*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175077 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #826 στις: Αύγουστος 19, 2010, 10:30:45 πμ »
Είσαι μικρός στην ηλικία για να θυμάσαι την επετηρίδα, που ο καθένας είχε τη θέση του και προγραμμάτιζε τη ζωή του ανάλογα με την ημερομηνία κτήσεως βασικού πτυχίου.
Το 1997 γράφτηκα στην επετηρίδα λίγο πριν αυτή κλείσει. Έχω μιλήσει με τα καλύτερα λόγια γι αυτήν όπως θα δεις παρακάτω.   :D
στο κάτω κάτω όταν δηλώσαμε αυτές τις σχολές ξέραμε πως θα περιμέναμε χρόνια για να διοριστούμε. Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ όμως ήταν ΣΙΓΟΥΡΟΣ
Αυτό είναι αλήθεια .  Με την επετηρίδα ο διορισμός ήταν σίγουρος όσο και ο θάνατος .
Μόνο που όσο τα χρόνια περνούσαν τόσο η μία σιγουριά προσέγγιζε την άλλη .       :D

Οσο για το τι είναι ηθικό; Ηθικό είναι κάποιος να τελειώνει το πανεπιστήμιο και να διορίζεται. Τώρα για το αν ηθικό κάποιος να έχει φτάσει στα 40-50 κλπ και να έχει παιδιά φοιτητές και να μην έχει διοριστεί ακόμη, δεν ξέρω τι είναι.
Αν η επετηρίδα διόριζε όλους τους πτυχιούχους πριν τα τριάντα τους , τότε δεν θα υπήρχε λόγος να κλείσει. Λίγος ρεαλισμός δεν βλάπτει !
Δίκαιο ( κατά την γνώμη μου ) είναι να μην υπάρχουν παράθυρα !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:43 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #827 στις: Αύγουστος 19, 2010, 10:34:38 πμ »
Μην ασχολείστε βρε παιδιά άλλο με τους οαεδίτες. Τους βαρέθηκα. :( :( :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 12:49:34 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #828 στις: Αύγουστος 19, 2010, 10:42:53 πμ »

Συγνώμη για τη διακοπή ...συνεχίζω
για να  μην ξεχνιόμαστε, προς ενημέρωσή σας:

'Εχουμε στα χέριια μας τις δικαστικές αποφάσεις σύμφωνα με τις οποίες συνάδελφοί μας οαεδίτες δικαιώθηκαν και μονιμοποιήθηκαν αναδρομικά.

 
Όσο για τον knkn σίγουρα κατάλαβες πως έκανα χιούμορ.

ΥΓ.  Δεν ήξερα για το μωρό, να σου ζήσει (από την καρδιά μου η ευχή)

Σχεδόν πάντα τα παράθυρα είναι νόμιμα !  Εγώ όμως δεν έχω την άποψη πως '' ότι είναι νόμιμο , είναι και ηθικό '' .
Οι νόμοι αλλάζουν .  Κάποιο παράθυρο  που ήταν νόμιμο με τον προηγούμενο νόμο , κλείνει με τον νέο νόμο και ένας επόμενος νόμος μπορεί να δημιουργήσει νέα παράθυρα.    

Υ.Γ. κατάλαβα το χιούμορ , γι αυτό απάντησα κι εγώ ανάλογα .  Ευχαριστώ απο την καρδία μου για την ευχή σου !

Είσαι μικρός στην ηλικία για να θυμάσαι την επετηρίδα, που ο καθένας είχε τη θέση του και προγραμμάτιζε τη ζωή του ανάλογα με την ημερομηνία κτήσεως βασικού πτυχίου.
Η κατάργηση αυτής δημιούργησε νέες επετηρίδες,πχ 16 μηνο με προϋπηρεσία, εδώ είχαν βάλει και τα ναυτικά λύκεια κλπ, στην πορεία υπήρχαν και άλλοι  πίνακες και τρέχα γύρευε.
Τελικά οι περισσότεροι τότε που φώναζαν κατά την κατάργηση της επετηρίδας και ήταν και στα επεισόδια, διορίστηκαν με προϋπηρεσία η οποία και τότε ήταν αδιαφανής επειδή δεν υπήρχε σύστημα μηχανογράφησης και ενώ είχαμε δικαίωμα να δηλώνουμε μόνο 3 ή 4 νομούς, άλλοι δήλωναν 10.

Οσο για το τι είναι ηθικό; Ηθικό είναι κάποιος να τελειώνει το πανεπιστήμιο και να διορίζεται. Τώρα για το αν ηθικό κάποιος να έχει φτάσει στα 40-50 κλπ και να έχει παιδιά φοιτητές και να μην έχει διοριστεί ακόμη, δεν ξέρω τι είναι.

φιλικά

Έκλεισα τα 42, με δύο παιδιά - όχι φοιτητές ακόμη, δεν ξέρω και αν αξίζει να το ελπίζω -, μετά 5 ΑΣΕΠ, στον ένα για μισή ερώτηση πολλαπλής επιλογής μη διοριστέος ..., ακόμη αδιόριστος, παρά την 3ετία της ωρομισθίας, αναπλήρωσης, ωρομισθίας (γιατί, άραγε, όχι αναπλήρωσης...; ) ..., η περίπτωσή μου τι να είναι, τι να είναι ...!



Ξεκαθαρίζω: η τροπολογία του Κου Υφυπουργού της παρελθούσας κυβέρνησης ήταν, κατ' εμέ, άδικη (αν και νομότυπη) και βίαια καταστροφική για τον προγραμματισμό και ανθρώπων που δε χρωστούν την προϋπηρεσία τους σε κανέναν, όπως κι εγώ   ..., αλλά ο καθένας, είτε με τη μια οπτική για το θέμα, είτε με την άλλη, είναι άνθρωπος, είναι συνάδελφος και, αν είναι και αδιόριστος, έχει κι ένα δρόμο εμπρός του - ευκολοδιάβατο ή δύσβατο -, χαρακτηριστικά που δε δικαιολογούν το εκατέρωθεν μένος τόσων σελίδων και τη διαιώνιση μιας «τζάμπα» βεντέτας ...

Τα προβλήματα είναι μέγιστα και μας ξεπερνούν, συνάδελφοι ...  ;)

Συγγνώμη για τη διακοπή ..., καλημέρα ...


... αν στα παραπάνω, μου απαντάς τα παρακάτω:
pros aristos 2

συμφωνώ μαζί σου ως προς ένα σημείο:
Η τροπολογία του πρώην υφυπουργού ήταν άδικη κυρίως για μας.
(εγώ, προφανέστατα, μίλησα γι'  άλλους ...!!!)

Σχετικά με την κατάθεση σχετικής νομοθετικής ρύθμισης σε μορφή τροπολογίας, να σου θυμίσω πως μετά την ενημέρωση από μας του πρώην Υπουργού παιδείας κου Ευριπίδη Στυλιανίδη, το θέμα μας βγήκε από τα ΄συρτάρια. Με τη συνεχή διαμεσολάβηση της ανεξάρτητης αρχής του συνηγόρου του πολίτη το θέμα μας άρχισε να εξετάζεται.
Η νομοθετική ρύθμιση που μας είχε κοινοποιηθεί από τις υπηρεσίες του υπουργείου παιδείας, έγινε γνωστή στο πανελλήνιο με τη δημοσίευση αυτής στην εφημερίδα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ για να μην μας κατηγορήσετε πως κινούμαστε εν κρυπτώ.

Στη Βουλή επίσης σε ερωτήσεις βουλευτών  στο πλαίσιο τοιυ κοινοβουλευτικού ελέγχου, η νομοθετική ρύθμιση έγινε γνωστή στην εκπαιδευτική κοινότητα πάλι από μας.

Η νομοθετική ρύθμιση είχε γίνει αποδεκτή και από την νομοπαρασκευαστική.

Με τον ανασχηματισμό του Ιανουαρίου, ο επόμενος υπουργός ήθελε να ξαναδεί όλα τα άρθρα, αλλά το θέμα μας καθυστερούσε εξ αιτίας κάποιων άρθρων του πολυνομοσχεδίου, όχι του δικού μας.

Τότε εμείς ζητήσαμε τη κατάθεση της νομοθετικής ρύθμισης σε μορφή τροπολογίας (βλεπε πρακτικά βουλής -συζητήσεις για νομοσχέδια υπ. παιδείας).

ο κος Λυκουρέντζος μας αιφνιδίασε με την τροπολογία της τροπολογίας της τελευταίας στιγμής.
Αν και προσωπικά πιστεύω πως αν ήταν στο χέρι του δεν θα την κατέθετε ποτέ.

... και η απάντησή σου σε καλύπτει ..., συγγνώμη- και πάλι - για τη διακοπή ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 10:46:31 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #829 στις: Αύγουστος 19, 2010, 11:47:53 πμ »
panos2, οι βεντέτες έχουν, συχνά, και παράπλευρες απώλειες ..., ανάμεσα στα σκάγια - που καλά κρατούν - χωρατά δε χωράνε, σύντεκνε ...!

σκάγι
ουφ ..., εγώ τη γλίτωσα ..., μάλλον ...

Πράγματι, υπάρχει μια περίπτωση ευνοική για όλους τους άλλους και να το "φάμε" εμείς το σκάγι... :o
Δεν κρατιέσαι, όμως, και εσύ...  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:43 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #830 στις: Αύγουστος 19, 2010, 01:14:27 μμ »
Μόνιμοι Συνάδελφοι που κρύβεστε πίσω από ψευδώνυμα και εκ του ασφαλούς παίζετε με τις ζωές συναδέλφων σας

Έχω ήδη ξαναπεί, πως αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε Έλληνα πολίτη είναι η προσφυγή στη δικαιοσύνη για την προάσπιση και τη δικαίωση επαγγελματικών συμφερόντων όταν πιστεύει πως θίγεται.
Η διαφορά όμως η δική σας με τους υπόλοιπους συναδέλφους είναι πως εσύ δεν έχετε  έννομο συμφέρον σαν μόνιμοι καθηγητές του υπουργείου παιδείας εφόσον δεν σας πήραμε καμία θέση.

Σχετικά με τον τρόπο πρόσληψης αναπληρωτών-ωρομισθίων-μόνιμων εφόσον η αποκτηθείσα προϋπηρεσία είναι προσόν πρόσληψης ή διορισμού μονίμου και αυτό ισχύει και σήμερα ότι και να λετε είναι έπεα πτερόεντα, το Υπουργείο είναι υποχρεωμένο να εφαρμόζει τους νόμους . Όταν από την άλλη το υπουργείο καταστρατηγεί τις βασικές αρχές του Συντάγματος,  παρανομεί.


Κάνατε μια προσφυγή, και καλά κάνατε γιατί πιστεύατε πως αδικηθήκατε Εμείς δηλώσαμε παρέμβαση για τους δικούς μας λόγους

Λοιπόν για να τελειώνουμε γιατί βλέπω πως εσείς εφόσον δεν έχετε πρόβλημα επιβίωσης έχετε και την διάθεση για φιλοσοφίες
απαντώ:

Δεν χαρίζω σε κανέναν ούτε μια διδακτική  ώρα από τη δουλειά μου σε κανένα δημόσιο σχολείο εφόσον υπέρ μας συνηγορούν:

1. Η ανεξάρτητη αρχή του Συνηγόρου του Πολίτη
2. Το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους
3. Όλες οι Κοινοβουλευτικές ομάδες της Βουλής των Ελλήνων
4.  Τα Ελληνικά Δικαστήρια ( θετικές αποφάσεις με τις οποίες διορίστηκαν αναδρομικά συνάδελφοί μας)

Τα σχολεία δεν είναι  τσιφλίκι κανενός
Μια μέρα έλειψα και ξανάρχισε η Υπερμαχία το παραληρημα....τι ήθελε και της είπα προχθές πως χάθηκαν οι βαρύγδουποι λόγοι της....;;;; ??? ??? ???
Και κάτι ακόμη....το σε ποια περίπτωση το Υπουργείο καταπάτησε το Σύνταγμα για να ψηφίσει κάτι,αυτό θα φανεί απ'την δίκη......το Υπουργείο και ο Λυκουρέντζος και όλοι οι άσχετοι της Βουλής με τα εκπαιδευτικά θέματα και τους τρόπους πρόσληψής μας!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #831 στις: Αύγουστος 19, 2010, 01:32:02 μμ »
επετηριδα
τι να σημαινει για τους νεοτερους;
γραφτηκα το 1992 με αριθμο 6677
απολυθηκα το 94 και ειχα κατεβει 500 θεσεις
γιατι;
α το κολπο με τα δυσπροσιτα
το καλοκαιρι του 91 οποιος εμαθε εκανε αιτηση οτι θα μεινει τρια χρονια σε δυσπροσιτο
και πηδηξε καμποσους
β επιτηδες επερναν λιγους αλλα τριπλασιους αναπληρωτες με τροπο που η ΠΔΣ ειναι κολλεγιο
και τους αναγνωρισαν αναδρομικα προυπηρεσια
αν επερναν 430 οπως φετος θα διοριζομουν το 2006
με 700 οπως περσι το 2002
και ολα αυτα τα χρονια θα δουλευα αναπληρωτης αν τηρουνταν στοιχειωδως η σειρα
αυτα τα χρονια ποιος τα εκλεψε;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #832 στις: Αύγουστος 19, 2010, 01:53:53 μμ »
επετηριδα
τι να σημαινει για τους νεοτερους;
γραφτηκα το 1992 με αριθμο 6677
απολυθηκα το 94 και ειχα κατεβει 500 θεσεις
γιατι;
α το κολπο με τα δυσπροσιτα
το καλοκαιρι του 91 οποιος εμαθε εκανε αιτηση οτι θα μεινει τρια χρονια σε δυσπροσιτο
και πηδηξε καμποσους
β επιτηδες επερναν λιγους αλλα τριπλασιους αναπληρωτες με τροπο που η ΠΔΣ ειναι κολλεγιο
και τους αναγνωρισαν αναδρομικα προυπηρεσια
αν επερναν 430 οπως φετος θα διοριζομουν το 2006
με 700 οπως περσι το 2002
και ολα αυτα τα χρονια θα δουλευα αναπληρωτης αν τηρουνταν στοιχειωδως η σειρα
αυτα τα χρονια ποιος τα εκλεψε;
Αααα.....και αφού κλάπηκαν αυτά τα χρόνια και ενδεχομένως να έχεις δίκιο σ'αυτό....είπες δεν κλέβω κι εγώ απ'τους άλλους...;;;;
Γιατί όλοι εσείς που είστε αρκετά μεγαλύτεροί μου όλα αυτά τα χρόνια που τα βιώνατε όλα αυτα δεν κάνατε μαζικές καταγγελίες στο Υπουργείο και ενδεχομένως ενστάσεις σαν τη δική μας παρά μόνο μπήκατε κι εσείς σ'αυτήν την λογική και τρέχατε για ρουσφέτια...;;; Πείτε μου να καταλάβω επιτέλους!!!

Επειδή μάλλον είναι πολύ πιο εύκολο και βολικό να τρέχεις για το άμεσο συμφέρον παρά να παλεύεις για δίκαιες ρυθμίσεις και ισονομία...είναι πολύ πιο βολικό και εύκολο και αποδείχτηκε απ'το αποτέλεσμα...καταφέρατε να ψηφιστεί ο νόμος έκτρωμα που σας έβαλε στους πίνακες....αντιθέτως για κοινωνική δικαιοσύνη μπορεί να παλευατε ακόμη χωρίς αποτέλεσμα!!
Γι αυτό μην αντιπαραθέσεις ξανά σε μένα τουλάχιστον και στους διορισμένους συναδέλφους που είναι στην ένσταση την αδικία των προηγούμενων ετών....εγώ μόλις έμαθα και αντιλήφθηκα τι γίνεται φρόντισα τουλάχιστον να αντιδράσω κάπως και χωρίς να θίγομαι άμεσα....!!
Εσείς τι κάνατε...όχι μόνο δεν αντιδράσατε,αλλά χορέψατε κιόλας το μπλούζ της βρωμιάς και της παρατυπίας...γι αυτό μη μιλάς σε μένα για παρατυπίες!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #833 στις: Αύγουστος 19, 2010, 01:54:53 μμ »
Το αίτημα που είχατε και θα θυμάμαι πάντα στην ζωή μου είναι.....

Αιτούμαστε.......
...................
...................
Να μην δημιουργηθεί παράλληλος πίνακας απορρόφησης!
Αλήθεια είναι αυτό;!  :o :o :o :o Τώρα πραγματικά έχω φρικάρει!!!
Όχι μόνο δεν το άφησαν 'φλου' δηλαδή,
αλλά επεδίωξαν να μπουν ΜΕΣΑ στους δικούς μας πίνακες!!! Απίστευτο!

Α, γι'αυτό δεν μου απαντάνε στις επίμονες σχετικές ερωτήσεις μου!
Δηλαδή δεν τους ένοιαζε αν θα την πλήρωναν άλλοι, αυτοί τη δουλειά τους ήθελαν να κάνουν!
Έχω χάσει ΠΑΣΑ ιδέα... Ωραία συναδελφικότητα!
Και πιάνουν και τον Θεό στο στόμα τους...
Ντροπή!  :-[ :-[ :-[ :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 02:55:12 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #834 στις: Αύγουστος 19, 2010, 02:04:03 μμ »
Γενική απάντηση και πάλι προς τους μόνιμους

Ευτυχώς που πρόλαβα και τηγάνισα τα ψάρια του λαού.
Βρε παιδιά άλλη δουλειά δεν έχετε παρά να ασχολείστε με  οαεδίτες καλοκαιριάτικα.
Επειδή αποφάσισα να γίνω καλό παιδί, δεν λέω τίποτα άλλο, αλλά και εσείς πια. τι βίτσιο είναι και αυτό. Να το ψάξετε! Έχει τόσα ωραία θέματα εδώ με τους οαεδίτες ασχολείστε;

Τέλος, πότε θα πρέπει να καταλάβετε και να το χωνέψετε, ότι όλες οι προϋπηρεσίες που έχουν αποκτηθεί σε δημόσια σχολεία πρέπει να αναγνωρίζονται;
Αυτό ορίζει το Σύνταγμα  αν δεν σας αρέσει να πάτε να το αλλάξετε.

Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ έχετε διοριστεί ανακατεύεστε για το αν θα αλλάξει ο τρόπος πρόσληψης ή όχι.

Κυρία Υπουργέ,
Σε παρακαλώ, άλλαξε όλους τους συμβούλους τώρα αμέσως, και τους υπηρεσιακούς σου συνεργάτες και πάρε στο υπουργείο τον rublev, τον aristo2 πρόσεξε όχι τον aristo 1 και μπερδευτείς.

Έχεις νομικούς συμβούλους; Να τους διώξεις και να πάρεις αυτούς που σου ανέφερα.

ΥΓ
αχ τι τραβάμε για αυτήν την αναγνώριση!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #835 στις: Αύγουστος 19, 2010, 02:07:47 μμ »
Σταμάτα να μιλάς. :-X :-X :-X :-X
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #836 στις: Αύγουστος 19, 2010, 02:22:43 μμ »
Γενική απάντηση και πάλι προς τους μόνιμους

Ευτυχώς που πρόλαβα και τηγάνισα τα ψάρια του λαού.
Βρε παιδιά άλλη δουλειά δεν έχετε παρά να ασχολείστε με  οαεδίτες καλοκαιριάτικα.
Επειδή αποφάσισα να γίνω καλό παιδί, δεν λέω τίποτα άλλο, αλλά και εσείς πια. τι βίτσιο είναι και αυτό. Να το ψάξετε! Έχει τόσα ωραία θέματα εδώ με τους οαεδίτες ασχολείστε;

Τέλος, πότε θα πρέπει να καταλάβετε και να το χωνέψετε, ότι όλες οι προϋπηρεσίες που έχουν αποκτηθεί σε δημόσια σχολεία πρέπει να αναγνωρίζονται;
Αυτό ορίζει το Σύνταγμα  αν δεν σας αρέσει να πάτε να το αλλάξετε.

Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ έχετε διοριστεί ανακατεύεστε για το αν θα αλλάξει ο τρόπος πρόσληψης ή όχι.

Κυρία Υπουργέ,
Σε παρακαλώ, άλλαξε όλους τους συμβούλους τώρα αμέσως, και τους υπηρεσιακούς σου συνεργάτες και πάρε στο υπουργείο τον rublev, τον aristo2 πρόσεξε όχι τον aristo 1 και μπερδευτείς.

Έχεις νομικούς συμβούλους; Να τους διώξεις και να πάρεις αυτούς που σου ανέφερα.

ΥΓ
αχ τι τραβάμε για αυτήν την αναγνώριση!
Γιαττί κάποιους ανθρώπους τους νοιάζει Υπερμαχία και κάτι παραπέρα απ'τον κ.....ο τους και την βόλεψή τους!!!
Αλλά πώς να το καταλάβεις εσύ αυτό...;;; ??? ??? ???
Το μικρό σου μυαλό δεν φτάνει ως το σημείο να σκεφτεί πως αν δεν παλέψεις τώρα σθεναρά για περισσότερη δικαιοσύνη...τα παιδιά που έκανες (εσύ και ο οποιοσδήποτε) γιατί τα έκανες;;;!! Για να παλέουν αυτά μια μέρα με την πολλαπλασιασμένη με τα χρόνια κατάσταση αδικίας που θα έχει δημιουργηθεί...!! Τα παιδιά που όσοι έχετε επικαλείστε εδώ μέσα για να δείξετε το μέγεθος της ταλαιπωρίας σας με τι τρόπο Υπερμαχία τα βοηθάτε για να μην ζήσουν σε έναν κοινωνικό βόθρο και οχετό;;;!!!
Μπορεί λοιπόν αυτοί οι διορισμένοι συνάδελφοι τους οποίους επικαλείσαι συνέχεια να έχουν την βασική αυτή αντίληψη και ευαισθητοποίηση και να καταλαβαίνουν πολύ καλά πως πρόοδος και ευημερία δεν σημαίνει βολεύω τον αποτέτοιο μου και μετά αντε γεια!!!
Να δω πότε θα καταλάβεις αυτήν την απλή αλήθεια που σου την κοπανάμε τόσο καιρό,αλλά επειδή μάλλον δεν σε βολευει δεν την παραδέχεσαι παρά επιμένεις να λοιδωρείς ανθρώπους που το μισό τους ήθος να είχαν κάποιοι.......θα ήταν καλά!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #837 στις: Αύγουστος 19, 2010, 02:24:28 μμ »
επετηριδα
τι να σημαινει για τους νεοτερους;
γραφτηκα το 1992 με αριθμο 6677
απολυθηκα το 94 και ειχα κατεβει 500 θεσεις
γιατι;
α το κολπο με τα δυσπροσιτα
το καλοκαιρι του 91 οποιος εμαθε εκανε αιτηση οτι θα μεινει τρια χρονια σε δυσπροσιτο
και πηδηξε καμποσους
β επιτηδες επερναν λιγους αλλα τριπλασιους αναπληρωτες με τροπο που η ΠΔΣ ειναι κολλεγιο
και τους αναγνωρισαν αναδρομικα προυπηρεσια
αν επερναν 430 οπως φετος θα διοριζομουν το 2006
με 700 οπως περσι το 2002
και ολα αυτα τα χρονια θα δουλευα αναπληρωτης αν τηρουνταν στοιχειωδως η σειρα
αυτα τα χρονια ποιος τα εκλεψε;
Αααα.....και αφού κλάπηκαν αυτά τα χρόνια και ενδεχομένως να έχεις δίκιο σ'αυτό....είπες δεν κλέβω κι εγώ απ'τους άλλους...;;;;
Γιατί όλοι εσείς που είστε αρκετά μεγαλύτεροί μου όλα αυτά τα χρόνια που τα βιώνατε όλα αυτα δεν κάνατε μαζικές καταγγελίες στο Υπουργείο και ενδεχομένως ενστάσεις σαν τη δική μας παρά μόνο μπήκατε κι εσείς σ'αυτήν την λογική και τρέχατε για ρουσφέτια...;;; Πείτε μου να καταλάβω επιτέλους!!!
Γιατί!!!
Γιατί αυτή είναι η λογική των περισσότερων Ελλήνων σήμερα:
"Αφού με κλέβουν οι άλλοι (είτε αυτοί οι άλλοι είναι το κράτος είτε οποιοσδήποτε άλλος τους κλέβει ή θεωρούν ότι τους κλέβει), θα τους κλέψω κι εγώ!"...
Κι αισθάνονται κι απολύτως δικαιολογημένοι, δικαιωμένοι και σωστοί κι από πάνω! Σαν να μην είχαν κι άλλη επιλογή!
Αυτά συμβαίνουν όταν οι συνειδήσεις είναι καυτηριασμένες... Τι κρίμα...  :( :( :( :(

Μια αδιόριστη
(που δεν έχει καν τον διορισμό στο ...τσεπάκι, ώστε να της συγχωρείται να ...φιλοσοφεί)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 03:03:55 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #838 στις: Αύγουστος 19, 2010, 02:32:47 μμ »
Ακριβώς Joanna...τα καλά και συμφέροντα και ο αποτέτοιος μας μόνο....και βγαίνουν και μιλάνε για ξεδιάντροπα για παλιότερες αδικίες την στιγμή που ακολούθησαν παρόμοια τακτική!!
Αντι να πολεμάμε τόσα χρόνια να κλείσουν αυτά τα βρωμερά παράθυρα πολεμάμε δηλαδή να αναγνωριστεί και το δικό μας και επικαλούμαστε και το Σύνταγμα γι αυτό....!! ΝΤΡΟΠΗ!!
Ας πάψουν πια να κλαίγονται για τις παλιές αδικίες.....δεν τους παίρνει!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #839 στις: Αύγουστος 19, 2010, 02:37:39 μμ »
Γενική απάντηση και πάλι προς τους μόνιμους

Ευτυχώς που πρόλαβα και τηγάνισα τα ψάρια του λαού.
Βρε παιδιά άλλη δουλειά δεν έχετε παρά να ασχολείστε με  οαεδίτες καλοκαιριάτικα.
Επειδή αποφάσισα να γίνω καλό παιδί, δεν λέω τίποτα άλλο, αλλά και εσείς πια. τι βίτσιο είναι και αυτό. Να το ψάξετε! Έχει τόσα ωραία θέματα εδώ με τους οαεδίτες ασχολείστε;

Τέλος, πότε θα πρέπει να καταλάβετε και να το χωνέψετε, ότι όλες οι προϋπηρεσίες που έχουν αποκτηθεί σε δημόσια σχολεία πρέπει να αναγνωρίζονται;
Αυτό ορίζει το Σύνταγμα  αν δεν σας αρέσει να πάτε να το αλλάξετε.

Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ έχετε διοριστεί ανακατεύεστε για το αν θα αλλάξει ο τρόπος πρόσληψης ή όχι.

Κυρία Υπουργέ,
Σε παρακαλώ, άλλαξε όλους τους συμβούλους τώρα αμέσως, και τους υπηρεσιακούς σου συνεργάτες και πάρε στο υπουργείο τον rublev, τον aristo2 πρόσεξε όχι τον aristo 1 και μπερδευτείς.

(Χιούμορ ..., αδιαπραγμάτευτα παιδαγωγικό!)

Έχεις νομικούς συμβούλους; Να τους διώξεις και να πάρεις αυτούς που σου ανέφερα.

ΥΓ
αχ τι τραβάμε για αυτήν την αναγνώριση!


..................................... 1

..................................... 2

σκάγια

... ευτυχώς ..., και άσφαιρα και άστοχα ...

Καλή χώνεψη ... η ψαριά ... και καλό υπόλοιπο στη βεντέτα ... :)



Γιατί ν' αντικατασταθούν ικανότατοι - πανθομολογούμενα - σύμβουλοι ...!



Και επίλογο...στο χάλι!

Πάνε πονηριές και δόλοι,
Και σωφρώνως λένε όλοι,
Πως θα βάλουν πλέον παύλα,
Στα σημερινά τα φαύλα!

Σκατά εδώ, σκατά εκεί, σκατά κι ο κόσμος όλος
κι απ΄τα πολλά πια τα σκατά μου πιάστηκε κι ο κώλος.
Έρχεται ο ένας ο σκατάς, θαρρούμε πως σωθήκαμε,
σαν φύγει όμως βλέπουμε πως αποσκατωθήκαμε.

Ειλικρινά υμέτερος,

Γ. Σουρής
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 03:38:07 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160647
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 694

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.