*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #630 στις: Αύγουστος 12, 2010, 10:15:25 πμ »
Στα λόγια μου έρχεσαι.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #631 στις: Αύγουστος 12, 2010, 11:58:25 πμ »
Ζst....δεν κατεβήκαμε από άλλο πλανήτη....στα 23 μου μόλις είχα τελειώσει την σχολή κι εγώ έκανα χαρτιά στον ΟΑΕΔ όταν ακόμη δεν ήξερα τι και πώς...2 μέρες μου πήρε για να καταλάβω τι παίζει...μόνο απ'το είδος της αίτησης κατάλαβα!!! ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΑΙΖΕ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ!!! Αν θες πίστεψτ'το αν δεν θες μην το πιστεύεις! Δεν μας είπες τι ειδικότητα είσαι όμως.....
Επίσης οι νόμοι του κράτους μου δίνουν το δικαίωμα να κάνω την ένσταση και τα ονόματά σας δεν είναι εν είδει κατηγορουμένου.....παρεπιμπτόντως αναγράφονται γιατί η ρύθμιση του Υπουργείου αφορούσε εσάς......ΤΟ ΧΩ ΠΕΙ ΑΛΛΕΣ 30 ΦΟΡΕΣ...ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗς ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ!!!! Αν δεν θες να το καταλάβεις μην το καταλαβαίνεις!!! Ούτε θα καταφέρεις να με κάνεις να νιώσω άσχημα που κατέφυγα στην δικαιοσύνη!! Σε καμία περίπτωση! Ιδου η Ρόδος ιδού και το πήδημα εξάλλου......σας δίνεται η ευκαιρία να αποδείξετε πως εύλογα έγινε αυτή η ρύθμιση ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΓΛΥΦΑΤΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΡΘΕ Η ΣΥΓΚΥΡΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΛΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟ!!!!! Όσο για τα άλλα παράθυρα μην μου ξαναπεις....νομίζω σου απάντησα!!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #632 στις: Αύγουστος 12, 2010, 12:00:53 μμ »
Και όπως σου είπαν και οι άλλοι κανένας δεν υπογράφει ανώνυμα.............. ??? ??? τα ονόματα μας φυσικά και φαίνονται!!!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #633 στις: Αύγουστος 12, 2010, 12:11:23 μμ »
Δεν έχετε καταλάβει ότι το παιχνίδι τελείωσε.
Υπάρχουν τρείς δικαστικές αποφάσεις υπέρ των οαεδιτών.
Ζείτε με αυταπάτες;
Η μήπως κρύβεται συναλλαγή με δικηγόρους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #634 στις: Αύγουστος 12, 2010, 12:14:21 μμ »
Και όταν λέω zst πως είναι πολλοί οι φιλόλογοι και άρα μπήκαν βυσματικά....εννοώ το αυτονόητο!! Πως σε κλάδους που είναι λίγοι και ψάχνουν τα άτομα δεν παίζει ίσως βύσμα,σε κλαδους που είναι πολλοί και γίνεται ο κακός χαμός.....η επιλογή είναι σαφώς αδιαφανής!!!! Απλή λογική είναι αυτή!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #635 στις: Αύγουστος 12, 2010, 12:16:45 μμ »
Δεν έχετε καταλάβει ότι το παιχνίδι τελείωσε.
Υπάρχουν τρείς δικαστικές αποφάσεις υπέρ των οαεδιτών.
Ζείτε με αυταπάτες;
Η μήπως κρύβεται συναλλαγή με δικηγόρους;

Εσύ τι ζόρι τραβάς αν εμείς δεν θέλουμε να καταλάβουμε.....;;; Δεν μας είπες όταν σε ξαναρώτησα!!!!! Για πες........;;;
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #636 στις: Αύγουστος 12, 2010, 12:29:56 μμ »
Το ζόρι μαλλον εσύ φαίνεται να το έχεις , άν κρίνω απο τα γραφόμενά σου και τον τόνο αντιπαράθεσης.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #637 στις: Αύγουστος 12, 2010, 01:17:31 μμ »
Όπα,όπα...γιατί έχουν παρερμηνευθεί πολλά....Η ένστασή μας δεν έχει στόχο πρωτίστως άτομα,αλλά την ρύθμιση του Υπουργείου που έβαλε στους πίνακες αυτά τα άτομα....απλά όταν βγαίνουν και μιλάνε κιόλας αυτά τα άτομα περί "δικαίωσής" τους εκεί είναι που προκαλούν και μιλάμε γι αυτούς...προκαλούν το κοινό αίσθημα δικαίου.....! (γιατί κάποιοι συνεχίζουν να έχουν αίσθημα δικαίου)
Από κει και πέρα Joanna Bear 06 ξέρω πολύ καλά πως ο καθένας αν μπορούσε να διευκολύνει τον εαυτό του και να έχει έναν πιο εύκολο διορισμό θα το έκανε....αυτό ακριβώς το σύστημα θέλουμε να χτυπήσουμε μ'αυτήν την ένσταση...που αφήνει τόσα παράθυρα....και επειδή δεν έχουν συζητήσει κάποιοι με τα άτομα που ήταν μπροστάρηδες σ'αυτήν την ένσταση και δεν ξέρουν το concept που μας κίνησε όλους σ'αυτήν την κίνηση καλό θα ήταν να μη λέμε θυμοσοφίες....!!
Επίσης δεν είπαμε ποτέ zst πως το μόνο πρρόβλημα ήταν οι ΟΑΕΔΙΤΕΣ....υπήρχαν και υπάρχουν πολλά παράθυρα,τώρα το γιατί δεν πολεμήθηκαν πιο πριν και πιο εγκαίρως δεν είμαι αρμόδια να σου απαντήσω....τα περισσότερα απ'αυτά όταν νομιμοποιήθηκαν εγώ ήμουν ακόμη στην  σχολή...μόλις πέρσι άρχισα να αντιλαμβάνομαι το τί γίνεται....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑΝ ΣΘΕΝΑΡΑ Σ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΜΕ Ή ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΙΑΣ ΕΞ'ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ!!!!
Ακόμη zst....πριν μίλησα για άτομα που δεν μπήκαν ποτέ στον κόπο να δώσουν μια φορά έστω ΑΣΕΠ....εσύ αφού έδωσες (άσχετα με το αποτέλεσμα) γιατί μπαίνεις στον κόπο να απαντάς για λογαριασμό τους.....;;;;
Όσο για τα κριτήρια πρόσληψης του ΟΑΕΔ....δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι,αλλά σε κλάδους τουλάχιστον όπως των φιλολόγων που είμαστε μιλιούνια (ζωή να χουμε...) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως τα κριτήρια πρόσληψης δεν ήταν αξιοκρατικά.....είμαστε τόσοι πολλοί που απλά δεν γίνεται αλλιώς......Τώρα αν στους χημικούς ή π.χ τους πληροφορικάριους γίνονταν αλλιώς οι προσλήψεις είναι πιο λογικό γιατί μιλάμε και για πολύ λιγότερα άτομα!!
Όσο γι αυτό που είπες για τα λεφτά....δεν θα μπω καν στον κόπο να σου απαντήσω γιατί είναι το λιγότερο αισχρό αυτό που είπες....(αλλά με τι αξίες να καταλάβουν κάποιοι πως υπάρχουν και άτομα που δεν έχουν άμεσο όφελος απ'την ένσταση κι όμως δώσαν τα λεφτά αυτά........)
και επίσης αν σου απαντήσω όπως μου 'ρχεται τώρα θα με διαγράψουν μάλλον απ'το forum!!!!
Αυτά τα ολίγα.....γιατί το να αντιπαραθέτουν κάποιοι και τις υπόλοιπες σαπίλες-παράθυρα που έχει δυστυχώς το σύστημα προσλήψεων για να αποπροσανατολίσουν και να απαξιώσουν αυτήν την ένσταση δεν τους κάνει ήρωες ή έξυπνους....!! Το θέμα είναι πως έστω και αργά έγινε μια κίνηση....τώρα αν κάποιοι θέλουν να σηκώνουν το λάβαρο της αναξιοκρατίας για να λένε πως "έτσι είθισται άρα γιατί χτυπιέστε μ'εμας...;" εμένα και κάποιους άλλους δεν μας αφορά καθόλου!!!!
Εγώ προσωπικά, Λώρα, είχα συζητήσει με τους μπροστάρηδες της κίνησης για ένσταση κατά των ΟΑΕΔιτών από ΠΕΡΣΙ,
σ'το έχω ξαναπεί.

Πού ξέρεις τι, πώς και γιατί και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα;

Κάνεις κι άλλο ένα λάθος, όχι, δεν θα πατούσαν όλοι επί πτωμάτων, για να ωφεληθούν οι ίδιοι.
Τι θυμοσοφίες λοιπόν, εσύ η ίδια τώρα επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου ή μάλλον τους φόβους μου, ότι οι περισσότεροι (όχι ΟΛΟΙ), θα κοιτούσαν την πάρτη τους σε τέτοιες φάσεις... Έχω μάλιστα ακούσει συνάδελφο σε κάποιο φόρουμ εδώ να το ομολογεί δημόσια...

Ε λοιπόν εγώ ΔΕΝ το έκανα, αν και μου δόθηκε αρκετές φορές η ευκαιρία.
Και, αν και ...αδιόριστη, είμαι πολύ ευτυχής για τον τρόπο που φέρθηκα, γιατί αισθάνομαι ότι δεν πρόδωσα τις αρχές μου. Και αυτό έχει πολύ πολύ μεγαλύτερη αξία για μένα...

Και όντως, ρίξτε τους τόνους, το ίδιο κάνω και γω, γιατί αρκετά δύσκολα είναι τα πράματα για όλους μας.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2010, 01:47:25 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #638 στις: Αύγουστος 12, 2010, 01:37:56 μμ »
Και ...συγγνώμη δηλαδή, όταν αισθάνεται κάποιος ότι θίγεται από μια ρύθμιση που τον βλάπτει αντικειμενικά και που είναι αντίθετη
με το ώς τότε ισχύον νομικό καθεστώς, ΠΟΥ βρίσκεται το κακό στο να προσφύγει εναντίον αυτής και κατόπιν ν'αφήσει τη δικαιοσύνη ν'αποφανθεί;

Συνήθως (λέω συνήθως, όχι πάντα) η δικαιοσύνη αποφαίνεται ορθώς και λύεται η διαμάχη...

Εγώ, zst, δεν πήγα καν στον ΟΑΕΔ να κάνω αίτηση για δουλειά, γιατί έμαθα ότι δεν αναγνωρίζεται η προυπηρεσία εκεί.
Οπότε στράφηκα αλλού.
Δούλεψα λοιπόν σε σχολεία όπου αναγνωριζόταν, τρέχω από ΄δώ κι από 'κεί απλήρωτη και ξαφνικά, ενώ ήταν να διοριστώ,
μπαίνετε εσείς στο προσκήνιο και μου παίρνετε τη θέση, δεν το κάνατε προσωπικά εναντίον μου, αλλά μου την πήρατε, βρε αδερφέ, πώς να το κάνουμε... Αυτή είναι η αλήθεια...

Και ξέρεις, να το ξέραμε, να κάνουμε κι εμείς το κουμάντο μας, αλλά 10 ολόκληρα χρόνια από το πουθενά έβλαψαν, συνάδελφέ μου (ναι, εγώ σε θεωρώ συνάδελφο), έβλαψαν και μάλιστα πολλές οικογένειες και άτομα που ήταν πολύ πιο μπροστά από μένα...

ΣΕ ΡΩΤΩ λοιπόν και πραγματικά δεν θέλω να τσακωθούμε: αδικήθηκα ή δεν αδικήθηκα;
Από πέρσι κάνω αυτήν την απλή ερώτηση σε συναδέλφους σου του ΟΑΕΔ και κανείς δεν μου απάντησε.

Σε παρακαλώ πολύ να μου πεις τη γνώμη σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2010, 02:27:49 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #639 στις: Αύγουστος 12, 2010, 02:02:44 μμ »
Και ...συγγνώμη δηλαδή, όταν αιαθάνεται κάποιος ότι θίγεται από μια ρύθμιση που τον βλάπτει αντικειμενικά και που είναι αντίθετη
με το ώς τότε ισχύον νομικό καθεστώς, ΠΟΥ βρίσκεται το κακό στο να προσφύγει εναντίον αυτής και κατόπιν ν'αφήσει τη δικαιοσύνη ν'αποφανθεί;

Συνήθως (λέω συνήθως, όχι πάντα) η δικαιοσύνη αποφαίνεται ορθώς και λύεται η διαμάχη...

Εγώ, zst, δεν πήγα καν στον ΟΑΕΔ να κάνω αίτηση για δουλειά, γιατί έμαθα ότι δεν αναγνωρίζεται η προυπηρεσία εκεί.
Οπότε στράφηκα αλλού.
Δούλεψα λοιπόν σε σχολεία όπου αναγνωριζόταν, τρέχω από ΄δώ κι από 'κεί απλήρωτη και ξαφνικά, ενώ ήταν να διοριστώ,
μπαίνετε εσείς στο προσκήνιο και μου παίρνετε τη θέση, δεν το κάνατε προσωπικά εναντίον μου, αλλά μου την πήρατε, βρε αδερφέ,
πώς να το κάνουμε... Αυτή είναι η αλήθεια... Και ξέρεις, να το ξέραμε, να κάνουμε κι εμείς το κουμάντο μας, αλλά 10 ολόκληρα χρόνια από το πουθενά έβλαψαν, συνάδελφέ μου (ναι, εγώ σε θεωρώ συνάδελφο), έβλαψαν και μάλιστα πολλές οικογένειες...

ΣΕ ΡΩΤΩ λοιπόν και πραγματικά δεν θέλω να τσακωθούμε: αδικήθηκα ή δεν αδικήθηκα;
Σε παρακαλώ πολύ να μου πεις τη γνώμη σου.
εγω εκανα αιτηση και με πηραν
εναν επαιρναν οχι χιλιαδες ωστε να μην μπορει να ελεγχθει αν ημουν πρωτος η οχι
η προυπηρεσια μετρουσε παντου εκτος απο τους πινακες του παιδειας
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΙΑ
καναμε τεραστιο αγωνα να αρθει η αδικια αυτη για 9 χρονια
αρα δεν ηρθαμε ξαφνικα και ουτε αδικα στο προσκηνιο
αν δεν ειχε μετατραπει ο ΟΑΕΔ σε ΕΠΑΣ ωστε να χαθουν 1000 θεσεις ωρομισθιων ποσοι θα ειχαν 24μηνο;
ο φοβερος νομος της γιαννακου: μονο το παιδειας μπορει να εχει ΕΠΑΛ μας εστειλε μετα απο 12 χρονια στην ανεργια
αν συμφωνεις οτι ο συμβασιουχος που καλυπτει μονιμη και διαρκη θεση δεν εχει δικαιωμα στη μονιμοποιηση γιατι μαζευεις προυπηρεσια;
εισαι πε6 τρεις παιρνει η ρυθμιση φταιει για αυτο;
οι αναπληρωτες που πετυχαν το 2001 να εξαιρεθουμε ειχαν επιχειρημα οτι ας μας αποροφησει ο οαεδ
ο οαεδ τελειωσε οι μαθητες του στην πρωτη επαλ  οι καθηγητες του οχι
κανονικα θα μπαιναμε εξτρα στο 30μηνο οποτε δε θα επηρεαζοταν κανεις
αλλα ΔΝΤ
η δικη μας ρυθμιση επηρεασε λιγοτερο τους θιγομενους απο τη ρυθμισητου24μηνου
γνωρισα στα πεκ συναδελφο με 5 επιτυχιες 10 μηνες + 10 φετος
του χρονου διοριζοταν
τωρα;
αν ειχε 600 διοριστεους αντι 480 διοριζοταν...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #640 στις: Αύγουστος 12, 2010, 02:09:55 μμ »
Και ...συγγνώμη δηλαδή, όταν αιαθάνεται κάποιος ότι θίγεται από μια ρύθμιση που τον βλάπτει αντικειμενικά και που είναι αντίθετη
με το ώς τότε ισχύον νομικό καθεστώς, ΠΟΥ βρίσκεται το κακό στο να προσφύγει εναντίον αυτής και κατόπιν ν'αφήσει τη δικαιοσύνη ν'αποφανθεί;

Συνήθως (λέω συνήθως, όχι πάντα) η δικαιοσύνη αποφαίνεται ορθώς και λύεται η διαμάχη...

Εγώ, zst, δεν πήγα καν στον ΟΑΕΔ να κάνω αίτηση για δουλειά, γιατί έμαθα ότι δεν αναγνωρίζεται η προυπηρεσία εκεί.
Οπότε στράφηκα αλλού.
Δούλεψα λοιπόν σε σχολεία όπου αναγνωριζόταν, τρέχω από ΄δώ κι από 'κεί απλήρωτη και ξαφνικά, ενώ ήταν να διοριστώ,
μπαίνετε εσείς στο προσκήνιο και μου παίρνετε τη θέση, δεν το κάνατε προσωπικά εναντίον μου, αλλά μου την πήρατε, βρε αδερφέ,
πώς να το κάνουμε... Αυτή είναι η αλήθεια... Και ξέρεις, να το ξέραμε, να κάνουμε κι εμείς το κουμάντο μας, αλλά 10 ολόκληρα χρόνια από το πουθενά έβλαψαν, συνάδελφέ μου (ναι, εγώ σε θεωρώ συνάδελφο), έβλαψαν και μάλιστα πολλές οικογένειες...

ΣΕ ΡΩΤΩ λοιπόν και πραγματικά δεν θέλω να τσακωθούμε: αδικήθηκα ή δεν αδικήθηκα;
Σε παρακαλώ πολύ να μου πεις τη γνώμη σου.
εγω εκανα αιτηση και με πηραν
εναν επαιρναν οχι χιλιαδες ωστε να μην μπορει να ελεγχθει αν ημουν πρωτος η οχι
η προυπηρεσια μετρουσε παντου εκτος απο τους πινακες του παιδειας
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΙΑ
καναμε τεραστιο αγωνα να αρθει η αδικια αυτη για 9 χρονια
αρα δεν ηρθαμε ξαφνικα και ουτε αδικα στο προσκηνιο
αν δεν ειχε μετατραπει ο ΟΑΕΔ σε ΕΠΑΣ ωστε να χαθουν 1000 θεσεις ωρομισθιων ποσοι θα ειχαν 24μηνο;
ο φοβερος νομος της γιαννακου: μονο το παιδειας μπορει να εχει ΕΠΑΛ μας εστειλε μετα απο 12 χρονια στην ανεργια
αν συμφωνεις οτι ο συμβασιουχος που καλυπτει μονιμη και διαρκη θεση δεν εχει δικαιωμα στη μονιμοποιηση γιατι μαζευεις προυπηρεσια;
εισαι πε6 τρεις παιρνει η ρυθμιση φταιει για αυτο;
οι αναπληρωτες που πετυχαν το 2001 να εξαιρεθουμε ειχαν επιχειρημα οτι ας μας αποροφησει ο οαεδ
ο οαεδ τελειωσε οι μαθητες του στην πρωτη επαλ  οι καθηγητες του οχι
κανονικα θα μπαιναμε εξτρα στο 30μηνο οποτε δε θα επηρεαζοταν κανεις
αλλα ΔΝΤ
η δικη μας ρυθμιση επηρεασε λιγοτερο τους θιγομενους απο τη ρυθμισητου24μηνου
γνωρισα στα πεκ συναδελφο με 5 επιτυχιες 10 μηνες + 10 φετος
του χρονου διοριζοταν
τωρα;
αν ειχε 600 διοριστεους αντι 480 διοριζοταν...
Καλά, δεν συζητούμε για φέτος με τη σφαγή που έγινε ειδικά σε μας,
το θέμα είναι όμως ότι παίζεται να χάσω και τη μεταβατική εξαιτίας αυτών των 10 χρόνων...

Κοίτα, δίκαιο ή μη ένα καθεστώς, όταν μπεις σε τέτοιες διαδικασίες, το σέβεσαι, σ'αρέσει δεν σ'αρέσει...
Εγώ το σεβάστηκα, δεν πήγα να το ανατρέψω, στράφηκα αλλού, σου ξαναλέω...

Αν ήσασταν απ'την αρχή στους πίνακες, θα'ταν διαφορετικά.
Καλώς ή κακώς όμως δεν ήσασταν...

Ξέρεις ποιο θα ήταν πιο δίκαιο;
Να δημιουργηθεί ένας ξεχωριστός πίνακας με όλους εσάς,
που θα λειτουργούσε ανεξάρτητα με όλους εμάς που είχαμε κατοχυρώσει
υπό άλλες συνθήκες ορισμένα δικαιώματα...
Αυτό το ενδεχόμενο το εξετάσατε καθόλου στην πολύχρονη προσπάθειά σας;

Μια αδικία δεν διορθώνεται με μια άλλη...
Όμως, δεν απαντάς σ'αυτό που σε ρωτώ για την περίπτωσή μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2010, 02:42:55 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #641 στις: Αύγουστος 12, 2010, 04:33:09 μμ »
Joanna....επειδή δεν νομίζω πως έχουμε καμιά ουσιαστική διαφορά σ'αυτά που λέμε και πιστεύουμε...δεν βρίσκω λόγο αντιπαράθεσης! Απλά σου είπα πως η ένστασή μας προκλήθηκε απ'την σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι...δηλαδή τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ μετά από τόοοσα άλλα παράθυρα!! Για τους οποίους κι εγώ όπως κι εσύ πιστεύω πως θα πρεπε να δημιουργηθεί ένας άλλος πίνακας με ένα ποσοστό σταδιακής απορρόφησης!!
Απλά κάποιοι άλλοι θα μας βγάλουν και τρελούς και εμπαθείς επειδή κάναμε ένσταση......ας βγουν μια φορά ευθαρσώς να πούνε τι πολιτικά παιχνίδια παίχτηκαν για να αναγνωριστεί η προυπηρεσία τους.......γιατί τόσος κόπος ετών να τρέχουν γι'αυτήν την αναγνώριση δεν επενδύθηκε για έναν ΑΣΕΠ;;;
Τον μισό κόπο και χρόνο αν επενδύανε θα διορίζονταν ή έστω θα πήγαιναν αναπληρωτές!!! Αυτό δεν το έχει απαντήσει κανένας απ'αυτούς!!

Όσο για το ποιοι θα προτιμούσαν την πλάγια οδό αν μπορούσαν....είναι μεγάλη κουβέντα...και όπως κι εσύ έτσι κι εγώ στα 24 μου αρνήθηκα θέση μόνιμη επειδή δεν ήταν στην εκπαίδευση....μόνιμη...όχι αναπληρώτρια!! Αλλά αν πέρα απ'αυτό που λες ότι έκανες και που σε τιμάει ήσουν και επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ (που επίσης σεβαστό το γιατί δεν έδωσες) θα ένιωθες πιο άμεσα και στο πετσί σου πόσο ζόρι είναι αυτή η διαδικασία και η ταλαιπωρία και το άγχος που κουβαλάει  και πόσο τρελαίνεσαι μετά απ'όλα αυτά να σε προσπερνάνε άλλοι που δεν μπήκαν ποτέ σ'αυτήν την διαδικασία!! Όταν θα έρθει η ώρα να δώσεις εσύ ευτυχώς τα πράγματα θα είναι πιο ξεκάθαρα εφόσον δεν θα υπάρχουν διορισμοί εκτός ΑΣΕΠ!

Zst...αν δεν διορίζονταν τόσοι από σας με το 40% κάποιοι 24μηνίτες που εντάσσονταν και στον πίνακα του 40% θα διορίζονταν ενδεχομένως από κει με αποτέλεσμα να διοριστούν περισσότεροι 24μηνίτες εφόσον κάποιοι άλλοι 24μηνίτες θα μπορούσαν να απορροφηθουν κι απ'τον πίνακα του 40% με αποτέλεσμα παιδιά που έχουν 2 και 3 ΑΣΕΠ στην πλάτη τους περασμένους και που έχουν οργώσει την Ελλάδα ως αναπληρωτές -που πίστεψέ με είχαν κι αυτοί παιδιά- θα διορίζονταν και θα ήταν και ΠΟΛΥ ΔΙΚΑΙΟ!!! Οι δικοί τους οι κόποι δηλαδή πού πήγαν;;;!!!!!!
Αυτοί δεν επιλέχθηκαν απλά στον ΟΑΕΔ....Αυτοί κρίθηκαν 2 και 3 φορές επιτυχόντες στον ΑΣΕΠ!!! Κάποια διαφορά την έχει αυτό....πίστεψέ με!!

Όσο για τον Uranio......το μόνο που έχω να πω είναι πως "η ζωή βοηθά τους πολύ τολμηρούς,τους τρελούς και τις αξίες!!!" κάτι που δεν θα το καταλάβεις ποτέ εσύ....και ακόμη και αν δεν δικαιωθούμε Uranie δικό μας θέμα.....τουλάχιστον θα χουμε παλέψει...αυτό το ρήμα το ξέρουμε και το υποστηρίζουμε...δεν αφορά ανθρώπους σαν εσένα πόση τρέλα κουβαλάμε εμείς!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #642 στις: Αύγουστος 12, 2010, 04:45:39 μμ »
Καλώς ή κακώς όμως δεν ήσασταν...


αυτο ειναι το θεμα
καλως η κακως
εγω λεω κακως
και προσπαθησα να αντρεψω την αδικια

για μενα ειναι τρελο να μπορεις να απορριψεις εργασια γιατι δε μετραει η προυπηρεσια
δεν ειχα επιλογη
οαεδ η τιποτα
η μαλλον ειχα
η νησι
για 11 ωρες
δυο σπιτια
το κανουν πολλοι
μετα εμαθα οτι ειχαν +16 ωρες ΠδΣ
κωλοσυστημα
και αυτη η ΛΩΡΑ ΠΟΥ νομιζει οτι οποιος δινει ΑΣΕΠ διοριζεται;
και οτι το να μη μετρησει η προυπηρεσια μου ειναι χτυπημα στη διαφθορα;
εκανε και αιτηση στον οαεδ
αλλα χρειαστηκε 2 μερες για να καταλαβει τη διαφθορα
αλλα δεν την εξηγει...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #643 στις: Αύγουστος 12, 2010, 04:51:55 μμ »
θολούρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.