*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4355544 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7448 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:00:26 μμ »
Είναι αλήθεια ότι η Α/θμια έχει λιγότερες περιοχές και δίνει γενικότερα λιγότερα μόρια. Για παράδειγμα, στον Πειραιά υπάρχουν στη Β/θμια Α', Β' & Γ' περιοχή, ενώ στην Α/θμια υπάρχουν μόνο Α' και Β', αν θυμάμαι καλά. Όσον αφορά τα μόρια, ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που ξέρω από προσωπική εμπειρία είναι το εξής: η Αρεόπολη του νομού Λακωνίας, δίνει στη Β/θμια 11 μόρια (9 + 2), ενώ η Α/θμια 5 μόρια (3 + 2).

Οπότε αν κατάλαβα καλά στην Α/βαθμια υπάρχει μικρότερη "ψαλίδα" στα μόρια δυσμενών συμθηκών. Οπότε ευνούνται αυτοί που έχουν περισσότερα χρόνια υπηρεσίας, έναντι αυτών που μάζεψαν μόρια στη Β/Βάθμια σε παραμεθόριο και τώρα μετατάχθηκαν στην Α/Βάθμια. Σωστά?

Υπάρχουν και στην Α/θμια σχολεία που δίνουν πολλά μόρια. Για παράδειγμα στην Εύβοια, που δεν τη λες και... παραμεθόριο, υπάρχουν κάτι ορεινά χωριά με κάτι μονοθέσια και διθέσια που δίνουν και 9 και 10 μόρια. Σε αυτά όμως ειδικότητες δεν παίζουν. Για να υπάρχει καθηγητής ειδικότητας, πρέπει το σχολείο να είναι τουλάχιστον τριθέσιο. Οπότε στις ειδικότητες, τα μόρια είναι σαφώς λιγότερα στην Α/θμια απ' ότι στη Β/θμια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:40:56 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7449 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:10:11 μμ »
Μπα δεν λέει... με όσα διαβάζω γι αυτό "μα την άγια παντόφλα" που λέει και ο Γατόπαρδος πάω για ύπνο. Δεν παιζόμαστε τελικά ως άνθρωποι και ως κλάδος, δεν παιζόμαστε με τίποτα... :o
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7450 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:12:48 μμ »
Μπα δεν λέει... με όσα διαβάζω γι αυτό "μα την άγια παντόφλα" που λέει και ο Γατόπαρδος πάω για ύπνο. Δεν παιζόμαστε τελικά ως άνθρωποι και ως κλάδος, δεν παιζόμαστε με τίποτα... :o
?.....αυτο ξαναπεστο Μεγάλε mat

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7451 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:15:01 μμ »
 Ας δούμε πρώτα τα αποτελέσματα και μετά οι συζητήσεις για τα μόρια!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:40:56 »

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7452 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:20:29 μμ »
ρε παιδια κανενα παπαγαλακι δεν εχουμε να μας πει κατι? τιποτα?? τι σιωπη ειναι αυτη???

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7453 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:34:27 μμ »
Το ψαξα λίγο και παρατήρησα πως τα μόρια αλλού συμβαδίζουν κι αλλού όχι. Οι διαφορές των μορίων μεταξύ περιοχών πιο συγκεκριμένα. Υπάρχουν περιοχές που στη στη βθμια ειναι 7-4 και στην αθμια 3-2. Πάντως τα κέντρα των νομών απ' ότι είδα έχουν ένα μόριο. Υπάρχουν δύσκολες περιοχές που παίρνουν πάρα πολλά μόρια και άλλες επίσης δύσκολες με πολύ λίγα

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7454 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:36:12 μμ »
...αυτο ξαναπεστο Μεγάλε mat
...κοριτσάκι είμαι :P
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7455 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:40:52 μμ »
Μπα δεν λέει... με όσα διαβάζω γι αυτό "μα την άγια παντόφλα" που λέει και ο Γατόπαρδος πάω για ύπνο. Δεν παιζόμαστε τελικά ως άνθρωποι και ως κλάδος, δεν παιζόμαστε με τίποτα... :o
Να αγιασει το στομα σου φιλη μου.Μεχρι προχτες φοβομασταν για διαθεση,..τωρα ψαχνουμε για το πως να παρουμε μεταθεση ,πως θα φαμε το καλυτερο σχολειο στην τοποθετηση και ουδεις σκεφτεται οτι αυτες οι θεσεις τρωγονται απο καποιους που οικειοθελως και πριν απο αιωνες ειχαν κανει αιτηση..στις εθελοντικες.Και με ποσο βαρβαρο ,απαισχυντο και απαραδεχτο τροπο μα ς εμπαιζει τοσο καιρο το υπουργειο.Με μια διαδικασια περα για περα παρανομη..που κανονικα δεν θα επρεπε ΚΑΝΕΝΑΣ εκ/κος να συμμετασχει.Λυπαμαι..αλλα πλεον  δεν μπορω να μη το λεω.Καποιοι απλα ειστε..ο θανατος σου η ζωη μου.Καταπατωντας οτιδηποτε νομιμο..διοτι οταν συμμετεχεις σε μια παρανομη δια;δικασια εισαι συμμετοχος.Ε..ας μην τα θελουμε και ολα δικα μας.ΝΑΙ;
ΟΚ./.και λιγη διακριτικοτητα δεν βλάπτει.
ΕΥΧΟΜΑΙ να βγουν οι εθελοντικες,εξου και το σχετικο θεμα γιατι για τις εθελοντικες ειναι αυτο το θεμα.ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑ ΡΑΧΟΥΛΑ..ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.Ας παρω την μεταταξη στον νομο που ειχα βαλει..και ας ειμαι και στου διαολου τη μανα.Οχι να σκεφτομαι για μεταθεση και μεταταξη παλι και τοποθετιση.ΟΚ..καποιοι τα θελουν ολα δικα τους.
Σορυ..απλα αγανακτισα με καποιους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2013, 11:50:53 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος razor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7456 στις: Αύγουστος 25, 2013, 11:51:19 μμ »
Απ'ότι είδα τα σχολεία της Κω δίνουν 3 μόρια, ενώ της Αίγινας 4!!! (για Α/Βάθμια μιλάω)

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7457 στις: Αύγουστος 26, 2013, 12:23:34 πμ »
καποιο βυσμα εδω μεσα δεν μπορει να μας ενημερωσει αν πηρε μεταταξη ??? να ξερουμε αν ολοκληρωθηκε η διαδικασια , βρε αδερφε.   ;)
Τα (τόσο μεγάλα) βύσματα έχουν κάποια χαρακτηριστικά:
1. Νοιάζονται μόνο για πάρτη τους, την οποία και θεωρούν ανώτερη από τους υπόλοιπους
2. Δεν παραδέχονται ποτέ ότι είναι βύσματα

Επομένως...υπομονή μέχρι αύριο... :-\

+++
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7458 στις: Αύγουστος 26, 2013, 12:29:28 πμ »
Μπα δεν λέει... με όσα διαβάζω γι αυτό "μα την άγια παντόφλα" που λέει και ο Γατόπαρδος πάω για ύπνο. Δεν παιζόμαστε τελικά ως άνθρωποι και ως κλάδος, δεν παιζόμαστε με τίποτα... :o
Να αγιασει το στομα σου φιλη μου.Μεχρι προχτες φοβομασταν για διαθεση,..τωρα ψαχνουμε για το πως να παρουμε μεταθεση ,πως θα φαμε το καλυτερο σχολειο στην τοποθετηση και ουδεις σκεφτεται οτι αυτες οι θεσεις τρωγονται απο καποιους που οικειοθελως και πριν απο αιωνες ειχαν κανει αιτηση..στις εθελοντικες.Και με ποσο βαρβαρο ,απαισχυντο και απαραδεχτο τροπο μα ς εμπαιζει τοσο καιρο το υπουργειο.Με μια διαδικασια περα για περα παρανομη..που κανονικα δεν θα επρεπε ΚΑΝΕΝΑΣ εκ/κος να συμμετασχει.Λυπαμαι..αλλα πλεον  δεν μπορω να μη το λεω.Καποιοι απλα ειστε..ο θανατος σου η ζωη μου.Καταπατωντας οτιδηποτε νομιμο..διοτι οταν συμμετεχεις σε μια παρανομη δια;δικασια εισαι συμμετοχος.Ε..ας μην τα θελουμε και ολα δικα μας.ΝΑΙ;
ΟΚ./.και λιγη διακριτικοτητα δεν βλάπτει.
ΕΥΧΟΜΑΙ να βγουν οι εθελοντικες,εξου και το σχετικο θεμα γιατι για τις εθελοντικες ειναι αυτο το θεμα.ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑ ΡΑΧΟΥΛΑ..ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.Ας παρω την μεταταξη στον νομο που ειχα βαλει..και ας ειμαι και στου διαολου τη μανα.Οχι να σκεφτομαι για μεταθεση και μεταταξη παλι και τοποθετιση.ΟΚ..καποιοι τα θελουν ολα δικα τους.
Σορυ..απλα αγανακτισα με καποιους.

Ψυχραιμία! Καταρχάς η διαδικασία δεν είναι παράνομη. Πρόχειρη, βιαστική, με τεράστια λάθη, ύπουλα ασαφής κι ότι άλλο θες ναι. Αλλά δεν μπορείς να κατηγορείς τους συναδέλφους ότι συμμετείχαν σε παράνομη διαδικασία. Ειδικά όταν οι περισσότεροι το έκαναν με το μαχαίρι στο λαιμό, παίρνοντας μεγάλο ρίσκο, ταλαντευόμενοι επί μέρες για το ποιά είναι η σωστή απόφαση.
Επιπλέον, δεν μπορείς να τους κατηγορείς για την αγωνία τους να προσανατολιστούν στο ομιχλώδες τοπίο που έχει δημιουργηθεί. Ο καθένας μας θα ήθελε να ξέρει τί του ξημερώνει και δυστυχώς αυτό δεν γίνεται. Δεν σημαίνει ότι είναι "ο θάνατός σου η ζωή μου".
Να κάνω την αίτηση ή να μην την κάνω; Αυτό ήταν το ερώτημα για μέρες. Άλλοι την έκαναν άλλοι όχι. Για όλους ρίσκο ήταν.
Δίκαιη η αγανάκτησή σου αλλά αδίκως την στρέφεις εναντίον των συναδέλφων. 

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7459 στις: Αύγουστος 26, 2013, 12:34:17 πμ »
Τέτοιο "άδειασμα" ?!?    Αν τσατιστούν τώρα από τα "Παραπολιτικά" ποιός θα φταίει ;;

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/9988-25-08-13.html
…Σχολεία ανοικτά, οι Εκπαιδευτικοί στις τάξεις τους, τα βιβλία στη θέση τους,
το αλλο με τον τοτό το ξερετε?ειναι ομως ρεαλιστης βρε παιδι μου...
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7460 στις: Αύγουστος 26, 2013, 12:36:16 πμ »
Δεν την στρεφω στους συναδελφους ΓΕΝΙΚΑ,την στρεφω σε αυτους που τα θελουν ολα δικα τους.Που ακομα δεν πηραν την μεταταξη ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ,και σκεφτονται μεταθεση,μεταταξη.,τουτεστιν χεστηκαν για την α/θμια.,καλυτερη τοποθετιση κλπ/.
Και ναι..ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.Δεν θα λεμε τα ιδια και τα ιδια.Δεν μπορει το κρατος να τρεχει 2 διαγωνισμους παραλληλα ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΘΕΣΕΙς.Ας το καταλαβουμε αυτο.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΣΤΩ ΑΚΥΡΩΣΕΙ ΤΗ Ν ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.
Απλα οκ..ειμαστε ευγενικοι..αλλα εχει και η υπομονη τα ορια της.Συμμετειχατε που συμμετηχατε σε παρανομη διαδικασια μην τα θελετε και ολα δικα σας.ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΜΤ...........
Και ΝΑΙ..ΑΝ ΕΜΕΙς ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΜΕ ΣΤΙς ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕς ΘΑ ΕΙΧΑΜΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΚΥΡΩΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.Απλα πραγματα..ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩς..Ο ΘΑΝΑΤΟς ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ,ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2013, 12:57:31 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7461 στις: Αύγουστος 26, 2013, 12:56:51 πμ »
Δεν ξέρω αν σας περνάει από το μυαλό...
Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα από όσα θα γίνουν στην εκπαίδευση αλλά και γενικότερα στη χώρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160821
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 695

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.