*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #658 στις: Αύγουστος 13, 2010, 10:19:29 μμ »
Joanna....επειδή δεν νομίζω πως έχουμε καμιά ουσιαστική διαφορά σ'αυτά που λέμε και πιστεύουμε...δεν βρίσκω λόγο αντιπαράθεσης! Απλά σου είπα πως η ένστασή μας προκλήθηκε απ'την σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι...δηλαδή τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ μετά από τόοοσα άλλα παράθυρα!! Για τους οποίους κι εγώ όπως κι εσύ πιστεύω πως θα πρεπε να δημιουργηθεί ένας άλλος πίνακας με ένα ποσοστό σταδιακής απορρόφησης!!
Απλά κάποιοι άλλοι θα μας βγάλουν και τρελούς και εμπαθείς επειδή κάναμε ένσταση......ας βγουν μια φορά ευθαρσώς να πούνε τι πολιτικά παιχνίδια παίχτηκαν για να αναγνωριστεί η προυπηρεσία τους.......γιατί τόσος κόπος ετών να τρέχουν γι'αυτήν την αναγνώριση δεν επενδύθηκε για έναν ΑΣΕΠ;;; Τον μισό κόπο και χρόνο αν επενδύανε θα διορίζονταν ή έστω θα πήγαιναν αναπληρωτές!!! Αυτό δεν το έχει απαντήσει κανένας απ'αυτούς!! Όσο για το ποιοι θα προτιμούσαν την πλάγια οδό αν μπορούσαν....είναι μεγάλη κουβέντα...και όπως κι εσύ έτσι κι εγώ στα 24 μου αρνήθηκα θέση μόνιμη επειδή δεν ήταν στην εκπαίδευση....μόνιμη...όχι αναπληρώτρια!! Αλλά αν πέρα απ'αυτό που λες ότι έκανες και που σε τιμάει ήσουν και επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ (που επίσης σεβαστό το γιατί δεν έδωσες) θα ένιωθες πιο άμεσα και στο πετσί σου πόσο ζόρι είναι αυτή η διαδικασία και η ταλαιπωρία και το άγχος που κουβαλάει  και πόσο τρελαίνεσαι μετά απ'όλα αυτά να σε προσπερνάνε άλλοι που δεν μπήκαν ποτέ σ'αυτήν την διαδικασία!! Όταν θα έρθει η ώρα να δώσεις εσύ ευτυχώς τα πράγματα θα είναι πιο ξεκάθαρα εφόσον δεν θα υπάρχουν διορισμοί εκτός ΑΣΕΠ!
Ξέρω γιατί έγινε η ένσταση, συμφωνούσα και ακόμη συμφωνώ που έγινε... Αυτό μας έλειπε, να δεχόμασταν αδιαμαρτύρητα κάτι τέτοιο!
Εγώ μάλιστα για λόγους καθαρά οικονομικούς δεν συμμετείχα, η κατάστασή μου εκείνη την περίοδο ιδιαίτερα ήταν απελπιστική...
Αλλά έτερον εκάτερον. (Παλιότερα είχα συνεισφέρει οικονομικά σε παρόμοιες κινήσεις αναπληρωτών, πέρσι ήταν αδύνατον.)

Όπως θα κατάλαβες αν δεν διοριστώ ούτε μέσα στη μεταβατική, θα οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στους ΟΑΕΔίτες,
οπότε καταλαβαίνεις για τι ζημιά μιλάμε. Και χειρότερα από μένα είναι πολλοί άλλοι, το ξέρω και τους κατανοώ απολύτως.

Μπορώ επίσης να κατανοήσω το τι αγώνας, κόπος και θυσίες χρειάζονται για να μπεις στη διαδικασία του ΑΣΕΠ, περάσεις δεν περάσεις.

Δεν το αμφισβητώ, προς Θεού! Ειλικρινά δεν ξέρω πώς θα αισθανόμουν αν ήμουν επιτυχούσα σε 5 συναπτούς ΑΣΕΠ,
όπως αρκετές συνάδελφοί μου, με χρόνια ωρομισθίας και ταλαιπωρίας (και παιδιά!) και πάλι παρέμενα αδιόριστη...
Δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα...

Όσο για τις ...ανήθικες προτάσεις που έχω αρνηθεί ( ;D), στον χώρο της εκπαίδευσης αφορούσαν και δεν ήταν μια ή δυο
ούτε από μια πλευρά μόνο...
Αλλά είμαι πολύ περήφανη (αν και δεν μ'αρέσει πολύ αυτή η λέξη) και ικανοποιημένη που αντιστάθηκα και τα βράδια κοιμάμαι βαθιά και ήσυχα...
Κι η συνείδησή μου είναι πεντακάθαρη...
Γιατί δεν έκανα κάτι που θα έκαναν οι περισσότεροι, μέσα σ'αυτές τις τρελές συνθήκες και το χάος, γιατί στάθηκα κόντρα στο ρεύμα,
γιατί φέρθηκα καθαρά απέναντι στον Θεό, στον εαυτό μου και στους συναδέλφους μου, όσο κι αν μου κόστισε τελικά αυτό...

Μα, αν δεν κόστιζε, δεν θα'χε και αξία!

Δεν ξέρω, ίσως να χρειαστεί να δώσω ΑΣΕΠ, ό,τι υποχρεώσεις κι αν έχω, θα τις κάνω στην μπάντα τότε, δεν με τρομάζει αυτό...
Ίσως και να πρέπει τελικά, το μέλλον θα δείξει...

Όταν βλέπω όμως, απ'την άλλη, τόσους εκπαιδευτικούς να'χουν περάσει τόσους ΑΣΕΠ και πάλι να'ναι σ'αυτήν την κατάσταση,
με τι ψυχολογία θα το κάνω, είναι άλλο καπέλο...

Γιατί αλλιώς είναι να ξέρεις ότι θα διοριστείς εάν περάσεις κι αλλιώς να ξέρεις ότι θα'σαι στο περίμενε και στο αν...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2010, 10:27:09 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:12 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #659 στις: Αύγουστος 13, 2010, 10:36:54 μμ »
Καλώς ή κακώς όμως δεν ήσασταν...
αυτο ειναι το θεμα
καλως η κακως
εγω λεω κακως και προσπαθησα να αντρεψω την αδικια

για μενα ειναι τρελο να μπορεις να απορριψεις εργασια γιατι δε μετραει η προυπηρεσια
δεν ειχα επιλογη
οαεδ η τιποτα
η μαλλον ειχα
η νησι
για 11 ωρες
δυο σπιτια
το κανουν πολλοι
μετα εμαθα οτι ειχαν +16 ωρες ΠδΣ
κωλοσυστημα
και αυτη η ΛΩΡΑ ΠΟΥ νομιζει οτι οποιος δινει ΑΣΕΠ διοριζεται;
και οτι το να μη μετρησει η προυπηρεσια μου ειναι χτυπημα στη διαφθορα;
εκανε και αιτηση στον οαεδ
αλλα χρειαστηκε 2 μερες για να καταλαβει τη διαφθορα
αλλα δεν την εξηγει...

Ξέρω ότι μέχρι πέρσι και η ΠΔΣ και τόσα άλλα παραθυράκια μια χαρά την έκαναν τη δουλειά τους...
Δεν ανήκα σε κανένα απ'αυτά...

Συμφωνώ ότι ακόμα κι αν περάσεις ΑΣΕΠ είναι αμφίβολο το αν θα διοριστείς,
είναι κι αυτός ένας από τους λόγους που δεν έχω μπει σ'αυτήν τη διαδικασία... Ακόμη τουλάχιστον...

Τώρα ιδιαίτερα ΟΛΑ είναι αμφίβολα!!!

Φαντάσου όμως να δίνεις ΜΙΑ, να δίνεις ΔΥΟ, να δίνεις ΤΡΕΙΣ, να δίνεις ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ, να δίνεις ΠΕΝΤΕ,
(περάσεις δεν περάσεις, πόσω μάλλον όταν περάσεις),
να'χεις γυρίσει όλα τα κατσάβραχα ένα προς ένα, να υποφέρεις οικονομικά, να συντηρείς δυο σπίτια,
να έχεις παιδιά και τελικά μετά από πολλά χρόνια, να είσαι έτοιμος να διοριστείς
κι αυτό να μη γίνεται! Πώς θα αισθανόσουν; Δεν θα προσπαθούσες να ανατρέψεις ΑΥΤΗΝ την αδικία,
που σε μέγεθος ξεπερνά πολλές άλλες;

Αλλά (το βιολί μου εγώ) ακόμα δεν μου απαντάς, εγώ τελικά αδικήθηκα ή δεν αδικήθηκα;!

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2010, 10:41:59 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #660 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:20:19 μμ »
Το καλύτερο νέο της ημέρας: η μαχουλα δεν διορίζεται. Δεν έβαλε όλες τις περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #661 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:29:49 μμ »
Το καλύτερο νέο της ημέρας: η μαχουλα δεν διορίζεται. Δεν έβαλε όλες τις περιοχές.
Αυτό ήθελα να το πω, γιατί εγώ είχα πρωτοπεί ότι διοριζόταν, μια κι έπιανε τα μόρια, όπως έβλεπα βάσει της εγκυκλίου...
Αλλά με τούτα και μ'εκείνα, το ξέχναγα...
Α γι'αυτό δεν είδα το όνομά της στους πίνακες διορισθέντων...

Πώς έμαθες εσύ τον λόγο όμως, ωρέ ...Πουαρό;!  ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:12 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #662 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:33:12 μμ »
Σόρι, ρε παιδιά, δεν ξέρω τι δεν κάνω σωστά και μου βγήκει σε παράθεση το μήνυμά μου,
γι'αυτό το ξαναδημοσιεύω...

zst,
ξέρω ότι μέχρι πέρσι και η ΠΔΣ και τόσα άλλα παραθυράκια μια χαρά την έκαναν τη δουλειά τους...
Δεν ανήκα σε κανένα απ'αυτά...

Συμφωνώ ότι ακόμα κι αν περάσεις ΑΣΕΠ είναι αμφίβολο το αν θα διοριστείς,
είναι κι αυτός ένας από τους λόγους που δεν έχω μπει σ'αυτήν τη διαδικασία... Ακόμη τουλάχιστον...

Τώρα ιδιαίτερα ΟΛΑ είναι αμφίβολα!!!

Φαντάσου όμως να δίνεις ΜΙΑ, να δίνεις ΔΥΟ, να δίνεις ΤΡΕΙΣ, να δίνεις ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ, να δίνεις ΠΕΝΤΕ,
(περάσεις δεν περάσεις, πόσω μάλλον όταν περάσεις),
να'χεις γυρίσει όλα τα κατσάβραχα ένα προς ένα, να υποφέρεις οικονομικά, να συντηρείς δυο σπίτια,
να έχεις παιδιά και τελικά μετά από πολλά χρόνια, να είσαι έτοιμος να διοριστείς
κι αυτό να μη γίνεται!

Πώς θα αισθανόσουν; Δεν θα προσπαθούσες να ανατρέψεις ΑΥΤΗΝ την αδικία,
που σε μέγεθος ξεπερνά πολλές άλλες;

Αλλά (το βιολί μου εγώ) ακόμα δεν μου απαντάς, εγώ τελικά αδικήθηκα ή δεν αδικήθηκα;!
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #663 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:33:39 μμ »
Το καλύτερο νέο της ημέρας: η μαχουλα δεν διορίζεται. Δεν έβαλε όλες τις περιοχές.

Έτσι είχαν μάθει τα παιδιά του ΟΑΕΔ.....να δουλεύουν δίπλα στο σπίτι τους....κακό πράγμα η βόλεψη....το χω ξαναπεί!!  ??? ??? ???
Να δούμε πόσο καιρό θα κάνει να ξαναμπεί στο PDE....μάλλον ποτέ ξανά!!! :P :P
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #664 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:53:56 μμ »
Πόσες αναβολές μπορούν να γίνουν και τι ακριβώς διεκδικούν; Τη διαγραφή ή την υπό όρους παραμονή των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2010, 08:56:36 μμ από Τιμόθεος »
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #665 στις: Αύγουστος 14, 2010, 09:03:12 μμ »
Πόσες αναβολές μπορούν να γίνουν και τι ακριβώς διεκδικούν; Τη διαγραφή ή την υπό όρους παραμονή των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
Μας δουλεύεις; Πλήρη διαγραφή εννοείται

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #666 στις: Αύγουστος 14, 2010, 09:09:09 μμ »
Παλαιότερα είχε υποθεί (όταν ξεκινούσε η διαδικασία για την προσφυγή) ότι επειδή ήταν απίθανο να πάνε κόντρα στο σύνολο της βουλής, στο συνήγορο του πολίτη κλπ θα διεκδικούσαν τη διαγραφή των μορίων που προέρχονται από των ΟΑΕΔ, όσων δεν είχαν επιτυχία ΑΣΕΠ.
Πόσες αναβολές μπορούν να γίνουν;
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #667 στις: Αύγουστος 15, 2010, 12:38:44 πμ »
Ένα χρόνο τώρα το ίδιο βιολί...δε βαρεθήκατε? Θα'θελα να ευχαριστήσω όλους τους καλοθελητές για τις υποδείξεις τους πάνω στα οικονομικά μου, αλλά πιστεύω οτι στα 35 μου ειμαι απολύτως ικανή να τα διαχειριστώ μόνη μου. Και να ρωτήσω και κάτι άλλο. Γιατί τα βάλατε όλοι με τον καλόγερο?
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #668 στις: Αύγουστος 15, 2010, 10:52:25 πμ »
Παλαιότερα είχε υποθεί (όταν ξεκινούσε η διαδικασία για την προσφυγή) ότι επειδή ήταν απίθανο να πάνε κόντρα στο σύνολο της βουλής, στο συνήγορο του πολίτη κλπ θα διεκδικούσαν τη διαγραφή των μορίων που προέρχονται από των ΟΑΕΔ, όσων δεν είχαν επιτυχία ΑΣΕΠ.
Πόσες αναβολές μπορούν να γίνουν;
Είναι απαράδεκτο για εκπαιδευτικό να γράφει το "ειπωθεί" υποθεί.

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #669 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:30:14 πμ »
καλημερα σε όλους.κι εγώ έμεινα απ'εξω γιατί υπήρχαν οι 96 από τον ΟΑΕΔ που στον πίνακα των διορισμών μπήκαν μπροστά μας.τι να κάνουμε όμως τώρα;το μόνο που ελπίζω είναι ότι δεν θα βρεθεί και κανενας άλλος του χρόνου να μπει πιο μπροστά μας( άλλωστε έχουν κλειδώσει οι πίνακες).υπομονή σε όλους και ας περιμένουμε την αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #670 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:54:11 πμ »
καλημερα σε όλους.κι εγώ έμεινα απ'εξω γιατί υπήρχαν οι 96 από τον ΟΑΕΔ που στον πίνακα των διορισμών μπήκαν μπροστά μας.τι να κάνουμε όμως τώρα;το μόνο που ελπίζω είναι ότι δεν θα βρεθεί και κανενας άλλος του χρόνου να μπει πιο μπροστά μας( άλλωστε έχουν κλειδώσει οι πίνακες).υπομονή σε όλους και ας περιμένουμε την αναπλήρωση.
με την ελπιδα δεν θα σωθουμε...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #671 στις: Αύγουστος 15, 2010, 12:12:25 μμ »
καλημερα σε όλους.κι εγώ έμεινα απ'εξω γιατί υπήρχαν οι 96 από τον ΟΑΕΔ που στον πίνακα των διορισμών μπήκαν μπροστά μας.τι να κάνουμε όμως τώρα;το μόνο που ελπίζω είναι ότι δεν θα βρεθεί και κανενας άλλος του χρόνου να μπει πιο μπροστά μας( άλλωστε έχουν κλειδώσει οι πίνακες).υπομονή σε όλους και ας περιμένουμε την αναπλήρωση.

"Συν αθηνά και χείρα κείνη".

Tίποτε δεν κρίθηκε ακόμη. Δεν ξέρω πόσες ελπίδες υπάρχουν για συναδέλφους που ανήκουν στην δική σου περίπτωση alexis2 αλλά αν επιπλέον συμμετείχαν στην ένσταση πιστεύω στη δικαίωσή τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 852
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 715
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.