*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316580 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #476 στις: Αύγουστος 28, 2011, 06:14:49 μμ »
Πάντως ρε συ, αν μπορείς να το αποφύγεις βρε κορίτσι μου, να τη στείλεις. Δεν αξίζει τον κόπο, πραγματικά. Είναι σαν να πηγαίνω εγώ στο γιατρό και να του λέω "έτσι θα μου βγάλεις τις αμυγδαλές". Έλεος ρε παιδά. Όσες φορές δέχτηκα να κάνω μάθημα κάτω από παρόμοιες συνθήκες, το μετάνοιωσα πικρά. Χώρια που δεν είναι και τόσο επαγγελματικό το να χορεύεις ανάλογα με το πώς βαράει ο άλλος το ντέφι, if ya know what I mean honey.. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:47:43 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #477 στις: Αύγουστος 28, 2011, 06:17:55 μμ »
Ακριβώς. Και δεν είναι και ό,τι καλύτερο για να δημιουργήσεις κύκλο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #478 στις: Αύγουστος 28, 2011, 06:32:45 μμ »
Πάντως ρε συ, αν μπορείς να το αποφύγεις βρε κορίτσι μου, να τη στείλεις. Δεν αξίζει τον κόπο, πραγματικά. Είναι σαν να πηγαίνω εγώ στο γιατρό και να του λέω "έτσι θα μου βγάλεις τις αμυγδαλές". Έλεος ρε παιδά. Όσες φορές δέχτηκα να κάνω μάθημα κάτω από παρόμοιες συνθήκες, το μετάνοιωσα πικρά. Χώρια που δεν είναι και τόσο επαγγελματικό το να χορεύεις ανάλογα με το πώς βαράει ο άλλος το ντέφι, if ya know what I mean honey.. ;) ;)

εκτος απο τον πλαστικο χειρουργο οπου του υποδεικνυεις εσυ πως θελεις να γινεις  ;)

Συμφωνω απολυτα. Εγω παλι, αν και σπανια τωρα πια κανω ιδιαιτερο γιατι χρονο δεν εχω αρκετο λογω δουλειας και προτιμω να ξεκουραστω λιγο, παντα ελεγα Εκθεση 1.30 ωρα, Αγνωστο 1.30 ωρα. (ουτε καν 2ωρο ακομα και αν οι γονεις μου ελεγαν μηπως ειναι λιγο?....καθολου λιγο. ξερω τι θα κανουμε και πως. εξαλλου τα μαθηματα που εχω ως βαση διαρκουν περιπου 1.30 ωρα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #479 στις: Αύγουστος 28, 2011, 06:36:34 μμ »
Ρε συ Μάρκο, το 5ωρο των Αρχαίων της Α Λυκείου πώς το βγάζεις σε μία ώρα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:47:43 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #480 στις: Αύγουστος 28, 2011, 06:39:50 μμ »
Δεν αναφερθηκα στα Αρχαια Α Λυκειου. Μιλησα για "αγνωστο" οπου εγω κανω καθε μαθημα σε 1.30 ωρα.
Δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με διδαγμενα και δεν ξερω, αρα δεν σε αμφισβητω!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #481 στις: Αύγουστος 28, 2011, 06:42:13 μμ »
Είπα κι εγώ... Θα μας αποτρελάνει ο Πρόεδρος σήμερα?  :P :P

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #482 στις: Αύγουστος 28, 2011, 10:47:19 μμ »
Μπορεί να φταίει η απειρία μου, μπορεί να φταίει το νεαρό της ηλικίας μου, δε ξέρω..αλλά ρε παιδιά..πώς μπορείς να "στείλεις" κάποιον? Ντρέπομαι. :-[
Βέβαια, θα μου πείτε, μισή ντροπή δική μου, μισή δική της..αλλά δε ξέρω πώς να της το πω, από τη στιγμή που δέχτηκα να το αναλάβω. Αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής: να πάω το Σάββατο, να δω τί γίνεται και να της πω ότι το πιο σωστό είναι να κρατήσουμε αυτό το 2ωρο για τα αρχαία και να προσθέσουμε 1 ώρα για την Έκθεση. Θα της εξηγήσω ότι και πάλι θα είναι περιορισμένος ο χρόνος μας, αλλά τουλάχιστον θα βγαίνει λίγη δουλειά. Γιατί θα της εξηγήσω πως επειδή θα το καταλάβει αργά ή γρήγορα πως δε φτάνει η 1 ώρα, μετά θα έχω κλείσει τα απογεύματά μου και δε θα μπορώ όντως να το αναλάβω.
Και αυτό που μου πε.. "ε εντάξει μωρέ, και αν δούμε ότι χρειάζεται παραπάνω, του κάνεις 1 παραπάνω ώρα την Κυριακή το μεσημέρι.." αυτό να το ξεχάσει.. Δε γίνεται να σου φτιάχνει άλλος το πρόγραμμα. Είπαμε.. >:(

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #483 στις: Αύγουστος 28, 2011, 11:36:23 μμ »
Πώς μπορείς να τη "στείλεις"? Πανεύκολο: "Κυρία Τάδε μου, δυστυχώς δε θα μπορέσω να αναλάβω το μάθημα κάτω από αυτούς τους όρους και τις συνθήκες. Ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος να μπορέσει να βοηθήσει το παιδί σας καλύτερα. Σας εύχομαι το καλύτερο και καλή χρονιά". Εγω αυτό λέω όταν μου ζητάνε να κάνω τούμπες ;)

Όσο για την Κυριακή το απόγευμα πες της "Δε μπορώ, τις Κυριακές πηγαίνω στο γήπεδο και βλέπω την ομαδάρα!".
(επίσης το λέω κι ας στραβώνουν τη μούρη τους )  :P

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #484 στις: Αύγουστος 28, 2011, 11:46:36 μμ »
monogramma σε θελω πιο αποφασιστική! Σαββατο πας μονο αν ειναι να το αναλαβεις. Δε σε κοβω πως θα αρθρωσεις λεξη για να της αντιταχθεις.  ;D
παρε την τηλεφωνο αυριο η μεθαυριο και πες της πως τελικα δεν θα το αναλαβεις γιατι πολυ απλα θελεις να κανεις σωστη δουλεια και θελεις να εχεις αποτελεσμα σε αυτο που κανεις. ειναι βασικη αρχη σου.

Αυτο θα σε ανεβασει στα ματια της.οχι βεβαια πως θα παρει πισω αυτα που σου ειπε, αλλα τουλαχιστον θα ξερει πως εσυ δεν εισαι τυχαια στο επαγγελμα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #485 στις: Αύγουστος 29, 2011, 12:37:39 μμ »
Ντρέπομαι να την πάρω τηλέφωνο  :-[
Θα της πω από κοντά ότι χρειάζομαι παραπάνω ώρα και αυτό δε γίνεται την Κυριακή. Αν μου πει όχι, θα της πω ότι δε μπορώ να το αναλάβω. Θα προσπαθήσω δηλαδή  :(

Τώρα, με πήραν τηλέφωνο για μαθήτρια Β Λυκείου που δεν έχει θεωρητική να της κάνω καθημερινή μελέτη στα φιλολογικά  ??? Τους είπα πως δεν ενδύκνειται κάτι τέτοιο και ότι θα τα πούμε από κοντά. Έχουμε ραντεβού σήμερα το απόγευμα. Πόσες ώρες θα χρειαστώ? Σίγουρα ένα 2 ωρο έκθεση. Αντιγόνη να πω 2ωρο? Θα προτιμούσα να δίναμε πιο πολύ βάση στην Ιστορία παρά στα Αρχαία μια και του χρόνου ότι κατεύθυνση και να είναι την Ιστορία θα την δώσει πανελλήνιες, ενώ τα αρχαία όχι. Τί λέτε? Όσο από τιμή σκέφτομαι να ζητήσω 17 την ώρα. Στο τηλέφωνο που με πίεσαν για την τιμή της μέλέτης (αν και ποτέ δε λέω τιμές τηλεφωνικά) τους είπα 10 ε την ώρα. Αλλά τόσο παίρνω στην καθημερινή μελέτη του Δημοτικού...
Τώρα που θα συναντηθούμε και θα τους πω, ότι η τιμή που σας είπα ήταν για καθημερινή μελέτη μικρών τάξεων αλλά όχι για ιδιαίτερο θα νομίζουν ότι τους κοροιδεύω  :-\  Βέβαια τους είχα πει στο τηλ ότι αυτά πρέπει να τα συζητήσουμε από κοντά κτλ..

Γνώμες?

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #486 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:03:54 μμ »
Καλό θα είναι ρε συ να τα συζητάς από κοντά και όχι από το τηλέφωνο. Η Έκθεση θέλει ένα 2ωρο. Η Αντιγόνη 1 ώρα τη βδομάδα και πολύ είναι. Το ίδιο και τα Κείμενα και η Ιστορία.

Ιστορία στις Πανελλαδικές δίνουν ΜΟΝΟ οι της Θεωρητικής, εκτός κι αν το πάρει επιλεγόμενο (κανείς δεν το παίρνει, είναι τεράστια η ύλη συγκριτικά με τα υπόλοιπα).

Τα 17 ευρώ καλά μου ακούγονται. Το θέμα είναι όμως πως για να ζητάει καθημερινή μελέτη σε αυτά τα μαθήματα, προφανώς πρόκειται για πολύ "βαρύ" παιδί. Δες πρώτα το παιδί, μίλα του, "κόψε" επίπεδο και μετά πάρε την απόφασή σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #487 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:12:56 μμ »
Δηλαδή δεν υπάρχει Ιστορία Γενικής Παιδείας στις Πανελλήνιες της Γ' Λυκείου?
Αν το παιδί είναι αδύναμο στα Αρχαία να ζητήσω 2ωρο ή όχι?
Τί εννοείς "βαρύ" παιδί? Να μην τραβάει γενικά ή να είναι αδύναμο στα μαθήματα?

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #488 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:16:57 μμ »
Υπάρχει το μάθημα ως επιλεγόμενο. Δεν είναι υποχρεωτική η Ιστορία Γενικής σε καμία κατεύθυνση.

Όταν λέω "βαρύ" παιδί, εννοώ παιδί που να σε κουράζει. Με μαθησιακά ίσως προβλήματα, τεμπέλικο, ανάγωγο πιθανόν και αδιάφορο.

Το να μη μπορεί να πάρει ένα βοήθημα και να διαβάσει μόνο του μια ριμαδομετάφραση της Αντιγόνης, αυτό κάτι θα πρέπει να σου λέει ;)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #489 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:23:41 μμ »
Καλά τα λες.. ::)
Άμα λοιπόν έχω να κάνω με ενα τετοιο παιδί, το να του κάνω 1 ώρα Αρχαία ή και 2 δε θα αλλάξει και πολλά πράγματα..Ακόμα και Ιστορία να του κάνω ή Κείμενα, αν στο σχολείο "κοιμαται" στο μάθημα δε θα γίνεται δουλειά.
Τί κάνουμε λοιπόν σε αυτή την περίπτωση?
Δεν το αναλαμβάνουμε?  ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161041
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 427
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.