*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1249159 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Δεν είναι τόσο απλό, συνάδελφε. Για να διαπιστωθεί ποιος διορίζεται με βάση τη δικαστική απόφαση πρέπει να εξακριβωθεί πόσοι από τους με έννομο συμφέρον επιτυχόντες είχαν προσφύγει.
Για παράδειγμα, αν σε μία ειδικότητα υπάρχουν 10 θέσεις που παρανόμως δεν δόθηκαν σε ΑΣΕΠίτες το '08, και άρα θα διατεθούν τώρα σε επιτυχόντες, μπορεί και ο 15ος επιτυχών στην κατάταξη του ΑΣΕΠ να διοριστεί, εφόσον 5 υποψήφιοι πιο πάνω από αυτόν δεν προσέφυγαν. Γι' αυτό υπάρχει και ο εύλογος χρόνος, για να μην εμφανίζονται επιτυχόντες και διεκδικούν να διοριστούν για τα επόμενα 10 χρόνια.
Ο αριθμός 350 που ακούστηκε από τον Γαβρόγλου δείχνει όμως ότι δεν ακολουθήθηκε αυτό το σκεπτικό, διότι θα διορίζονταν και οι 600.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι σίγουρο αυτό;
Σύμφωνα με τον δικηγόρο μας, ναι. Διαφορετικά εξαρχής δεν θα υπήρχε λόγος να προσφύγει κάποιος που η σειρά του στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ είναι μεγαλύτερη από τον αριθμό των διαθέσιμων θέσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2018, 03:47:39 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 350 ?? Στις   συνεντεύξεις  που δημοσιεύτηκαν  μεσ στο ΣΚ δεν μιλούσε  για  600+ ;
Σχετικά με το νέο συστημα διορισμών ,εντελώς  πληροφοριακά , τον Οκτώβριο θα  παρουσιαστεί, μετά θα πρέπει να μπει σε διαβούλευση , να  περάσει από τη Βουλή (επιτροπές,ολομέλεια) και τέλος  να  πάρει ΦΕΚ για να  γίνει νόμος  του κράτους. Πόσο θα πάρει όλη αυτή η διαδικασία ;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έτσι λέει η λογική αλλά σημασία έχει η νομολογία. Δηλαδή σημαντικό είναι να ξέρουμε τι αποφάσισε το ΣτΕ εφόσον εξέτασε τέτοια περίπτωση. Είναι γνωστό ότι κάποιοι συνάδελφοι με χαμηλότερη βαθμολογία που δεν τους συμπεριέλαβε το υπουργείο στους διορισμούς σε παλαιότερες θετικές αποφάσεις, συνέχισαν τον δικαστικό αγώνα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας το πει.
Δεν είναι ζήτημα του ΣτΕ, η δική του δουλειά τελείωσε βγάζοντας αντισυνταγματικό τον τρόπο διορισμού με προϋπηρεσία. Είναι ζήτημα των αποφάσεων των δικαστηρίων και του σκεπτικού που τις διέπει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο αριθμός 350 που ακούστηκε από τον Γαβρόγλου δείχνει όμως ότι δεν ακολουθήθηκε αυτό το σκεπτικό, διότι θα διορίζονταν και οι 600.
Όχι κατ' ανάγκη. Αν, για παράδειγμα, σε μία ειδικότητα υπήρχαν 20 διαθέσιμες θέσεις και προσέφυγαν 35 επιτυχόντες, οι 15 μένουν εκτός. Μπορώ να υποψιαστώ ότι σε ειδικότητες όπως οι Γυμναστές και οι Πληροφορικοί που είχαμε λίγους διορισμούς με προϋπηρεσία, οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που προσέφυγαν θα ήταν σημαντικά περισσότεροι από τις προσφερόμενες θέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2018, 03:54:36 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έτσι λέει η λογική αλλά σημασία έχει η νομολογία. Δηλαδή σημαντικό είναι να ξέρουμε τι αποφάσισε το ΣτΕ εφόσον εξέτασε τέτοια περίπτωση. Είναι γνωστό ότι κάποιοι συνάδελφοι με χαμηλότερη βαθμολογία που δεν τους συμπεριέλαβε το υπουργείο στους διορισμούς σε παλαιότερες θετικές αποφάσεις, συνέχισαν τον δικαστικό αγώνα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας το πει.
Σε παλαιοτερες προσφυγες φυσικων και φιλολογων, αγγλικων επισης οι σειρες καταταξης ηταν πολυ πολυ πισω. Αυτα νομιζω τα εχετε δει ολοι! Sikat, εδω γιατι να διαφοροποιειται το σκεπτικο της νομολογιας;

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βρειτε τις αποφασεις, δειτε τα ομονατα και κοιταξτε στους πινακες τη σειρα.

Αποσυνδεδεμένος Kostakis2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι! Όσο αφορά το νούμερο των διορισμών σήμερα έδωσε καθαρή απάντηση ο υπουργός... 350!!!! Αυτο Το έλεγαν συνέχεια κ οποίοι δεν το άκουγαν δυστυχώς δεν ήθελαν να το ακούσουν... "Θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού".  Αυτοί που γνωρίζουμε κ έχουμε ψαχτεί,  γνωρίζουμε πολύ καλά ότι μόνο ένας δικηγόρος έταζε πολλά χωρίς να θίξει τις δυσκολίες που είχε κάποιος που δε θεμελιώνει δικαίωμα με βάση τη σειρά κατάταξης.  Ο δικηγόρος μου από την πρώτη μέρα συνάντησης έλεγε ότι δεν θα διορίσουν αυτούς που δεν είχαν ασκήσει δικαίωμα διορισμού.  Γνωρίζω κόσμο που δε δέχτηκε επειδή ήταν πολύ χαμηλά!!! Αντίθετα Μόνο ένας έπαιρνε τα πάντα όλα... Μακάρι να έβγαινε αναληθης ο δικός μου, αλλά το πόρισμα δείχνει ότι από την αρχή ήξεραν την αλήθεια,  κάποιοι την έλεγαν αλλά κάποιοι την έκρυβαν!!!! Ας ανοίξουμε τα μάτια μας και ας δούμε πιο καθαρά... Εύχομαι τα καλύτερα για όλους μέσα απ την καρδιά μου!!!!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι! Όσο αφορά το νούμερο των διορισμών σήμερα έδωσε καθαρή απάντηση ο υπουργός... 350!!!! Αυτο Το έλεγαν συνέχεια κ οποίοι δεν το άκουγαν δυστυχώς δεν ήθελαν να το ακούσουν... "Θεμελιώνουν δικαίωμα διορισμού".  Αυτοί που γνωρίζουμε κ έχουμε ψαχτεί,  γνωρίζουμε πολύ καλά ότι μόνο ένας δικηγόρος έταζε πολλά χωρίς να θίξει τις δυσκολίες που είχε κάποιος που δε θεμελιώνει δικαίωμα με βάση τη σειρά κατάταξης.  Ο δικηγόρος μου από την πρώτη μέρα συνάντησης έλεγε ότι δεν θα διορίσουν αυτούς που δεν είχαν ασκήσει δικαίωμα διορισμού.  Γνωρίζω κόσμο που δε δέχτηκε επειδή ήταν πολύ χαμηλά!!! Αντίθετα Μόνο ένας έπαιρνε τα πάντα όλα... Μακάρι να έβγαινε αναληθης ο δικός μου, αλλά το πόρισμα δείχνει ότι από την αρχή ήξεραν την αλήθεια,  κάποιοι την έλεγαν αλλά κάποιοι την έκρυβαν!!!! Ας ανοίξουμε τα μάτια μας και ας δούμε πιο καθαρά... Εύχομαι τα καλύτερα για όλους μέσα απ την καρδιά μου!!!!
τι σημαίνει αυτό?

xriana1

  • Επισκέπτης
Θα δώσω ένα παράδειγμα. Διορίστηκαν δέκα ασεπίτες σε μια ειδικότητα. Και είκοσι εκτός γραπτού. Τότε έχουν θεμελιώσει δικαίωμα όσοι προσέφυγαν δικαστικά και παράλληλα έχουν σειρά επιτυχίας μέχρι τριάντα. Οι πάνω από τριάντα ούτως ή άλλως δε θεμελιώνουν δικαίωμα. Έτσι έπεσε από 600 στο 350 πιστεύω. Προσέξτε το πιστεύω. Δεν έχω επίσημη ενημέρωση.

Eντελως λογικό

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μάλλον θεμελιώσει δικαίωμα διορισμού εννοεί ο συνάδελφος...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Νομίζω ότι γίνεται μία σύγχυση. Το υπουργείο δεν απονέμει δικαιοσύνη άλλωστε αυτό είναι ο παραβάτης, ο παράνομος στη δική μας περίπτωση. Δυστυχώς όμως έχει νομοθετική και εκτελεστική εξουσία. Αν το υπουργείο πράττει νόμιμα, αυτό θα το κρίνει το δικαστήριο. Γι αυτό ρωτώ τι αποφάσισε η δικαιοσύνη σε παρόμοιες περιπτώσεις εφόσον έχουν εκδικαστεί ήδη. Peponaki και αυτό που λες δεν αποτελεί νόμιμο κριτήριο διότι είναι ενέργεια της διοίκησης (δυστυχώς) και όχι ετυμηγορία της δικαιοσύνης. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι ήταν νόμιμο να προσλάβει κάποιον επιτυχόντα που δικαιώθηκε ενώ ήταν στην 2000. Το τελευταίο συνέβει με ένα φυσικό πριν 3-4 χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος Kostakis2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
τι σημαίνει αυτό?
Σημαίνει  ότι όλοι είχαμε δικαίωμα προσφυγής αλλά το ποιοι θα διοριστουν το ξεκαθάριζε απόλυτα και με σαφήνεια η 527/2015. Είμαι όσο πιο ξεκάθαρος γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη σελίδα 213 σύμφωνα με τα γραφόμενα του geokom οι διορισμοί λοιπών κατηγοριών στον κλάδο ΠΕ60 ήταν 618 εκπαιδευτικοί. Αν δεν κάνω λάθος σταματησε στο 617 απ τον πίνακα του ασεπ. Εγώ που έχω σειρά 1200 θα "είμαι μέσα" η τσάμπα χάρηκα για την απόφαση του δεα??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 907
Σύνολο: 914

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.