*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3151143 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5152 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 05:08:10 μμ »
Το πανεπιστήμιο λεφτά θέλει. Φυσικά τα περισσότερα από τους Έλληνες. Τα πάντα θα κάνει για να μην μας χάσει. Ας είμαστε ειλικρινείς. Το πρόβλημα είναι η Ελλαδίτσα που δεν θα γίνει ποτέ κράτος.Εάν τους ενδιαφέρει τόσο η Ειδική Αγωγή θα κοιτούσαν να φτιάξουν τα σχολεία και τις υποδομές. Εμείς τους πειράξαμε που με αίμα κοιτάμε να πάρουμε ένα ΜΤΠ. Δεν πάνε στο διάολο λέω εγώ. ΠΑΛΙΟΛΑΜΟΓΙΑ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. Κόβονται για την εκπαίδευση που έχει καταρρεύσει από τις πολιτικές τους.
Ολα αυτα που λες και ακόμα παραπάνω ++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aimi79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5153 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 05:50:47 μμ »
Δηλαδή, βρε παιδιά για να καταλάβω, επαναπαύεστε μόνο με την προσφυγή σε δικηγόρους; Γιατί όχι παράλληλα να μην απαιτήσουμε από το Πανεπιστήμιο η πρακτική να μην έχει περαιτέρω οικονομική επιβάρυνση; Αν η δικαστική απόφαση καθυστερήσει ή χρειαστούν παραπάνω προσφυγές, θα αφήσετε τον χρόνο να τρέχει κατά μας;;; Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να γίνουν παράλληλα και οι δύο ενέργειες και κατά της υπουργικής απόφασης και η απαίτηση στο Πανεπιστήμιο να μην επιβαρυνθούμε επιπλέον οικονομικά! Κυκλοφορεί αυτό προς το πανεπιστήμιο: Γράψτε τα ονόματά σας όσοι δεν θέλετε να υπάρξει οικονομική επιβάρυνση! Είναι από την ομάδα του fb

https://docs.google.com/document/d/1ZxAhglMBAziw99DNH2b8RNBk8I12JidQMM-LLrWSNy8/edit

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5154 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 06:18:37 μμ »
Δηλαδή, βρε παιδιά για να καταλάβω, επαναπαύεστε μόνο με την προσφυγή σε δικηγόρους; Γιατί όχι παράλληλα να μην απαιτήσουμε από το Πανεπιστήμιο η πρακτική να μην έχει περαιτέρω οικονομική επιβάρυνση; Αν η δικαστική απόφαση καθυστερήσει ή χρειαστούν παραπάνω προσφυγές, θα αφήσετε τον χρόνο να τρέχει κατά μας;;; Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να γίνουν παράλληλα και οι δύο ενέργειες και κατά της υπουργικής απόφασης και η απαίτηση στο Πανεπιστήμιο να μην επιβαρυνθούμε επιπλέον οικονομικά! Κυκλοφορεί αυτό προς το πανεπιστήμιο: Γράψτε τα ονόματά σας όσοι δεν θέλετε να υπάρξει οικονομική επιβάρυνση! Είναι από την ομάδα του fb

https://docs.google.com/document/d/1ZxAhglMBAziw99DNH2b8RNBk8I12JidQMM-LLrWSNy8/edit
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5155 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 10:07:13 μμ »
Εγώ συνεχίζω με το υπάρχον πρόγραμμα σπουδών και πηγαίνω δικαστικά να μην ισχύσει αναδρομικά η όποια υπουργική απόφαση του κ@λου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MariaTsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5156 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 10:08:06 μμ »
Λοιπόν παιδιά πήγα σήμερα επειδή έδινα το πρωί εξετάσεις και ρώτησα μία ακαδημαϊκή σύμβουλο και μου είπε ότι το Υπουργείο Παιδείας έχει δημιουργήσει όλο αυτό το θέμα περί πρακτικής κτλ. και πρακτική τελικά είναι δεδομένο ότι όλοι θα κάνουμε! Ακόμα και αυτοί που έχουν πάρει πτυχίο και το έχουν αναγνωρίσει από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. δεν έχει ισχύ χωρίς πρακτική. Θα βάλουν και ιδιωτικά κέντρα που θα είναι το απόγευμα για όσους τυχόν δουλεύουν. Το κόστος δεν το γνωρίζουν ακόμα αλλά θα είναι ανάλογο των ωρών πρακτικής.

Για άλλη μια φορά μπράβο στην Ελλάδα για τα ωραία εκπαιδευτικά μέτρα που παίρνει στο πλαίσιο υπηρεσιακής κυβέρνησης....

Σήμερα και εγώ ρώτησα μια σύμβουλο και είπε ότι θα δημιουργηθούν δύο κατευθύνσεις. Η μία θα εξακολουθήσει να είναι αυτή που όλοι φοιτούμε και το κόστος θα είναι όσο και τώρα, αλλά δεν θα έχει αναγνώριση από το ελληνικό κράτος. Η άλλη θα είναι της εφαρμοσμένης πρακτικής. Θα προστεθεί πρακτική και ακόμα ένα σεμινάριο και ίσως ένα ή δύο μαθήματα για να συμπληρωθούν οι διδακτικές μονάδες. Την πρακτική θα την κάνουμε μετά την ολοκλήρωση όλων των μαθημάτων και θα διαρκεί 400 ώρες. Το κόστος θα είναι +1000 ευρώ. Μέσα από την πλατφόρμα θα κάνουμε τη δήλωση για το ποια κατεύθυνση θα πάρουμε. Για όσους πήραν ήδη την επάρκεια ίσως δεν υπάρξει πρόβλημα. Για όλους τους άλλους είναι υποχρεωτική αν θέλουν να ακολουθήσουν τον τομέα της εφαρμοσμένης πρακτικής. Πρακτική βρίσκουμε εμείς που θέλουμε να κάνουμε και επίσης βρίσκουμε και τον υπεύθυνό μας. Για όσους εργάζονται σε κάποια δομή ειδικής αγωγής δεν γίνεται να κάνουν εκεί την πρακτική τους. Αυτά τα λίγα..Περιμένουμε ανακοίνωση από το πανεπιστήμιο (αυτό μας είπε).

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5157 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 10:19:47 μμ »
MariaTsak Τι εννοείς δεν θα έχει αναγνώριση; Μήπως εννοείς δεν θα έχει συνάφεια; Γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα.Μην τρελαθούμε βραδιάτικα.

Αποσυνδεδεμένος MariaTsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5158 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 10:42:23 μμ »
MariaTsak Τι εννοείς δεν θα έχει αναγνώριση; Μήπως εννοείς δεν θα έχει συνάφεια; Γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα.Μην τρελαθούμε βραδιάτικα.

αυτό μας είπε αλλά μάλλον εννοούσε αυτό που λες. Ουσιαστικά είπε ότι θα είναι περισσότερο για ιδιωτική χρήση και δεν θα μπορούμε να μπούμε στους πίνακες της ειδικής. Και μάλιστα είπε ότι το κράτος χτυπάει ένα βασικό τομέα και ότι αν ήταν στη θέση μας θα πήγαινε δικαστικά.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5159 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 11:00:40 μμ »
αυτό μας είπε αλλά μάλλον εννοούσε αυτό που λες. Ουσιαστικά είπε ότι θα είναι περισσότερο για ιδιωτική χρήση και δεν θα μπορούμε να μπούμε στους πίνακες της ειδικής. Και μάλιστα είπε ότι το κράτος χτυπάει ένα βασικό τομέα και ότι αν ήταν στη θέση μας θα πήγαινε δικαστικά.
Τι σημαινει αν ηταν στη θεση μας;;; Ηδη σαν πανεπιστημιο θα επρεπε να εχει κινηθει δικαστικα. Εμεις εννοειται οτι θα προσφυγουμε στον νομο.

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5160 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:07:28 πμ »
Τι σημαινει αν ηταν στη θεση μας;;; Ηδη σαν πανεπιστημιο θα επρεπε να εχει κινηθει δικαστικα. Εμεις εννοειται οτι θα προσφυγουμε στον νομο.
Συμφωνω απόλυτα μαζίσου! όταν εγώ της είπα οτι είναι αδικο να δώσουμε χρήματα παραπάνω μου είπε τα παραπονα σας στο Υπουργειο σας!! ελεος επρεπε το πανεπιστημιο να προστατεευει τι επιλογες μας κ ν κινηθει δικαστικα!όχι να μας παταει το μπαλακι

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5161 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:08:29 πμ »
Συμφωνω απόλυτα μαζίσου! όταν εγώ της είπα οτι είναι αδικο να δώσουμε χρήματα παραπάνω μου είπε τα παραπονα σας στο Υπουργειο σας!! ελεος επρεπε το πανεπιστημιο να προστατεευει τι επιλογες μας κ ν κινηθει δικαστικα!όχι να μας πεταει το μπαλακι

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5162 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 10:11:01 πμ »
Tα σοβαρα πανεπιστημιακα ιδρυματα δεν τροποποιουν τα ΜΠΣ σπουδων τους επειδη μια επιτροπη στην Ελλαδα στην Ουγκαντα η σε οποιαδηποτε αλλη  χωρα βγαλει μια αποφαση η οποια μαλιστα θα προσβληθει νομικα.Τα σοβαρα ιδρυματα εχουν καθηκον να θωρακιζουν  τους φοιτητες τους απο αυτες τις αστειες αποφασεις κανοντας γνωστο στην καθε επιτροπη και στον καθε περαστικο υπουργο οτι οχι μονο υποστηριζουν τις αποψεις και το δικιο  των φοιτητων τους ,αλλα και την προθεση τους να καταφυγουν ακομα και σε Ευρωπαικα δικαστηρια κατα των αποφασεων αυτων .Και κατα την αποψη μου αυτο πρεπει να τους λετε οταν σας μιλουν για τροποποιησεις, προσθηκες, μπαλωματα και οτι αλλο με το αζημιωτο η οχι σκαρφιζονται!

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5163 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 10:54:16 πμ »
Λυπάμαι πραγματικά για αυτά που ακούω και διαβάζω. Έχω υπερασπιστεί άπειρες φορές το πανεπιστήμιο αυτό και για το επίπεδο σπουδών του αλλά και για τη συμπεριφορά του απέναντι μας, όμως αυτά που διαβάζω τώρα είναι εξωφρενικά! Ελπίζω πραγματικά να μην είναι αλήθεια. Επειδή ξέρω πως παρακολουθούν  τα φόρουμ αυτά, τους καλώ και απο εδώ να μας προστατέψουν και όχι να συνηγορήσουν σε ένα έγκλημα του ΙΕΠ και της πρώτης φοράς τίποτα. Δηλαδή τι μας λένε τώρα; Εγώ που τέλειωσα το Γενάρη και έχω εγκριθεί και απο το Δοατάπ θα ξαναγραφτώ και θα δώσω εξετάσεις; Είστε σοβαροί; Οχι, δε θα περάσει αυτό.  Έφτυσα αίμα για να πάρω αυτό το πτυχίο και δε χρωστώ τίποτα άλλο και σε κανέναν. Το διάβασμα μου το έκανα, τις εργασίες μου, ολα...Ξεκίνησα με άλλες συνθήκες και τέλειωσα με αυτές.Ποτέ στα παγκόσμια χρονικά δεν έχει ξαναανοιχθεί πτυχίο που έχει ήδη τελειώσει με σκοπό τη <<βελτίωση>>. Αγαπητοί φίλοι Κύπριοι που ξέρω πως διαβάζετε αυτά που λέω περιμένω κάτι καλύτερο απο εσάς. Κάνω υπομονή προς το παρόν... Θέλω να πιστεύω πως είστε ακόμη οι ίδιοι άνθρωποι που ήξερα τότε και σεβόμουν. Σας έχω ακόμη εμπιστοσύνη και ελπίζω να έχω δίκιο...

Ακριβώς.
Τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά? Ακούς εκεί, να κρατήσουμε 4 μαθήματα και να δώσουμε ξανά εξετάσεις κτλ κτλ κτλ... Εγώ πλέον δεν έχω ούτε άλλα χρήματα, ούτε άλλο χρόνο, ούτε άλλη δύναμη, ούτε μπορώ να κάνω ταξίδια γτ είμαι από επαρχία. Το πανεπιστήμιο πρέπει να μας διασφαλίσει. Πώς γίνεται να δέχεται τέτοια πράγματα?? Ντροπή...

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5164 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 11:13:17 πμ »
Λοιπόν παιδιά πήγα σήμερα επειδή έδινα το πρωί εξετάσεις και ρώτησα μία ακαδημαϊκή σύμβουλο και μου είπε ότι το Υπουργείο Παιδείας έχει δημιουργήσει όλο αυτό το θέμα περί πρακτικής κτλ. και πρακτική τελικά είναι δεδομένο ότι όλοι θα κάνουμε! Ακόμα και αυτοί που έχουν πάρει πτυχίο και το έχουν αναγνωρίσει από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. δεν έχει ισχύ χωρίς πρακτική. Θα βάλουν και ιδιωτικά κέντρα που θα είναι το απόγευμα για όσους τυχόν δουλεύουν. Το κόστος δεν το γνωρίζουν ακόμα αλλά θα είναι ανάλογο των ωρών πρακτικής.

Για άλλη μια φορά μπράβο στην Ελλάδα για τα ωραία εκπαιδευτικά μέτρα που παίρνει στο πλαίσιο υπηρεσιακής κυβέρνησης....

Έτσι σου είπαν?? Κάτσε να τους πάρω 1 τηλ. να τους τα πω ένα χεράκι.
Τι θα πει το πτυχίο δεν έχει ισχύ ακόμα και αν έχει αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ???
Άρα το πανεπιστήμιο είναι άχρηστο αφού δίνει άχρηστα πτυχία. Γιατί δεν το κλείνουν το μαγαζάκι τους αφού δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά??? Μόνο χρήματα ξέρουν να παίρνουν??? Μήπως τους βόλεψε κιόλας αυτή η απόφαση για να μας πάρουν κι άλλα χρήματα??? Εγώ θα κάνω και σε αυτούς μήνυση να δούνε. Ας το παραδεχθούν ότι είναι άχρηστοι.... ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5165 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 12:35:37 μμ »
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Έτσι σου είπαν?? Κάτσε να τους πάρω 1 τηλ. να τους τα πω ένα χεράκι.
Τι θα πει το πτυχίο δεν έχει ισχύ ακόμα και αν έχει αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ???
Άρα το πανεπιστήμιο είναι άχρηστο αφού δίνει άχρηστα πτυχία. Γιατί δεν το κλείνουν το μαγαζάκι τους αφού δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά??? Μόνο χρήματα ξέρουν να παίρνουν??? Μήπως τους βόλεψε κιόλας αυτή η απόφαση για να μας πάρουν κι άλλα χρήματα??? Εγώ θα κάνω και σε αυτούς μήνυση να δούνε. Ας το παραδεχθούν ότι είναι άχρηστοι.... ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160393
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.531 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.