*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 753755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LAM81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1918 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 10:59:33 πμ »
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.Μου είπαν ότι δεν έχουν υλικό να μου δώσουν και είναι στην κρίση μου απο ότι κατάλαβα.Και έχω πελαγώσει προσπαθώντας να βρω άκρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:15:38 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1919 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:12:42 πμ »
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.Μου είπαν ότι δεν έχουν υλικό να μου δώσουν και είναι στην κρίση μου απο ότι κατάλαβα.Και έχω πελαγώσει προσπαθώντας να βρω άκρη.
Γιατί πελαγώνεις; Δες ποιος είναι ο τίτλος του μαθήματός σου και με αυτόν θα πορευτείς. Τι είναι η αγροτική οικονομία; Σε ποιους απευθύνεται; Το κοινό σου βασικά θα καθορίσει τι πρέπει να διδάξεις. Πχ απευθύνεσαι σε αγρότες; Τότε θα καθορίσεις ποιες από τις θεωρητικές γνώσεις της αγροτικής οικονομίας χρειάζεται ένας αγρότης και κυρίως πώς θα τις αξιοποιήσει στην πράξη, να είναι δηλαδή άμεσα συνδεδεμένες με το αντικείμενό τους (ο αγρότης δε θα έρθει για να αποκτήσει ακαδημαϊκές γνώσεις αλλά για να βρει τρόπους να κάνει πιο αποτελεσματική τη δουλειά του). Επίσης μήπως σ'αυτό εμπλέκονται και νομικοί όροι-διέξοδοι; Λογικά κι αυτό θα τον ενδιέφερε
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:16:46 πμ από Truth »
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος LAM81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1920 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:25:38 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ.Απλά προσπαθώ μιας και δεν έχω οδηγό από το κδβμ, να οργανώσω λίγο τώρα την ύλη έχοντας κατά νου αυτό που προαναφέρεις το κοινό που απευθύνομαι,που υποθέτω θα είναι αγρότες.Γιαυτό και ρωτάω εδώ να με διαφωτίσετε λίγακι

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1921 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:30:13 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ.Απλά προσπαθώ μιας και δεν έχω οδηγό από το κδβμ, να οργανώσω λίγο τώρα την ύλη έχοντας κατά νου αυτό που προαναφέρεις το κοινό που απευθύνομαι,που υποθέτω θα είναι αγρότες.Γιαυτό και ρωτάω εδώ να με διαφωτίσετε λίγακι
Τότε ρώτα το κδβμ σου, αυτοί θα ξέρουν, δεν μπορεί
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:15:38 »

Αποσυνδεδεμένος LAM81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1922 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:37:56 πμ »
σε ευχαριστώ πολύ για την επικοινωνία και τις συμβουλές σου. Σε μια πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι δεν υπάρχει υλικό για τα τμήματα που θα αναλάβω και θα πρέπει να το οργανώσω εγω...αυτό

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1923 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:54:06 πμ »
σε ευχαριστώ πολύ για την επικοινωνία και τις συμβουλές σου. Σε μια πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι δεν υπάρχει υλικό για τα τμήματα που θα αναλάβω και θα πρέπει να το οργανώσω εγω...αυτό

Έτσι είναι. Φτιάξε ένα πρώτο πλάνο και στην πρώτη συνάντηση κάνε διάγνωση αναγκών. Θα κινήθεις ανάλογα με τις ανάγκες τους.

Αποσυνδεδεμένος LAM81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1924 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 12:03:44 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ..Αυτό προσπαθώ να κάνω τώρα γιατί από βδομάδα ξεκινάω.Σωστά μιλάς πάω με ένα πρώτο πλάνο και η πρώτη συνάντηση ας είναι διερευνητική περισσότερο και τροποποιώ ανάλογα μετά.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1925 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 12:16:03 μμ »
Ας μας πουν καποιοι παλιοι αν πληρωνονται όντως τα οδοιπορικά γιατι απο το ινεδιβιμ δεν βγαζουμε ακρη.........!! γιατι μαλλον θα κινηθω δικαστικα και ας τα δωσω στον δικηγορο αυτοι πάντως δεν θα τα κρατησουν!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1926 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 12:45:10 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ..Αυτό προσπαθώ να κάνω τώρα γιατί από βδομάδα ξεκινάω.Σωστά μιλάς πάω με ένα πρώτο πλάνο και η πρώτη συνάντηση ας είναι διερευνητική περισσότερο και τροποποιώ ανάλογα μετά.
Θα έλεγα να ξαναπάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις τα κδβμ. Αν σου πουν ότι δε γνωρίζουν, τότε καλό είναι να περιμένεις μέχρι την 1η συνάντηση και να διαπιστώσεις ο ίδιος, αφιερώνοντας το 1ο μάθημα στη δημιουργία κλίματος. Μπορείς να ετοιμάσεις μια γενικόλογη εισαγωγή της αγροτικής οικονομίας καταλήγοντας στο "στα επόμενα μαθήματα θα περάσουμε σε πρακτική εφαρμογή" για να δείξεις ότι πήγες προετοιμασμένος και στη συνέχεια εκμαίευσε αυτό που περιμένουν και ξεκινάς τη δημιουργία του υλικού σου μετά, αν δε βγάλεις άκρη ως τότε. Η εκμαίευση μπορεί να γίνει στη φάση της γνωριμίας με τους εκπαιδευόμενους στην οποία θα τους δώσεις την ευκαιρία να παρουσιάσουν τον εαυτό τους εστιάζοντας στο α. ποιοι είναι (πχ επάγγελμα), β. γιατί ήρθαν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα (κι έτσι, χωρίς να το γνωρίζουν, θα σου δώσουν οι ίδιοι στην ουσία τους διδακτικούς στόχους). Αυτού του είδους η γνωριμία είναι και στις θεωρίες της εκπαίδευσης ενηλίκων, μην το θεωρήσεις περιττό (ψάξε στη θεωρία). Πρόσεξε να μην καταλάβουν αυτό που λες εδώ ότι πελάγωσες, πρέπει από την πρώτη στιγμή να τους εμπνεύσεις εμπιστοσύνη ότι ξέρεις τι κάνεις.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος LAM81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1927 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 01:12:41 μμ »
Θα μιλήσω ξανά με το κδβμ αν και μου είπαν οτι δεν υπάρχει υλικό και αυτό είναι που πελαγώνω στο που πρέπει να κινηθώ .Πολύ σωστές οι συμβουλές για την πρώτη συνάντηση . Έχω ήδη ένα πρώτο υλικό και προσπαθώ να το οργανώσω κ αναλόγως το προσαρμόζω μετά στις ανάγκες των συμμετεχόντων.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1928 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 02:45:20 μμ »
Τα σωστά ΚΔΒΜ και οι σωστοι Υπ.Εκπαίδευσης κρατάνε πάντα το υλικό που χορηγούν οι εκπαιδευτες στα τμήματά τους σε ειδικό φάκελο εκπαιδευτικού υλικού. Μπορείς να ρωτησεις επομένως τον Υπ.Εκπαιδευσης του ΚΔΒΜ σου να σου δείξει υλικό συναδέλφων σου που δίδαξε παλιοτερα το ίδιο αντικείμενο για να βοηθηθείς! Εμένα μου χει τύχει πολλές φορές εκπαιδευτής μου να μη ξερει τι να διδάξει εφοσον δεν υπαρχει εκπαιδ.υλικο σε πολλά αντικείμενα και κινούμαστε και με αυτόν τον τρόπο πολλές φορες.Ελπίζω να βοήθησα! :)

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1929 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 02:49:46 μμ »
Γεια σας, πόσο πληρώνεται το χιλιόμετρο στα οδοιπορικά;Αν γνωρίζει κάποιος θα τον παρακαλούσα να μου πει.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1930 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 03:08:28 μμ »
θα ήθελα πληροφορίες για τα ΚΔΒΜ ΜΥΚΟΝΟΥ!!! οτι ξέρει κάποιος. κάτι δεν μου πάει καλά στη συνεννόηση!!! περιμένω.....

Αποσυνδεδεμένος LAM81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1931 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 03:23:26 μμ »
vania σε ευχαριστώ πολύ.Δεν το γνωριζα αυτό ότι κρατάνε αρχειο με το εκπαιδευτικό υλικό.Ο υπεύθυνος μου είπε ότι δεν υπάρχει κάτι στην ειδικότητα μου(ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ) να μου δωσει, και έτσι θα πρέπει να το οργανώσω εγώ.Ναι εντάξει αλλά αλλά..... ένα πλάνο θα βοηθούσε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.