*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765518 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2212 στις: Δεκέμβριος 28, 2020, 09:13:31 πμ »
Ετσι είναι.. Αυτό λεω κι εγώ...Εγω δουλεύω μόνο FCE και ECCE, θεωρώ πως το επίπεδο τους είναι πολύ καλύτερο από άλλα...¨ομως λυπάμαι πραγματικά γιατι τα τελευταία χρόνια η ερώτηση που κάνουν οι γονείς από την a junior είναι ''πότε θα δώσει lower;''. Λες και κάνουμε αγώνα ταχύτητας και όχι μάθηση- κατάκτηση της γλώσσας. Ταυτίζομαι απόλυτα με όσα γράφεις και για ακόμη μια φορά σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:16 »

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2213 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 05:36:13 μμ »
Καλησπέρα σας, Θα ηθελα τη γνώμη σας σας για τα βιβλία Spark ( express publishing ) , μέχρι τώρα δουλεύω τα here we go 1,2,3 ( Burlington). Είναι καλά βιβλία όμως σε καπόια σημεία πρέπει να προσθέτεις extra υλικο κατα τη γνώμη μου. Τα Spark μου φαίνονται πολύ απαιτιτικά , μου αρεσουν  .Ομως μήπως έναν μέτριο μαθητή τον κουράσουν΄; Επιπλέον πόσες ωρες την εβδομάδα δουλεύετε τις τάξεις senior a,b,c,d ;Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Jasminum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2214 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 07:37:31 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ξεκινήσω ένα κοριτσάκι έκτης δημοτικού, είχε κάνει a&b junior αλλά σταμάτησε στην Τετάρτη δημοτικού και δεν θυμάται σχεδόν τίποτα.. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλή σειρά για a senior, κοιτάζω i5 1 Express publishing, English Download 1 Hamilton House και είδα και HERE WE GO! 1 Burlington. Θα ήθελα τη γνώμη σας ή αν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη σειρά... ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2215 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 09:41:25 μμ »
Καλησπέρα, εγώ προσωπικά εφόσον το παιδί όπως λες έχει αφήσει τα αγγλικά πάνω από ένα χρόνο και δεν θυμάται σχεδόν τίποτα θα προτιμούσα να ξεκινήσω με μια πιο εύκολη αλλά πολύ λειτουργική σειρά που είναι η Τech it easy 1  (supercourse) . Τώρα που το μάθημα γίνεται και με τηλεκεπαίδευση θα σε βολέψει πολύ γιατί έχει εξαιρετικό e book και ακόμη και η γραμματική παρουσιάζεται μέσω βίντεο. Αν δεις ότι το παιδί παίρνει μπροστά και τα καταφέρνει συνεχίζεις με i5  2 express την οποία δουλεύω και εγώ χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά είναι για δυνατούς μαθητές. Αν θέλεις τώρα Hamilton η δική μου γνώμη είναι να της κάνεις τη νέα σειρά Amazing English 1. Σε επίπεδο δυσκολίας είναι μεταξύ του i5  και το Τech it easy. To Download english που γράφεις θεωρώ ότι είναι για μεγαλύτερους σε ηλικία μαθητές. Τέλος, αν θέλεις Burlington  θα έλεγα να δεις τη νέα τους σειρά Webkids. To here we go είναι ωραια σειρά αλλά πολύ παλιά και τα θέματά της ξεπερασμένα για τα σύγχρονα παιδιά. Πολύ βασικό θεωρώ στην παρούσα φάση είναι να σε στηρίξει η σειρά που θα επιλέξεις στην τηλεκπαίδευση και, κατά τη γνώμη μου, το Tech it easy και το Webkids θα σε βοηθήσουν περισσότερο. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:16 »

Αποσυνδεδεμένος Jasminum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2216 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 04:35:02 μμ »
Καλησπέρα, εγώ προσωπικά εφόσον το παιδί όπως λες έχει αφήσει τα αγγλικά πάνω από ένα χρόνο και δεν θυμάται σχεδόν τίποτα θα προτιμούσα να ξεκινήσω με μια πιο εύκολη αλλά πολύ λειτουργική σειρά που είναι η Τech it easy 1  (supercourse) . Τώρα που το μάθημα γίνεται και με τηλεκεπαίδευση θα σε βολέψει πολύ γιατί έχει εξαιρετικό e book και ακόμη και η γραμματική παρουσιάζεται μέσω βίντεο. Αν δεις ότι το παιδί παίρνει μπροστά και τα καταφέρνει συνεχίζεις με i5  2 express την οποία δουλεύω και εγώ χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά είναι για δυνατούς μαθητές. Αν θέλεις τώρα Hamilton η δική μου γνώμη είναι να της κάνεις τη νέα σειρά Amazing English 1. Σε επίπεδο δυσκολίας είναι μεταξύ του i5  και το Τech it easy. To Download english που γράφεις θεωρώ ότι είναι για μεγαλύτερους σε ηλικία μαθητές. Τέλος, αν θέλεις Burlington  θα έλεγα να δεις τη νέα τους σειρά Webkids. To here we go είναι ωραια σειρά αλλά πολύ παλιά και τα θέματά της ξεπερασμένα για τα σύγχρονα παιδιά. Πολύ βασικό θεωρώ στην παρούσα φάση είναι να σε στηρίξει η σειρά που θα επιλέξεις στην τηλεκπαίδευση και, κατά τη γνώμη μου, το Tech it easy και το Webkids θα σε βοηθήσουν περισσότερο. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Με βοήθησες αρκετά, κοίταξα τη σειρά Τech it easy 1 και φαίνεται πιο κατάλληλη για τη ηλικία και το επίπεδό της. Αναμένω το Teacher's Book να το μελετήσω και μάλλον θα ξεκινήσω με Take it easy. Αν δω ότι τα καταφέρνει και επειδή θα συνεχίσουμε και το καλοκαίρι, κοιτάζω i5 από Σεπτέμβρη... Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2217 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 10:16:11 μμ »
Χαίρομαι που σε βοήθησα. Διαπίστωσα από πρώτο χέρι ότι καλύτερα είναι να ξεκινάς με μια βατή σειρά ώστε το παιδί που έχει κενά να τα αναπληρώσει ομαλά και μετά, αν δεις ότι τραβάει, συνεχίζεις με δυνατή σειρά. Το  Τech it easy1 καλύπτει πλήρως την ύλη της Α senior και μπορείς μετά να προχωρήσεις με ασφάλεια στο I5 2.

Αποσυνδεδεμένος Jasminum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2218 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 06:22:48 μμ »
Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη γνώμη σας για μαθητή β' γυμνασίου που τελείωσε B senior Μάιο και θέλει να ξεκινήσει ξανά. Στα test για να δω το επίπεδό του με εξέπληξε, είναι πολύ καλός, εύστροφος και με δυνατό λεξιλόγιο και έκφραση! Δεν είναι σίγουρα C class, σκέφτομαι να πάμε κατευθείαν D class και να κάνω grammar & writing κάποια έξτρα μαθήματα. Ποια σειρά μου προτείνετε ? Είδα Portal to english 4 και Burlington Mindset B1. Επίσης, ποια η γνώμη σας για Ultimate English τη νεα σειράς της Hamilton ή English Download b1? Επίσης, θα προτείνατε The Hamilton Skills Builder b1 για εξτρα υλικό?



Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2219 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 01:48:21 μμ »
Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη γνώμη σας για μαθητή β' γυμνασίου που τελείωσε B senior Μάιο και θέλει να ξεκινήσει ξανά. Στα test για να δω το επίπεδό του με εξέπληξε, είναι πολύ καλός, εύστροφος και με δυνατό λεξιλόγιο και έκφραση! Δεν είναι σίγουρα C class, σκέφτομαι να πάμε κατευθείαν D class και να κάνω grammar & writing κάποια έξτρα μαθήματα. Ποια σειρά μου προτείνετε ? Είδα Portal to english 4 και Burlington Mindset B1. Επίσης, ποια η γνώμη σας για Ultimate English τη νεα σειράς της Hamilton ή English Download b1? Επίσης, θα προτείνατε The Hamilton Skills Builder b1 για εξτρα υλικό?
Καλησπέρα, κατά τη γνώμη μου , το Mindset είναι μια εξαιρετική σειρά με πολύ ενδιαφέροντα θέματα που δεν κουράζουν τους μαθητές και είναι απολύτως κατάλληλη για εφήβους. Συνοδεύεται επίσης από εξτρά online υλικό και είναι exam oriented. Το ultimate English φαίνεται καλό αλλά δεν το έχω δουλέψει για να ξέρω. Από το Skills Builder της Ηαmilton είδα τα 2 πρώτα βιβλία, τα οποία φαίνονται αρκετά καλά και απαιτητικά, αλλά με προβλημάτισε το ότι δεν διαθέτουν πίσω  Glossary για να διευκολύνουν τους μαθητές. Μια καλή σειρά για skills είναι το Plus, MM publications που διαθέτει και πλούσιο βοηθητικό υλικό για τους καθηγητές. Επισης, αν κάνετε προετοιμασία για ECCE  (όχι FCE) πολύ καλό ευχάριστο και to the point είναι το Ι like Writing B1 που συνεχίζει με το νέο Speak your Mind in Writing ECCE το οποίο συμβαδίζει απόλυτα με τις οδηγίες και τις συμβουλές της Ελληνοαμερικανικής Ενωσης για το Writing Part.

Αποσυνδεδεμένος Jasminum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2220 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 03:33:33 μμ »
Καλησπέρα, κατά τη γνώμη μου , το Mindset είναι μια εξαιρετική σειρά με πολύ ενδιαφέροντα θέματα που δεν κουράζουν τους μαθητές και είναι απολύτως κατάλληλη για εφήβους. Συνοδεύεται επίσης από εξτρά online υλικό και είναι exam oriented. Το ultimate English φαίνεται καλό αλλά δεν το έχω δουλέψει για να ξέρω. Από το Skills Builder της Ηαmilton είδα τα 2 πρώτα βιβλία, τα οποία φαίνονται αρκετά καλά και απαιτητικά, αλλά με προβλημάτισε το ότι δεν διαθέτουν πίσω  Glossary για να διευκολύνουν τους μαθητές. Μια καλή σειρά για skills είναι το Plus, MM publications που διαθέτει και πλούσιο βοηθητικό υλικό για τους καθηγητές. Επισης, αν κάνετε προετοιμασία για ECCE  (όχι FCE) πολύ καλό ευχάριστο και to the point είναι το Ι like Writing B1 που συνεχίζει με το νέο Speak your Mind in Writing ECCE το οποίο συμβαδίζει απόλυτα με τις οδηγίες και τις συμβουλές της Ελληνοαμερικανικής Ενωσης για το Writing Part.

Maria42 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, αλλά ο συγκεκριμένος μαθητής με έχει προβληματίσει. Είναι πολύ καλό το επίπεδό του για μαθητή που τελείωσε b senior πριν 1 χρόνο περίπου. Κάναμε reading, speaking, grammar & listening επιπέδου B2!!! και πήγε πολύ καλά! Πήγαινε σε φροντιστήριο μέχρι B senior και οι γονείς του με ενημέρωσαν ότι σταμάτησε τα αγγλικά γιατί είχε "bullying" από τους συμμαθητές του λόγω ευστροφίας και ντρεπόταν. Έχει έφεση και αντίληψη στη γλώσσα, κάναμε Cambridge exam preparation test και βγήκε επίπεδο B2-C1 και στο Placement Test mmpublications βγήκε C1. Στο writing θέλει δουλειά.... Μου ζήτησε να μην κάνουμε "εύκολα αγγλικά" που έκανε έως τώρα και ότι θέλει πολύ να συνεχίσει! Δεν έχω τόση εμπειρία ώστε να έχω συναντήσει ξανά τέτοιο μαθητή... Σκεφτόμουν να κάνουμε μια σειρά D CLASS για καλού επιπέδου μαθητές και να κάνω extra writing που υστερεί... και στη συνέχεια προετοιμασία για FCE & ECCE.. Αν έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις, κάποια σειρά ή κάτι που πιστεύεις ότι θα βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2221 στις: Φεβρουάριος 24, 2021, 01:15:32 μμ »
Maria42 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, αλλά ο συγκεκριμένος μαθητής με έχει προβληματίσει. Είναι πολύ καλό το επίπεδό του για μαθητή που τελείωσε b senior πριν 1 χρόνο περίπου. Κάναμε reading, speaking, grammar & listening επιπέδου B2!!! και πήγε πολύ καλά! Πήγαινε σε φροντιστήριο μέχρι B senior και οι γονείς του με ενημέρωσαν ότι σταμάτησε τα αγγλικά γιατί είχε "bullying" από τους συμμαθητές του λόγω ευστροφίας και ντρεπόταν. Έχει έφεση και αντίληψη στη γλώσσα, κάναμε Cambridge exam preparation test και βγήκε επίπεδο B2-C1 και στο Placement Test mmpublications βγήκε C1. Στο writing θέλει δουλειά.... Μου ζήτησε να μην κάνουμε "εύκολα αγγλικά" που έκανε έως τώρα και ότι θέλει πολύ να συνεχίσει! Δεν έχω τόση εμπειρία ώστε να έχω συναντήσει ξανά τέτοιο μαθητή... Σκεφτόμουν να κάνουμε μια σειρά D CLASS για καλού επιπέδου μαθητές και να κάνω extra writing που υστερεί... και στη συνέχεια προετοιμασία για FCE & ECCE.. Αν έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις, κάποια σειρά ή κάτι που πιστεύεις ότι θα βοηθήσει...
Καλησπέρα και πάλι, σε αυτή την περίπτωση θα πρότεινα να δοκιμάσεις το On Screen B1, Express Publishing.Είναι πολύ απαιτητικό βιβλίο για δυνατούς μαθητές και προετοιμάζει τους υποψήφιους για FCE και ΕCCE ώστε να δώσουν με αξιώσεις. Θα πρότεινα ωστόσο πρώτα, αφού λες ότι δυσκολεύεται στο Writing, να κάνεις ένα εκτενές Speaking μαζί του για να ελέγξεις περισσότερο το πραγματικό του επίπεδο. Υπάρχουν παιδια που πράγματι έχουν πολύ καλή αντίληψη και πηγαίνουν καλά στα passive skills αλλά το πραγματικό επίπεδο, κατά τη γνώμη μου , φαίνεται στο Speaking και Writing. To plus MM publications  έχει την έκδοση Double Plus FCE ECCE για να εξασκήσεις περισσότερο τα Skills. Πάντως, όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα, θεωρώ πως το Mindset B1 θα του αρέσει πολύ και επειδή τα θέματά του είναι πολύ συγχρονα μπορείς να τα συνδυάζεις με βίντεο από Youtube ή άλλα άρθρα στο διαδίκτυο για εμβάθυνση.

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2222 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 03:01:16 μμ »
Καλησπέρα, έχω δύο παιδιά σε ιδιαίτερα πολυ καλοί μαθητές και τελειώνουμε τώρα τη σειρά ΒFF b junior των MM publications. Είμαι εξαιρετική σειρά που τη συστήνω ανεπιφύλακτα, κυρίως για μαθητές μικρών τάξεων, όπως είναι  οι δικοί μου μαθητές, που ξεκίνησαν την a junior στη β δημοτικού. Να σημειώσω πως επειδή έκανα την παραγγελία των βιβλίων των δύο μαθητών μέσω του εκδοτικού οίκου μου έστειλαν δωρεάν το υλικό του διαδραστικού πίνακα που μου έλυσε τα χερια κυριολεκτικά λόγω της τηλεκπαίδευσης και έτσι δε χάσαμε κανένα μάθημα. Τώρα λοιπόν που είναι τρίτη δημοτικού τελειώνουμε τον επόμενο μήνα  μήνα  τη σειρά της B junior και προβληματίζομαι για τη σειρά που θα επιλέξω  για την a senior την οποια θα ξεκινήσουμε φέτος. Είμαι ανάμεσα στο Τech it easy super course, το Portal to English MM publications και Amazing English Hamilton House. Δεν έχω χρησιμοποιήσει καμιά από τις τρεις στο παρελθόν, και ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής: Ειναι μεν πολύ καλοι μαθητές αλλα είναι ακόμα μικροί στην ηλικία, η σειρά tech it easy μηπως παραείναι απλή και ολοκληρώνοντάς την θα υστερούν σε κάτι , με την έννοια ότι θα δυσκολευτούν για το επόμενο επίπεδο, από την άλλη το Portal to English δεν έχει ξεχωριστή ενότητα writing που το θεωρώ πολύ βασικό, ενώ το amazing english  μήπως ειναι πολύ δύσκολο γι αυτούς; Σας παρακαλώ, θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει κάποια από αυτές τις τρεις σειρές. Προσωπικά μου αρεσε το tech it easy και νομίζω πως θα τους κεντρίσει το ενδιαφέρον και θα τους βοηθήσει το application ομως από την άλλη σκέφτομαι μηπως για καλούς μαθητές θα πρέπει να επιλέξω κάτι πιο απαιτητικό, αξίζει άραγε τον κόπο ή πιστευετε πως και πιο απλά βιβλία προετοιμάζουν μακροπροθεμα τους μαθητές για επιτυχία στις εξετάσεις γλωσσομάθειας;  Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2223 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 08:15:34 μμ »
Καλησπέρα, έχω δύο παιδιά σε ιδιαίτερα πολυ καλοί μαθητές και τελειώνουμε τώρα τη σειρά ΒFF b junior των MM publications. Είμαι εξαιρετική σειρά που τη συστήνω ανεπιφύλακτα, κυρίως για μαθητές μικρών τάξεων, όπως είναι  οι δικοί μου μαθητές, που ξεκίνησαν την a junior στη β δημοτικού. Να σημειώσω πως επειδή έκανα την παραγγελία των βιβλίων των δύο μαθητών μέσω του εκδοτικού οίκου μου έστειλαν δωρεάν το υλικό του διαδραστικού πίνακα που μου έλυσε τα χερια κυριολεκτικά λόγω της τηλεκπαίδευσης και έτσι δε χάσαμε κανένα μάθημα. Τώρα λοιπόν που είναι τρίτη δημοτικού τελειώνουμε τον επόμενο μήνα  μήνα  τη σειρά της B junior και προβληματίζομαι για τη σειρά που θα επιλέξω  για την a senior την οποια θα ξεκινήσουμε φέτος. Είμαι ανάμεσα στο Τech it easy super course, το Portal to English MM publications και Amazing English Hamilton House. Δεν έχω χρησιμοποιήσει καμιά από τις τρεις στο παρελθόν, και ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής: Ειναι μεν πολύ καλοι μαθητές αλλα είναι ακόμα μικροί στην ηλικία, η σειρά tech it easy μηπως παραείναι απλή και ολοκληρώνοντάς την θα υστερούν σε κάτι , με την έννοια ότι θα δυσκολευτούν για το επόμενο επίπεδο, από την άλλη το Portal to English δεν έχει ξεχωριστή ενότητα writing που το θεωρώ πολύ βασικό, ενώ το amazing english  μήπως ειναι πολύ δύσκολο γι αυτούς; Σας παρακαλώ, θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει κάποια από αυτές τις τρεις σειρές. Προσωπικά μου αρεσε το tech it easy και νομίζω πως θα τους κεντρίσει το ενδιαφέρον και θα τους βοηθήσει το application ομως από την άλλη σκέφτομαι μηπως για καλούς μαθητές θα πρέπει να επιλέξω κάτι πιο απαιτητικό, αξίζει άραγε τον κόπο ή πιστευετε πως και πιο απλά βιβλία προετοιμάζουν μακροπροθεμα τους μαθητές για επιτυχία στις εξετάσεις γλωσσομάθειας;  Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας ευχαριστώ!
Καλησπέρα, επειδή και εγώ έχω μια αντίστοιχη περίπτωση εκείνο που αποφάσισα να κάνω είναι το εξής: Θα τους κάνω το Tech it easy 1 σε συνδυασμό με το Penpal 1 , Archer Editions που είναι skills book  ( και στους δύο εκδοτικούς, αν παραγγείλεις κατευθείαν απο αυτούς τα βιβλία του μαθητή σου στέλνουν δωρεάν του καθηγητή και τα CDs φυσικά). Ένα ακόμη πολύ ωραίο skills book  είναι το Let's speak, listen and write 1, Grivas publications που είναι λίγο πιο απαιτητικό από το Penpal  αλλά είναι κατάλληλο και αυτό για  μικρά παιδιά. Ο λόγος που επέλεξα το Tech it easy τελικά είναι γιατί είναι πολυ μεθοδικό ως βιβλίο στη γραμματική και η θεματολογία του αρέσει πολύ στα παιδιά. Επίσης, βολεύει στην τηλεκπαίδευση γιατί όπως έχεις προσέξει το Ebook είναι υπέροχο. Ένας ακόμη λόγος είναι και το ότι το έκανα με μια μαθήτρια μου και παρατήρησα ότι λόγω της μεθοδικότητάς του, ό,τι έχουμε μάθει της έχει μείνει στο μεγαλύτερο βαθμό. Αντιθέτως, μια άλλη μαθήτριά μου που ήρθε αφού πήγε 2 χρονιές φροντιστήριο και οι γονείς της επέμεναν να τελειώσουμε πρώτα το Blaze 1 που έκαναν εκεί, δυσκολεύτηκε απίστευτα γιατί το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν τόσο απαιτητικό που λειτούργησε αποθαρρυντικά για το παιδί με αποτέλεσμα να έχει κενά στη γραμματική και στο λεξιλόγιο. Όσον αφορά το Portal 1  το τμήμα e αν το προσέξεις έχει λεξιλόγιο listening  speaking και writing που συνδέονται πολύ αρμονικά μεταξύ τους. Θεωρώ, επομένως, ότι μια χαρά προετοιμάζει για το Writing. Το Amazing English  κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο μεθοδικό στο Writing  όσο το portal. Για να μην πολυλογώ, εφόσον τα παιδιά είναι μικρά ακόμη, η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με το Tech it easy 1 του οποίο το μονο ελάττωμα είναι το λεξιλόγιο ( θα ήθελα να είχε πιο πλούσιο λεξιλόγιο) συνδυάζοντας το με ένα καλό skills book όπως τα παραπάνω που σου έγραψα ( και έτσι θα καλύψεις πλήρως το κενό του λεξιλογίου). Αν δεις ότι πάνε καλά συνεχίζεις έτσι και στη Β senior και πας σε πιο απαιτητική σειρά στη C senior. Αν θέλεις τώρα κάτι πιο απαιτητικό ( που μπορεί όμως να λειτουργήσει αποτρεπτικά γιατί υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις junior and senior τάξεις και η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να γίνει ομαλά αυτή η μετάβαση) κάνε το Portal 1 χωρίς επιπλέον skills book. Όσο το δουλεύεις, τόσο θα βλέπεις ότι καλύπτει πλήρως όλα τα skills. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2224 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 07:41:06 πμ »
Καλημέρα σας,
ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα βιβλία και τις τάξεις αγγλικών. Εχω 2 κοριτσάκια ( β δημοτικού) άριστες μαθητριες , που σε 2 εβδομάδες θα έχουμε τελειώσει το TOP TEAM junior a, να τις συνεχίσω με το επόμενο βιβλίο ώστε αν καταφέρουμε και και με 2μιση μήνες μαθηματος έως ιουνιου και άλλους 2 από σεπτέμβρη βγάλουμε το TOP TEAM JUNIOR B, ώστε ααπό Νοέμβρη να πάμε σε senior τάξη;
Δεν είμαι της άποψης 2 τάξεις junior σε 1 χρονιά για Β δημοτικού παιδάκια, όμως βλέπω ότι είναι πολυ καλές κι ελεγα αν θα μπορούσαν να κερδίσουν μια χρονιά με τον τρόπο που σας περιγράφω...Πολύ μπερδεμένη έιμαι...
Επιπλέον μέχρι στιγμής για senior ταξεις δουλευα τα Here we go...αλλά θέλουν πάντα πολύ εξτρα υλικό για να δουλευτουν σωστά κατα τη γνώμη μου. Ποια η γνώμη σας για τα Spark; μου φαινονται πολύ ωραια βιβλία αλλά πολλοι τα περιγράφουν ως πάρα πολύ απαιτητικά ( Spark 1 εχει δουλέψει κανείς;)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2225 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 09:24:38 πμ »
Καλημέρα! Προσωπικά δουλεύω το Portal και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι μια σειρά που καλύπτει όλα τα skills του επιπέδου, χωρίς όμως να είναι υπερβολικά απαιτητικό. Κάνεις λάθος για το writing, υπάρχει σε ξεχωριστή ενότητα και είναι μάλιστα πολύ ωραία παρουσιασμένο, τόσο στο Portal 1 όσο και στα επόμενα επίπεδα. Το Tech it easy το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν, αλλά δεν με κάλυψε καθόλου.. Θεωρώ ότι πέρα από το πολύ ωραίο e-book που όντως έχει, δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο.. Είναι πολύ ελλιπές κατά τη γνώμη μου. Εύχομαι να βοήθησα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160626
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.