*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 237634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Οι καιροί είναι δύσκολοι , κανείς δεν το αμφισβητεί , όμως αυτός ο ρατσισμός απέναντί μας από το Υπουργείο δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο την ήδη δύσκολη θέση στην οποία βρισκόμαστε , η αντιμετώπιση του Υπουργείου Παιδείας μόνο με τη συμπεριφορά του Χίτλερ θα μπορούσα να παρομοιαστεί .Αν μπορούσαν να μας πυροβολήσουν είμαι σίγουρη πως θα μας έβγαζαν από τη μέση . Οι σύλλογοι προσπαθούν , εγώ ήδη έχω γράψει 2 επιστολές , παγερή αδιαφορία . Ελπίζω και εύχομαι μέσα μου κάτι να αλλάξει αν και η μέχρι τώρα συμπεριφορά είναι τουλάχιστον ελεηνη και δεν μιλάω μόνο για τους διορισμούς , αλλά και για τις μεταθέσεις και ο,τι δικαιώματα υπήρχαν και καταργήθηκαν με το νέο νόμο του ΠΑΣΟΚ . Τι να πω παιδιά , μόνο προσεύχομαι ...

Θα πρεπει να κουνηθειτε.
Σαφεστατα του Υπουργειου ηγειται αδιστακτο ατομο χωρις ιχνος κοινωνικης ευαισθησιας.. Να μην επιτρεψετε τετοια αδικια θεωρω. Ενας πολυτεκνος δεν παθει τιποτα αν υποβληθει στο  στρες των εξετασεων, ενας με σκληρυνση κατ απλακας μπορει να υποτροπιασει ομως σοβαρα, ουτε θα παθει κατι σοβαρο αν  ξεσπιτωθει σε νησι, ενας  ομως με μεσογειακη αναιμια μπορει να χρειασθει αμεσα νοσοκομειο. Δεν σημαινει οτι τ αεχω με πολυτεκνους υποψη.
Απλα κουνηθειτε, αλλιως σας περιμενει Καιαδας.
Τωρα με την..... προσευχη και μονο δεν ξερω αν καταφερετε κατι.
δεν ξερω αν για τις ειδ.κατηγ. ο διορισμος ηταν μια μορφη Καιάδα, τουλαχιστον για καποιους...οι ανθρωποι των φουσκωτων καρεκλων & των αυλων φαινονται πιο αδιστακτοι απο την εξουσια μερικες φορες!αλλαξαν τη ζωη μας προς το δυσκολοτερο για πολλα χρονια και εχουν ενα θρασος!
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έλεος πια με τους διορισμούς ατόμων με 67% αναπηρία κ.τ.λ.
Δεν έχω κάτι με αυτά τα άτομα, αλλά δεν πάει άλλο. Δεδομένου ότι τα μισά από αυτά τα άτομα προσκομίζουν πλαστά πιστοποιητικά, μιας και έγινε κλαταγγελία για ολόκληρο κύκλωμα βεβαιώσεων πλαστών, θα πρέπει το Υπουργείο να αλλάξει ριζικά το νομοθετικό πλαίσιο.

Δεν είναι δυνατόν να καλύπτουν ποσοστά θέσεων εργασίας που κανονικά θα μπορούσαν να καλυφθούν από άτομα που δεν έχουν "προβλήματα". Το πιο δίκαιο θα ήταν να εισάγονται ως υπεράριθμοι σε συγκεκριμένο ποσοστό

Και που στο διάολο ακούστηκε, σε ποια ευρωπαϊκή χώρα ακούστηκε να διορίζονται συνεχώς άτομα με αναπηρίες στο δημόσιο. Έτσι που πάμε θα φτάσουμε το δημόσιο να έχει εργαζόμενους αποκλειστικά με 67% αναπηρία.
Σε όλες τις προηγμένες χώρες αυτά τα άτομα εκπαιδευονται κατάλληλα, καταλαμβάνουν θέσεις σε ιδιωτικό τομέα, φτάνουν  και σε αξιώματα ή προσφέρουν σε ειδικές θέσεις και δομές.

Εδώ φτάσαμε σε οποιαδήποτε θέση να προηγούνται πάντα άτομα με αναπηρίες. Το θεωρώ πραγματικά παράνομο και μη ισότιμο.

τα λεώ όλα αυτά δεδομένου ότι ξαφνικά σε όλους τους πίνακες θέσεων που περιμένουν διορισμό στο δημόσιο, ξαφνικά μα τελείως ξαφνικά τα τελευταία χρόνια άρχισαν να αυξάνονται οι αναπηρίες και τα πιστοποιητικά, τα περισσότερα πλαστά φυσικά.

Το θεωρώ πολύ σοβαρό αυτό. Θα πρέπει να παρέμβει ο ίδιος Πρωθυπουργός, να δημιουργήσει ειδική επιτροπή αδιάβλητη και να επανεξετάσει όλες τις περιπτώσεις μία προς μία και μετά ελάτε να τα πούμε ποιοι από όλους αυτούς ήταν ή είναι πραγματικά άτομα με 67% αναπηρία. Είναι τυχαίο ότι μετά από έλεγχο που έγινε ότι βρέθηκε, πολλά άτομα δήλωναν ανάπηροι και έπαιρναν σύνταξη χωρίς να είναι καν;;;

Τα πράγματα είναι ούτβς ή άλλως δύσκολα και τραγικά για κάποιον να βρει δουλειά. Το μόνο που κάνουν αυτά τα ποσοστά είναι να δυσκολεύουν ακόμα πιο πολύ την κατάσταση και μάλιστα να θέτουν σε καχυποψία χιλιάδες υποψηφίους για το αν πραγματικά είναι αληθινές ή ψεύτικες οι αναπηρίες


Ας σταματήσουν πια ορισμένα βύσματα και άτομα με εξουσία να χορηγούν ψεύτικες βεβαιώσεις αναπηρίες για να βολέψουν παιδιά τους και θείες τους. Στα αλήθεια τόσο εξουσία έχουν οι λωποδήτες αυτοί και δεν μπορεί ούτε εισαγγελέας να παρέμβει τόσα χρόνια και να κάνει έλεγχο;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2011, 12:13:37 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος isovitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • ισόβια εξεταζόμενος....
    • Προφίλ
Απόφάσισε: Το πρόβλημα σου είναι  τα πλαστά δικαιολογητικά που δεν ελέγχονται ή ό,τι κάποιοι συνάδελφοι με 67%¨μοριοδοτούνται";
Αν γνωρίζεις "πλαστούς" κάνε αυτό που πρέπει.

Αν γνωρίζεις ¨γνήσιους¨ θα είχες διαφορετική αντιμετώπιση, είμαι σίγουρος. έχω δει να παλεύουν με απόλυτη αξιοπρέπεια, να είναι ευσυνείδητοι, να κάνουν μεταπτυχιακά κλπ. Και κάτι τελευταίο γιατί έχω κι εγώ εξετάσεις......
Αν κάποιος από αυτούς σε ρώταγαν "αλλάζουμε ζωές"; τι θα απάνταγες;;;;   
Με τον καιρό να ΄ναι κόντρα έχει τιμή σα πετάς...

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μερικοί άνθρωποι σ αυτό το φόρουμ μιλάνε χωρίς να σκέφτονται . Που είδες ότι διορίζονται τα άτομα με αναπηρία στο δημόσιο ? Δεν διορίζονται καθόλου , το ξέρω εκ πείρας . Ένας ρημαδονόμος ψηφίστηκε να διευκολυνθούν οι άνθρωποι με αναπηρία και πριν προλάβει να εφαρμοστεί καταργήθηκε . Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα παγκοσμίως μη τριτοκοσμική που φέρεται τόσο άδικα και απαράδεκτα στα άτομα με αναπηρία . Όμως να σου πω κάτι ? Είσαι τόσο ελεηνός που άνετα θα μου άρεσε να σκεφτώ πως το κακό μπορεί να χτυπήσει τη δική σου πόρτα , και έλα μετά να τα πούμε , η σκλήρυνση χτυπά 1 στους 1000 , που ξέρεις ??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

weakforce

  • Επισκέπτης
Ειρήνη ημίν....

Ο συνάδελφος sotos81 είναι ξεκάθαρο ότι βάλλεται εναντίον της πρακτικής που ένα ποσοστό ανθρώπων¨
"καταδέχεται" να μπει σε μια διαδικασία ανέντιμη και να δηλώσει αναπηρία χωρίς να ισχύει.

Επιπλεόν κατά την γνώμη μου κάτι τέτοιο αποτελεί και "ύβρη" ..

Δεν νομίζω ότι κανείς από εδώ μέσα έχει την πρόθεση να τα βάλει με τους ανθρώπους που έχουν ιδιαίτερες ανάγκες.

Με το κύκλωμα τον γιατρών και των υγειονομικών επιτροπών είναι να τα βάζει κανείς  :(

Και με την δική μας διοικητική αρχή που δεν διατάζει επανεξέταση περιπτώσεων.


nickitol

  • Επισκέπτης
Έλεος πια με τους διορισμούς ατόμων με 67% αναπηρία κ.τ.λ.
Δεν έχω κάτι με αυτά τα άτομα, αλλά δεν πάει άλλο. Δεδομένου ότι τα μισά από αυτά τα άτομα προσκομίζουν πλαστά πιστοποιητικά, μιας και έγινε κλαταγγελία για ολόκληρο κύκλωμα βεβαιώσεων πλαστών, θα πρέπει το Υπουργείο να αλλάξει ριζικά το νομοθετικό πλαίσιο.

Δεν είναι δυνατόν να καλύπτουν ποσοστά θέσεων εργασίας που κανονικά θα μπορούσαν να καλυφθούν από άτομα που δεν έχουν "προβλήματα". Το πιο δίκαιο θα ήταν να εισάγονται ως υπεράριθμοι σε συγκεκριμένο ποσοστό

Και που στο διάολο ακούστηκε, σε ποια ευρωπαϊκή χώρα ακούστηκε να διορίζονται συνεχώς άτομα με αναπηρίες στο δημόσιο. Έτσι που πάμε θα φτάσουμε το δημόσιο να έχει εργαζόμενους αποκλειστικά με 67% αναπηρία.
Σε όλες τις προηγμένες χώρες αυτά τα άτομα εκπαιδευονται κατάλληλα, καταλαμβάνουν θέσεις σε ιδιωτικό τομέα, φτάνουν  και σε αξιώματα ή προσφέρουν σε ειδικές θέσεις και δομές.

Εδώ φτάσαμε σε οποιαδήποτε θέση να προηγούνται πάντα άτομα με αναπηρίες. Το θεωρώ πραγματικά παράνομο και μη ισότιμο.

τα λεώ όλα αυτά δεδομένου ότι ξαφνικά σε όλους τους πίνακες θέσεων που περιμένουν διορισμό στο δημόσιο, ξαφνικά μα τελείως ξαφνικά τα τελευταία χρόνια άρχισαν να αυξάνονται οι αναπηρίες και τα πιστοποιητικά, τα περισσότερα πλαστά φυσικά.

Το θεωρώ πολύ σοβαρό αυτό. Θα πρέπει να παρέμβει ο ίδιος Πρωθυπουργός, να δημιουργήσει ειδική επιτροπή αδιάβλητη και να επανεξετάσει όλες τις περιπτώσεις μία προς μία και μετά ελάτε να τα πούμε ποιοι από όλους αυτούς ήταν ή είναι πραγματικά άτομα με 67% αναπηρία. Είναι τυχαίο ότι μετά από έλεγχο που έγινε ότι βρέθηκε, πολλά άτομα δήλωναν ανάπηροι και έπαιρναν σύνταξη χωρίς να είναι καν;;;

Τα πράγματα είναι ούτβς ή άλλως δύσκολα και τραγικά για κάποιον να βρει δουλειά. Το μόνο που κάνουν αυτά τα ποσοστά είναι να δυσκολεύουν ακόμα πιο πολύ την κατάσταση και μάλιστα να θέτουν σε καχυποψία χιλιάδες υποψηφίους για το αν πραγματικά είναι αληθινές ή ψεύτικες οι αναπηρίες


Ας σταματήσουν πια ορισμένα βύσματα και άτομα με εξουσία να χορηγούν ψεύτικες βεβαιώσεις αναπηρίες για να βολέψουν παιδιά τους και θείες τους. Στα αλήθεια τόσο εξουσία έχουν οι λωποδήτες αυτοί και δεν μπορεί ούτε εισαγγελέας να παρέμβει τόσα χρόνια και να κάνει έλεγχο;;

Φιλε, εχεις δοθει ψυχη τε και σωματι στην εκπαιδευση ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 03:27:46 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος ΘΟΔΩΡΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Sotos81 παλικάρι μου πραγματικά θέλω να πιστεύω δεν είσαι εκπαιδευτικός. Πραγματικά όμως. Αφήνω στην άκρη όσα είπες για πλαστά έγγραφα που πραγματικά θα υπάρχουν και αυτοί αλλά ειλικρινά τι στο διάλο έχει στο μυαλό σου δεν ξέρω.

Πρώτον και βασικότερον, είναι δεδομένο από τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τα ΑΜΕΑ ότι δεν έχεις περάσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας εσύ ή κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο, πράγμα πολύ ευτυχές για εσένα.

Δεύτερον στο εξωτερικό ανίδεε  όχι μόνο τα ΑΜΕΑ απολαμβάνουν την μέριμνα του κράτους αλλά επιπλέον απολαμβάνουν και 1000 μία παροχές για να βελτιωθεί η ζωή τους.

Τρίτον και επίσης ουσιαστικό, στο εξωτερικό τα άτομα με αναπηρία δεν χρειάζεται να διοριστούν στο δημόσιο γιατί απλούστατα το κράτος του παρέχει μηνιαίο (και όχι 2μηνιαίο) επίδομα αναπηρίας.

Επειδή τυγχάνει να είμαι αναγνωρισμένο άτομο με αναπηρία (παρότι δεν νιώθω) λόγω 5 εγχειρήσεων καρδιάς θέλω να σου πω ότι άτομα σαν εσένα καταλαμβάνουν θέσεις σε δημόσιο. Άτομα που δεν έχουν ίχνος ανθρωπιάς, ίχνος ιδέας του τι μπορεί να τραβά ο διπλανός σου. Έχεις ιδέα τι είναι να μην μπορείς να περπατήσεις; Έχεις ιδέα τι είναι για μια ζωή σου να γίνεσαι βάρος πάνω σε κάποιον άλλον συγγενή για να σε φροντίζει; Έχεις ιδέα πως νιώθει ένας γοννιός για το παιδί του που είναι ΑΜΕΑ; Έχεις ιδέα τι είναι άτομα ανάπηρα να περνάνε επιτροπές ΙΚΑ και να τους λένε εγώ καλά σε βλέπω γιατί να πάρεις ποσοστό αναπηρίας και μετά από 2 βδομάδες να μπαίνει χειρουργίο; Δεν έχεις ιδέα. Είσαι ανίδεος.

Μπορώ να σου πω ότι παρότι έχω δικαίωμα σε όποια υπηρεσία του δημοσίου πάω  να εξυπηρετηθώ πρώτος δεν το κάνω ποτέ. Όταν συναντω όμως άτομα ζώα σαν εσένα σε γραφεία να φέρονται με αυτόν τον τρόπο πραγματικά είμαι ικανός ακόμη και να τους κάνω ρεζίλι. Είσαι άνθρωπος που δεν εκτιμάς τίποτε και μόνο που λες ότι τα 50 άτομα με αναπηρία που διεκδικούν να δουλέψουν σε σχολεία είναι "έλεος" τότε τι να σου πω...να χαρώ παιδεία που πήρες από τους γονείς σου. Απλά να ξέρεις πως κάποια στιγμή θα σου έρθουν οι δυσκολίες...Μην ξεχνάς η Γιαννάκου ήταν ανένδοτη να δώσει δικαιώματα σε ΑΜΕΑ...και κατέλληξε με εγχείρηση καρδιάς και χωρίς ένα πόδι....
Μακάρι να μην είχα κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας και ας μην απολάμβανα τις χάρες του κράτους (1 ή 2)...

Αποσυνδεδεμένος LINA_SKG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απόφάσισε: Το πρόβλημα σου είναι  τα πλαστά δικαιολογητικά που δεν ελέγχονται ή ό,τι κάποιοι συνάδελφοι με 67%¨μοριοδοτούνται";
Αν γνωρίζεις "πλαστούς" κάνε αυτό που πρέπει.

Αν γνωρίζεις ¨γνήσιους¨ θα είχες διαφορετική αντιμετώπιση, είμαι σίγουρος. έχω δει να παλεύουν με απόλυτη αξιοπρέπεια, να είναι ευσυνείδητοι, να κάνουν μεταπτυχιακά κλπ. Και κάτι τελευταίο γιατί έχω κι εγώ εξετάσεις......
Αν κάποιος από αυτούς σε ρώταγαν "αλλάζουμε ζωές"; τι θα απάνταγες;;;;
(Προς Ισοβιτη) Το σχόλιό σου μου κανε τρομερη εντυπωση.Μακαρι να υπαρχουν τετοια μυαλα σαν  το δικο σου.Ειδικα το τελευταιο ερωτημα ειναι τοσο δυνατο και περιεκτικο ...Απλα respect

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο καλύτερος φιλόλογος του σχολείου που δουλεύω έχει Σκλήρυνση. Είναι εξαιρετικός και με τα παιδιά έχει κάνει θαύματα σε όλα τα επίπεδα. Ποτέ και για κανέναν λόγο δεν έχει "πλασάρει" το πρόβλημά του. Δεν ζήτησε απόσπαση και κάνει ημερησίως 60 + 60 χιλιόμετρα για να έρθει στο σχολείο. Δεν πήρε μετάθεση και είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, το οποίο σημαίνει ότι άνα πάσα στιγμή μπορεί να βρεθεί στην άλλη άκρη του νομού. Αυτός ο άνθρωπος τιμά την εκπαίδευση και το λειτούργημά του... Αυτό προς απάντηση στους ανεγκέφαλους που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και λένε ότι μπαρούφα τους κατεβαίνει στο κεφάλι. Λυπάμαι μόνο για την κατάντια της κοινωνίας μας. Τόση ανθρωποφαγία πια; Τόσο πολύ "ο θάνατός σου", η ζωή μου; Και γιατί; Για μία θέση στο Δημόσιο; Εδώ ταιριάζει το ΕΛΕΟΣ. Και όχι για δέκα λαμόγια να την πληρώνουν οι υπόλοιποι... (Δεν ανήκω σε ειδική κατηγορία..., απλά αυτούς τους ανθρώπους τους θαυμάζω ειλικρινά και δεν με νοιάζει: ας έχουν όσα "προνόμια" θέλουν).

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απαντώ στα σεβαστά άτομα που το παίζουν ή ακόμα και αν είναι στην πραγματικότητα ΑΜΕΑ.

Καταρχήν είμαι εκπαιδευτικός, όσο και αν κάποιοι στο όνομα μιας αναπηρίας θέλουν να καταργήσουν την επαγγελματική μου ιδιότητα.

Oι σχολιασμοί περί ζώων κ.τ.λ. και το ποιος είναι τους επιστρέφω. Αρνούμαι να κάνω διάλογο με άτομα που δεν σέβονται στοιχειώδη στοιχεία δημοκρατικού διαλόγου ακόμα και αν είναι άτομα με ειδικές ανάγκες. Ο πόνος του κάθε ανθρώπου δεν μπορεί να γίνεται το "άλλωθι' προκειμένου να προσβάλετε συνομιλητές σας. Λυπάμαι πολύ για το επίπεδο που ξεπέσατε και είμαι σίγουρος ότι αυτό τα ζωώδες επίπεδο δεν αντιπροσωπεύει καν τα άτομα με ειδικές ανάγκες.

Λοιπόν εγώ θα πω τις απόψεις μου είτε αρέσουν ή όχι:

Κάποιοι έκαναν σημαία μια αναπηρία ή να το πω καλύτερα προσπαθούν με κάθε τρόπο να κάνουν σημαία μια αναπηρία αληθινή ή όχι κατεδαφίζοντας κάθε έννοια διαλόγου, συνομιλίας και προσπαθώντας με αυτό το τρόπο να επιβάλουν τα πιστεύω τους. Ας κρατήσουν τα πιστεύω τους λοιπόν και ας τα κάνουν κορνίζα στο σπίτι τους. Καλύτερα να κάνουν πρώτα μια ενδελεχή εσωτερική ανασκόπηση της ψύχης τους πριν αρχίσουν το παραλλήλημα  κατάκρισης δικαίων και αδίκων σαν να είναι οι ίδιοι θέοι.

Το τι προβλήματα έχω εγώ ή αν ξέρω από αναπηρίες δεν θα το αναλύσω εδώ και ούτε έχω ανάγκη να εκθέσω προβλήματα προσωπικά σε ένα forum. Πολλοί άνθρωποι τραβάνε τον γολγοθά σιωπηλά. Δεν προσπαθούν να κάνουν συνένοχους και άλλους ανθρώπους στα προβλημάτά τους. Εγώ προσωπικά αυτούς τους ανθρώπους θαυμάζω. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ή μεγάλο ποσοστό ανθρώπων έχουν προβλήματα πολύ σοβαρά σήμερα, π.χ. οικογενειακά, ψυχολογικά, οικονομικά, σωματικά (αναπηρίας ή μη). Μήπως θα έπρεπε και για όλους αυτούς εν τέλη να υπάρχει ειδικό ποσοστό;;

"Δεν είναι δυνατόν να καλύπτουν ποσοστά θέσεων εργασίας που κανονικά θα μπορούσαν να καλυφθούν από άτομα που δεν έχουν "προβλήματα". Το πιο δίκαιο θα ήταν να εισάγονται ως υπεράριθμοι σε συγκεκριμένο ποσοστό". Το πιστεύω αυτό που λέω. Εξηγώ ότι το πιο δίκαιο είναι να εισάγονται ως υπεράριθμοι. Δηλαδή οι άλλοι άνθρωποι, που δεν δηλώνουν αναπηρία, δεν θα έπρεπε να ανταγωνίζονται για το 100% των θέσεων;;

Το ότι αυξήθηκαν ξαφνικά τυχαία την τελευταία δεκαετία χαρτιά ατόμων που δηλώνουν δήθεν αναπηρία είναι της πάση γνωστό. Πάρτι γίνεται και μάλιστα με ποσά χρημάτων, λαδώματα και φακελάκια πολύ τσουχτερά. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 02:17:15 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος ΘΟΔΩΡΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Καλά κάνεις και μου τα επιστρέφεις γιατί προφανώς δεν έπρεπε να μιλάω έτσι και δημόσια αλλά δυστυχώς είναι και δύσκολο να πάρω πίσω όσα είπα πέραν του ζώου. Λυπάμαι που εξακολουθείς και θεωρείς ότι ένα άτομο με αναπηρία που έχει τραβήξει τα πάνδεινα στην ζωή του (σκέψου ότι του αναγνωρίζουν ποσοστός αναπηρίας 67%) το ελάχιστο που μπορεί να ζητάει από την κοινωνία είναι άνεση στο τρόπο ζωής. Επειδή το κράτος δεν το κάνει αυτό το ελάχιστο που μπορεί να τους προσφέρει είναι μια δουλειά να ζήσουν. Προσωπικά είμαι ΑΜΕΑ, όπως είπα και πριν δεν νιώθω ΑΜΕΑ, δεν έχω διεκδικήσει τίποτε ως ΑΜΕΑ ποτέ παρά μόνο τώρα που θέλω να διοριστώ στο 12μηνο. Έδωσα πανελλήνιες επι ίσοις όροις με εσένα τα καλοκαίρια των πανελληνίων ήμουν μπες βγες σε νοσοκομεία. Πέρασα με την αξία μου σε σχολή Πανεπιστημίου χωρίς να διεκδικήσω θέση ως ΑΜΕΑ, έβγαλα κανονικά την σχολή μου στην ώρα της παρότι μεσολλάβησε χειρουργίο ξανά και είτε το πιστεύεις είτε όχι μπήκα στους πίνακες με την αξία μου. Έτσι κάναν όλοι οι συνάδελφοι που είχαν κάποιο πρόβλημα.

Ναι όμως, έχω δικαίωμα εγώ που έχω ένα πρόβλημα υγείας να επιλέξω πρώτος τοποθέτηση. Βλέπεις αν είχα κι εγώ την υγεία μου θα μπορούσα άνετα να πάω στο πιο απομονομένο νησί της Ελλάδας. Όσο όμως έχω την ανάγκη ενός νοσοκομείου θα έχω το δικαιώμα να επιλέξω πάνω από εσένα όσο και αν αυτό σε ενοχλεί. Λυπάμαι δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα αντιμετωπίσιες καταστάσεις παιδιών με προβλήματα υγείας σε τάξη σου. Το ότι δεν έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα υγείας το θεωρώ δεδομένο δεν χρειάζεται να λες ότι δεν θα το αναλύσεις εδώ...όσο για τον γολγοθά πίστεψε με για άλλους ανθρώπους γολγοθάς είναι το άγχος να πάρουν προαγωγή, το άγχος να βγάλουν πιο πολλά λεφτά, το άγχος με ποιον θα βγω σήμερα, το άγχος πως θα δικαιωλογηθώ στην γυναίκα μου...
Αν δεν έχεις την υγεία σου φίλε μπορείς να αγανακτείς όσο θέλεις. Μαζί σου δεν σε κατηγορώ με τα μυαλά που έχεις γιατί απλούστατα δεν είχες ανάλογες παραστάσεις ζωής για να σε κάνουν να σκέφτεσαι αλλιώς.
Πάνε μια βόλτα από κάποιο ίδρυμα με παιδιά ΑΜΕΑ να τα δεις...και μετά κάτσε πες τους ότι το κράτος είναι ρατσιστικό επειδή δεν σας βάζει στην ίδια κατηγορία...
Άσε μας ρε φίλε

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μου αναλύεις καταστάσεις που δεν αμφισβητώ ότι έχεις περάσει όσο και αν εσύ αμφισβητείς ότι εγώ δεν γνωρίζω ή δεν έχω στην οικογένεια μου τέτοια προβλήματα ή δε ξέρω από ΑΜΕΑ. Δικαίωμά σου είναι, δεν με χαλάει.

Να ξέρεις ότι τα προβλήματα των ανθρώποων είναι άπειρα. Ο κάθε άνθρωπος τραβάει το γολγοθά του. Στα νοσοκομεία  και σε κάθε οικογένεια υπάρχουν άνθρωποι ετοιμοθάνατοι, άνθρωποι ναρκομανείς, εξαρτημένοι, έτοιμοι να αυτοκτονήσουν και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Σου θέτω το ερώτημα λοιπόν: Μήπως θα έπρεπε και όλοι αυτοί να μπουν με ειδικό ποσοστό στο δημόσιο;;

Δεν είπα εγώ καν το ποιος πρέπει να προηγείται σε μεταθέσεις, σε τοποθέτηση κ.τ.λ. Εννοείται ότι πρέπει να μπαίνουν κοινωνικά κριτήρια μεταξύ αυτών που έχουν δουλειά για το ποιος θα πάει που.

Το θέμα είναι ότι το εν λόγω ποσοστό μπήκε από το κράτος για ένα και μόνο λόγο:

Για να έχουν ψήφους από άτομα που έχουν αναπηρίες προκειμένου να πηγαίνουν πλέον και αυτοί σε γραφεία πολιτικά. Σε περίπτωση που έμπαιναν ως υπεράριθμοι εννοείται ότι δεν θα υπήρχε καν λόγος να τρέχουν σε πολιτικά γραφεία.

Δεν διαφωνώ με τον διορισμό σε δημόσιο ή γενικά οπουδήποτε αλλού ατόμων ΑΜΕΑ, αλλά πραγματικά ας υπάρχει ένας διαγωνισμός ας πούμε μεταξύ των ατόμων ΑΜΕΑ ή αλλιώς να ορίζουν ένα ποσοστό υπεραριθμιών κάθε χρόνο. Ανάλυσα τον λόγο, δεν είναι ρατσιστικός, αλλά τον θεωρώ απολύτως δίκαιο και ισότιμο.
Και να πούμε και το άλλο: γιατί οι σύλλογοι αυτοί ζητάνε μόνο από το δημόσιο πράγματα και όχι και από τον ιδιωτικό τομέα;; Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι μόνο στο δημόσιο μπορείς να δουλέψεις και όχι στο ιδιωτικό;; Δηλαδή ο ιδιωτικός τομέας είανι ο απάνθρωπος και δεν θέλει να προσλάβει ΑΜΕΑ; Eγώ δεν το νομίζω αυτό, αντίθετα θα μπορούσαν να θεσπιστούν και κριτήρια που θα βοηθούσαν ένα εργοδότη να προσλάβει και στον ιδιωτικό τομέα και να υπάρχει και μια ευελιξία σε περίπτωση απόλυσης (δηλαδή άτομα ΑΜΕΑ σε περίπτωση που μια επιχείρηση πήγαινε για βρόντο θα μπορούσαν να μεταπηδ'ήσουν στον δημόσιο τομέα ή κάποιο άλλο σύστημα τέλος πάντων που να τους διασφάλιζε)

Ένα είναι το θέμα: Ολα έγιναν για ψηφοθηρικούς λόγους. Είναι σαν να λένε: ελάτε όλοι στο δημόσιο: κόροι, γιοι, βύσματα, όλοι μα όλοι μας. Βάζω και του εαυτό μου μέσα. Και όλο αυτό γιατί;;;

Είναι σαν να λέει το κράτος: γιατί να ασχοληθώ με τα πραγματικά προβλήματα που έχετε;; ας κάνω ότι ασχολούμαι με το να βάζω στο δημόσιο

Τελοσπάντων. Το θέμα μου είναι άλλο. Το ποσοστό διορισμού και πως υπολογίζεται και από εκεί ξεκίνησα. Θεωρώ ότι αυτό πρέπει να αλλάξει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 03:17:00 πμ από sotos81 »

nickitol

  • Επισκέπτης
sotos81,  επειδη δεν ζω στην ελλαδα σταματα τις ανοησιες να λες οτι στην ευρωπη δεν υπαρχει αντιστοιχη η καλυτερη μεριμνα.  Δεν ειμαι ατομο με αναπηρια αλλα δεν ειμαι και γαιδουρι. Βαζεις τον εαυτο σου σου πανω απο ολα επειδη θεωρεις οτι σου στεκονται εμποδιο στο δρομο σου.
Ο σκοπος που εγραψες οτι εγραψες δεν ειναι προφανως αυτοι που εχουν πλαστες βεβαιωσεις αλλα το συνολο των ατομων με αναπηρια και ειναι ντροπη σου. Αν εχει τετοια περιπτωση πεσει στην αντιληψη σου να πας να την καταγγειλεις επωνυμως ωστε να κανεις καλο και στους υπολοιπους και να μην κρυβεσαι εδω πισω απο την ανωνυμια. Επισης αν γνωριζεις τετοια ατομα μπορεις να τα απαριθμησεις ανα ειδικοτητα εδω, αλλιως ειναι συκοφαντια
Αν εκανα λαθος και εισαι πραγματι ανθρωπος με αληλεγγυη, με αισθηματα, με κατανοηση σε συνανθρωπους ζητω ταπεινα συγγνωμη, αλλιως ....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 03:21:40 μμ από nickitol »

weakforce

  • Επισκέπτης
sotos81,  επειδη δεν ζω στην ελλαδα σταματα τις ανοησιες να λες οτι στην ευρωπη δεν υπαρχει αντιστοιχη η καλυτερη μεριμνα. Γενικευεις για να βγαλεις τα εσωψυχα σου. Δεν ειμαι ατομο με αναπηρια αλλα δεν ειμαι και γαιδουρι. Βαζεις τον εαυτο σου σου πανω απο ολα επειδη θεωρεις οτι σου στεκονται εμποδιο στο δρομο σου. Σε αλλες συνθηκες προκειμενου να γλυτωσουν το τομαρι τους ατομα σαν εσενα θα ηταν προδοτες, καταδοτες, εφιαλτες, αφου το τομαρι τους θα ειχε αξια και τιποτα αλλο περα απο αυτους..
Ο σκοπος που εγραψες οτι εγραψες δεν ειναι προφανως αυτοι που εχουν πλαστες βεβαιωσεις αλλα το συνολο των ατομων με αναπηρια και ειναι ντροπη σου. Αν εχει τετοια περιπτωση πεσει στην αντιληψη σου να πας να την καταγγειλεις επωνυμως ωστε να κανεις καλο και στους υπολοιπους και να μην κρυβεσαι εδω πισω απο την ανωνυμια. Επισης αν γνωριζεις τετοια ατομα μπορεις να τα απαριθμησεις ανα ειδικοτητα εδω, αλλιως εισαι σκετος συκοφαντης παλιανθρωπε.
Αν εκανα λαθος και εισαι πραγματι ανθρωπος με αληλεγγυη, με αισθηματα, με κατανοηση σε συνανθρωπους ζητω ταπεινα συγγνωμη, αλλιως αδικουνται τα τετραποδα..


hey hey...

άλλο η διατύπωση "σκληρών" - με επιχειρήματα απόψεων από τα μέλη...
Μέχρι τώρα υπήρξαν τέτοιες και από τις δύο πλευρές.
'Αλλο ΌΜΩς η διατύπωση υβριστικών. Σε ένα φόρουμ κανενός είδους αγανάκτηση δεν νομιμοποιεί τέτοιου είδους τοποθετήσεις. Υπάρχει και το προσωπικό μήνυμα στην τελική, από τις αντιθέσεις προκύπτουν οι καλύτερες συνθέσεις, στο β' γύρο φάνηκε ότι οι συνομιλούντες έκαναν μια προσπάθεια να μπει ο ένας στη θέση του άλλου.

Θεωρώ σημαντικότερη απώλεια από εκείνη μιας θέσης εργασίας ή της υγείας... ότι είναι η "αξιοπρέπεια".


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160100
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.