*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 04, 2010, 03:53:35 μμ »
Η αναγνωριση της προυπηρεσίας του ΟΤΕΚ είναι νόμος πλέον του κράτους στον οποίο γίνεται ρητά αναφορα.Δεν ισχύει το ίδιο με τον ΟΑΕΔ κι αυτό είναι σαφέστατο στο νομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:17 »

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 04, 2010, 05:30:43 μμ »
Προσπαθείτε να αποπροσανατολίσετε και να δημιουργήσετε εντυπώσεις μερικοί από εσάς ακόμα και τώρα που πολλοί συνάδελφοι μένουν στο δρόμο εξαιτίας σας.Πραγματικά νομίζετε ότι απευθύνεστε σε ηλίθιους;
Πιστεύει κανείς αληθινά ότι υπάρχει προσωπική αντιπαράθεση με τους ΟΑΕΔίτες;
Εγώ προσωπικά έχω φίλους που εργάστηκαν εκεί,αλλά πέτυχαν και σε διαγωνισμούς.
Η προσπάθειά μας ξεκίνησε από απλή αγανάκτηση πολλών αξιόλογων συναδέλφων (για τους οποίους θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που τους συνάντησε) και χρειάστηκε πολύ χρόνο και χρήμα.Δεν το παίζουμε οι τιμωροί-εκδικητές όλων των παραθύρων.
Θα σας βόλευε να συμβιβάζονται όλοι και να σκέφτονται με ηττοπάθεια,έτσι δεν είναι;
Οι μεγάλες αλλαγές επιτυγχάνονται σιγά σιγά.Ευχαρίστως να ξεκινήσει μια νέα τέτοια προσπάθεια από άλλους συναδέλφους και για τον ΟΤΕΚ κτλ. και εγώ θα συμμετέχω όπως μπορώ.

Δεν θα μπορούσα όμως να διατηρήσω φιλία με κάποιον που συνειδητά απείχε του διαγωνισμού και του δικαιώματος της επιπλέον μοριοδότησης σε αυτόν προσδοκώντας να μπει από το παράθυρο ακοπίαστα.Ο ίδιος με την αντισυναδελφική του συμπεριφορά μου δείχνει ότι δεν τον ενδιαφέρω ως άνθρωπος.
Δεν καταλαβαίνετε ότι κάτι τέτοιο θα συνιστούσε έλλειψη αυτοσεβασμού και υποτίμηση των δικών μου κόπων ;

Ο καθένας μπορεί να ντύνει τις ενέργειές του με έναν ηθικολογικό μανδύα και να ισχυρίζεται ότι αγωνίζεται για το "δίκιο".
Στην πραγματικότητα ο καθένας ενεργεί ανάλογα με τα συμφέροντά του ανεξάρτητα πώς τα εμφανίζει.
Και οι οαεδίτες μπορούν επίσης να παραθέσουν ηθικούς λόγους που να εξηγούν γιατί είναι δίκαιη η αναγνώριση της προυπηρεσίας τους.
Στην πραγματικότητα όλοι είναι θύτες και θύματα ταυτόχρονα μιας φαύλης κατάστασης. Αλλά αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα αφού πλέον έχετε καταφύγει στη δικαιοσύνη.

Προς xriana1 : Ούτε εγώ είμαι δικηγόρος αλλά : ή δεν ξέρεις καθόλου από νόμους ή δεν ξέρεις καθόλου την υπόθεση και τι σημαίνει οαεδίτες ή έχεις ανακινήσει το όλο θέμα με βαρύγδουπο τίτλο για κάποιο άλλο σκοπό.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 04, 2010, 06:08:16 μμ »
κανένα δικαστήριο δεν θα κρίνει αν η αναγνωριση προυπηρεσίας οαεδιτών είναι δίκαιη ή άδικη.
αυτό το αποφασίζει ο νομοθέτης δηλαδή το κράτος.το δικαστήριο αυτό που θα κρίνει άν εφαρμόζονται σωστά  ο νόμος που νομοθετεί ο νομοθέτης και μόνο αυτό

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 04, 2010, 07:20:42 μμ »
κανένα δικαστήριο δεν θα κρίνει αν η αναγνωριση προυπηρεσίας οαεδιτών είναι δίκαιη ή άδικη.
αυτό το αποφασίζει ο νομοθέτης δηλαδή το κράτος.το δικαστήριο αυτό που θα κρίνει άν εφαρμόζονται σωστά  ο νόμος που νομοθετεί ο νομοθέτης και μόνο αυτό
Το δικαστήριο όμως μπορεί να κρίνει τη συνταγματικότητα του νόμου. Δεν είναι αλάθητος ο νόμος ούτε τον δεχόμαστε σαν πρόβατα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:17 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 04, 2010, 07:26:21 μμ »
είναι σχεδόν απίθανο το διοικητικό εφετείο να αποφασίσει αντισυνταγματικότητα ενός νόμου.συνήθως κάποια απόφαση του κράτους συνοδεύεται από ένα σκεπτικό ώστε να την νομοθετήσει. το σκεπτικό αναγνώρισης προυπηρεσίας των οαεδιτών είναι απόφαση του υπουργείου η οποία δεν είναι αντισυνταγματική για ένα διοικητικό εφετείο.το εφετείο θα εξετάσει μόνο αν το σκεπτικό του υπουργείου είναι βάσιμο και δεν παραβαίνει κάποιον υπάρχοντα νόμο.η αντισυνταγματικότητα μπορεί να κριθεί τελεσίδικα μόνο από το συμβούλιο επικρατείας.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 04, 2010, 07:27:25 μμ »
είναι σχεδόν απίθανο το διοικητικό εφετείο να αποφασίσει αντισυνταγματικότητα ενός νόμου.συνήθως κάποια απόφαση του κράτους συνοδεύεται από ένα σκεπτικό ώστε να την νομοθετήσει. το σκεπτικό αναγνώρισης προυπηρεσίας των οαεδιτών είναι απόφαση του υπουργείου η οποία δεν είναι αντισυνταγματική για ένα διοικητικό εφετείο.το εφετείο θα εξετάσει μόνο αν το σκεπτικό του υπουργείου είναι βάσιμο και δεν παραβαίνει κάποιον υπάρχοντα νόμο.η αντισυνταγματικότητα μπορεί να κριθεί τελεσίδικα μόνο από το συμβούλιο επικρατείας.
Καθόλου απίθανο, έχει ξαναγίνει

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 04, 2010, 09:19:48 μμ »
Ο καθένας μπορεί να ντύνει τις ενέργειές του με έναν ηθικολογικό μανδύα και να ισχυρίζεται ότι αγωνίζεται για το "δίκιο".
Στην πραγματικότητα ο καθένας ενεργεί ανάλογα με τα συμφέροντά του ανεξάρτητα πώς τα εμφανίζει.
Οταν χρησιμοποιούμε έναν χαρακτηρισμό (και δη αρνητικό),καλό θα ήταν να τον συνοδεύουμε και με επιχειρήματα.
Το καταλαβαίνω ότι το αξιακό σύστημα των περισσότερων ΟΑΕΔιτών είναι ωφελιμιστικό.
Εκεί θεωρώ ότι έγκειται και η καρδιά του προβλήματος.
Οποιος ενεργεί με αποκλειστικό κριτήριο το άμεσο όφελός του,προσπαθεί να καλύψει την ηθική του συνείδηση με δικαιολογίες του τύπου "όλοι το ίδιο θα έκαναν".Ισχύει κάτι τέτοιο,ωστόσο σχεδόν πάντα έχουμε το περιθώριο επιλογής.
Αν σου έλεγα ότι εγώ όπως και πολλοί άλλοι συμμετέχοντες στην προσφυγή δεν έχουμε κανένα άμεσο ατομικό όφελος από πιθανή δικαίωση,φυσικά δεν θα με πίστευες,γιατί κάτι τέτοιο ανατρέπει ολόκληρη την κοσμοθεωρία σου.
Αν αυτή υπάρχει,γιατί δυστυχώς η συμπεριφορά των νεοελλήνων στοχεύει στην ικανοποίηση ενστίκτων και εν προκειμένω του φόβου,της ανασφάλειας.Τέλος πάντων,αυτή είναι μεγάλη κουβέντα...

Το εφετείο θα αναστείλει την εφαρμογή του πίνακα διορισμών του Ιουνίου ως προς συγκεκριμένα άτομα.Το ΣτΕ θα αποφασίσει τελεσίδικα για την αντισυνταγματικότητα του νόμου έπειτα από πιθανή προσφυγή ενός από τα δύο μέρη.

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 04, 2010, 10:58:36 μμ »
οκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2010, 11:24:46 μμ από link »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 04, 2010, 11:16:09 μμ »
Παρόλο που δεν είσαι δικηγόρος πιστεύεις ότι ξέρεις τη νομοθεσία και μπορείς να κρίνεις το υπόβαθρο των άλλων. Παρόλο που δεν είσαι πρωήν εργαζόμενος του οαεδ παλευεις για τι δικιο τους και γίνεσαι τιμητής των πάντων. Για ποιο λόγο το κάνεις; Ισως για να υπερασπιστείς το δίκιο ή για να αποδείξεις ότι εγώ είμαι λάθος. Το πρόβλημα δεν είναι να διεκδηκεί καποιος οαεδίτης το δικαίωμα στην εργασία, οπως και καθε ανθρωπος, αλλά το γεγονός ότι εκτοπίζει καποιους άλλους για να συμβεί αυτό. Κατανοείς τη διαφορά υπουργείου απασχόλησης και υπουργείου παιδείας. Και κατι αλλο: όταν ξεκίνησα το θέμα εγραψα 3 νόμους που ισχύουν και εσύ αμφισβητείς. Μπορεί να μου δείξεις εσύ εναν άλλο που να σε δικαιώνει;

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 04, 2010, 11:23:31 μμ »
Παρόλο που δεν είσαι δικηγόρος πιστεύεις ότι ξέρεις τη νομοθεσία και μπορείς να κρίνεις το υπόβαθρο των άλλων. Παρόλο που δεν είσαι πρωήν εργαζόμενος του οαεδ παλευεις για τι δικιο τους και γίνεσαι τιμητής των πάντων. Για ποιο λόγο το κάνεις; Ισως για να υπερασπιστείς το δίκιο ή για να αποδείξεις ότι εγώ είμαι λάθος. Το πρόβλημα δεν είναι να διεκδηκεί καποιος οαεδίτης το δικαίωμα στην εργασία, οπως και καθε ανθρωπος, αλλά το γεγονός ότι εκτοπίζει καποιους άλλους για να συμβεί αυτό. Κατανοείς τη διαφορά υπουργείου απασχόλησης και υπουργείου παιδείας. Και κατι αλλο: όταν ξεκίνησα το θέμα εγραψα 3 νόμους που ισχύουν και εσύ αμφισβητείς. Μπορεί να μου δείξεις εσύ εναν άλλο που να σε δικαιώνει;

Δεν ξέρεις τον νόμο που έχει γίνει η προσφυγή ;

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 04, 2010, 11:27:06 μμ »
Οχι και περιμένω να τον στείλεις

Αποσυνδεδεμένος Meteorologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 04, 2010, 11:33:47 μμ »
Επειδή είσαι εντελώς άσχετη πάρε διάβασε τον Ν.3762 αρθρο 41 παρ, 4 που είναι εν ισχύ νόμος και μην μας ζαλίζεις αλλο.
 Η ασχετσύνη σου είναι κουραστική.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 04, 2010, 11:43:02 μμ »
Ποιό είναι το άδικο;
Δεν μπορεί κάποιος 16 χρόνια μετά την ψήφιση του νόμου Πεπονή  και 12 χρόνια μετά τον πρώτο διαγωνισμό για τους εκπαιδευτικούς να θέλει να διοριστεί μόνιμος στο δημόσιο χωρίς να έχει πιάσει την βάση σε έναν διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.  12 χρόνια μεταβατική περίοδος και άλλα 2  από την Άννα τώρα...

Δεν μπόρεσαν να διαβάσουν;
Τους υποσχέθηκαν άλλοι πιο εύκολους δρόμους;
Προσπάθουσαν όλη την ώρα να κάνουν 4 παιδιά και δεν τα κατάφεραν;
Βαριόντουσαν;
Οι συνθήκες της ζωής ήταν πολύ δύσκολες;
Δεν μπορούσαν να δώσουν με αξιώσεις σε έναν διαγωνισμό χωρίς να κάνουν φροντιστήριο;
Δεν τους άφηνε με την μουρμούρα της η πεθερά να συγκεντρωθούν στο διάβασμα;
Πήραν με 5,001 πτυχίο και θα έπρεπε να ξανασπουδάσουν για να βελτιωθούν στο γνωστικό;
Πίστεψαν πως θα πάρουν σύνταξη από τις σχολές του ΟΑΕΔ;
Πίστεψαν στην εξίσωση: Υπουργείο εργασίας=Υπουργείο παιδείας
Δεν πρόλαβαν;

12 χρόνια τώρα; Δεν μπόρεσαν να πιάσουν ούτε καν τη βάση!!

Θα μου πείτε και τι μ' αυτό; υπήρξαν τόσοι και τόσοι ανάξιοι σ' αυτή τη χώρα που βρέθηκαν σε θέση ευθύνης με τεράστιες απολαβές. Οι Οαεδίτες σε μάραναν;
Έχω κάποιο κώλυμα με τα θέματα της αξιοκρατίας, της ισονομίας...

Που να μεταναστεύσω; Δεν θέλω να γυρίσω στην Merkel...

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 04, 2010, 11:51:07 μμ »
Στους Οαεδίτες απλά αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία ... το 40% δεν έγινε γι' αυτούς. Δεν διορίστηκαν με νόμο ειδικά οι Οαεδίτες.

Απλά μερικοί οαεδίτες βρέθηκαν με μεγάλη προϋπηρεσία γιατί πρωτα ξεζουμίστηκαν στις σχολες αυτές χρόνια και μετά πετάχτηκαν στο δρόμο και στην ανεργία για 2 χρόνια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.