*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 158517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #252 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 12:56:48 μμ »
απλα θα ειναι ενα μεταπτυχιακο!!!παντα ενα μεταπτυχιακο ειναι ενα μεταπτυχιακο που μοριοδοτηται!!!τωρα αν θα σου προσφερει κατι στον τομεα των γνωσεων αυτο δεν το ξερω...ισως να ρωτησεις καποιον που το εχει παρακολουθησει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #253 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 01:37:48 μμ »
νομιζω εχει τιτλο master of education. ξερετε ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα? υπαρχει περιπτωση να μειωθουν τα διδακτρα?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #254 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 01:40:10 μμ »
απλα θα ειναι ενα μεταπτυχιακο!!!παντα ενα μεταπτυχιακο ειναι ενα μεταπτυχιακο που μοριοδοτηται!!!τωρα αν θα σου προσφερει κατι στον τομεα των γνωσεων αυτο δεν το ξερω...ισως να ρωτησεις καποιον που το εχει παρακολουθησει
Συμφωνώ απόλυτα! Οι περισσότεροι στις μέρες μας κάνουν μεταπτυχιακό καθαρά για τις παροχές που αυτό παρέχει: μόρια, μισθολογικό κλιμάκιο και βαθμός (αν ισχύουν ακόμα) κλπ. Ρωτήστε σε όσους κάνουν μεταπτυχιακό (κυρίως οικογενειάρχες με παιδιά) αν θα το έκαναν σε περίπτωση που δεν παρείχε απολύτως τίποτα!!!  ;D  8) 8)
  

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #255 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 09:30:23 πμ »
ναι συμφωνώ ότι είναι ένα μεταπτυχιακό, αλλά πάνω σε τι ακριβώς? Εξαρταται από τα μαθηματα που θα διαλέξεις. Κάποιος που έχει κάνει αυτό το μεταπτυχιακό, θα έχει ίσως πολύ διαφορετικό περιεχόμενο από κάποιον άλλον που έχει πάρει τελείως άλλες θεματικές. Σαν να μην έχει συγκεκριμένο περιεχόμενο μου φαίνεται. Δεν ξέρω...Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #256 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 03:19:34 μμ »
Νομίζω απαντάς μόνη σου στην αρχική ερώτησή σου. Ανάλογα με τις θεματικές που επιλέγεις αποκτάς κάποια εξειδίκευση σε παιδαγωγικά θέματα που δεν έχεις διδαχθεί σε βάθος στο Παιδαγωγικό, ανάλογα με τους τομείς που σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Δε σου παρέχει τις βασικές παιδαγωγικές γνώσεις, γι' αυτό και δε θα δεις θεματικές γενικής παιδαγωγικής, αλλά πχ. μπορείς να μάθεις περισσότερα σχετικά με την εκπαίδευση ενηλίκων, την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, τις κοινωνικές ανισότητες στην εκπαίδευση, τη διοίκηση εκπαιδευτικών μονάδων κτλ.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #257 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 04:10:04 μμ »
Καλησπερα. Μηπως γνωριζει κανεις αν το μεταπτυχιακο στην εξειδικευση καθηγητων φυσικων επιστημων δινει παιδαγωγικη επαρκεια;. Σκοπευω να κανω αιτηση και δεν ξεω αν διαλεξω αυτο η το σπουδες στην εκπαιδευση. Ευχαριστω. Ειμαι χημικος.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #258 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 04:12:21 μμ »
Η δική μου εμπειρία από το ΕΑΠ (τώρα γράφω τη διπλωματική) είναι ότι γενικά είναι βατές οι ενότητες και ανταποκρίνεσαι μια χαρά με λογικό διάβασμα (τίποτα τρελλές ώρες-απλά ζορίζεσαι χρονικά όταν είναι να παραδώσεις τις εργασίες). Σε ότι αφορά τη διπλωματική είχα κακή εμπειρία πέρυσι΄. Ενώ επέλεξα να την κάνω στην Εκπ/κή έρευνα στην πράξη και ενώ είχα πάρει την ενότητα τελευταία, με τον ίδιο καθηγητή ο οποίος με είχε αξιολογήσει από πολύ καλά έως άριστα στις εργασίες, στην Δ.Ε. μου έβγαλε το λάδι με αποτέλεσμα μέσα της περυσινης χρονιάς να τον παρατήσω γιατί ήθελε να μου αλλάξει εντελώς το θέμα αρχές Φεβρουαρίου!!
 Έτσι φέτος ξεκίνησα πάλι διπλ.εργασια σε άλλη ενότητα με άλλο καθηγητή ο οποίος φρίκαρε όταν του περιέγραψα την εμπειρία μου. Απαράδεκτη! Οταν με το καλό ολοκληρώσω το 2014 και ορκιστώ δεν θα το αφήσω έτσι το θέμα...Συμβουλή μου πάντως: "μην επιλέξετε να κάνετε διπλωματική εργασία στην εκπ/κή έρευνα". Το στυλάκι είναι να θέλουν να σε πάνε και 2η χρονιά και οι απαιτήσεις τους είναι σαν να κάνεις διδακτορικό. Το έχουν σύστημα από ότι με ενημέρωσαν και άλλοι συνάδελφοι που έχουν τελειώσει το ίδιο μετ/κό.
Συνολικά, εάν είχα τη δυνατότητα να πάω εξωτερικό για 1 χρόνο να κάνω εκέι μετ/κό δεν θα επέλεγα το ΕΑΠ. Ως μόνιμος όμως εκπ/κός στην Ελλάδα δεν έχεις και πολλές επιλογές για κάτι τέτοιο...
Ελπίζω να βοήθησα.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #259 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 06:11:25 μμ »
Η δική μου εμπειρία από το ΕΑΠ (τώρα γράφω τη διπλωματική) είναι ότι γενικά είναι βατές οι ενότητες και ανταποκρίνεσαι μια χαρά με λογικό διάβασμα (τίποτα τρελλές ώρες-απλά ζορίζεσαι χρονικά όταν είναι να παραδώσεις τις εργασίες). Σε ότι αφορά τη διπλωματική είχα κακή εμπειρία πέρυσι΄. Ενώ επέλεξα να την κάνω στην Εκπ/κή έρευνα στην πράξη και ενώ είχα πάρει την ενότητα τελευταία, με τον ίδιο καθηγητή ο οποίος με είχε αξιολογήσει από πολύ καλά έως άριστα στις εργασίες, στην Δ.Ε. μου έβγαλε το λάδι με αποτέλεσμα μέσα της περυσινης χρονιάς να τον παρατήσω γιατί ήθελε να μου αλλάξει εντελώς το θέμα αρχές Φεβρουαρίου!!
 Έτσι φέτος ξεκίνησα πάλι διπλ.εργασια σε άλλη ενότητα με άλλο καθηγητή ο οποίος φρίκαρε όταν του περιέγραψα την εμπειρία μου. Απαράδεκτη! Οταν με το καλό ολοκληρώσω το 2014 και ορκιστώ δεν θα το αφήσω έτσι το θέμα...Συμβουλή μου πάντως: "μην επιλέξετε να κάνετε διπλωματική εργασία στην εκπ/κή έρευνα". Το στυλάκι είναι να θέλουν να σε πάνε και 2η χρονιά και οι απαιτήσεις τους είναι σαν να κάνεις διδακτορικό. Το έχουν σύστημα από ότι με ενημέρωσαν και άλλοι συνάδελφοι που έχουν τελειώσει το ίδιο μετ/κό.
Συνολικά, εάν είχα τη δυνατότητα να πάω εξωτερικό για 1 χρόνο να κάνω εκέι μετ/κό δεν θα επέλεγα το ΕΑΠ. Ως μόνιμος όμως εκπ/κός στην Ελλάδα δεν έχεις και πολλές επιλογές για κάτι τέτοιο...
Ελπίζω να βοήθησα.


Καλησπέρα, το μεταπτυχιακό αυτό αν το τελειώσει ένας Οικονομολόγος που δεν έχει σελέτε τότε του αναγνωρίζεται η παιδαγωγική επάρκεια ???? δηλαδή το μεταπτυχιακό του δίνει παιδαγωγική επάρκεια ??? ας απαντήσει κάποιος Οικονομολόγος που το έχει τελειώσει. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #260 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 07:31:14 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2014, 04:39:13 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #261 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 07:45:31 μμ »
Το μεταπτυχιακό αυτό έχει ενταχθεί στις Επιστήμες της Αγωγής και ως εκ τούτου ΝΑΙ είναι βέβαιο ότι δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Αν και έχω μεταπτυχιακό και είμαι μόνιμος, επέλεξα να κάνω αίτηση για το συγκεκριμένο και γιατί δίνει παιδαγωγική επάρκεια και καλύπτει το νόμο της Διαμαντοπούλου (μέχρι φυσικά να εφεύρουν έναν ακόμα νόμο) και γιατί δεν είμαι από καθηγητική σχολή (ΠΕ19) και για τις γνώσεις που θα αποκομίσω φυσικά (τίποτα δεν μπορεί να γίνει με το ζόρι).

edit : Γενικώς μετά από 10 χρόνια (πριν 10 χρόνια τελείωσα και το μεταπτυχιακό) ένιωσα έτοιμος να ξαναανοίξω βιβλία και ήμουν μεταξύ ενός προπτυχιακού και του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού. Τελικά το κόστος του προπτυχιακού (12 ενότητες χ 550 ευρώ) και η 4ετία ήταν ο τελικός λόγος που έγειρα στο μεταπτυχιακό...


Ευχαριστώ για την απάντηση, σου εύχομαι να κληρωθείς, καλή επιτυχία!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #262 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:55:39 πμ »
καλημέρα! τι ώρα θα βγουν??
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #263 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 11:48:29 πμ »
καλημέρα! τι ώρα θα βγουν??
Υποτίθεται στις 10. Αναμένουμε...
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #264 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 01:16:48 μμ »
ασταδιαλα παλι δεν με πηραν!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΕΑΠ)
« Απάντηση #265 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 01:20:26 μμ »
me too... και παντα στην κατηγορια Γ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 755

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.