*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316580 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #644 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 02:28:47 μμ »
Θα παρακαλούσα πολυ οι "ιδέες" σας προς τη συναδέλφισσα για την ανέρευση απολωλότων αντικειμένων, μόνο μεσω π.μ.
Ευχαριστώ,

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:28 »

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #645 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:08:56 μμ »
Πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί είναι εκτός θέματος μια συμβουλή που αφορά πώς θα χειριστούμε ένα μαθητή που πήρε κάτι από τη τσάντα μας( εκτός και αν ο τίτλος του θέματος αφορά μόνο τα μαθήματα και όχι τις σχέσεις με τους μαθητές). Έχει τύχει σε συναδέλφους μου να  τους κλαπούν κινητά ή ακόμη και χρήματα από μαθητές και το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Προφανώς βέβαια το 10χρονο παιδί δε θέλησε να κλέψει το κασκόλ΄και ίσως δεν είναι η ίδα περίπτωση, αλλά ωστόσο το να ανοίγει την τσάντα της καθηγήτριας του έστω και από περιέργεια ,δεν είναι σωστό και θα έπρεπε κάποιος να το συμβουλεύσει να πάψει να το κάνει αυτό. Εκτός και αν οι "ιδέες" που προανέφερα εμπεριείχαν δόλο ή κάτι το ανήθικο και το προσβλητικό και εξ ου και τα εισαγωγικά( ; ).Σταματώ φυσικά εδώ γιατί δεν έχω την πρόθεση να μη σεβαστώ τους κανόνες αυτού του φόρουμ,   απλώς  αισθάνθηκα λίγο άβολα με την παρατήρηση...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #646 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 01:44:37 μμ »
H παρατήρηση έγινε για να μη πάρει έκταση και δεν ηταν προσωπική.  Δεν χρειαζεται λοιπόν chryssoulaki να αισθάνεσαι "άβολα".

Κι όμως, υπάρχουν θέματα που ειναι λιγο-πολυ κοντα σε τετοιου ειδους ερωτήματα.
Αναφέρω μερικά:

1. "Καλησπέρα, μιά ερώτηση" http://www.pde.gr/index.php?topic=16956.0
2. "Τί να κάνω;" http://www.pde.gr/index.php?topic=12103.0
3. "Το έχει πάθει κανείς;"  http://www.pde.gr/index.php?topic=18415.0
4. "Συμπεριφορά: ο καθρέφτης της οικογένειας"  http://www.pde.gr/index.php?topic=24857.0
κ.ά,

Μπορούμε λοιπόν να συνεχίσουμε σε κάποιο απο τα παραπάνω, αν έχουμε να προτείνουμε κάτι στην καλή συναδέλφισσα monogramma 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2012, 01:47:12 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #647 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 10:09:52 μμ »
χαχαχα σου είπα ότι τρομάζεις τον κόσμο!! :P :P :P
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:28 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #648 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 12:40:17 πμ »
Λοιπόν, οι καρφίτσες μου επιστράφηκαν. Τις είχε πάρει το παιδί. Αυτό δε θα το σχολιάσω γιατί τα παιδιά είναι παιδιά. Η γιαγιά όμως ήξερε πως είναι δικές μου  :o Τί να πω..Τέλοσπάντων, ας φύγουμε από αυτό το θέμα μιας και είναι λήξαν. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τα πμ.

Έχω μια καινούρια ερώτηση και κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη:
Έχω πρόταση να αναλάβω έναν μαθητή ο οποίος έχει δυσλεξία. Το πρόγραμμά μου είναι σχεδόν φουλ από ιδιαίτερα και άλλες δραστηριότητες αλλά σκέφτομαι να τον αναλάβω. Το παιδί πάει Γ Γυμνασίου. Το θέμα είναι ότι δεν αφήνει τη μητέρα του να πάει τη διάγνωση στο σχολείο γιατί ντρέπεται, με αποτέλεσμα να εξετάζεται γραπτά και να έχει σε όλα τα φιλολογικά κάτω από τη βάση. Δεν ξέρω αν ευθύνεται μόνο η δυσλεξία σε αυτό ή αν έχει και πολλά κενά.

Θα συναντηθούμε από κοντά με τη μητέρα το Σάββατο για να δούμε τις ώρες, την τιμή κτλ.
Τηλεφωνικά μου είπε πάντως ότι μακάρι να είχε χρήματα να με πληρώνει για καθημερινή μελέτη αλλά κάτι τέτοιο είναι ανεύφικτο. Μου ζήτησε να πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα (δεν έχουμε συζητήσει ακόμα πόσες ώρες την κάθε φορά) και να τον βοηθάω σε ολα τα φιλολογικά (λογοτεχνιες, ιστορίες, ελένη, αρχαια, εκθεση κτλ). Τώρα σκέφτομαι..αυτά θα είναι 2 δίωρα ή δύο τρίωρα? Αν κάνουμε δύο δίωρα, τί θα προλάβουμε? Ένα δίωρο κάνω σε παιδιά χωρίς κενά αρχαία-έκθεση. Άρα αν υποθέσω ότι το παιδί έχει δυσκολίες ένα δίωρο δε φτάνει για τα δυο μαθηματα. Θέλω το λιγότερο 3 ώρες. Και τα υπόλοιπα μαθήματα βγαίνουν σε ένα δίωρο ή τρίωρο? Να το διαβάζω απλά για την άλλη μέρα ή να προσπαθώ να συμμαζέψω τα κενά του?

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αναλάβει ποτέ παιδί στη μέση της χρονιάς και να είναι κάτω από τη βάση.. Ποιες είναι οι μινιμουμ ώρες που θα μπορούσα να του κάνω? Και επίσης πώς θα διαβάζουμε αφού έχει δυσλεξία? Μόνο προφορικά? Να του τα λέω και μετά αυτός να τα επαναλαμβάνει? Στα αρχαία ή στην έκθεση να μην το βάζω να γράψει καθόλου?
Συνάδελφοι κάθε συμβουλή ή ιδέα είναι ευπρόσδεκτη. Α! Και πόσα χρήματα να της πώ?  ??? Αν κάνουμε 2 δίωρα ή 2 τρίωρα (που δεν πιστεύω να δεχτεί) 15 ευρώ δε θα είναι πολλά?

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:33:17 πμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #649 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 12:45:26 πμ »
Αν έχει δυσλεξία χρειάζεται λογοθεραπευτή.Ακόμα κι αν δεν πάει το χαρτί της διάγνωσης στο σχολείο, ο λογοθεραπευτής ξέρει πώς να το βοηθήσει στα ίδια ακριβώς μαθήματα που θα του κάνεις κι εσύ και αποτελεδσματικότερα μάλιστα.
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #650 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 12:53:05 πμ »
Δεν ξέρω αν αντέχει οικονομικά να το στείλει σε λογοθεραπευτή μιας και εκεί είναι πολύ πιο ακριβά, άσχετα ότι εκεί σαφώς θα γίνεται η πιο σωστή δουλειά. Επίσης δεν ξέρω αν έχει ήδη κάνει στο παρελθόν λογοθεραπεία.
Και τί να της πω? Δε στο αναλαμβάνω, στείλτο σε λογοθεραπεία? Αυτό το γνωρίζει ήδη. Το πολύ πολύ να ψάξει για άλλη φιλόλογο που να το αναλαμβάνει.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #651 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:03:45 πμ »
2 δίωρα είναι λίγο για όλα τα μαθήματα,εκτός αν δεν προχωράνε σε όλα συνέχεια και δεν ασχολείσαι με ολά κάθε φορά. Αλλά από την άλλη το 3ωρο είναι πολύ βάρβαρο, όχι μόνο για το παιδί αλλά και για σένα.
Οι βαθμοί του είνα χαμηλοί μόνο στα φιλολογικά; Πάντως η δυσλεξία παίζει ρόλο στην απόδοση. Είχα κι εγώ παιδί που στην πορεία κατάλαβα ότι είχε δυσλεξία. Έτσι το μάθημα το διάβαζα για να το μάθει ακούγοντάς το, διαφορετικά δεν μπορούσε να το διαβάσει. (ΙΚαλά κάποιοι γονείς είναι απαράδεκτοι, το ήξεραν,δε μου είχαν πει τίποτα και δεν ενδιαφέρονταν παραπέρα)
Δηλαδή θα χρειαστει να προσαρμόσεις τον τρόπο διδασκαλίας σου.
Όσο για τις τιμές δε μπορώ να βοηθήσω, γιατί στην πόλη μου είναι περίεργα τα πράματα. Αλλά φρόντισε να νιώθεις πως δεν κουράζεσαι για το τίποτε.
Αυτα από μενα :D
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #652 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:15:22 πμ »
Ναι..θα της ξεκαθαρίσω ότι δε θα τα προλαβαίνουμε όλα. Πρέπει να δω τί θέλει και αυτή. Θέλει απλά να το διαβάζω για την άλλη μέρα ? Ή να το βοηθήσω στα κενά του? Θα δούμε.. ίσως είναι καλύτερο να το διαβάζω απλά για την επόμενη μέρα..αν προσπαθήσω να ξεσκονίσω τα φιλολογικά δε μας φτάνουν ούτε 9 ώρες..όχι 4 ή 6..
Δεν ξέρω τί βαθμούς έχει στα άλλα μαθήματα..

καμιά άλλη ιδέα?  ;D

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #653 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:19:19 πμ »
Ο συγκεκριμένος μαθητής δε χρειάζεται ούτε λογοθεραπευτή, ούτε κάποιον να του διαβάζει τα μαθήματα προφορικά κι αυτός να τα μαθαίνει ακούγοντας. Αυτό που χρειάζεται είναι ένας φιλόλογος Ε.Α. που να γνωρίζει καλά τη δουλειά του και να μπορεί να καλύψει τα όποια κενά, έτσι ώστε να είναι σε θέση να διαχειρίζεται τις ελλείψεις, να φτιάχνει ειδικά φυλλάδια και να δίνει ειδικές οδηγίες και ειδικές ασκήσεις. Αυτά δεν μαθαίνονται σε ένα φόρουμ με την ανταλλαγή μηνυμάτων. Επιπλέον η περίπτωση γίνεται ακόμα δυσκολότερη εξαιτίας των περιορισμένων ωρών. Κατά την άποψή μου η καθημερινή μελέτη μέχρι να μπουν τα πράγματα σε μία ρέγουλα ή εναλλακτικά η επιλογή δύο το πολύ κύριων μαθημάτων, όπως αρχαία-έκθεση θα ήταν το ιδανικότερο, γιατί το πρόγραμμα που προτείνει η μητέρα-2 φορές την εβδομάδα και όλα τα μαθήματα- σε συνδυασμό με καθηγητή που δεν έχει ιδέα από ειδική αγωγή ισούται με πείραμα και αποτυχία. Καλό είναι αυτός που δεν γνωρίζει να μην αναλαμβάνει μόνο και μόνο για τα έξτρα χρήματα που έχει ανάγκη. Είναι το λιγότερο αντι-επαγγελματικό και το κυριότερο ανεύθυνο. Είπαμε οι εποχές είναι δύσκολες, αλλά όχι κι έτσι βρε παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:22:18 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #654 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:27:17 πμ »
Νιώθω πως με προσβάλλεις με αυτά που γράφεις. Δεν είναι ωραίο να γράφεις σε ένα φόρουμ για κάποιον που δεν ξέρεις ότι συμπεριφέρεται αντι-επαγγελματικά και ανεύθυνα.
Έχω ξεκαθαρίσει στη μητέρα πως δε μπορώ να αντικαταστήσω ένα λογοθεραπευτή παρά μόνο με υπομονή να προσπαθήσω να βοηθήσω το γιο της. Είναι εις γνώσην της πως δεν είμαι καθηγήτρια ειδικής αγωγής και δεν εξιδεικεύομαι στη δυσλεξία. Αυτή όμως θέλει να συνεχίσουμε. Από τη στιγμή που έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου δε θεωρώ ποως κοροϊδεύω κάποιον, ούτε πως κάνω κάτι ανεύθυνο ή αντο-επαγγελματικό. Θα προσπαθήσω όσο περνάει απο το χέρι μου να βοηθήσω αυτό το παιδί.
Η ίδια ψάχνει συγκεκριμένα φιλόλογο και οχι λογοθεραπευτή ή κάποιον άλλο. Με σύστησε μια άλλη μητέρα που παλαιότερα βοηθούσα το γιο της στη μελέτη και έχει επίσης δυσλεξία. Από εκεί και πέρα τί να κάνω? Να της πω ότι δεν το αναλαμβάνω και απλά να ψάξει να βρει κάποιον άλλον?

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #655 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:29:10 πμ »
Ο ξάδελφός μου που έχει δυσλέξία έχει την ιστορία και μαθήματα που πρέπει να τα μάθει από εξω μαγνητοφωνημένα. Και πηγαίνει σε λογοθεραπευτή που του κάνει διδασκαλία όπως λες παραπάνω, με ειδικές ασκήσεις και φυλλάδια.
Πολλοί γονείς δεν εννοούν να καταλάβουν, ότι και να λες.
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #656 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:42:18 πμ »
@monogramma μην το παίρνεις προσωπικά... :) Χαρακτήρισα ως αντι-επαγγελματική και ανεύθυνη την πράξη, όχι το άτομο και είπα απλώς ότι όταν κάποιος, οποισδήποτε, αναλαμβάνει μία εργασία την οποία δεν γνωρίζει πώς να φέρει εις πέρας και ζητάει πρόχειρες συμβουλές μέσα από ένα φόρουμ, αυτός συμπεριφέρεται αντι-επαγγελματικά και ανεύθυνα. Πιστεύω ότι αυτό είναι γενικώς παραδεκτό και για όλες τις εργασίες. Δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να αποδείξω ήδη κοινώς αποδεκτές παραδοχές. Κακώς νιώθεις πως σε προσβάλλω, άλλωστε όταν ζητάς δημόσια συμβουλές και προτεινόμενες λύσεις για ένα τόσο ευαίσθητο εκπαιδευτικά θέμα, θα πρέπει να είσαι σε θέση να διαβάζεις και συμβουλές που δεν θα σου αρέσουν, ειδικά όταν παραδέχεσαι δημοσίως ότι είσαι "σχεδόν φουλ από ιδιαίτερα και άλλες δραστηριότητες αλλά σκέφτομαι να τον αναλάβω. Να ναι καλά η οικονομική κρίση". Επανατοποθετούμαι λοιπόν, διαφοροποιώντας την απάντηση για να μη νιώθεις προσβεβλημένη: μην το αναλάβεις γιατί εσύ θα νιώσεις άβολα με ένα παιδί με δυσλεξία στη μέση της χρονιάς με τόσο λίγες ώρες στη διάθεσή σου και όλα τα φιλολογικά μαθήματα να φέρεις εις πέρας. Η απόφαση βεβαίως είναι δική σου και φαντάζομαι θα υπάρξουν κάποιοι συνάδελφοι να σου πουν πέντε-δέκα πράγματα για το πώς να κάνεις τη διδασκαλία σου. Αυτό που ζητάς δηλαδή πιστεύοντας ότι αρκεί. Όλα φιλικά ειπωμένα! Σκέψου ότι δεν έχω κανένα όφελος απαντώντας στο προβληματισμό σου.


Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #657 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 01:47:57 πμ »
Ο ξάδελφός μου που έχει δυσλέξία έχει την ιστορία και μαθήματα που πρέπει να τα μάθει από εξω μαγνητοφωνημένα. Και πηγαίνει σε λογοθεραπευτή που του κάνει διδασκαλία όπως λες παραπάνω, με ειδικές ασκήσεις και φυλλάδια.
Πολλοί γονείς δεν εννοούν να καταλάβουν, ότι και να λες.

Η δουλειά των λογοθεραπευτών σίγουρα δεν είναι να διαβάζουν ένα μαθητή με δυσλεξία. Το έχω ακούσει για πολλούς λογοθεραπευτές και θα προσθέσω και ψυχολόγους, οι οποίοι εξαιτίας της κρίσης έχουν μετατρέψει τα ιατρεία τους (τρόπον τινά, δεν ξέρω ακριβώς πώς να χαρακτηρίσω τους χώρους εργασίας τους) σε φροντιστήρια Ε.Α. Στην πόλη μου έχουν γίνει ήδη τρεις καταγγελίες για τέτοια θέματα, για δύο λογοθεραπευτές και ένα ψυχολόγο, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την άγνοια των γονιών σε τέτοια θέματα το έριξαν στα φροντιστήρια. Αυτό όμως είναι έξω από τα επαγγελματικά τους δικαιώματα και κυρίως έξω από τις επαγγελματικές τους ικανότητες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161041
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 427
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.