*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 298000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 03:20:32 μμ »
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω για την άδεια άνευ αποδοχών (1) ενός μήνα

Πώς μπορεί κάποιος να πάρει μια τέτοια άδεια;  Θέλω να ολοκληρώσω το 2ο πτυχίο μου και έχω σοβαρό πρόβλημα στον φορέα που εργάζομαι. Δεν μπορώ να πάρω άδειες εύκολα και τις άδειες ασθενείας τις έχω εξαντλήσει.

Επείγομαι να τελειώσω γιατί θα θελα να φύγω έξω και με πιέζει και ο χρόνος φοίτησης τον οποίο έχω ξεπεράσει.

Μπορώ να γράψω σαν αιτιολογία 2ο πτυχίο; Πόσο νωρίς πρέπει να καταθέσω την άδεια; Δηλαδή εάν εγώ την χρειάζομαι για τις εξετάσεις του Ιανουαρίου πότε πρέπει να την καταθέσω;  Θα γίνει αποδεκτή η άδεια ή τζάμπα θα ταλαιπωρηθώ;   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:18:34 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 08:46:21 μμ »
Νομίζω πως η α/α ενός μήνα (και όχι παραπάνω) χορηγείται από τον προϊστάμενό σου. (πχ αν ήσουν σε σχολείο από τον διευθυντή εκπαίδευσης του νομού και όχι από τον περιφερειακό όπως γίνεται στις α/α από 1 μήνα και πάνω). Δεν ξέρω σε τι είδους φορέα δουλεύεις, αλλά λογικά κι εκεί έτσι πρέπει να είναι. Εννοείται πως αν θέλει μπορεί να σου την αρνηθεί. Αν όμως δεν έχετε πρόβλημα στις σχέσεις σας και του εξηγήσεις, πιστεύω θα δείξει κατανόηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 10:14:01 πμ από para5 »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος cynop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #212 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:38:21 μμ »
Καλημερα/καλησπερα!

Εχω την εξης απορια. Το φθινοπωρο του 2013 σκεφτομαι να ξεκινησω ενα 4ετες διδακτωρικο, και για την διαρκεια αυτου να ζητησω μια 4ετη αδεια ανευ αποδοχων. Σημερα ομως που το εψαξα λιγο βρηκα το εξης:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ:Μέχρι 3 χρόνια οι άδειες άνευ αποδοχών στους εκπαιδευτικούς
http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/30295-ypoyrgeiomexri-3-xronia-oi-adeies-aney-apodoxon-stoys-ekpaideytikoys.html

Εχει κανεις κανα νεο για το θεμα; ή για το εαν μπορω να συνδιασω καποια αλλη αδεια στο τελος ή στην αρχη της αδειας ανευ αποδοχων; ξερω οτι πλεον δεν δινουν εκπαιδευτικες αδειες, αλλα υπαρχει μηπως καποια αλλη λυση; Τι θα γινει αν απλως δεν παρουσιαστω την τελευταια χρονια;

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #213 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 10:10:04 μμ »
Εγώ που χρειάζομαι 1 μήνα μες στη χρονιά μπορώ να κάνω αίτηση ή αυτές γίνονται μόνο όταν βγει εγκύκλιος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:18:34 »

Αποσυνδεδεμένος koukouvagia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:21:29 μμ »
Καλησπέρα,
Ο σύζυγος εργάζεται στο εξωτερικό. (στον ιδιωτικό τομέα) Δεν έχουμε παιδιά.
Μπορώ να ζητήσω άδεια άνευ αποδοχών για 1 έτος για προσωρινή εγκατάσταση στο εξωτερικό, λόγω εργασίας του συζύγου?
ή αυτό δεν θεωρείται "σοβαρός λόγος"?
Πόσο εφικτό είναι να την πάρω?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:32:18 μμ »
Καλησπέρα,
Ο σύζυγος εργάζεται στο εξωτερικό. (στον ιδιωτικό τομέα) Δεν έχουμε παιδιά.
Μπορώ να ζητήσω άδεια άνευ αποδοχών για 1 έτος για προσωρινή εγκατάσταση στο εξωτερικό, λόγω εργασίας του συζύγου?
ή αυτό δεν θεωρείται "σοβαρός λόγος"?
Πόσο εφικτό είναι να την πάρω?
Ευχαριστώ.
Φυσικά και θεωρείται σοβαρός λόγος η εγκατάσταση του συζύγου σου στο εξωτερικό. Να υποθέσω πως σε ενδιαφέρει το επόμενο σχολικό έτος;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:33:39 μμ »
Εγώ που χρειάζομαι 1 μήνα μες στη χρονιά μπορώ να κάνω αίτηση ή αυτές γίνονται μόνο όταν βγει εγκύκλιος;
Νομίζω πως για α/α μέχρι ένα μήνα κάνεις την αίτησή σου κανονικά και αυτός που αποφασίζει είναι ο Δ/ντής της Β/θμιας που ανήκεις και όχι ο περιφερειακός διευθυντής.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:35:53 μμ »
Καλημερα/καλησπερα!

Εχω την εξης απορια. Το φθινοπωρο του 2013 σκεφτομαι να ξεκινησω ενα 4ετες διδακτωρικο, και για την διαρκεια αυτου να ζητησω μια 4ετη αδεια ανευ αποδοχων. Σημερα ομως που το εψαξα λιγο βρηκα το εξης:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ:Μέχρι 3 χρόνια οι άδειες άνευ αποδοχών στους εκπαιδευτικούς
http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/30295-ypoyrgeiomexri-3-xronia-oi-adeies-aney-apodoxon-stoys-ekpaideytikoys.html

Εχει κανεις κανα νεο για το θεμα; ή για το εαν μπορω να συνδιασω καποια αλλη αδεια στο τελος ή στην αρχη της αδειας ανευ αποδοχων; ξερω οτι πλεον δεν δινουν εκπαιδευτικες αδειες, αλλα υπαρχει μηπως καποια αλλη λυση; Τι θα γινει αν απλως δεν παρουσιαστω την τελευταια χρονια;
Είναι πολύ σοβαρό το ερώτημα που θέτεις cynop. Νομίζω πως για τους υπόλοιπους ΔΥ ισχύει η 5ετία και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί όχι και στους εκπαιδευτικούς. Πάντως δε νομίζω ότι με όσα ισχύουν αυτή τη στιγμή μπορεί κάποιος να πάρει πέρα από 3 έτη...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:51:14 μμ »
Απλά πρόκειται για μία ακόμη αυθαιρεσία του υπουργείου μας. Η άδεια άνευ αποδοχών ισχύει κανονικά για 5 χρόνια σε όλο το δημοσίο και χορηγείται χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Όμως το υπουργείο παιδείας δεν θέλει να δεχτεί αυτό και βάζει από μόνο του όριο τα 3 χρόνια (παλιότερα ίσχυαν τα 2 χρόνια).
Η προσωπική μου άποψη: αν το ψάξεις με Νομικό Συμβούλιο του Κράτους ή με άλλη υπηρεσία που μπορεί να τους υποχρεώσει να εφαρμόσουν τον νόμο, δε θα μπορούν να σου την αρνηθούν.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:53:40 μμ »
(Εγώ που χρειάζομαι 1 μήνα μες στη χρονιά μπορώ να κάνω αίτηση ή αυτές γίνονται μόνο όταν βγει εγκύκλιος;)

Νομίζω πως για α/α μέχρι ένα μήνα κάνεις την αίτησή σου κανονικά και αυτός που αποφασίζει είναι ο Δ/ντής της Β/θμιας που ανήκεις και όχι ο περιφερειακός διευθυντής.

Και στην Πρωτοβάθμια τα ίδια ισχύουν;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:54:29 μμ »
Το φθινοπωρο του 2013 σκεφτομαι να ξεκινησω ενα 4ετες διδακτωρικο
Βέβαια, αν σκοπεύεις όντως να το ξεκινήσεις γράψε το τουλάχιστον σωστά!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 07:10:48 μμ »
(Εγώ που χρειάζομαι 1 μήνα μες στη χρονιά μπορώ να κάνω αίτηση ή αυτές γίνονται μόνο όταν βγει εγκύκλιος;)

Νομίζω πως για α/α μέχρι ένα μήνα κάνεις την αίτησή σου κανονικά και αυτός που αποφασίζει είναι ο Δ/ντής της Β/θμιας που ανήκεις και όχι ο περιφερειακός διευθυντής.

Και στην Πρωτοβάθμια τα ίδια ισχύουν;

Το νομικό πλαίσιο χορήγησης αδειών στους εκπαιδευτικούς είναι ενιαίο, οπότε, ναι, ό,τι ισχύει για τη β/θμια ισχύει και για την α/θμια.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος cynop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 11:07:15 μμ »
Απλά πρόκειται για μία ακόμη αυθαιρεσία του υπουργείου μας. Η άδεια άνευ αποδοχών ισχύει κανονικά για 5 χρόνια σε όλο το δημοσίο και χορηγείται χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Όμως το υπουργείο παιδείας δεν θέλει να δεχτεί αυτό και βάζει από μόνο του όριο τα 3 χρόνια (παλιότερα ίσχυαν τα 2 χρόνια).
Η προσωπική μου άποψη: αν το ψάξεις με Νομικό Συμβούλιο του Κράτους ή με άλλη υπηρεσία που μπορεί να τους υποχρεώσει να εφαρμόσουν τον νόμο, δε θα μπορούν να σου την αρνηθούν.

Πως λειτουργει αυτο; Δεν εχω ξαναασχοληθει  με τετοιο θεμα. Πρεπει να προσλαβω δικηγορο; Αυτες οι εγκυκλιοι οπως αποδεικνυεται με τις προσφατες εξελιξεις μπορει να ειναι και εντελως παρανομες, το θεμα ειναι πως τους αναγκαζεις να το παραδεχθουν και να τις ανακλησουν;

Το φθινοπωρο του 2013 σκεφτομαι να ξεκινησω ενα 4ετες διδακτωρικο
Βέβαια, αν σκοπεύεις όντως να το ξεκινήσεις γράψε το τουλάχιστον σωστά!
Ωχ!  :o ρεζιλι. Ανωτατη Εκπαιδευση σου λεει μετα  :P

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 11:14:15 μμ »
Για ένα μήνα παίρνεις από Δ/ντη ΔΔΕ χωρίς δυσκολία ιδιαίτερη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 775
Σύνολο: 776

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.