαδικασία δεν θα είναι αμιγώς ασεπική; ;D ;D ;D ;D

9)οι νόμοι αλλάζουν και  δεν νομοθετεί το ΣτΕ....υπάρχει και το Σύνταγμα (που το επικαλείσθε κάποιοι συχνάκις) και πρόβλέπει δύο τρόπους διορισμών αυτό το παραγνωρίζετε...'Αρθρο 103: (Δημόσιοι υπάλληλοι)http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-107/

δεν τίθεται ζήτημα συμμόρφωσης ή υποχρέωσης του ΥΠΕΘ προς αυτήν την απόφαση του ΣτΕ για να αλλάξει κάτι στην Α ή Β κατεύθυνση δεσμευτικά παρά μόνο οτι πρέπει να γίνουν μόνιμοι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ.
Το "Πως", δεν ορίζει η απόφαση αυτή (ούτε θα μπορούσε) παρά μόνο λέει να υπάρχει το ΑΣΕΠ ως θεσμός για να ελέγχει.
Αυτή είναι η μία απόφαση, η πρόσφατη για τους αναπληρωτές. Και ισχύει όσο ισχύει ο νόμος 3848/2010 και το λεγόμενο μεταβατικό στάδιο.Η απόφαση του ΣτΕ αναγκαστικά δεν μπορεί να ισχύει για πάντα γιατί π.χ. του χρόνου θα εκδοθεί νέα εγκύκλιος που θα μπορεί ξανά να προσβληθεί αυτοτελώς κοκ).
Επίσης είναι νομικά τουλάχιστον σίγουρο είναι ότι δεν κρίθηκε από το ΣτΕ γενικά ο θεσμός της προϋπηρεσίας (εκτός ΑΣΕΠ) ως κριτηρίου εισόδου στη δημόσια εκπαίδευση ως δήθεν αντισυνταγματικός - άκυρος βάσει της Ολ ΣτΕ 527/2015. Σε αμιγώς νομικό επίπεδο για την πρόσληψη των αναπληρωτών δεν υπάρχει κάποιο υποχρεωτικό θέσφατο από πλευράς ΣτΕ που να περιορίζει τις επιλογές του νομοθέτη που να θέλει να αλλάξει το σύστημα, πλην του ότι η εκπαίδευση δεν μπορεί να λειτουργεί επ’ άπειρον με αναπληρωτές (τούτο λέει και το ΔΕΕ


10) Δεν την επικαλούμαι μόνο εγω: το θέμα είναι γιατί  θέλετε να την υποβαθμίσετε εδώ και στα άλλα fora που μιλάτε; στην Κύπρο έγινε πράξη http://www.palo.com.cy/a/chr-christofidis-to-ipp-na-metatrepsi-tous-30minites-ektaktous-ke-simvasiouchous-se-aoristou-chronou-549040https://www.alfavita.gr/arthron/kypros-ekpaideytikoi-me-symvasi-orismenoy-hronoy-metatrepontai-se-aoristoy-hronoy
http://cyprusnews.eu/paideia/4313743--------30------.html


για 36μηνο
https://www.facebook.com/anaplirwtesme36minesproyphresia/
http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/8837-tfgjkkmh
https://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-36-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CF%82
https://www.greekteachers.gr/?p=16525
http://www.deutsch.gr/data_info.php?data_id=3457&cat=24577
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/194520/italia-apozhmionei-300000-ekpaideftikoys-proyphr.html
http://orf.at/stories/2255431/  Österreichisches Rundfunk (ORF)Österreichisches Rundfunk (ORF)

Πολύ ωραία όλα αυτά που λες περί ελαστικής εργασίας και εκμετάλλευσης του εκπαιδευτικού κλπ. Μια μικρούλα διαφορά ανάμεσα στην Ιταλία, την Κύπρο και την Ελλάδα. Οι προϋπηρεσίες στην Ιταλία και την Κύπρο δεν αποκτήθηκαν με βάση αντισυνταγματικούς νόμους. Οι διαδικασίες ήταν καθόλα νόμιμες και συνταγματικές, απλά το κράτος (Ιταλία, Κύπρος) αρνούνταν να μετατρέψει τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου σε αορίστου. Πάρα πολύ σωστά λες ότι για τον Κύπριο δε νοιάστηκε το δικαστήριο για το ότι δεν είχε δώσει ΑΣΕΠ, γιατί αυτός θα γίνει πρώτη φορά το 2017. Έχω την εντύπωση, ότι στην Ελλάδα γίνεται ΑΣΕΠ από το 1998. Και έχω την εντύπωση ότι η συντριπτική πλειοψηφία των εχόντων προϋπηρεσία "πρόλαβε" κάποιον από τους ΑΣΕΠ που έχουν γίνει. Τέλος έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μια δικαστική απόφαση, η 527, που λέει ότι οι προϋπηρεσίες δεν απεκτήθησαν με αξιοκρατικές διαδικασίες. Και καμία εμπλοκή του ΑΣΕΠ εκ των υστέρων δεν πρόκειται να το αλλάξει αυτό. Το να ελέγξει ο ΑΣΕΠ βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που θα του πασάρει το Παιδείας, από εγκυκλίους και προκηρύξεις που δεν είχε καμία σχέση ο ΑΣΕΠ, σε καμία των περιπτώσεων δεν κάνει αυτές τις προϋπηρεσίες αξιοκρατικές. Άρα μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ωστόσο, το ξαναλέω, αν ελληνικό δικαστήριο σας δικαιώσει, τότε έχετε κάθε δικαίωμα να διοριστείτε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:47 »

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #309 στις: Ιούνιος 02, 2016, 12:02:10 πμ »
Δεν ξέρω αν πρέπει πια να κλάψω ή να γελάσω......

Τι κουβάρι με νόμους, τροπολογίες, ΣτΕ, δικηγόρους,  αποφάσεις, αντισυνταγματικότητες  κλπ. κλπ. είναι αυτό;

Πώς στο καλό γίνονταν η επάνδρωση των σχολείων τα τελευταία 100 χρόνια και τώρα μπλέξαμε έτσι;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 02, 2016, 12:09:31 πμ »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #311 στις: Ιούνιος 02, 2016, 12:25:57 πμ »
Πολύ ωραία όλα αυτά που λες περί ελαστικής εργασίας και εκμετάλλευσης του εκπαιδευτικού κλπ. Μια μικρούλα διαφορά ανάμεσα στην Ιταλία, την Κύπρο και την Ελλάδα. Οι προϋπηρεσίες στην Ιταλία και την Κύπρο δεν αποκτήθηκαν με βάση αντισυνταγματικούς νόμους. Οι διαδικασίες ήταν καθόλα νόμιμες και συνταγματικές, απλά το κράτος (Ιταλία, Κύπρος) αρνούνταν να μετατρέψει τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου σε αορίστου. Πάρα πολύ σωστά λες ότι για τον Κύπριο δε νοιάστηκε το δικαστήριο για το ότι δεν είχε δώσει ΑΣΕΠ, γιατί αυτός θα γίνει πρώτη φορά το 2017. Έχω την εντύπωση, ότι στην Ελλάδα γίνεται ΑΣΕΠ από το 1998. Και έχω την εντύπωση ότι η συντριπτική πλειοψηφία των εχόντων προϋπηρεσία "πρόλαβε" κάποιον από τους ΑΣΕΠ που έχουν γίνει. Τέλος έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μια δικαστική απόφαση, η 527, που λέει ότι οι προϋπηρεσίες δεν απεκτήθησαν με αξιοκρατικές διαδικασίες. Και καμία εμπλοκή του ΑΣΕΠ εκ των υστέρων δεν πρόκειται να το αλλάξει αυτό. Το να ελέγξει ο ΑΣΕΠ βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που θα του πασάρει το Παιδείας, από εγκυκλίους και προκηρύξεις που δεν είχε καμία σχέση ο ΑΣΕΠ, σε καμία των περιπτώσεων δεν κάνει αυτές τις προϋπηρεσίες αξιοκρατικές. Άρα μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ωστόσο, το ξαναλέω, αν ελληνικό δικαστήριο σας δικαιώσει, τότε έχετε κάθε δικαίωμα να διοριστείτε.
Συνάδελφε,το θέμα είναι οι ενστάσεις.Αν και εκεί τεθεί θέμα παράνομων προυπηρεσιών,τότε θα ζήσουμε μεγαλειώδης στιγμές.Στην ουσία ο κ.Υπουργός,για να μην τον ζορίζουν, πέταξε το μπαλάκι στο ΑΣΕΠ.Απο πείρα να σε ενημερώσω πως η υπηρεσία διορισμών του Παιδείας βρίσκεται σε χρόνια αντιπαλότητα με τον ΑΣΕΠ.Το ΑΣΕΠ το 2011 προσέφυγε στο Διοικητικό Εφετείο για την αρμοδιότητα της υπηρεσίας διορισμών να κάνει έλεγχο νομιμότητας σε λίστες διορισμών στο δημόσιο,θεωρώντας πως έχει αποκλειστική ευθύνη γι αυτό.Ως διοριστέοι έχουμε κάνει πληθώρα καταγγελιών στο ΑΣΕΠ για το θέμα,αλλά σκοντάψαμε στην Διαμαντοπούλου!Για όσους δεν το κατάλαβαν,θα ζήσουμε μεγαλειώδης στιγμές φέτος με τις λίστες των αναπληρωτών στο ΑΣΕΠ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:47 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #312 στις: Ιούνιος 02, 2016, 12:29:06 πμ »
Να το ξαναπώ; Προς το παρόν, η μόνη απόφαση που υπάρχει ελληνικού δικαστηρίου πάνω στο θέμα, είναι η 527. Αυτή έρχεται σε ευθεία αντίθεση με την απόφαση του ευρωπαϊκού. Όταν θα αποφανθεί θετικά το ΣτΕ και ανατρέψει την προηγούμενη απόφαση του και κάποιος καταφερθεί εναντίον της απόφασης, τότε να τον κατηγορήσετε. Προς το παρόν, η ελληνική νομολογία λέει όχι στο 36μηνο.

Ζητάμε να κρίνει το ΣτΕ αν η παρούσα διαδικασία είναι συνταγματική. Αν είναι ακριβώς όπως τα λέτε, θα το επιβεβαιώσει και το ΣτΕ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά.

μα δεν μου απαντάς σε αυτά που ρωτάω, λες και ξαναλές τα ίδια
ζητάς ακύρωση της διαδικασίας από το ΣΤΕ γιατί υποψιάζεσαι ότι μπορεί να μην ειναι συνταγματική η διαδικασία.... το καταλάβαμε... το ίδιο έγινε και πέρυσι αν δεν κάνω λάθος και έδωσε αέρα το στε.... μετά δεν έγινε ασεπ και δεν μπορεί να εφαρμοστεί ο 3848 πάμε ξανά στα ίδια + κάποιο έλεγχο του ασεπ  και μια υπόσχεση του υπουργείο για νέο σύστημα....
εσείς τι θέλετε για σύστημα δεν μας λέτε με δεδομένο ότι δεν έχει γίνει και δεν φαίνεται στο ορατό μέλλον να γίνεται διαγωνισμός ή μοριοδότηση ασεπ. Έχετε συγκεκριμένη θέση ή πολλές;

πάμε στην άλλη ερώτηση που δεν απαντάς και μου λες ότι λέει η ελληνική νομολογία (όπως και η ιταλική κλπ) όχι στην αποκατάσταση των αναπληρωτών που καλύπτουν πάγιες ανάγκες 3,4, 5, 6, 7+ χρόνια.... εσύ τι λες; θεωρείς ότι δεν πρέπει οι άνθρωποι που εκμεταλλεύεται τόσα χρόνια το κράτος καταχρηστικά για να καλύπτει πάγιες και όχι έκτακτες ανάγκες, να αποκατασταθούν;

α και μια ακόμα ερώτηση, από ότι έχω ακούσει το ευρωπαϊκό δίκαιο είναι πάνω από το ελληνικό, ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4032
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #313 στις: Ιούνιος 02, 2016, 07:36:43 πμ »
μα δεν μου απαντάς σε αυτά που ρωτάω, λες και ξαναλές τα ίδια
ζητάς ακύρωση της διαδικασίας από το ΣΤΕ γιατί υποψιάζεσαι ότι μπορεί να μην ειναι συνταγματική η διαδικασία.... το καταλάβαμε... το ίδιο έγινε και πέρυσι αν δεν κάνω λάθος και έδωσε αέρα το στε.... μετά δεν έγινε ασεπ και δεν μπορεί να εφαρμοστεί ο 3848 πάμε ξανά στα ίδια + κάποιο έλεγχο του ασεπ  και μια υπόσχεση του υπουργείο για νέο σύστημα....
εσείς τι θέλετε για σύστημα δεν μας λέτε με δεδομένο ότι δεν έχει γίνει και δεν φαίνεται στο ορατό μέλλον να γίνεται διαγωνισμός ή μοριοδότηση ασεπ. Έχετε συγκεκριμένη θέση ή πολλές;

πάμε στην άλλη ερώτηση που δεν απαντάς και μου λες ότι λέει η ελληνική νομολογία (όπως και η ιταλική κλπ) όχι στην αποκατάσταση των αναπληρωτών που καλύπτουν πάγιες ανάγκες 3,4, 5, 6, 7+ χρόνια.... εσύ τι λες; θεωρείς ότι δεν πρέπει οι άνθρωποι που εκμεταλλεύεται τόσα χρόνια το κράτος καταχρηστικά για να καλύπτει πάγιες και όχι έκτακτες ανάγκες, να αποκατασταθούν;

α και μια ακόμα ερώτηση, από ότι έχω ακούσει το ευρωπαϊκό δίκαιο είναι πάνω από το ελληνικό, ισχύει;

Το ΣτΕ δεν είναι δημόσιος διάλογος, να πας να κάνεις προτάσεις. Ό,τι και να ζητήσουμε, μικρή σημασία έχει, καθώς στο τέλος το ΣτΕ θα κρίνει αν το υπάρχον σύστημα είναι σύμφωνο με το Σύνταγμα ή όχι.

Όχι, δεν πρέπει να αποκατασταθούν. Και δεν πρέπει να αποκατασταθούν, γιατί οι διατάξεις με τις οποίες προσλαμβάνονταν, είτε εν γνώσει τους, είτε χωρίς, ήταν αντισυνταγματικές. Είναι σα να μου ζητάς να νομιμοποιηθεί το αυθαίρετο κάποιου στο δάσος, γιατί δεν ήξερε ότι δε μπορεί να χτίσει εκεί και γιατί ζει σε αυτό 5 χρόνια τώρα. Ας ζει και 1500. Παραμένει αυθαίρετο. Ζητάς νομιμοποίηση της αυθαιρεσίας. Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό, έχει προσδιοριστεί στην 527: Ως προσαύξηση σε γραπτό διαγωνισμό.

Αν όπως λες το ευρωπαϊκό δίκαιο υπερέχει και είναι υποχρεωμένο το υπουργείο και το κράτος να εφαρμόσει τις αποφάσεις του (βέβαια όταν μιλάμε για δεδικασμένο, όπως έχει βάλει 74509450459 φορές το portokali, πρέπει όλα τα στοιχεία στις 2 δίκες να είναι ίδια και στις άλλες δίκες δεν τίθεται κανένα θέμα αντισυνταγματικής και μη αξιοκρατικής απόκτησης της προϋπηρεσίας), τότε θα είναι πανεύκολο να κερδηθεί η προσφυγή που έχει γίνει στο ΔΕΑ. Οπότε επανερχόμαστε σε αυτό που έχω πει, ότι αν δικαιωθούν από ελληνικό δικαστήριο, τότε σαφώς να διοριστούν.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 02, 2016, 07:56:08 πμ »
Όλοι αυτοί που διορίστηκαν ως πολύτεκνοι , ειδικές κατηγορίες , χωρίς ΑΣΕΠ ενώ υπήρχε η διαδικασία του ΑΣΕΠ είναι νόμιμοι ; Δηλαδή στο κράτος δικαίου που επικαλούνται κάποιοι ισχύει όποιος πρόλαβε να διοριστεί παράνομα πρόλαβε και τώρα θα εφαρμόσουμε το δίκαιο ; Η δικαιοσύνη δεν κάνει εκπτώσεις. Να εφαρμοστεί κανονικά για όλους όπως πρέπει αυτό ζητάω εγώ!!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #315 στις: Ιούνιος 02, 2016, 08:02:17 πμ »
Το ΣτΕ δεν είναι δημόσιος διάλογος, να πας να κάνεις προτάσεις. Ό,τι και να ζητήσουμε, μικρή σημασία έχει, καθώς στο τέλος το ΣτΕ θα κρίνει αν το υπάρχον σύστημα είναι σύμφωνο με το Σύνταγμα ή όχι.

Όχι, δεν πρέπει να αποκατασταθούν. Και δεν πρέπει να αποκατασταθούν, γιατί οι διατάξεις με τις οποίες προσλαμβάνονταν, είτε εν γνώσει τους, είτε χωρίς, ήταν αντισυνταγματικές. Είναι σα να μου ζητάς να νομιμοποιηθεί το αυθαίρετο κάποιου στο δάσος, γιατί δεν ήξερε ότι δε μπορεί να χτίσει εκεί και γιατί ζει σε αυτό 5 χρόνια τώρα. Ας ζει και 1500. Παραμένει αυθαίρετο. Ζητάς νομιμοποίηση της αυθαιρεσίας. Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό, έχει προσδιοριστεί στην 527: Ως προσαύξηση σε γραπτό διαγωνισμό.

Αν όπως λες το ευρωπαϊκό δίκαιο υπερέχει και είναι υποχρεωμένο το υπουργείο και το κράτος να εφαρμόσει τις αποφάσεις του (βέβαια όταν μιλάμε για δεδικασμένο, όπως έχει βάλει 74509450459 φορές το portokali, πρέπει όλα τα στοιχεία στις 2 δίκες να είναι ίδια και στις άλλες δίκες δεν τίθεται κανένα θέμα αντισυνταγματικής και μη αξιοκρατικής απόκτησης της προϋπηρεσίας), τότε θα είναι πανεύκολο να κερδηθεί η προσφυγή που έχει γίνει στο ΔΕΑ. Οπότε επανερχόμαστε σε αυτό που έχω πει, ότι αν δικαιωθούν από ελληνικό δικαστήριο, τότε σαφώς να διοριστούν.
νομότυποι ήταν οι διορισμοί των αναπληρωτών : σε κάθε προκύρηξη που έβγαινε υπηρχε στο προοίμιό τους ένα κατεβατό νόμοι...αυτούς ακολουθησάνε όλοι....υπήρχε δόλος εκ μέρους των αναπληρωτών;

δες π.χ εδώ: http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/37-oromisthioi-07-08.htm

Παράθεση
Πρόσκληση υποψηφίων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών σχολ. έτους 2008-2009 
 
             Το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο της προετοιμασίας κατάρτισης του ενιαίου πίνακα αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σχολικού έτους 2008-2009,

κ α λ ε ί

α) όσους έχουν προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού,
β) όσους έχουν μόρια πάνω από τη βαθμολογική βάση από τον τελευταίο και τον προτελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ εκάστου κλάδου,
γ) όσους επιθυμούν να εγγραφούν στον πίνακα με μηδενικά μόρια (πίνακα Γ΄) βάσει της ημεροχρονολογίας κτήσης του πτυχίου τους,
να υποβάλουν αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων.
επίσης αυτοί που δεν είχαν ασεπ

Από τις διατάξεις του άρθρου 13 παρ.1 του Ν.3149/2003 (ΦΕΚ 141/10-6-2003 τ.Α΄) ορίζεται ότι αν εξαντληθούν οι πίνακες των υποψηφίων της κατηγορίας αυτής (ενιαίο πίνακα αναπληρωτών-πίνακα Β΄), προσλαμβάνονται προσωρινοί αναπληρωτές από συμπληρωματικό πίνακα υποψηφίων, ο οποίος συντάσσεται ύστερα από πρόσκληση ενδιαφέροντος και στον οποίο κατατάσσονται οι αιτούντες με βάση την ημεροχρονολογία κτήσης του πτυχίου τους και σε περίπτωση σύμπτωσης της ημερομηνίας αυτής με το βαθμό του πτυχίου τους.
     Από τις διατάξεις του άρθρου 12 παρ.2 της αριθ. 35557/Δ2/9-4-2003 (ΦΕΚ 465/17-4-2003 τ.Β΄) Ρυθμιστικής Απόφασης ο πίνακας αυτός χαρακτηρίζεται ως Πίνακας Γ΄. 
υπήρχε δόλος εκ μέρους αυτών; εδώ δεν υπάρχει θέμα προστατευόμενης εμπιστοσύνης του πολιτη προς το κράτος;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #316 στις: Ιούνιος 02, 2016, 08:10:39 πμ »
Το ΣτΕ δεν είναι δημόσιος διάλογος, να πας να κάνεις προτάσεις. Ό,τι και να ζητήσουμε, μικρή σημασία έχει, καθώς στο τέλος το ΣτΕ θα κρίνει αν το υπάρχον σύστημα είναι σύμφωνο με το Σύνταγμα ή όχι.

Όχι, δεν πρέπει να αποκατασταθούν. Και δεν πρέπει να αποκατασταθούν, γιατί οι διατάξεις με τις οποίες προσλαμβάνονταν, είτε εν γνώσει τους, είτε χωρίς, ήταν αντισυνταγματικές. Είναι σα να μου ζητάς να νομιμοποιηθεί το αυθαίρετο κάποιου στο δάσος, γιατί δεν ήξερε ότι δε μπορεί να χτίσει εκεί και γιατί ζει σε αυτό 5 χρόνια τώρα. Ας ζει και 1500. Παραμένει αυθαίρετο. Ζητάς νομιμοποίηση της αυθαιρεσίας. Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό, έχει προσδιοριστεί στην 527: Ως προσαύξηση σε γραπτό διαγωνισμό.

Αν όπως λες το ευρωπαϊκό δίκαιο υπερέχει και είναι υποχρεωμένο το υπουργείο και το κράτος να εφαρμόσει τις αποφάσεις του (βέβαια όταν μιλάμε για δεδικασμένο, όπως έχει βάλει 74509450459 φορές το portokali, πρέπει όλα τα στοιχεία στις 2 δίκες να είναι ίδια και στις άλλες δίκες δεν τίθεται κανένα θέμα αντισυνταγματικής και μη αξιοκρατικής απόκτησης της προϋπηρεσίας), τότε θα είναι πανεύκολο να κερδηθεί η προσφυγή που έχει γίνει στο ΔΕΑ. Οπότε επανερχόμαστε σε αυτό που έχω πει, ότι αν δικαιωθούν από ελληνικό δικαστήριο, τότε σαφώς να διοριστούν.
για το παράδειγμα του αυθαιρετούχου: ξέρεις τι  ισχύει; του έιπε το κράτος  κτίσε στο δάσος και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα (για τους αναπληρωτές : ίσχυε έλα να μπαλώνεις τρύπες γιατί σε έχω ανάγκη να τις καλύπτεις αφού δεν μπορώ να σου δώσω άλλο κίνητρο και θα εκμεταλλευτώ την ανάγκη σου για δουλειά κι επειδή δεν πάει κανείς για λιγες ώρες , πάρε το τυράκι της προϋπηρεσίας)...αλλά μετά ανακάλυψαν πως είναι παράνομο και του είπαν θα σου το γκρεμίσουμε....τώρα,  για τα λεφτά που ξόδεψες, το χρόνο που έφαγες για να το κτίσεις και κυρίως πού θα πας να μείνεις...κόψε το λαιμό σου....
μήπως τον αυθαιρετούχο τον έφτιαξε το κράτος και τωρα τον πετάει σα λεμονόκουπα; ;) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 08:23:42 πμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #317 στις: Ιούνιος 02, 2016, 08:40:22 πμ »
μα δεν μου απαντάς σε αυτά που ρωτάω, λες και ξαναλές τα ίδια
ζητάς ακύρωση της διαδικασίας από το ΣΤΕ γιατί υποψιάζεσαι ότι μπορεί να μην ειναι συνταγματική η διαδικασία.... το καταλάβαμε... το ίδιο έγινε και πέρυσι αν δεν κάνω λάθος και έδωσε αέρα το στε.... μετά δεν έγινε ασεπ και δεν μπορεί να εφαρμοστεί ο 3848 πάμε ξανά στα ίδια + κάποιο έλεγχο του ασεπ  και μια υπόσχεση του υπουργείο για νέο σύστημα....
εσείς τι θέλετε για σύστημα δεν μας λέτε με δεδομένο ότι δεν έχει γίνει και δεν φαίνεται στο ορατό μέλλον να γίνεται διαγωνισμός ή μοριοδότηση ασεπ. Έχετε συγκεκριμένη θέση ή πολλές;

πάμε στην άλλη ερώτηση που δεν απαντάς και μου λες ότι λέει η ελληνική νομολογία (όπως και η ιταλική κλπ) όχι στην αποκατάσταση των αναπληρωτών που καλύπτουν πάγιες ανάγκες 3,4, 5, 6, 7+ χρόνια.... εσύ τι λες; θεωρείς ότι δεν πρέπει οι άνθρωποι που εκμεταλλεύεται τόσα χρόνια το κράτος καταχρηστικά για να καλύπτει πάγιες και όχι έκτακτες ανάγκες, να αποκατασταθούν;

α και μια ακόμα ερώτηση, από ότι έχω ακούσει το ευρωπαϊκό δίκαιο είναι πάνω από το ελληνικό, ισχύει;
Συνάδελφε,με συγχωρείς,αλλά εκμετάλευση είναι να δουλεύεις και να μην σε πληρώνουν!Εκμετάλευση είναι να δουλεύεις 12ωρο και να πληρώνεσαι 5ώρο.Εκμετάλευση είναι να αρρωσταίνεις και να μην σου δινούν άδεια γιατί πρέπει να βγει η παραγωγή!Τι απο όλα αυτά έχουν περάσει οι αναπληρωτές-δημόσιοι σε αναμονή υπάλληλοι;Τίποτα!Επειδή λοιπόν ως διοριστέος που ήμουν παράνομα αδιόριστος έχω ζήσει 6 χρόνια όλα τα παραπάνω στον ιδιωτικό τομέα,μην ακούω για εκμετάλευση αναπληρωτών.Ως στέλεχος επιχείρησης κάθε βδομάδα με έβριζε το αφεντικό γιατί δεν έβγαιναν τα νούμερα και ο αναπληρωτής δεν ξέρει τι θα πει αξιολόγηση.Μην λέμε βαρύγδουπες εκφράσεις,γιατί όσοι έχουν δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα γελάνε.Στα δικαστήρια είμαι για πάρω τους μισθούς 6 μηνών,τα ένσημα μου και την απόλυση μου.Ούτε αυτή δεν πήρα για να γραφτώ στον ΟΑΕΔ!!!Όλα αυτά για τους αναπληρωτές είναι δεδομένα και καλώς είναι δεδομένα.Αλλά όχι και να μιλάμε για εκμετάλευση,για στήψιμο σαν λεμονόκουπα και άλλα τέτοια.Στο κάτω-κάτω απο το 2010 υπήρχε νόμος που έλεγε ΑΣΕΠ,αυτό δεν ήξεραν;Ε,ας εφαρμοστεί αυτό που ξέρουμε όλοι εδώ και 6 χρόνια,να τελειώνουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 08:46:42 πμ από origenis »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #318 στις: Ιούνιος 02, 2016, 08:52:35 πμ »
Δεν ξέρω αν πρέπει πια να κλάψω ή να γελάσω......

Τι κουβάρι με νόμους, τροπολογίες, ΣτΕ, δικηγόρους,  αποφάσεις, αντισυνταγματικότητες  κλπ. κλπ. είναι αυτό;

Πώς στο καλό γίνονταν η επάνδρωση των σχολείων τα τελευταία 100 χρόνια και τώρα μπλέξαμε έτσι;

Αστειευεσαι μου φαινεται...ετσι?? Που ζεις εσυ??Συμφωνω πληρως me trust no one.Ξερουμε ολοι εδω μεσα που συζηταμε τοσα χρονια ποσο... νομιμες ηταν οι προσληψεις των αναπληρωτων...Το ειχαμε μερικοι νιωσει στο πετσι μας ..αλλα δεν μπορουσαμε να κανουμε τιποτα .ΠΟΛΕΜΙΕΤΑΙ το θεριο?? ΟΧΙ!!!
Θεωρω προσωπικη δικαιωση το ΑΣΕΠ ...Τωρα δεν μπορω  να μην καταθεσω και το εξης= το ΥΠΕΠΘ θα δωσει τις πραγματικες προυπηρεσιες Η΄' θα ζησουμε στιγμες απειρου καλους??Ας δουλευουν και οι δικηγοροι  δηλ....
Πραγματικα λυπαμαι τους αναπληρωτες.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 09:02:37 πμ από pd »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #319 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:47:36 πμ »
Συνάδελφε,με συγχωρείς,αλλά εκμετάλευση είναι να δουλεύεις και να μην σε πληρώνουν!Εκμετάλευση είναι να δουλεύεις 12ωρο και να πληρώνεσαι 5ώρο.Εκμετάλευση είναι να αρρωσταίνεις και να μην σου δινούν άδεια γιατί πρέπει να βγει η παραγωγή!Τι απο όλα αυτά έχουν περάσει οι αναπληρωτές-δημόσιοι σε αναμονή υπάλληλοι;Τίποτα!Επειδή λοιπόν ως διοριστέος που ήμουν παράνομα αδιόριστος έχω ζήσει 6 χρόνια όλα τα παραπάνω στον ιδιωτικό τομέα,μην ακούω για εκμετάλευση αναπληρωτών.Ως στέλεχος επιχείρησης κάθε βδομάδα με έβριζε το αφεντικό γιατί δεν έβγαιναν τα νούμερα και ο αναπληρωτής δεν ξέρει τι θα πει αξιολόγηση.Μην λέμε βαρύγδουπες εκφράσεις,γιατί όσοι έχουν δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα γελάνε.Στα δικαστήρια είμαι για πάρω τους μισθούς 6 μηνών,τα ένσημα μου και την απόλυση μου.Ούτε αυτή δεν πήρα για να γραφτώ στον ΟΑΕΔ!!!Όλα αυτά για τους αναπληρωτές είναι δεδομένα και καλώς είναι δεδομένα.Αλλά όχι και να μιλάμε για εκμετάλευση,για στήψιμο σαν λεμονόκουπα και άλλα τέτοια.Στο κάτω-κάτω απο το 2010 υπήρχε νόμος που έλεγε ΑΣΕΠ,αυτό δεν ήξεραν;Ε,ας εφαρμοστεί αυτό που ξέρουμε όλοι εδώ και 6 χρόνια,να τελειώνουμε!


πολύ ενδιαφέροντα όσα εξιστορείς για την κατάσταση στον ιδιωτικό τομέα και το προσωπικό σου δράμα αλλά το λογικό άλμα που κάνεις ώστε να αμφισβητείς την εκμετάλλευση και την παρανομία του κράτους στο συγκεκριμένο κομμάτι επειδή υπάρχει μεγαλύτερη εκμετάλλευση και παρανομία και στον ιδιωτικό δεν θα την ακολουθήσω...
ακόμα και στα ιδιωτικά σχολεία υπάρχει η σύμβαση αορίστου χρόνου που υποχρεώνονται από την εργατική νομοθεσία, όπως και στον ιδιωτικό τομέα (http://ergatika.gr/2012/09/post-symbasis-orismenoy-xronoy-metatropi-aoristoy/) υπάρχουν αντίστοιχες προβλέψεις και στο ευρωπαϊκό δίκαιο γνωστό χρόνια πριν όπου αρκετός κόσμος έγινε αορίστου στο δημόσιο.
Το κράτος μπορεί να μην διορίσει ποτέ μόνιμο προσωπικό γιατί δεν το συμφέρει, και να έχει συμβάσεις ορισμένου χρόνου, εξου και δεν κάνει ασεπ και γενικά δεν κάνει αυτό που πρέπει. Δεν μπορείς επίσης το κράτος να το υποχρεώσεις να κάνει ασεπ, αυτό το έχουμε ελπίζω καταλάβει, γιαυτό υπάρχουν και οι ευρωπαϊκές οδηγίες για να μην υπάρχει αυτή η εκμετάλλευση.

Και ρωτάω ΑΛΛΗ μια φορά γιατί από αερολογίες έχουμε πήξει....ποια είναι πρόταση όσων θα κάνουν δικαστήριο εναντίων των προσλήψεων των αναπληρωτών φέτος.... η δική τους πρόταση λαμβάνοντας υπόψη ότι ΑΣΕΠ δεν έγινε όπως προβλέπει ο 3848.... υπάρχει κάποια πρόταση; γιατί μέχρι τώρα πρόταση δεν βλέπω και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει... τι πρέπει να κάνει το υπουργείο για να προσλάβει αναπληρωτές φέτος, ποια είναι η πρόταση σας;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #320 στις: Ιούνιος 02, 2016, 10:22:10 πμ »

πολύ ενδιαφέροντα όσα εξιστορείς για την κατάσταση στον ιδιωτικό τομέα και το προσωπικό σου δράμα αλλά το λογικό άλμα που κάνεις ώστε να αμφισβητείς την εκμετάλλευση και την παρανομία του κράτους στο συγκεκριμένο κομμάτι επειδή υπάρχει μεγαλύτερη εκμετάλλευση και παρανομία και στον ιδιωτικό δεν θα την ακολουθήσω...
ακόμα και στα ιδιωτικά σχολεία υπάρχει η σύμβαση αορίστου χρόνου που υποχρεώνονται από την εργατική νομοθεσία, όπως και στον ιδιωτικό τομέα (http://ergatika.gr/2012/09/post-symbasis-orismenoy-xronoy-metatropi-aoristoy/) υπάρχουν αντίστοιχες προβλέψεις και στο ευρωπαϊκό δίκαιο γνωστό χρόνια πριν όπου αρκετός κόσμος έγινε αορίστου στο δημόσιο.
Το κράτος μπορεί να μην διορίσει ποτέ μόνιμο προσωπικό γιατί δεν το συμφέρει, και να έχει συμβάσεις ορισμένου χρόνου, εξου και δεν κάνει ασεπ και γενικά δεν κάνει αυτό που πρέπει. Δεν μπορείς επίσης το κράτος να το υποχρεώσεις να κάνει ασεπ, αυτό το έχουμε ελπίζω καταλάβει, γιαυτό υπάρχουν και οι ευρωπαϊκές οδηγίες για να μην υπάρχει αυτή η εκμετάλλευση.

Και ρωτάω ΑΛΛΗ μια φορά γιατί από αερολογίες έχουμε πήξει....ποια είναι πρόταση όσων θα κάνουν δικαστήριο εναντίων των προσλήψεων των αναπληρωτών φέτος.... η δική τους πρόταση λαμβάνοντας υπόψη ότι ΑΣΕΠ δεν έγινε όπως προβλέπει ο 3848.... υπάρχει κάποια πρόταση; γιατί μέχρι τώρα πρόταση δεν βλέπω και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει... τι πρέπει να κάνει το υπουργείο για να προσλάβει αναπληρωτές φέτος, ποια είναι η πρόταση σας;
Προφανώς,κύριε συνάδελφε,αγνοείς τις δικαστικές διαδικασίες.Το ΣτΕ δεν είναι Υπουργείο Παιδείας,δηλαδή μπάτε συνδικαλιστές αλέστε και αλεστικά μην δίνετε!Ποιός είπε πως θα πας στο δικαστήριο να κάνεις προτάσεις;Πλάκα κάνουμε!Στο δικαστήριο κάνεις αίτηση ακύρωσης,δηλαδή ζητάς να μην ισχύσει η συγκεκριμένη διοικητική πράξη που θεωρείς πως σε αδικεί και εκθέτεις τα επιχειρήματα σου.Δεν κάνεις προτάσεις.Ούτε το δικαστήριο θα πει τι θα κάνει ο Υπουργός.Ο Υπουργός ως κυβέρνηση θα πει τι θα γίνει,έτσι λέει το Σύνταγαγμα,άσχετα αν στο Παιδείας κάνουν κουμάντο οι συνδικαλιστές.Το δικαστήριο το μόνο που σου λέει είναι το τι δεν θα γίνει,δεν φτιάχνει νόμους!Η θέση του δικαστηρίου είναι σαφής:εφαρμόστε τα άρθρα 1-3 του νόμου 3848/2010.Γι αυτό κύριε συνάδελφε,αν επιθυμείς μια ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα σου,αυτή είναι η εξής:όσοι πάνε δικαστικά επιδιώκουν την εφαρμογή της απόφασης 4303/2015 του ΣτΕ,η οποία ζητά απο την Διοίκηση να πραγματοποιήση διαγωνισμό με βάση τα άρθρα 1 έως 3 του νόμου 3848/2010!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 10:26:16 πμ από origenis »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #321 στις: Ιούνιος 02, 2016, 10:39:57 πμ »
Παράθεση
Η θέση του δικαστηρίου είναι σαφής:εφαρμόστε τα άρθρα 1-3 του νόμου 3848/2010.Γι αυτό κύριε συνάδελφε,αν επιθυμείς μια ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα σου,αυτή είναι η εξής:όσοι πάνε δικαστικά επιδιώκουν την εφαρμογή της απόφασης 4303/2015 του ΣτΕ,η οποία ζητά απο την Διοίκηση να πραγματοποιήση διαγωνισμό με βάση τα άρθρα 1 έως 3 του νόμου 3848/2010!!!
ναι, αλλά ο 3848 ΄έχει και άλλα άρθρα Άρθρο 9
Μεταβατικές διατάξεις Οι προσλήψεις προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012 γίνονται από τους πίνακες της παραγράφου 2.
το ΣτΕ δέχθηκε την  παράταση της μεταβατικής λόγω οικονομικής συγκυρίας
απαντήστε παρακαλώ στην ερώτηση: δεν έχει λεφτά για μόνιμες προσλήψεις (στην Καλλιθέα είπε: δεν ολοκληρώθηκε η αξιολόγηση η οποία θα επιτρέψει διορισμούς...πρακτικά πράγματα, συγκεκριμένη δικαιολογία όχι θεωρητικολογίες ) μπορεί επομένως να εφαρμόσει τον 3848 και τα άρθρα του 1-3; και αν όχι πως θα πάρει αναπληρωτές; με άλλον θεσπισμένο τρόπο ή με τον προβλεπόμενο από τον 3848 και τις διατάξεις του για τη μεταβατική περίοδο ήτοι το άρθρο 9; άσε που το ΣτΕ δέχθηκε και το άνοιγμα των πινάκων;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 10:45:05 πμ από portokali »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160682
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.