*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 960928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1218 στις: Ιούλιος 05, 2011, 01:44:27 μμ »
ναι.. το είδα..ευχαριστώ πολύ ...ελπίζω να πάει καλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:07 »

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1219 στις: Ιούλιος 20, 2011, 04:02:47 μμ »
Ξέρετε κάποιο βιβλίο που να έχει μόνο ασκήσεις θεωρίας ή τουλάχιστον πάρα πολλές τέτοιες ασκήσεις?
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1220 στις: Ιούλιος 20, 2011, 04:19:18 μμ »
Πολύ καλό είναι το "Τετράδιο δημιουργικής γραφής" των εκδόσεων Κέδρος. Ρίξε του μια ματιά, λογικά θα σε βολέψει.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1221 στις: Αύγουστος 24, 2011, 04:29:48 μμ »
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο βοήθημα που να έχει απαντημένες τις ασκήσεις του βιβλίου? Γενικότερα λύνετε τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου ή δίνετε περισσότερη σημασία σε άλλες ασκήσεις και θέματα?
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:07 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1222 στις: Αύγουστος 24, 2011, 04:55:34 μμ »
Προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου, εκτός κι αν μου ζητήσει το ίδιο το παιδί με κάτι για το σχολείο του.

Αποσυνδεδεμένος eli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1223 στις: Αύγουστος 24, 2011, 08:09:25 μμ »
Μόνο επιλεκτικά κάνουμε κάποιες ασκήσεις από το βιβλίο . Αν του έχουν βάλει βέβαια κάποια άσκηση από το βιβλίο και έχει  ο μαθητής κάποια απορία τη βλέπουμε μαζί. Σχετικά με τα βοηθήματα που έχουν λύσεις νομίζω ότι υπάρχει από τις εκδόσεις Μεταίχμιο και Βολονάκη.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1224 στις: Αύγουστος 30, 2011, 02:25:38 μμ »
Θα ηθελα να μου συνοψισει καποιος που κανει χρονια το μαθημα ποια ειναι τα θεωρητικα στοιχεια για τη Γ΄στην εκθεση. Δηλαδη πριν ξεκινησετε με τις θεματικες ενοτητες, κανετε μορφες αναπτυξης παραγραφου κτλ? Μεσα πειθους και συλλογισμους? Προκειται να αναλαβω μια μαθητρια για πρωτη φορα στη Γ΄ (δεν την ειχα απο την προηγουμενη χρονια) και θα αναρωτιομουν απο που να ξεκινησω

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1225 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 12:39:48 μμ »
Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο βοηθημα για την εκθεση της Γ΄που να περιεχει και τη σχετικη θεωρια. Απο τι ακριβως να αρχισω στη θεωρια? Από τροπους αναπτυξης κτλ.? Επισης με μπερδευουν λιγο οι τροποι πειθους, οι συλλογισμοι κτλ.. Αν μπορει καποιος να μου τα ξεκαθαρισει!Thanks!

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1226 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:25:13 μμ »
των αδελφών Μητσέλου, Ελληνοεκδοτική, αρκετά καλό βιβλίο, πιάνει όλη τη θεωρία, λεξιλόγιο, θέματα, διαγωνίσματα. το καλύτερο, γνώμην εμήν
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1227 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 02:00:57 μμ »
των αδελφών Μητσέλου, Ελληνοεκδοτική, αρκετά καλό βιβλίο, πιάνει όλη τη θεωρία, λεξιλόγιο, θέματα, διαγωνίσματα. το καλύτερο, γνώμην εμήν

κ για μένα το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος sivert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1228 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:37:22 πμ »
Γεια σας παιδια !

Θα ήθελα να ρωτήσω ... όταν αξιολογούμε ένα επαγωγικό συλλογισμό κάνουμε λόγο και για ορθότητα ;;; Επιπλέον, είναι δυνατό να είναι ένας συλλογισμός ορθός και συγχρόνως η επαγωγή ατελής. Ακόμα, η μεταφορική αναλογία είναι πάντα ατελής ;;

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1229 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:49:30 πμ »
Με βάση τη θεωρία του βιβλίου, η ορθότητα αφορά τον παραγωγικό συλλογισμό. Επομένως, μια επαγωγή δε θα τη χαρακτηρίσεις ορθή, αλλά τέλεια ή ατελή. Ως προς τη μεταφορική αναλογία, αν θυμάμαι καλά, σχεδόν πάντα είναι ατελής.
Συμβουλή: δυστυχώς, το ΠΑΝΤΑ είναι ανύπαρκτος όρος για τα φιλολογικά μαθήματα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1230 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 03:22:30 μμ »
Μπορείτε με βοηθήσετε με μία άσκηση; :-[

Το απόσπασμα είναι ''
''Η Ευρώπη, παρ' ότι συμμετέχει στο 20% του πληθυσμού του πλανήτη που νέμεται το 80% του παγκοσμίου εισοδήματος, έχει μεταξύ των 340 περίπου εκατομμυρίων κατοίκων της πάνω από 53 εκατομμύρια φτωχούς και 20 εκατ. ανέργους. Αυτή η πλημμυρίδα της ανισότητας που συνεχώς επεκτείνεται σε μια «κοινωνία της αφθονίας» είναι η γενεσιουργός αιτία του κοινωνικού αποκλεισμού και της φτώχειας των «ξεχασμένων» της κοινωνίας.''

Άσκηση: "Αυτή η πλημμυρίδα...των ξεχασμένων της κοινωνίας''. Να αναγνωρίσετε και να αξιολογήσετε το συγκεκριμένο επιχείρημα. Δεχτείτε ότι τα τεκμήρια στις αμέσως προηγούμενες προστάσεις  του κειμένου βασίζονται σε επεξεργασμένα στοιχεία και ότι η συλλογιστική πορεία που οργανώθηκε το επιχείρημα είναι επαγωγική. ''


Εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι έγκυρος, είναι αληθής, δεν είναι ορθος.
Είναι επαγωγικός συλλογισμός με αίτιο αποτέλεσμα. Ατελής επαγωγή γιατί η αιτία είναι αναγκαία και όχι επαρκής, ή θα έλεγα ότι υπάρχει υπεραπλούστευση της σχέσης αιτίου-αποτελέσματος.
Είμαι σε καλό δρόμο ή τα έχω μπερδέψει τελείως;;;;;;;;;;;;;; :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
Μήπως επεισή προσδιορίζει ότι βασίζεται σε επεξεργασμένα στοιχεία πρέπει να θεωρηθεί έγκυρος;;;;;;;;;;;Έχω μπερδευτεί! Μπορείτε να με βοηθήσετε;;;;;;


Αν είμαι λάθος διορθώστε με...
Θα έλεγα ότι το επίχειρημα αναπτύσσεται με επαγωγική συλλογιστική πορεία. Είναι έγκυρο, αληθές και ορθό. Είναι επαγωγικός με αίτιο-αποτέλεσμα και είναι τέλεια επαγωγή διότι η αιτία είναι και αναγκαία και επαρκής.  :-\

Αποσυνδεδεμένος sivert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1231 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:48:55 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για τις παρακάτω ασκήσεις :

α) Ποια είναι τα δομικά μέρη;
Εκεί λοιπόν πρέπει να αναζητήσουμε τους λόγους της αυξημένης εγκληματικότητας. Σε μια κοινωνία όπου η αξία των πραγμάτων τοποθετείται πάνω από τον άνθρωπο και συστηματικά καλλιεργείται η αντίληψη ότι η ευτυχία αγοράζεται, προάγεται και παράγεται μαζικά το έγκλημα. Και όταν η συνολική κοινωνία λειτουργεί σε τέτοιο επίπεδο δεν αρκούν ούτε οικογενειακές νουθετήσεις ούτε παρεμβάσεις ψυχολόγων. Το ξεστράτισμα των νέων δεν είναι παρά μια αναπόφευκτη συνέπεια. Γι' αυτό άλλωστε δεν πιστεύω ότι ανασταλτικά ή κατασταλτικά μέτρα πρόκειται να ανακόψουν τη ροπή προς το έγκλημα. Όχι πριν γίνουν αξιολογικές ανατοποθετήσεις της ζωής μας που φυσικά δεν είναι δυνατές πριν να προηγηθεί μια αλλαγή των δομών της κοινωνικής μας ζωής που θα δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να δημιουργηθεί ένας ισορροπημένος τύπος ανθρώπου.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160077
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.