*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016  (Αναγνώστηκε 614542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #420 στις: Ιούλιος 25, 2015, 11:51:30 πμ »
Λώρα, να σε ρωτήσω,αυτο με την αναβάθμιση σε πλήρους ωραρίου στην παράλληλη πώς το δηλώνει κάποιος στην αίτησή του;αφού είναι μειωμένου,μπορεί κάποιος να ρισκάρει να δηλώσει μακριά με την προοπτική να αναβαθμιστεί σε πλήρους;και αν δεν γίνει;

Καλημέρα!  :)

Βασικά δεν το δηλώνει ο ίδιος...αν δεις καλά λέει "με απόφαση του οικείου Διευθυντή Εκπαίδευσης...." δηλαδή εφόσον προκύψουν περαιτέρω ανάγκες εκεί που έχεις ήδη προσληφθεί σε μειωμένο (δηλαδή δίπλα στο σπίτι σου προφανώς, άντε και στον διπλανό νομό) αναβαθμίζεσαι σε πλήρους...αυτό έγινε και πέρσι. Δεν παίρνεις το ρίσκο δηλαδή να δηλώσεις μακριά για μειωμένο γιατί δεν είναι σίγουρο πως μια τέτοια αναβάθμιση θα γίνει. Πέρσι ήταν η πρώτη φορά ever που έγινε...!

Βέβαια το διατυπώνει περίεργα η επισήμανση...και γι αυτό μπερδεύτηκες...εννοεί μάλλον εφόσον έχει δηλώσει ο ίδιος το πλήρες ωράριο στην περιοχή που έχει δηλώσει και το μειωμένο. Αλλιώς δε βγάζει νόημα...το "για το ίδιο πρόγραμμα" που γράφει και μάλλον σε μπέρδεψε δεν είναι κάτι που το δηλώνει ο εκπαιδευτικός, μετά το κόμμα, η πρόταση αναφέρεται μάλλον στις ενέργειες της Β'θμιας... ???

Απλά βγήκαν και σκυλοβρίζανε τους πάντες αυτοί που δεν είχαν δηλώσει καθόλου το μειωμένο....επειδή ποτέ κανένας δεν είχε δώσει βάση σ'αυτή τη λεπτομέρεια της εγκυκλίου! Έγιναν όλα νόμιμα...τώρα αν ήταν και "φρόνιμα"....είναι άλλη κουβέντα!    ???  ;)???

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2015, 12:32:10 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:49 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #421 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:12:58 μμ »
Ο 3848 ήταν η σωστή βάση. Θα μπορούσε να συμπληρωθεί με ένα ποσοστό διορισμών από συναδέλφους μεγάλης ηλικίας με μεγάλες προυπηρεσίες. Αντ' αυτού έχουμε τις αλχημείες με τα πολλά ρουσφέτια ομάδων που πιέζουν. Δεν περίμενα να είναι ο Συριζα τόσο πελατειακός και ρηχός...
Σχεδίαζα τον επαναπατρισμό μου φέτος υπολογίζοντας με την αναπλήρωση και σχεδιάζοντας με τον 3848. Θα ακυρώσω τη μετακόμιση. Θα ξαναδηλώσω ξανά τα παιδιά στα εδώ σχολεία. Μην ξεχάσω να επιμένω να μιλάω στη μικρή μου Ελληνικά, γιατί συνέχεια στα γερμανικά μου μιλάει τελευταία...


Πάνο μου...ούτε γι αστείο να μη βασιστείς σ'αυτό το....άντε μην πω και μας κόψουν! Έχεις απόλυτο δίκιο...ο 3848 ήταν ο πιο δίκαιος νόμος....μόνο που όταν το 'λεγα εδώ και 4-5 χρόνια με αποκάλεσαν μέχρι και Πασοκοβαμμένη....και στο pde και στο fb...γιατί όταν κάποιος είναι ο ίδιος κομματόσκυλο και δεν έχει καμία αίσθηση δικαίου μέσα του...νομίζει πως κι ο συνομιλητής είναι σαν τα μούτρα του! Εγώ το είπα και πριν...βαρέθηκα να ασχολούμαι μ'αυτά...τις εποχές που ασχολούμουν με αγωγές και καταγγελίες οι περισσότεροι ξύνονταν γιατί ήταν ακόμη η εποχή των "παχιών αγελάδων" στις προσλήψεις και κανέναν δεν τον ένοιαζε αν μαζί μ'αυτόν προσλαμβάνονταν και 100-200 βύσματα! Τώρα ξαφνικά αγιοποιήσαμε Διαμαντοπούλου-Χριστοφιλοπούλου...οι οποίες ό,τι εισήγαγαν ήταν σωστό κατ'εμέ...ακόμη και το κλείσιμο των πινάκων γιατί η προϋπηρεσία εξάλλου θα μετρούσε πλέον πολύ διαφορετικά!
Εκεί που την πάτησαν ήταν στο ότι δεν υπολόγιζαν πως δεν θα γινόταν ξανά ΑΣΕΠ και έτσι έμεινε όμηρος ο κόσμος μέσα στους πίνακες και χωρίς διενέργεια ΑΣΕΠ και εφαρμογή του 3848!
Από κει και πέρα...ο νόμος Διαμαντοπούλου είναι ό,τι πιο δίκαιο έχω δει...όχι μόνο γιατί προτάσσει ΑΣΕΠΙΤΕΣ, αλλά γιατί κυρίως  έφερνε ΙΣΟΝΟΜΙΑ....ίδια μέτρα και σταθμά για όλους! Και πριν πουν κάποιοι πως πολλοί θα θίγονταν...πρέπει να πω πως σε κάθε μεγάλη αλλαγή και μετάβαση....και μετά από τόοοοσα παράθυρα, παρατυπίες και βύσματικές καταστάσεις τόσα χρόνια...κι η μετάβαση σε κάτι πιο δίκαιο και ξεκάθαρο έχει κόστος! Δεν γίνεται αλλιώς....και τόσα χρόνια θίγονταν αυτοί που είχαν διαβάσει και πέτυχαν...
Και στην Κύπρο θα ισχύσει γραπτός διαγωνισμός σε λίγο γιατί μαζεύτηκαν πάρα πολλοί στους πίνακές τους...μια μετάβαση κι αυτή όπως ήταν ο 3848. 

Αλλά γενικά εγώ βαρέθηκα και απογοητεύτηκα πολύ για να ασχοληθώ με οποιαδήποτε καταγγελία...και μπορώ κάλλιστα να πω "πλέον δουλεύω στην Ειδική Αγωγή...κάν'τε ό,τι θέλετε!" Αυτό δεν ήταν το concept τόσα χρόνια; "Εγώ δουλεύω....τι με νοιάζουν οι καταγγελίες;"
Ιδού τα αποτελέσματα λοιπόν αυτού του concept....με τις υγίες μας!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #422 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:15:23 μμ »
Υπήρχε όλο εκτός από αυτό που έχω bold.
Σελ 16 πάνω πάνω http://www.dikaiologitika.gr/images/pdf/anaplirote.pdf

Ευχαριστώ Kakar για τη διευκρίνιση...μου φάνηκε κι εμένα λίγο καινούριο αυτό το κομμάτι!  ;)
Με 2 λόγια η επιδίωξη της εγγύτητας μπορεί να κοστίσει το πλήρες ωράριο... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #423 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:19:43 μμ »
Συνάδελφοι δε θα είχαμε κανένα πρόβλημα να πιαστεί η προϋπηρεσία από οπουδήποτε κι αν προέρχεται αλλά η πρόσληψη να είχε γίνει μέσω πινάκων με διαφάνεια και όχι με μέσο...
Ακόμα και με τη Σιβιτανίδειο θυμάστε τι γινόταν.
Γιατί στις σχολές ΟΑΕΔ που θέλουν να μετρήσουν την προϋπηρεσία δεν διορίζονταν μέσω πινάκων;
Εκεί είναι όλο το θέμα..

Αυτή τη στιγμή στις σχολές ΟΑΕΔ προσλαμβάνονται μέσω πινάκων; Όχι απ'όσο ξέρω...επίσης υπάρχει ήδη δεδικασμένο για τον ΟΑΕΔ και μάλιστα με τα χοντροβύσματα που είχαν βρει τότε είχαν διοριστεί κιόλας καμιά εκατοστή απ'αυτούς! Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν επαναληφθεί...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:49 »

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #424 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:22:36 μμ »
Καλημέρα! Δεν είναι σε ισχύ φέτος η περσινή συμπληρωματική διάταξη Λοβέρδου για τα απομακρυσμένα σχολεία με 11 και 12 μόρια, σωστά;

"Με τη διάταξη του νομοσχεδίου, από το σχολικό έτος 2014- 2015 ο χρόνος πραγματικής εκπαιδευτικής υπηρεσίας αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών που διανύεται σε δημόσιες σχολικές μονάδες, οι οποίες κατά τις οικείες διατάξεις ανήκουν στις κατηγορίες μοριοδότησης Θ” και Ι” για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση και ΙΑ” και ΙΒ” για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, που αναφέρονται στην παράγραφο 8 του άρθρου 16 του ΠΔ 50/1996, υπολογίζεται στο διπλάσιο για τη διαμόρφωση των τελικών πινάκων κατάταξης εκπαιδευτικών που προβλέπονται στο άρθρο 3 του 3848/2010"

Πώς τα έχουν κάνει έτσι; Μας έχουν μπερδέψει με όλους τους νόμους που υπήρχαν που ισχύουν τώρα και που πρόκειται να ισχύσουν.

Το άρθρο 3 του 3848/2010 μιλάει για τελικούς πίνακες κατάταξης μετά το διαγωνισμό ασεπ. ¨Εγινε ασεπ; Όχι. Όσοι υπηρέτησαν το 2014-2015 σε απομακρυσμένο θα έχουν διπλά μόρια μετά το διαγωνισμό ασεπ και μέχρι να φτάσουν τους 60 μήνες προυπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #425 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:30:56 μμ »
Αυτή τη στιγμή στις σχολές ΟΑΕΔ προσλαμβάνονται μέσω πινάκων; Όχι απ'όσο ξέρω...επίσης υπάρχει ήδη δεδικασμένο για τον ΟΑΕΔ και μάλιστα με τα χοντροβύσματα που είχαν βρει τότε είχαν διοριστεί κιόλας καμιά εκατοστή απ'αυτούς! Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν επαναληφθεί...
Και βέβαια όχι..
Αυτό είναι που χαρακτηρίζεται από τεράστια αδικία.

Αποσυνδεδεμένος axaliko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #426 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:36:14 μμ »
Οι προυπηρεσίες που θα προσμετρηθούν είναι ακριβώς οι ίδιες με την εγκύκλιο του προηγούμενου έτους,  όπως είδα. Τα πράγματα δεν είναι ιδανικά αλλά ας μην πανικοβαλλόμαστε. Η κυβέρνηση αυτή αποδείχθηκε πολύ κατώτερη των προσδοκιών. Το να αγιοποιούμε όμως την Διαμαντοπούλου που έκανε κατά τη γνώμη μου κάτι αδιανόητο, να κλειδώσει αυθαίρετα ΟΛΕΣ τις προυπηρεσίες ( βυσματικές και μη), χωρίς να έχει σκοπό να κάνει ΑΣΕΠ, να μας εγκλωβίσει σε πίνακες στους οποίους πέφταμε συνέχεια ενώ τουλάχιστον θα είχαμε σίγουρη αναπλήρωση γιατί ήταν ανοιχτοί για τις ειδικές κατηγορίες και τους ιδιωτικούς με τις τεράστιες προυπηρεσίες ως το 2010, το θεωρώ κατάντια.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #427 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:37:14 μμ »
Και βέβαια όχι..
Αυτό είναι που χαρακτηρίζεται από τεράστια αδικία.

Ξέρω πολύ καλά τι αδικία είναι....το όνομα μου θα το βρεις στα δικόγραφα της καταγγελίας που κάναμε πριν 5 χρόνια...και θυμάμαι σαν τώρα και το θράσος αυτών των ατόμων εδώ μέσα στο pde που θέλαν να μας βγάλουν όλους τρελούς και αυτούς αδικημένους!

Remember Υπερμαχία...; All time classic...! Κάποιοι παλιοί θα θυμούνται!  ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #428 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:40:10 μμ »
Ναι, όσοι δε συμφωνούν με το δίκιο, είναι τρελοί..

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #429 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:46:20 μμ »
Οι προυπηρεσίες που θα προσμετρηθούν είναι ακριβώς οι ίδιες με την εγκύκλιο του προηγούμενου έτους,  όπως είδα. Τα πράγματα δεν είναι ιδανικά αλλά ας μην πανικοβαλλόμαστε. Η κυβέρνηση αυτή αποδείχθηκε πολύ κατώτερη των προσδοκιών. Το να αγιοποιούμε όμως την Διαμαντοπούλου που έκανε κατά τη γνώμη μου κάτι αδιανόητο, να κλειδώσει αυθαίρετα ΟΛΕΣ τις προυπηρεσίες ( βυσματικές και μη), χωρίς να έχει σκοπό να κάνει ΑΣΕΠ, να μας εγκλωβίσει σε πίνακες στους οποίους πέφταμε συνέχεια ενώ τουλάχιστον θα είχαμε σίγουρη αναπλήρωση γιατί ήταν ανοιχτοί για τις ειδικές κατηγορίες και τους ιδιωτικούς με τις τεράστιες προυπηρεσίες ως το 2010, το θεωρώ κατάντια.


Κάνεις ένα τεράστιο λάθος στο οποίο έχουν υποπίψει πολλοί....δεν ήταν η Διαμαντοπούλου που δεν είχε σκοπό να κάνει ΑΣΕΠ....γι αυτό είπα παραπάνω πως εκεί την πάτησε...πρόθεση αυτής της Υπουργικής σύνθεσης ήταν να γίνει ΑΣΕΠ...το ότι δεν έγινε οφείλεται σε πολλούς λόγους από κυβερνητικούς εως συνδικαλιστικούς που τυχαίνει να γνωρίζω τις τότε συνδικαλιστικές πιέσεις από πρώτο χέρι...όχι το δικό μου, αλλά δικού μου ανθρώπου!

Τι σχέση έχει λοιπόν η Διαμαντοπούλου με τη μη διενέργεια ΑΣΕΠ; Αυτή θέσπισε έναν νόμο για να τηρηθεί...όχι για να καταπατηθεί από κάθε λογής αετοχύνηδες εδώ και 5 χρόνια. Και το κλείσιμο των πινάκων εφόσον γινόταν ένας ΑΣΕΠ το 2011 έστω το 2012 όπως ήταν αναμενόμενο τότε...δεν ήταν καθόλου παράλογο γιατί ούτως ή άλλως μετά ΑΣΕΠ θα μετρούσε εντελώς αλλιώς η προϋπηρεσία. Το παράλογο είναι γιατί τα μετέπειτα χρόνια και ειδικά εποχή ΝΔ όταν πλέον ξέραν πως δεν υπήρχε πρόθεση να εφαρμοστεί ο 3848 και να γίνει ΑΣΕΠ....γιατί συνέχιζαν αυτό το θέατρο του παραλόγου με τους κλειστούς πίνακες που πλέον όντως δεν απέβλεπαν κάπου και δεν χρησίμευαν σε κάτι εφόσον είχαμε απομακρυνθεί τόσο απ'τον 3848....
Αυτό ήταν το παράλογο...δεν κράτησε η Διαμαντοπούλου και ο νόμος της τον κόσμο σε ομηρία, αλλά οι επόμενοι που με τις συνεχείς διαδοχές στο Υπουργείο και τη μόνιμη ασυνέπεια αυτού του κράτους δεν ξέραν τι τους γινόταν και ποιος είχε θεσπίσει τι και βασιζόμενος σε τι...  ???  ???  ???  ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #430 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:53:06 μμ »
Και τώρα ακούγομαι όντως σαν Πασόκα...α,χα,χα,χα!!  ;D ;D ;D ;D

Πιστέψτε με...μόνο απ΄το δίκαιο προσπαθώ να διακατέχομαι...
Και ούτε είμαι φανατική με την πρόταξη του ΑΣΕΠ...είμαι φανατική μ'αυτό που είπα πριν...ΙΣΟΝΟΜΙΑ...ίδια μέτρα και σταθμά για όλους και ίδιες αφετηρίες για όλους...ίδια πρόσβαση σε όλους σε όλα τα μέσα απόκτησης προϋπηρεσίας.

Αυτό αποφάνθηκε και το ΣΤΕ εξάλλου λέγοντας "προυπηρεσίες αποκτημένες με μη αξιοκρατικές εγγυήσεις"...δεν έλεγε τη λέξη "αξιοκρατικές"...μια άλλη έλεγε, αλλά δεν θυμάμαι τώρα... :P :P   
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #431 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:58:10 μμ »
Καλημέρα!  :)

Βασικά δεν το δηλώνει ο ίδιος...αν δεις καλά λέει "με απόφαση του οικείου Διευθυντή Εκπαίδευσης...." δηλαδή εφόσον προκύψουν περαιτέρω ανάγκες εκεί που έχεις ήδη προσληφθεί σε μειωμένο (δηλαδή δίπλα στο σπίτι σου προφανώς, άντε και στον διπλανό νομό) αναβαθμίζεσαι σε πλήρους...αυτό έγινε και πέρσι. Δεν παίρνεις το ρίσκο δηλαδή να δηλώσεις μακριά για μειωμένο γιατί δεν είναι σίγουρο πως μια τέτοια αναβάθμιση θα γίνει. Πέρσι ήταν η πρώτη φορά ever που έγινε...!

Βέβαια το διατυπώνει περίεργα η επισήμανση...και γι αυτό μπερδεύτηκες...εννοεί μάλλον εφόσον έχει δηλώσει ο ίδιος το πλήρες ωράριο στην περιοχή που έχει δηλώσει και το μειωμένο. Αλλιώς δε βγάζει νόημα...το "για το ίδιο πρόγραμμα" που γράφει και μάλλον σε μπέρδεψε δεν είναι κάτι που το δηλώνει ο εκπαιδευτικός, μετά το κόμμα, η πρόταση αναφέρεται μάλλον στις ενέργειες της Β'θμιας... ???

Απλά βγήκαν και σκυλοβρίζανε τους πάντες αυτοί που δεν είχαν δηλώσει καθόλου το μειωμένο....επειδή ποτέ κανένας δεν είχε δώσει βάση σ'αυτή τη λεπτομέρεια της εγκυκλίου! Έγιναν όλα νόμιμα...τώρα αν ήταν και "φρόνιμα"....είναι άλλη κουβέντα!    ???  ;)???

Σωστά,άλλο νόμιμα και άλλο φρόνιμα! :D Σ'ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #432 στις: Ιούλιος 25, 2015, 01:06:16 μμ »

Κάνεις ένα τεράστιο λάθος στο οποίο έχουν υποπίψει πολλοί....δεν ήταν η Διαμαντοπούλου που δεν είχε σκοπό να κάνει ΑΣΕΠ....γι αυτό είπα παραπάνω πως εκεί την πάτησε...πρόθεση αυτής της Υπουργικής σύνθεσης ήταν να γίνει ΑΣΕΠ...το ότι δεν έγινε οφείλεται σε πολλούς λόγους από κυβερνητικούς εως συνδικαλιστικούς που τυχαίνει να γνωρίζω τις τότε συνδικαλιστικές πιέσεις από πρώτο χέρι...όχι το δικό μου, αλλά δικού μου ανθρώπου!

Τι σχέση έχει λοιπόν η Διαμαντοπούλου με τη μη διενέργεια ΑΣΕΠ; Αυτή θέσπισε έναν νόμο για να τηρηθεί...όχι για να καταπατηθεί από κάθε λογής αετοχύνηδες εδώ και 5 χρόνια. Και το κλείσιμο των πινάκων εφόσον γινόταν ένας ΑΣΕΠ το 2011 έστω το 2012 όπως ήταν αναμενόμενο τότε...δεν ήταν καθόλου παράλογο γιατί ούτως ή άλλως μετά ΑΣΕΠ θα μετρούσε εντελώς αλλιώς η προϋπηρεσία. Το παράλογο είναι γιατί τα μετέπειτα χρόνια και ειδικά εποχή ΝΔ όταν πλέον ξέραν πως δεν υπήρχε πρόθεση να εφαρμοστεί ο 3848 και να γίνει ΑΣΕΠ....γιατί συνέχιζαν αυτό το θέατρο του παραλόγου με τους κλειστούς πίνακες που πλέον όντως δεν απέβλεπαν κάπου και δεν χρησίμευαν σε κάτι εφόσον είχαμε απομακρυνθεί τόσο απ'τον 3848....
Αυτό ήταν το παράλογο...δεν κράτησε η Διαμαντοπούλου και ο νόμος της τον κόσμο σε ομηρία, αλλά οι επόμενοι που με τις συνεχείς διαδοχές στο Υπουργείο και τη μόνιμη ασυνέπεια αυτού του κράτους δεν ξέραν τι τους γινόταν και ποιος είχε θεσπίσει τι και βασιζόμενος σε τι...  ???  ???  ???  ???
   ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!1ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΑ!!φωναζουμε εδω και καιρο για τα ανοιγματα και τα ξανοιγματα.Με κατηγορουν με βριζουν πολλοι εδω μεσα αλλα λεμε αληθειες.Η τραπουλα ανακατευεται..το ειπα κ προχθες..οταν ανακοινωθουν οι νεοι πινακες μετα απο 1 μηνα θα κλαψει κοσμος ειδια στη δευτεροβαθμια.αλλα κ στην πρωτοβαθμια απο οτι μαθαινω μπερδευτηκε η τραπουλα ειδικης και γενικης.Δεν ειναι γκρινια ολα αυτο που λεμε οπως κατηγορηθηκαμε παρα η πραγματικη αληθεια.Οι διδαξαντες σε σχολεια δευτερης ευκαιριας ξεσηκωθηκαν και ζητουν χιλια μυρια απο το υπουργειο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #433 στις: Ιούλιος 25, 2015, 01:07:58 μμ »
Και τώρα ακούγομαι όντως σαν Πασόκα...α,χα,χα,χα!!  ;D ;D ;D ;D

Πιστέψτε με...μόνο απ΄το δίκαιο προσπαθώ να διακατέχομαι...
Και ούτε είμαι φανατική με την πρόταξη του ΑΣΕΠ...είμαι φανατική μ'αυτό που είπα πριν...ΙΣΟΝΟΜΙΑ...ίδια μέτρα και σταθμά για όλους και ίδιες αφετηρίες για όλους...ίδια πρόσβαση σε όλους σε όλα τα μέσα απόκτησης προϋπηρεσίας.

Αυτό αποφάνθηκε και το ΣΤΕ εξάλλου λέγοντας "προυπηρεσίες αποκτημένες με μη αξιοκρατικές εγγυήσεις"...δεν έλεγε τη λέξη "αξιοκρατικές"...μια άλλη έλεγε, αλλά δεν θυμάμαι τώρα... :P :P

Τι μας λες τώρα, που θέλεις και ισονομία; Όλοι ίσα κι όμοια;;; Εμείς οι 50αρηδες με τις μεγάλες προϋπηρεσίες θα πρέπει να δίνουμε χώρο και ευκαιρίες σε εσάς τους μικρούς; Οργώστε πρώτα όλη τη χώρα...  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.