*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1249144 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξώδικα που να έχουν κάποιο νόημα δε βλέπω να υπάρχουν. Το υπουργείο δεν προχωράει σε διορισμούς με νομοθετική ρύθμιση αλλά σε εφαρμογή δικαστικής εντολής. Επομένως, δε μπαίνει θέμα να απολυθεί κανείς.

Ασε που και ο νομοθέτης το προβλέπει αυτό. Αν ένας νόμος κριθεί αντισυνταγματικός δεν επηρεάζει όσους διορίστηκαν μ αυτόν. Ο λόγος είναι ότι δε μπορεί να διαταράσσεται η εύρυθμη λειτουργία του Δημοσίου.
Ρε παιδιά γιατί ανακατεύεστε όταν δεν ξέρετε; Εννοείται πως γίνονται απολύσεις,αν κάποιοι διορίστηκαν παράνομα. Στο ΙΚΑ πρόπερσι δεν απολύθηκαν μετά απο δικαστική απόφαση όσοι μεταφέρθηκαν εκεί απο την παλιά Αγροτική; Η ευρύθμη λειτουργία του σχολείου γιατί διαταρράσετε άμα απολυθεί ο φιλολόγος ο 24μηνίτης και έρθει ο φιλόλογος ο ασεπίτης; Απολύσεις στην εκπαίδευση δύνανται να γίνουν απο το 2001 και μετά. Για να γίνουν θα έπρεπε να υπάρχει δικαστική διεκδίκηση εντός πενταετίας, για να ην επέλθει παραγραφή. Οι διεκδικήσεις των ασεπίτών που στράφηκαν εναντίον πινάκων διορισμών (όχι εναντίον άρνησης διορισμού) έγιναν το 2004, 2006 και 2010. Συνεπώς θέμα παραγραφής δεν υπάρχει και το ενδεχόμενο απολύσεων είναι ανοιχτό. Μα θα ήταν ηθικό να απολυθούν συνάδελφοι; Βέβαια! Ποιός τους είπε να ανακατευτούν στους διορισμούς; Ποιός τους είπε να πετάξουν συναδέλφους τους απο το πίνακα επιτυχόντων του ασεπ στην αδιοριστία για να διοριστούν εκείνοι; Προσωπικά μου είναι τόσο αδιάφορο, αν θα απολύθουν μόνιμοι συνάδελφοι διορισμένοι απο το παραθύρο, όσο αδιάφορο ήταν και σε αυτούς που ήμουν 7 χρόνια αδιόριστος εξιατίας τους! Συνάδελφοι, ο Παπαντωνίου μετά απο 17 χρόνια πήγε φυλακή! Πειράζει; Όχι βέβαια! Έστω και τόσο αργά, αποδίσεται δικαιοσύνη!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Πάντως στις απόψεις που κατέθεσε το υπουργείο στην επιτροπή συμμόρφωσης, αναφέρει ξεκάθαρα ότι θα λάβει υπόψιν του σειρά κατάταξης και δεν θα διοριστούν όλοι οι επιτυχόντες...
Μνημονεύει μάλιστα και σχετικό σκεπτικό δικαστηρίου...
Τώρα αυτό από πού προκύπτει;
Σε ποιο σημείο των απόψεων του Υπουργείου γράφεται κάτι τέτοιο;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα αυτό από πού προκύπτει;
Σε ποιο σημείο των απόψεων του Υπουργείου γράφεται κάτι τέτοιο;
Τι απο που προκύπτει αυτό,συνάδελφε; Γιατί έχει γίνει ποτέ κάτι άλλο; Έχω βαρεθεί να λέω πως το έχω ξαναπεί. Ό,τι και να σας πει κάποιος, εσείς θα πιστέψετε αυτό που σας βολεύει. Το πρόβλημα είναι πως αυτή η άτιμη πραγματικότητα, δεν προσαρμόζετε με αυτό που μας βολεύει!!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Τι απο που προκύπτει αυτό,συνάδελφε; Γιατί έχει γίνει ποτέ κάτι άλλο; Έχω βαρεθεί να λέω πως το έχω ξαναπεί. Ό,τι και να σας πει κάποιος, εσείς θα πιστέψετε αυτό που σας βολεύει. Το πρόβλημα είναι πως αυτή η άτιμη πραγματικότητα, δεν προσαρμόζετε με αυτό που μας βολεύει!!!
Αναφέρεται στις θέσεις του Υπουργείου κάτι τέτοιο; Πού;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Τι απο που προκύπτει αυτό,συνάδελφε; Γιατί έχει γίνει ποτέ κάτι άλλο; Έχω βαρεθεί να λέω πως το έχω ξαναπεί. Ό,τι και να σας πει κάποιος, εσείς θα πιστέψετε αυτό που σας βολεύει. Το πρόβλημα είναι πως αυτή η άτιμη πραγματικότητα, δεν προσαρμόζετε με αυτό που μας βολεύει!!!
Νομίζω πως έχει γίνει.  Ας μην παίζουμε με τον πόνο του κάθε συναδέρφου. Και εγώ εκ των υστέρων γνώρισα συναδέρφους που δεν είχαν ιδέα για την υπόθεση και είχαν γράψει πιο καλά από  'μενα. Γενικά έχω δει αξιοπρεπείς συμπεριφορές από όλους. Πρέπει να καταλάβετε ότι την 'αδικία' την κάνει το Υπουργείο και όσοι επέμεναν στο να εξαλειφθεί ο γραπτός ΑΣΕΠ και όχι όσοι προσέφυγαν.

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
origenis και Πελαγονια ,τελικα ισχυει αυτο που λεει η μυρτω η οχι?

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
origenis και Πελαγονια ,τελικα ισχυει αυτο που λεει η μυρτω η οχι?
Ναι!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
origenis και Πελαγονια ,τελικα ισχυει αυτο που λεει η μυρτω η οχι?

Δεν γνωρίζω τί ειπώθηκε στην επιτροπή. Από το Υπουργείο μου είχαν πει ότι θα τα πάρουν όλα τα άτομα. Να πάρετε τηλέφωνο και να ρωτήσετε στο Υπουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2018, 10:19:23 πμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν γνωρίζω τί ειπώθηκε στην επιτροπή. Από το Υπουργείο μου είχαν πει ότι θα τα πάρουν όλα τα άτομα. Να πάρετε τηλέφωνο και να ρωτήσετε στο Υπουργείο.
Βρε πιό υπουργείο να πάρεις; Εδώ το είπε ο Γαβρόγλου δημόσια στην ΕΡΤ! Προσωπικά δεν αμφισβητώ όσα λένε οι συνάδελφοι. Η θέση μου απο την αρχή ήταν σαφής και ξεκάθαρη: πέφτει άγριο δούλεμα!!!

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επισης ξεχασες εμας του 06 που ειμαστε στο ΣτΕ...Μετα ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣ.... ;D

Του 2004 και του 2006 στο ΣτΕ και μετά ΤΕΛΟΟΟΣΣΣ....

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Εγω ρωτησα χθες το δικηγορο μου και μου ειπε οτι θα διοριστουν ολοι οσοι εχουν δικαστικες αποφασεις...Τωρα το τι λεει το υπουργειο μου ειναι αδιαφορο...Εγω κοιταζω τι λεει η δικαιοσυνη...και οχι ψιθυρους που εκφραζουν προσωπικα παθη...

Δεν γνωρίζω τί ειπώθηκε στην επιτροπή. Από το Υπουργείο μου είχαν πει ότι θα τα πάρουν όλα τα άτομα. Να πάρετε τηλέφωνο και να ρωτήσετε στο Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Σωστα ...συγνωμη για την παραλειψη... ;)

Του 2004 και του 2006 στο ΣτΕ και μετά ΤΕΛΟΟΟΣΣΣ....

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε παιδιά γιατί ανακατεύεστε όταν δεν ξέρετε; Εννοείται πως γίνονται απολύσεις,αν κάποιοι διορίστηκαν παράνομα. Στο ΙΚΑ πρόπερσι δεν απολύθηκαν μετά απο δικαστική απόφαση όσοι μεταφέρθηκαν εκεί απο την παλιά Αγροτική; Η ευρύθμη λειτουργία του σχολείου γιατί διαταρράσετε άμα απολυθεί ο φιλολόγος ο 24μηνίτης και έρθει ο φιλόλογος ο ασεπίτης; Απολύσεις στην εκπαίδευση δύνανται να γίνουν απο το 2001 και μετά. Για να γίνουν θα έπρεπε να υπάρχει δικαστική διεκδίκηση εντός πενταετίας, για να ην επέλθει παραγραφή. Οι διεκδικήσεις των ασεπίτών που στράφηκαν εναντίον πινάκων διορισμών (όχι εναντίον άρνησης διορισμού) έγιναν το 2004, 2006 και 2010. Συνεπώς θέμα παραγραφής δεν υπάρχει και το ενδεχόμενο απολύσεων είναι ανοιχτό. Μα θα ήταν ηθικό να απολυθούν συνάδελφοι; Βέβαια! Ποιός τους είπε να ανακατευτούν στους διορισμούς; Ποιός τους είπε να πετάξουν συναδέλφους τους απο το πίνακα επιτυχόντων του ασεπ στην αδιοριστία για να διοριστούν εκείνοι; Προσωπικά μου είναι τόσο αδιάφορο, αν θα απολύθουν μόνιμοι συνάδελφοι διορισμένοι απο το παραθύρο, όσο αδιάφορο ήταν και σε αυτούς που ήμουν 7 χρόνια αδιόριστος εξιατίας τους! Συνάδελφοι, ο Παπαντωνίου μετά απο 17 χρόνια πήγε φυλακή! Πειράζει; Όχι βέβαια! Έστω και τόσο αργά, αποδίσεται δικαιοσύνη!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο οι παράνομα διορισθέντες δεν είχαν την ηθική να σκεφτούν εμένα που με αδικούσαν και με έριχναν στην ανεργία για χρόνια ολόκληρα, που ουσιαστικά δεν μου κλέψανε απλά την δουλειά αλλά την ίδια την ΖΩΗ ΜΟΥ, και θα τους λυπηθώ τώρα εγώ αν απολυθούν; Μακάρι και εύχομαι να απολυθούν όσοι εν γνώση τους αδίκησαν συναδέρφους και να διοριστούν στην θέση τους όσοι έπρεπε να δουλεύουν απο τότε ... Και όλα τα υπόλοιπα είναι χαριτωμενιές και αγαπολογίες του τύπου και εκείνοι να μείνουν και οι άλλοι να διοριστούν και όλοι να είναι ευχαριστημένοι.... 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2018, 11:05:36 πμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Παιδιά σκοπός δεν είναι να απολυθεί κανένας... Κενά υπάρχουν στην εκπαίδευση, το θέμα είναι να μας διορίσουν... Κ δε καταλαβαίνω το λόγο που οι μόνιμοι που διορίστικαν με πλάγιο τρόπο γιατί βάζουν εμπόδια..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 948
Σύνολο: 953

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.