*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 444625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1134 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 12:48:06 μμ »
συμφωνώ με trust no one,
γιαυτό ένας γραπτός ΑΣΕΠ (τουλάχιστον γιαυτους που δεν εχουν δωσει ουτε μία φορά (ιδιωτικους, ΟΑΕΔτες, πολυτεκνους κλπ  ή δεν ηταν επιτυχόντες ) θα λύσει πολλά προβλήματα που εχουν εν τω μεταξυ δημιουγηθεί απο το 2009 και μετά.
Αυτόν πρέπει να επιδιώκουμε.

Ποια προβληματα θα λυσει ? Η θα διοριστουν ολοι
αυτοι με τον ασεπ? Εκτος αν φωτογραφιζουμε την
παρτη μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:26 »

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4015
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1135 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 12:56:13 μμ »
Ποια προβληματα θα λυσει ? Η θα διοριστουν ολοι
αυτοι με τον ασεπ? Εκτος αν φωτογραφιζουμε την
παρτη μας...

Να φωτογραφίσει κάποιος την πάρτη του, προτείνοντας γραπτό διαγωνισμό, λίγο δύσκολο. Μόνο αν είναι (βλακωδώς) αλαζών μπορεί να πιστεύει κάποιος ότι έχει σίγουρο τον διορισμό σε ένα γραπτό διαγωνισμό. Το να πιστεύει στις δυνατότητες του είναι άλλο θέμα. Να διοριστούν όλοι δεν είναι εφικτό με οποιοδήποτε σύστημα κι αν έρθει. Απλά ο γραπτός διαγωνισμός είναι ο μόνος που δίνει έστω την ελπίδα διορισμού σε όλους και το κυριότερο, είναι ο μόνος που βασίζεται στις αποδεδειγμένες εκείνη τη στιγμή ικανότητες του καθενός, στις ίδιες συνθήκες, στα ίδια θέματα και όχι σε κάποια αξιολόγηση που έγινε κάπου κάπως κάποτε, σε διαφορετικές σχολές, με διαφορετικά μαθήματα, σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα άλλα ακαδημαϊκά και κοινωνικά κριτήρια, τα οποία βεβαίως και πρέπει να δίνουν προσαύξηση, όπως και ισχύει δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2017, 01:03:03 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1136 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 01:00:25 μμ »
με πρόλαβε ο trust no one  :)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1137 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 01:18:55 μμ »
με πρόλαβε ο trust no one  :)

Ποια ελπιδα ? Τρεις επιτυχιες εχω...
Οταν οι αγελαδες ηταν παχιες μαλιστα
Λυπαμαι αν καποιοι δεν προλαβαν τον Ασεπ
15 χρονια...αλλα δεν θα δειξω συμπαθεια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:26 »

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4015
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1138 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 01:23:43 μμ »
Ποια ελπιδα ? Τρεις επιτυχιες εχω...
Οταν οι αγελαδες ηταν παχιες μαλιστα
Λυπαμαι αν καποιοι δεν προλαβαν τον Ασεπ
15 χρονια...αλλα δεν θα δειξω συμπαθεια...

Ε λυπάμαι, αλλά τώρα μάλλον εσύ φωτογραφίζεις την πάρτη σου... Επειδή εσύ στις 3 φορές που έδωσες, δεν κατάφερες να είσαι διοριστέος, να καταργήσουμε τον γραπτό; Είμαι σίγουρος ότι και στις 3 φορές, υπήρχαν άτομα με μηδενική προϋπηρεσία, που έδιναν πρώτη φορά και ήταν ανάμεσα στους διοριστέους. Αν είχε γίνει αυτό που θες τώρα εσύ, πριν δώσεις τις 3 φορές, δε θα είχες καν τις ευκαιρίες που είχες. Επίσης μη ξεχνάς ότι αν στις 3 φορές που έδωσες, δεν έφευγαν θέσεις δεξιά κι αριστερά με τους γνωστούς αντισυνταγματικούς τρόπους, ενδεχομένως τώρα να ήσουν διορισμένος. Άρα δε φταίει το σύστημα, η εφαρμογή του από το αγαπημένο μας υπουργείο φταίει...

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1139 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 01:44:39 μμ »
Ε λυπάμαι, αλλά τώρα μάλλον εσύ φωτογραφίζεις την πάρτη σου... Επειδή εσύ στις 3 φορές που έδωσες, δεν κατάφερες να είσαι διοριστέος, να καταργήσουμε τον γραπτό; Είμαι σίγουρος ότι και στις 3 φορές, υπήρχαν άτομα με μηδενική προϋπηρεσία, που έδιναν πρώτη φορά και ήταν ανάμεσα στους διοριστέους. Αν είχε γίνει αυτό που θες τώρα εσύ, πριν δώσεις τις 3 φορές, δε θα είχες καν τις ευκαιρίες που είχες. Επίσης μη ξεχνάς ότι αν στις 3 φορές που έδωσες, δεν έφευγαν θέσεις δεξιά κι αριστερά με τους γνωστούς αντισυνταγματικούς τρόπους, ενδεχομένως τώρα να ήσουν διορισμένος. Άρα δε φταίει το σύστημα, η εφαρμογή του από το αγαπημένο μας υπουργείο φταίει...

Αυτο που λεω ειναι οτι ο Ασεπ δεν δινει
Καμια ελπιδα στους νεους οπως εσυ...πιστευω να δεχεσαι οτι εχω την εμπειρια να πω κατι τετοιο..
Βεβαιως ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει αυταπατες...

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1140 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 01:48:31 μμ »
Ο νόμος Διαμαντοπούλου -που τόσο πολεμήθηκε- έθετε κατά τη γνώμη μου τη βάση συζήτησης για ένα δίκαιο και αξιοκρατικό σύστημα διορισμών. Αντί τότε να καθίσουν όλοι οι φορείς στο τραπέζι και να συζητηθούν οι επιμέρους αντιρρήσεις επί του σχεδίου,  επικράτησε η λογική των συνθημάτων και του χαϊδέματος αυτιών. Ο νόμος αυτός εκτός του ότι λάβαινε υπόψιν τυπικά προσόντα (γλώσσες, Η/Υ, μεταπτυχιακά κτλ) δεν υποχρέωνε σε συμμετοχή στο διαγωνισμό. Τα μόνα "μελανά" σημεία ήταν η μοριοδότηση της προϋπηρεσίας και η επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε τότε να βρεθεί "φόρμουλα" καθώς και μια δέσμευση για ορισμένη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου. Προϋπόθεση βέβαια είναι να υπάρχει θέληση γι αυτό. Προφανώς και δεν υπήρχε γιατί το να είναι το σύστημα διορισμών στον "αέρα" βολεύει ΟΛΟΥΣ : τόσο την εκάστοτε πολιτική ηγεσία ώστε να πουλάει ελπίδα και άρα να μαζεύει ψήφους, όσο και κάποιους στον κλάδο που απλά περιμένουν την "χρυσή ευκαιρία" εξαργυρώνοντας την ψήφο τους. Και κάπως έτσι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά....

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4015
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1141 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 02:19:37 μμ »
Αυτο που λεω ειναι οτι ο Ασεπ δεν δινει
Καμια ελπιδα στους νεους οπως εσυ...πιστευω να δεχεσαι οτι εχω την εμπειρια να πω κατι τετοιο..
Βεβαιως ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει αυταπατες...

Εγώ δεν είμαι νέος... Έδωσα το 2008, όντας πτυχιούχος 1 χρόνο,χωρίς προϋπηρεσία, ήμουν 13ος επιλαχών και αν όλα πάνε καλά, σε 2-3 μήνες διορίζομαι. Από τότε, με βάση την επιτυχία μου έχω αποκτήσει και προϋπηρεσία. Άρα πιστεύω ότι δέχεσαι κι εσύ ότι έχω την εμπειρία να πω ότι δίνει ελπίδα στους νέους, όπως ήμουν εγώ το 2008. Και σημειωτέον, κανένα φροντιστήριο δε χρειάστηκε για αυτή μου την επίδοση, ούτε παπαγάλισα τίποτα. Είναι άλλωστε αδύνατη η παπαγαλία στις τεχνικές ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1142 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 02:26:02 μμ »
Κάποτε θα καταλάβεις ότι δε θα βρεις αρκετούς εδώ μέσα πρόθυμους να γίνουν συνένοχοι στην παρανομία και την κατάλυση του συντάγματος, ανεξάρτητα από το ποια πρόφαση θα τους πασάρεις. "Περνάει ο καιρός", "μεγαλώνετε", "διορίζονται όλοι οι άλλοι και σεις περιμένετε ακόμα", άρα "βρείτε τα μεταξύ σας οι μεν και οι δε, σταματήστε τις προσφυγές και αυτή την εμμονή με το να γίνουν όλα νόμιμα, συμβιβαστείτε σε κάτι στην καλύτερη περίπτωση ημινόμιμο, γιατί ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".

Τέλος, κάποτε θα καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να λάβεις την άφεση που ψάχνεις για το διορισμό σου εκτός γραπτού ΑΣΕΠ. Εδώ μέσα τουλάχιστον. Δυστυχώς (ευτυχώς) οι δικαστικές αποφάσεις είναι καταπέλτης για τους διορισμούς εκτός γραπτού ΑΣΕΠ, την τελευταία 14ετία. ΔΕΝ έπρεπε να έχουν γίνει.

αυτό θέλουν κάποιοι... κατά την ταπεινή μου γνώμη, αφού δε μπορέσαμε να διορίσουμε τα δικά μας παιδιά ή ακόμα και συζύγους, ε ας κάνουμε μια συμφωνία κάτω από το τραπέζι. Ή εμείς και εσείς ή κανείς.....
προσωπική άποψη και διαίσθηση μόνο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2017, 02:29:44 μμ από PASAS123 »

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4015
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1143 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 02:32:46 μμ »
αυτό θέλουν κάποιοι... κατά την ταπεινή μου γνώμη, αφού δε μπορέσαμε να διορίσουμε τα δικά μας παιδιά ή ακόμα και συζύγους, ε ας κάνουμε μια συμφωνία κάτω από το τραπέζι. Ή εμείς και εσείς ή κανείς.....
προσωπική άποψη και διαίσθηση μόνο

Η οποία συμφωνία εξ ορισμού θα αφορά μόνο τους υψηλόβαθμους των 2 κατηγοριών. Οι χαμηλόβαθμοι στον Καιάδα όπως επίσης και οι νέοι.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1144 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 05:10:34 μμ »
Οπως εχω πει η συζήτηση ειναι λαθος..πρωτα
Πρεπει να δουμε αν υπαρχει μελλον με αυτην
Την κατασταση εννοω μνημονιο χρεος..
Προσωπικα δεν το βλεπω...βεβαιως σε μια χωρα που ο μισος πληθυσμος ζει απο το κρατος ειναι λιγο δυσκολο η αλλαγή..
Βεβαιως οπως ειπε και ο Τομσεν σε 21 χρονια
Θα έρθει η ανάπτυξη....  ;D

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1145 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 05:13:46 μμ »
Θα πρέπει να μας ανησυχεί οτι χρονοτριβούν πολύ,δεν μας έχουν φέρει επίσημα κανένα έστω προ- σχέδιο που θα αλλάξει έστω τους πίνακες αναπληρωτών ..μήπως μείνουμε πάλι στο θα..

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1146 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 05:32:18 μμ »
Τρία πουλάκια κάθονταν....
Δεν έχετε καταλάβει τίποτα....

Καλοί μου συνάδελφοι, καθόλα άξιοι αλλά ταυτόχρονα ανίδεοι να καταλάβετε λίγο από τακτική και στρατηγική.

Όσο δεν διεκδικείς διορισμούς αλλά εστιάζεις στο πώς έχεις δίκιο ή ο άλλος άδικο δεν θα διοριστεί κανείς σας.

Το κράτος βασίζεται σε αυτό ακριβώς.

Όσο οι αδιόριστοι κοιμούνται, ναι κοιμάστε, η δυνατότητα του κράτους για μόνιμους διορισμούς θα εξαντληθεί σε άλλους κλάδους. Οι αλλαγές σε ωρολόγιο, σε συνταξιοδοτικό, σε αναθέσεις, σε ενοποιήσεις ειδικοτήτων, η μείωση του μαθητικού πληθυσμού που έχει φανεί στην αθμια και σύντομα στην βθμια θα μειώσουν περισσότερο την ανάγκη για προσλήψεις.
Δεν έχει λοιπόν να κάνει με τον τρόπο πρόσληψης....ξεκόλλατε, αυτό είναι μια δικαιολογία που έχει διασπάσει τον κλάδο σε 1000 κομμάτια και δεν τον αφήνει να δει τον κίνδυνο. Αν νομίζετε ότι θα αλλάξει κάτι πλαναστε. Θα παίζουν καθυστερήσεις συνέχεια με διαρροές, με υποσχέσεις, με συναντήσεις, με αλλαγές υπουργών, με εκλογές και ξανά τα ίδια.
Όσο δεν πάτε να φωνάξετε, να εκθέσετε το κράτος, για το έγκλημα που κάνει, στην υπόλοιπη κοινωνία, θα σας παίζουν για πλάκα.

Ξαναλέω, δεν είναι το πρόβλημα το σύστημα διορισμού αυτό είναι η πρόφαση για να μην κάνουν διορισμούς.

Αν δεν θέλετε να καταλάβετε οκ. Όσοι το καταλάβετε πρέπει να ξεκινήσετε αγώνα στο δρόμο, κάθε μέρα έξω από το υπουργείο. Όχι απεργία, δεν πονάνε εκεί.

Συγγνώμη που είμαι εκτός θέματος....
Αλλά το θέμα είναι ανέκδοτο, όπως ήταν και όλα τα προηγούμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2017, 05:40:56 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1147 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 05:41:28 μμ »
kinegiros εισαι ειδικης?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160039
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 249
Σύνολο: 262

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.