*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #994 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:56:22 μμ »
Καλησπέρα,!!!! Θα κανω σε παιδί εκτη δημοτικού έκθεση γιατι θελει να δώσει για τα αναβρυτα και θέλει προετοιμασία
Έχετε καπου να μπω να μου προτίνετε? ξέρω οτι βιβλίο σε έκθεση ξεχωριστό δεν υπάρχει


Sent from my iPad mini 2 retina using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #995 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:26:26 πμ »
Ή να αρχίσω με κάποιες λεξιλογικές ασκήσεις πρώτα...τι λέτε;;


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #996 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 01:50:26 μμ »
Γεια σας! Πρόκειται να ξεκινήσω το πρώτο μου ιδιαίτερο σε ένα κοριτσάκι τρίτης γυμνασίου. Πληροφορήθηκα πως έχει καλές βάσεις. Πώς μου προτείνετε να ξεκινήσω; Με μια επανάληψη σε γραμματική αρχαίων για να δω το επίπεδό της; Θα πρέπει να κάνουμε και τα κείμενα αναλυτικά στα Αρχαία; Θα ήθελα κάποιες συμβουλές. Όπως και για τη Γλώσσα και Ελένη.  :)

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #997 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 02:55:04 πμ »
Καλησπέρα! Σε καλό μαθητή που φέτος θα πάει  Α λυκείου, εκτός απο ασκήσεις συντακτικού και γραμματικής ( κυρίως χρησιμοποιώ τα βιβλία των Πασχαλιδη και Μπιλλα αντίστοιχα), σκέφτομαι να αρχίσω να δουλεύω και άγνωστα κείμενα, χαμηλής δυσκολίας, περισσότερο για εξοικείωση και εξάσκηση. Το βρίσκετε καλή ως ιδέα; Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο;
Ευχαριστώ!!
Βεβαίως και είναι εξαιρετική ιδέα!  :) Και εγώ το ίδιο σκοπεύω να κάνω. Υπάρχουν αρκετές θεματογραφίες που απευθύνονται και στη Β' λυκείου, όπως του Σαχπεκίδη από Ελληνοεκδοτική, του Μπιτσιάνη από Μεταίχμιο και της Γιαγκοπούλου από Ζήτη. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια για την Α' λυκείου θα αντλήσουμε υλικό από θεματογραφίες που τουλάχιστον απευθύνονται στη Β'. Επίσης πολύ καλό συντακτικό είναι του Αναγνωστόπουλου από εκδόσεις Βιβλιοεπιλογή. Έχει πάρα πολύ καλή θεωρία με πολλά παραδείγματα πάνω σε κάθε φαινόμενο. Περιλαμβάνει και ασκησούλες ακόμη. Είναι καταπληκτικό!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 02:56:57 πμ από Ο άνθρωπος του κάβου »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 07:18:36 μμ »
Καλησπέρα σας! Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε στην ιστορία κατεύθυνσης;

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #999 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 09:11:17 μμ »
Καλησπέρα σας! Ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε στην ιστορία κατεύθυνσης;

Καλησπέρα! Χρησιμοποιώ  το βοήθημα " Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας Γ Λυκείου Θεωρητικής κατεύθυνσης, Κατερίνα Πάπαρη,  εκδόσεις Σαββάλα" συνδυαστικά με το δίτομο των εκδόσεων Ξιφαρά " Πιθανά θέματα για τις πανελλήνιες εξετάσεις" του Δ. Ξιφαρά.

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1000 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 10:32:50 μμ »
Γεια σας! Πρόκειται να ξεκινήσω το πρώτο μου ιδιαίτερο σε ένα κοριτσάκι τρίτης γυμνασίου. Πληροφορήθηκα πως έχει καλές βάσεις. Πώς μου προτείνετε να ξεκινήσω; Με μια επανάληψη σε γραμματική αρχαίων για να δω το επίπεδό της; Θα πρέπει να κάνουμε και τα κείμενα αναλυτικά στα Αρχαία; Θα ήθελα κάποιες συμβουλές. Όπως και για τη Γλώσσα και Ελένη.  :)

Γεια! Ναι, θα ήταν πολύ καλό να ξεκινήσεις το μάθημα των αρχαίων με ασκήσεις επανάληψης γραμματικής (κυρίως το λύω - λύομαι σε όλες τις εγκλίσεις ) αλλά και συντακτικού ( απρόσωπη σύνταξη, άμεσο και έμμεσο αντικείμενο). Στη Γ Γυμνασίου δεν κάνουμε πλήρη συντακτική ανάλυση του κειμένου, μπορείς μόνο να της ζητάς να σου αναγνωρίζει πράγματα τα οποία έχει διδαχθεί σε προηγούμενες τάξεις ( π.χ.  το Υποκείμενο, το Αντικείμενο, το Κατηγορούμενο). Όσο προχωράει η ύλη θα αρχίσεις να ζητάς περισσότερα (π.χ. χωρισμός προτάσεων, είδος δευτερεύουσας, τρόπος λειτουργίας κλπ). Σημαντική είναι και  η γραμματική αναγνώριση. ( όταν διδαχθεί π.χ. τα συν. ρήμ. να μπορεί όχι μόνο να τα κλίνει αλλά και να τα αναγνωρίζει στο κείμενο της ενότητας).
Στη Γλώσσα αυτής της τάξης ασχολούνται κυρίως με τις δευτερεύουσες προτάσεις. Οι ασκήσεις του σχολικού όμως δεν είναι αρκετές γι ' αυτό θα πρέπει να τις δίνεις κάποια δικά σου φυλλάδια με ασκήσεις ώστε να εξοικειωθεί. Πολύ καλές ασκήσεις έχει και το τετράδιο εργασιών το οποίο διανέμεται στους μαθητές. Όσον αφορά την Έκθεση, μπορείς να της δίνεις κάποιο κείμενο/ή κριτήριο σχετικό με το θέμα που θα διδάξεις (π.χ. ρατσισμός) και μετά να συζητάτε το θέμα της έκθεσης μαζί. Προσωπικά στο Γυμνάσιο δε δίνω σχεδιάγραμμα, συζητάμε το θέμα και βγάζουμε μαζί το σχεδιάγραμμα το οποίο και σημειώνουν οι μαθητές  στα τετράδια τους.
Στα αρχαία από μετάφραση  μπορείς να της ζητάς να έχει  διαβάσει το κεφάλαιο με το οποίο θα ασχοληθείτε, να κάνετε μαζί αναλυτικό σχολιασμό και να απαντάτε σε  όλες τις ερωτήσεις του σχολικού βιβλίου. Θα χρειαστεί να δίνεις  και κάποια έξτρα σχόλια, όχι πολλά, καθώς τα σχόλια του βιβλίου είναι ελάχιστα. Να φροντίζει επίσης να αντιγράφει από τον πίνακα οποιοδήποτε σχόλιο γράφει η καθηγήτρια στην τάξη.  Ακούγεται αυτονόητο αλλά δυστυχώς πολλοί μαθητές το αμελούν.
Καλή αρχή σου εύχομαι! :)


Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1001 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 06:27:01 μμ »
Καλησπέρα! Χρησιμοποιώ  το βοήθημα " Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας Γ Λυκείου Θεωρητικής κατεύθυνσης, Κατερίνα Πάπαρη,  εκδόσεις Σαββάλα" συνδυαστικά με το δίτομο των εκδόσεων Ξιφαρά " Πιθανά θέματα για τις πανελλήνιες εξετάσεις" του Δ. Ξιφαρά.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα διδάξω πρώτη φορά ιστορία κατευθύνσης και γι'αυτό ψάχνω αξιόλογα βιβλία. Επίσης, πολύ καλό βοήθημα με πηγές είναι το θεματολόγιο πηγών από εκδόσεις Μπαχαράκη.

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1002 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 08:37:15 μμ »
Βεβαίως και είναι εξαιρετική ιδέα!  :) Και εγώ το ίδιο σκοπεύω να κάνω. Υπάρχουν αρκετές θεματογραφίες που απευθύνονται και στη Β' λυκείου, όπως του Σαχπεκίδη από Ελληνοεκδοτική, του Μπιτσιάνη από Μεταίχμιο και της Γιαγκοπούλου από Ζήτη. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια για την Α' λυκείου θα αντλήσουμε υλικό από θεματογραφίες που τουλάχιστον απευθύνονται στη Β'. Επίσης πολύ καλό συντακτικό είναι του Αναγνωστόπουλου από εκδόσεις Βιβλιοεπιλογή. Έχει πάρα πολύ καλή θεωρία με πολλά παραδείγματα πάνω σε κάθε φαινόμενο. Περιλαμβάνει και ασκησούλες ακόμη. Είναι καταπληκτικό!




Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1003 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 09:40:13 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα διδάξω πρώτη φορά ιστορία κατευθύνσης και γι'αυτό ψάχνω αξιόλογα βιβλία. Επίσης, πολύ καλό βοήθημα με πηγές είναι το θεματολόγιο πηγών από εκδόσεις Μπαχαράκη.

Κοίταξε αν θέλεις και αυτή τη σελίδα. http://1lykkaisar.wikispaces.com/%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91+%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%95%CE%A5%CE%98%CE%A5%CE%9D%CE%A3%CE%97%CE%A3

 Η συνάδελφος έχει κάνει εξαιρετική δουλειά, καθώς έχει ταξινομήσει όλα τα θέματα (Σ/Λ, ορισμούς, ερωτήσεις ανάπτυξης και πηγές) που έχουν πέσει μέχρι τώρα στις πανελλαδικές ανά ενότητα. Περιλαμβάνει και τα θέματα των επαναληπτικών εξετάσεων αλλά και των εσπερινών, που μεταξύ μας δεν τα κοιτάζουμε ποτέ. Είναι ο τρίτος χρόνος που το χρησιμοποιώ, το μοιράζω και στα παιδιά στο σχολείο και δουλεύουμε με βάση αυτό. Ελάχιστες φορές έχει χρειαστεί να πάρω πηγές από βοήθημα.

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1004 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 10:21:38 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πριν δέκα χρόνια έκανα κάποια ιδιαίτερα και είχα τους μαθητές μου. Έπειτα όμως παντρεύτηκα, απόκτησα δυο παιδιά και άφησα τα μαθήματα γιατί δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένη, τα παιδιά μου με χρειάζονταν, αφιέρωσα όσο χρόνο μου περίσσευε στον ασεπ και τώρα που έχω περισσότερο χρόνο είμαι μια φιλόλογος 40 ετών επιτυχούσα του ασεπ  αλλά χωρίς δουλειά. Το πρόβλημά μου είναι ότι, έχοντας πια χαθεί απο το κύκλωμα, δεν μπορώ να βρω ούτε   ένα ιδιαίτερο. Έχω μοιράσει καρτελάκια σε όλους τους γνωστούς και φίλους αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τις αγγελίες σε εφημερίδα τις φοβάμαι λίγο γιατί πλέον δεν ξέρεις σε τι σπίτι μπαίνεις. Πιστεύω πως εάν γίνει η αρχή θα μπορέσω να μπω και πάλι στο κύκλωμα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο για να μπορέσω να κάνω πάλι μια αρχή;

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1005 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 10:48:41 πμ »
Καλημέρα κ από μένα. Τη προηγούμενη χρονιά ξεκίνησα ιδιαίτερο με μαθήτρια Α Γυμνασίου αλλά ξεκινήσαμε μετά τις γιορτές. Στις εξετάσεις έγραψε πολύ καλά 18,19. Στο τέλος η μητέρα της μου πε ότι για του χρόνου θα δούμε. Φέτος δε με έχει πάρει ακόμη. Σκέφτηκα να πάρω εγώ αλλά διστάζω. Ποια είναι η γνώμη σας, εσείς παίρνετε παλιούς σας μαθητές με την έναρξη της νέας χρονιάς?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1006 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 11:24:45 πμ »
 Έκανα για πολλά χρόνια ιδιαίτερα, αλλά ποτέ δεν πήρα τηλέφωνο κάποιον μαθητή την επόμενη χρονιά. Με έβρισκαν αυτοί όταν ήθελαν (και εάν ήθελαν  ;D ). Βέβαια μένω σε μικρή πόλη όπου εύκολα συναντάς κάποιον στο κέντρο, οπότε σε πολλές περιπτώσεις δεν χρειαζόταν καν τηλέφωνο!

 Από την άλλη πλευρά θεωρώ οτι ακόμη είναι νωρίς για να ξεκινήσει μαθήματα κάποιο παιδί στη Β Γυμνασίου. Σε πολλά σχολεία δεν έχουν δώσει ακόμη οριστικό πρόγραμμα, υπάρχουν ελλείψεις καθηγητών, σε πολλά μαθήματα ο καθηγητής έχει μπει στο κάθε τμήμα 1-2 φορές κλπ. Περίμενε να μπει ο Οκτώβριος ή να γράψουν το 1ο τεστ ή ακόμη να τους προειδοποιήσουν για το πρώτο επαναληπτικό διαγώνισμα και πιστεύω οτι αν θέλει να κάνει και φέτος μαζί σου θα σε καλέσει.
 Στο Γυμνάσιο, τόσο τα παιδιά όσο και οι γονείς το "τραινάρουν" λιγάκι μέχρι να ξεκινήσουν φροντιστήριο ή ιδιαίτερα. Ο ερχομός του Οκτωβρίου και το δόσιμο οριστικού προγράμματος είναι ένα "χρονικό όριο" για κάποιους οτι άρχισαν τα "κανονικά μαθήματα". Για άλλους το όριο αυτό μετατίθεται για μετά την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου!  8) 8)
  

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1007 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 11:55:13 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πριν δέκα χρόνια έκανα κάποια ιδιαίτερα και είχα τους μαθητές μου. Έπειτα όμως παντρεύτηκα, απόκτησα δυο παιδιά και άφησα τα μαθήματα γιατί δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένη, τα παιδιά μου με χρειάζονταν, αφιέρωσα όσο χρόνο μου περίσσευε στον ασεπ και τώρα που έχω περισσότερο χρόνο είμαι μια φιλόλογος 40 ετών επιτυχούσα του ασεπ  αλλά χωρίς δουλειά. Το πρόβλημά μου είναι ότι, έχοντας πια χαθεί απο το κύκλωμα, δεν μπορώ να βρω ούτε   ένα ιδιαίτερο. Έχω μοιράσει καρτελάκια σε όλους τους γνωστούς και φίλους αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τις αγγελίες σε εφημερίδα τις φοβάμαι λίγο γιατί πλέον δεν ξέρεις σε τι σπίτι μπαίνεις. Πιστεύω πως εάν γίνει η αρχή θα μπορέσω να μπω και πάλι στο κύκλωμα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο για να μπορέσω να κάνω πάλι μια αρχή;
Με έβαλες σε σκέψεις με αυτά που έγραψες αλλά τελικά η οικογένεια είναι πάνω από όλα.
Στο προκείμενο τώρα.Νομίζω ότι κάθε αρχή και δύσκολη. Δυστυχώς και γω έχασα πολλά ιδιαίτερα λογω προβλημάτων υγείας, ουσιαστικά εγω δεν τα ανέλαβα, και γνωρίζω ότι θα χάσω πολλά άτομα από τον κύκλο μου. Αλλά αυτό συμβαίνει όπως και με σένα λόγω διαφορετικών βέβαια παραγόντων.Δεν θα λυπηθούμε. Αφού μοίρασες καρτελάκια, θα πρότεινα και αγγελίες στην εφημερίδα με επιφύλαξη πάντα και προσοχή στο τι θα συναντήσεις. Τέλος μπορείς αν ζεις σε μεγάλη πόλη να τοιχοκολλήσεις χαρτάκια ή ακόμα να αφήσεις την κάρτα σου σε μαγαζιά πολυσύχναστα.Κάτι θα γίνει σταδιακά.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160715
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.