*

Αποστολέας Θέμα: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 6035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 06:35:45 μμ »
Στο ΔΕΠΠΣ λέει ότι ο φάκελος αξιολόγησης περιλαμβάνει τον φάκελο εργασιών του παιδιού και πρόσθετες σημειώσεις και παρατηρήσεις του εκπαιδευτικού.
Καποιοι άλλοι απο ότι έχω καταλάβει τα ταυτίζουν. Όποιος ξέρει κάτι άλλο ας μας πει
Δεν είναι απαραίτητο το ίδιο πράγμα, οπότε, για μένα, είναι λάθος η ταύτιση. Ο φάκελος εργασιών είναι αυτό ακριβώς που λέει το "όνομά" του. Ένας φάκελος με συγκεντρωμένες όλες τις εργασίες του παιδιού (και ο οποίος δίνεται συνήθως στο τέλος της χρονιάς).
Ο φάκελος αξιολόγησης έχει αντιπροσωπευτικές εργασίες του παιδιού που συνοδεύονται από σχόλια-σημειώσεις της νηπιαγωγού και μπορεί (εφόσον είναι πλήρης και ζητηθεί) να παραδοθεί στο δάσκαλο της πρώτης δημοτικού (το κοινό "φακέλωμα"... ;D).
 Επίσης μπορεί να γίνει χρήση του σε συναντήσεις με τους γονείς του εκάστοτε παιδιού ώστε να τεκμηριώνεται η άποψη της νηπιαγωγού για την πρόοδό του.
Προσωπικά δεν κρατάω φάκελο αξιολόγησης για τα παιδιά αλλά "ημερολόγιο" (όχι φανατικά...πού χρόνος!!!! :P). Δηλαδή προσωπικό σημειωματάριο όπου καταγράφω πράγματα που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον και θεωρώ ότι πρέπει να τα προσέξω-παρακολουθήσω.

ΥΓ. Elena_s20, υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τις "απορίες" οπότε ίσως θα έπρεπε να μετακινήσεις το μήνυμά σου εκεί. Ιδίως τις απορίες πρέπει να μπορούν να τις βλέπουν όλοι και είναι κρίμα να δίνονται απαντήσεις μέσα σε topic που μπορεί κάποιοι να μην τα προσέξουν... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2009, 06:40:31 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 06:50:24 μμ »
Όσο για την "συνάντηση" (στέλνω άλλο μήνυμα μήπως και χρειαστεί η μετακίνηση του προηγούμενου)...
Θεωρώ ότι δεν πρέπει να σπαταλήσετε χρόνο και χρήματα για να πάτε να ακούσετε κάτι που ήδη ξέρετε... :P Τι καινούριο περιμένετε να σας πουν βρε κορίτσια? Επιχείρηση είναι, ψάχνουν να βγάλουν χρήματα και εκμεταλεύονται όσο μπορούν την κατάσταση. Τι δεν ξέρετε? Για τη διαθεματικότητα, για τα project, για...για... ::) Όλα τα έχετε διαβάσει, τα έχετε ξανακούσει και δε χρειάζεται να τρέχετε στο παρά πέντε για κάτι που μπορεί και να σας μπερδέψει περισσότερο! :-X
Καθίστε σπιτάκι σας, κάνετε χαλαρές επαναληψούλες, πηγαίνετε καμιά βολτίτσα να ξελαμπικάρει το μυαλό και να φύγει το άγχος και αφήστε τις σπασμωδικές κινήσεις της τελευταίας στιγμής! Όλα καλά θα πάνε! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος elena_s20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 07:18:39 μμ »

  Ευχαριστώ πολύ Sophie, ήσουν αρκετά κατατοπιστική .... απλα ισως ήθελα μια επιβεβαίωση από κάποιον πιο έμπειρο..
    κι εγω δεν θεωρούσα οτι ειναι το ιδιο πράγμα...υπαρχει βασική διαφορά...
    οσο για το θεμα θα το μεταφέρω στις απορίες.....!!



Αποσυνδεδεμένος sophiadim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αχ να μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα...
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 08:11:31 μμ »
σχετικά  με το ολοήμερο που αναφέρατε πιο πάνω  ....κάτι κυκλοφορεί...


http://www.nip-olohmero.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=1

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 08:13:57 μμ »
Πραγματι ο Πανταζής μου είπε και εμένα να επικεντρωθω στον οδηγο!τον συναντησα στο συνεδριο του συγχρονου και μιλήσαμε.
  το βιβλίο "η παιδαγωγική και το παιχνίδι αντεικείμενο" ειναι ενα πολύ δυσκολο βιβλιο το οποίο όμως δεν νομίζω πως θα πρεπε να διαβαζεις για τον ΑΣΕΠ!εχει πολλές λεπτομέρειες αχρηστες κατ'εμε αν και τόσο ολοκληρωμένη δουλεια για το παιχνίδι αντικείμενο δεν εχω ξαναδει!
το "παιδαγωγική εργασία στο νηπιαγωγείο" εμενα μου αρέσει πολύ. το διαβασα πολύ ευκολα τώρα όταν το διαβασα πρωτη φορα στο πανεπιστήμιο μου φάνηκε αγγούρι. να ξερετε δεν πέρνω ποσοστα!(χαχαχαχαχαχα)
για το αν θα είναι θεματοδότης δεν ξέρω και δεν το είχα σκεφτεί.πάντως στο πανεπιστήμιο στις εξεταστικές του τα θέματα θα τα χαρακτήριζα "της πραξης". η αλήθεια είναι πως είναι από τους λίγους στα πανεπιστημια που κανουν παιδαγωγικές και είναι αναγνωρισμένοι συους παιδαγωγικούς κύκλους με πρώτη βέβαια τη Ντολιοπούλου.(το θέμα:ο Η/Υ στην τάξη. κριτική θεώρηση πρεπει να είναι δικό της)
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 08:16:01 μμ »
σε σενα αναφερομουν που σου ειπε ο πανταζης για τον οδηγο απλα προτιμησα να μην σε αποκαλυψω θυμαμαι που μου το χες πει  ;) ;)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 08:29:07 μμ »
AAAA, ok MairyLiscious.....δεν θα με πειραζε εκτιμώ όμως την προστασια των προσωπικών δεδομένων(χιχιχιχιχχιχ)
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 08:29:56 μμ »
 ;D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος U2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 09:41:08 μμ »
Πραγματι ο Πανταζής μου είπε και εμένα να επικεντρωθω στον οδηγο!τον συναντησα στο συνεδριο του συγχρονου και μιλήσαμε.
  το βιβλίο "η παιδαγωγική και το παιχνίδι αντεικείμενο" ειναι ενα πολύ δυσκολο βιβλιο το οποίο όμως δεν νομίζω πως θα πρεπε να διαβαζεις για τον ΑΣΕΠ!εχει πολλές λεπτομέρειες αχρηστες κατ'εμε αν και τόσο ολοκληρωμένη δουλεια για το παιχνίδι αντικείμενο δεν εχω ξαναδει!
το "παιδαγωγική εργασία στο νηπιαγωγείο" εμενα μου αρέσει πολύ. το διαβασα πολύ ευκολα τώρα όταν το διαβασα πρωτη φορα στο πανεπιστήμιο μου φάνηκε αγγούρι. να ξερετε δεν πέρνω ποσοστα!(χαχαχαχαχαχα)
για το αν θα είναι θεματοδότης δεν ξέρω και δεν το είχα σκεφτεί.πάντως στο πανεπιστήμιο στις εξεταστικές του τα θέματα θα τα χαρακτήριζα "της πραξης". η αλήθεια είναι πως είναι από τους λίγους στα πανεπιστημια που κανουν παιδαγωγικές και είναι αναγνωρισμένοι συους παιδαγωγικούς κύκλους με πρώτη βέβαια τη Ντολιοπούλου.(το θέμα:ο Η/Υ στην τάξη. κριτική θεώρηση πρεπει να είναι δικό της)
Η Ντολιοπουλου ηταν ανεκαθεν "μαλωμενη" με τον ΑΣΕΠ. Ειναι στην επιστημονικη επιτροπη του ΥΠΕΠΘ για το ολοημερο. Την ειχα καθηγητρια στο ΑΠΘ. Ειναι μια γλυκυτατη γυναικα, με εξαιρετικες σπουδες , ΣΠΟΥΔΑΙΑ ερευνητικα ενδιαφεροντα σε Αμερικη κυριως και Ελλαδα, και _κυριως_ υπηρξε εν ενεργεια νηπιαγωγος, κατι που θεωρω πολυ στοιχειωδες! Τα βιβλια της καλυπτουν μεγαλη γκαμα παιδαγωγικων θεματων, ειναι κατανοητοτατα και μεστα. Ελα μου ομως που ο ΑΣΕΠ "προσκυναει" συγκεκριμενους πανεπιστημιακους εδω και χρονια και εχουμε φτασει στο σημειο να πρεπει να γνωριζουμε τον εκαστοτε προεδρο της επιτροπης για να διαβασουμε τα βιβλια του για να γραψουμε!!!!!!!!!Θεωρω οτι η παρωδια με τον Κιτσαρα στους τελευταιους -τουλαχιστον- τρεις ΑΣΕΠ μας υποτιμα. Αυτα.
"....Ακόμα νύχτα λέγεται ,εκτός αν εν λευκώ αισιοδοξείς........"
 Κική Δημουλά
"Επτά φορες κλείνεις τα μάτια...την όγδοη καταδικάζεις μονομιάς..."
 Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος U2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 09:44:09 μμ »
Πραγματι ο Πανταζής μου είπε και εμένα να επικεντρωθω στον οδηγο!τον συναντησα στο συνεδριο του συγχρονου και μιλήσαμε.
  το βιβλίο "η παιδαγωγική και το παιχνίδι αντεικείμενο" ειναι ενα πολύ δυσκολο βιβλιο το οποίο όμως δεν νομίζω πως θα πρεπε να διαβαζεις για τον ΑΣΕΠ!εχει πολλές λεπτομέρειες αχρηστες κατ'εμε αν και τόσο ολοκληρωμένη δουλεια για το παιχνίδι αντικείμενο δεν εχω ξαναδει!
το "παιδαγωγική εργασία στο νηπιαγωγείο" εμενα μου αρέσει πολύ. το διαβασα πολύ ευκολα τώρα όταν το διαβασα πρωτη φορα στο πανεπιστήμιο μου φάνηκε αγγούρι. να ξερετε δεν πέρνω ποσοστα!(χαχαχαχαχαχα)
για το αν θα είναι θεματοδότης δεν ξέρω και δεν το είχα σκεφτεί.πάντως στο πανεπιστήμιο στις εξεταστικές του τα θέματα θα τα χαρακτήριζα "της πραξης". η αλήθεια είναι πως είναι από τους λίγους στα πανεπιστημια που κανουν παιδαγωγικές και είναι αναγνωρισμένοι συους παιδαγωγικούς κύκλους με πρώτη βέβαια τη Ντολιοπούλου.(το θέμα:ο Η/Υ στην τάξη. κριτική θεώρηση πρεπει να είναι δικό της)
Η Ντολιοπουλου ηταν ανεκαθεν "μαλωμενη" με τον ΑΣΕΠ. Ειναι στην επιστημονικη επιτροπη του ΥΠΕΠΘ για το ολοημερο. Την ειχα καθηγητρια στο ΑΠΘ. Ειναι μια γλυκυτατη γυναικα, με εξαιρετικες σπουδες , ΣΠΟΥΔΑΙΑ ερευνητικα ενδιαφεροντα σε Αμερικη κυριως και Ελλαδα, και _κυριως_ υπηρξε εν ενεργεια νηπιαγωγος, κατι που θεωρω πολυ στοιχειωδες! Τα βιβλια της καλυπτουν μεγαλη γκαμα παιδαγωγικων θεματων, ειναι κατανοητοτατα και μεστα. Ελα μου ομως που ο ΑΣΕΠ "προσκυναει" συγκεκριμενους πανεπιστημιακους εδω και χρονια και εχουμε φτασει στο σημειο να πρεπει να γνωριζουμε τον εκαστοτε προεδρο της επιτροπης για να διαβασουμε τα βιβλια του για να γραψουμε!!!!!!!!!Θεωρω οτι η παρωδια με τον Κιτσαρα στους τελευταιους -τουλαχιστον- τρεις ΑΣΕΠ μας υποτιμα. Αυτα.
Η Ντολιοπουλου ηταν ανεκαθεν "μαλωμενη" με τον ΑΣΕΠ. Ειναι στην επιστημονικη επιτροπη του ΥΠΕΠΘ για το ολοημερο. Την ειχα καθηγητρια στο ΑΠΘ. Ειναι μια γλυκυτατη γυναικα, με εξαιρετικες σπουδες , ΣΠΟΥΔΑΙΑ ερευνητικα ενδιαφεροντα σε Αμερικη κυριως και Ελλαδα, και _κυριως_ υπηρξε εν ενεργεια νηπιαγωγος, κατι που θεωρω πολυ στοιχειωδες! Τα βιβλια της καλυπτουν μεγαλη γκαμα παιδαγωγικων θεματων, ειναι κατανοητοτατα και μεστα. Ελα μου ομως που ο ΑΣΕΠ "προσκυναει" συγκεκριμενους πανεπιστημιακους εδω και χρονια και εχουμε φτασει στο σημειο να πρεπει να γνωριζουμε τον εκαστοτε προεδρο της επιτροπης για να διαβασουμε τα βιβλια του για να γραψουμε!!!!!!!!!Θεωρω οτι η παρωδια με τον Κιτσαρα στους τελευταιους -τουλαχιστον- τρεις ΑΣΕΠ μας υποτιμα. Αυτα.
Κατι εκανα λαθος πριν. Αυτο ειναι δικο μου μηνυμα.
"....Ακόμα νύχτα λέγεται ,εκτός αν εν λευκώ αισιοδοξείς........"
 Κική Δημουλά
"Επτά φορες κλείνεις τα μάτια...την όγδοη καταδικάζεις μονομιάς..."
 Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενημερωτική συνάντηση για τον ΑΣΕΠ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 10:17:51 μμ »
Η εμπειρία αποδεικνύει πως με θράσος μόνο καταφέρνει πράγματα!!!!!!
Η παιδαγωγικη κατάρτιση δεν αναγνωρίζεται όταν συμβαδίζει με την ευγένεια..
Νόμίζω πως οι πανεπιστημιακοί που γνωρίζουν την αξία τους και την εκτίμηση που τρέφουμε για το πρόσωπό τους δεν εχουν ανάγκη να είναι θεματοδότες του ΑΣΕΠ
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160802
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.