*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765716 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #644 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 09:08:08 μμ »
Η Express Publishing σε καθηγητές ιδιαιτέρων δίνει μια ολοκληρωμένη σειρά το χρόνο ( ημερολογιακό έτος ). Αυτό ισχύει 100 %. Για τα άλλα βιβλία που είπατε, προφανώς αντιστοιχούν σε μια ολοκληρωμένη σειρά, αφού είναι μεμονωμένα κομμάτια. Επίσης, με 50% έκπτωση πάιρνουμε τα βιβλία του καθηγητή κ 25% του μαθητή.


ξαναλέω.... πριν 2 εβδ. μου έστειλαν 4 ολοκληρωμένες σειρές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:37:26 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #645 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 02:47:44 μμ »
Η Express Publishing σε καθηγητές ιδιαιτέρων δίνει μια ολοκληρωμένη σειρά το χρόνο ( ημερολογιακό έτος ). Αυτό ισχύει 100 %. Για τα άλλα βιβλία που είπατε, προφανώς αντιστοιχούν σε μια ολοκληρωμένη σειρά, αφού είναι μεμονωμένα κομμάτια. Επίσης, με 50% έκπτωση πάιρνουμε τα βιβλία του καθηγητή κ 25% του μαθητή.


ξαναλέω.... πριν 2 εβδ. μου έστειλαν 4 ολοκληρωμένες σειρές

Όσα λέω ισχύουν για ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΝ ! Αν είσαι σε άλλη κατηγορία, μπορεί να έχεις άλλα δικαιώματα. Κ εγώ μέσα στο Σεπτέμβρη παράγγειλα.

Βania, σε προηγούμενο μήνυμά σου γράφεις : εμένα μου είπαν ότι δικαιούμαι 4... οπότε πήρα 2 coursebooks, 1 γραμματική κι ένα practice tests. Άρα 4 βιβλία, όχι ολοκληρωμένες σειρές ( τίτλους ), δηλαδή πακέτο με coursebook, workbook, companion & grammar.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2011, 02:53:18 μμ από Nandia Pts ΠΕ 06 »

Αποσυνδεδεμένος MELINAKI23LOST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #646 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 02:32:56 μμ »
Τα φώτα σας για άλλη μια φορά παρακαλώ!!Κοπέλα 25 ετών πού έχει χρόνια να ασχοληθεί με τα αγγλικά μού ζήτησε να της κάνω μάθημα να τα ξαναθυμηθεί!Τι κάνω?πόσες ώρες?ποιά βιβλία μπορώ να χρησιμοποιήσω?Όποιος μπορεί ας μού πεί ένα προτεινόμενο πλάνο!!Σας είμαι ευγνώμων!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #647 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 07:27:58 μμ »
Τα φώτα σας για άλλη μια φορά παρακαλώ!!Κοπέλα 25 ετών πού έχει χρόνια να ασχοληθεί με τα αγγλικά μού ζήτησε να της κάνω μάθημα να τα ξαναθυμηθεί!Τι κάνω?πόσες ώρες?ποιά βιβλία μπορώ να χρησιμοποιήσω?Όποιος μπορεί ας μού πεί ένα προτεινόμενο πλάνο!!Σας είμαι ευγνώμων!

Εγώ σε όμοια περίπτωση ξεκίνησα τα practical english for adults 1 του Griva ( εχει κ 2 ). Είναι πρακτικές γνώσεις πάνω σε καθημερινή γλώσσα κυρίως, που θέλουν οι περισσότεροι ενήλικες κ προάγει την επικοινωνία. Δεν είμαι ενθουσιασμένη, αλλά εξυπηρετούν το σκοπό. Για πιο ακριβή σειρά, πολύ μοντέρνα κ επικοινωνιακή προτείνω English Unlimited ( Cambridge ), που έχει από Α1 μέχρι Γ2. Κάνω 2 φορές από 1,5 ώρα κ είναι το λιγότερο που συνιστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:37:26 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #648 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:56:36 μμ »
Η Express Publishing σε καθηγητές ιδιαιτέρων δίνει μια ολοκληρωμένη σειρά το χρόνο ( ημερολογιακό έτος ). Αυτό ισχύει 100 %. Για τα άλλα βιβλία που είπατε, προφανώς αντιστοιχούν σε μια ολοκληρωμένη σειρά, αφού είναι μεμονωμένα κομμάτια. Επίσης, με 50% έκπτωση πάιρνουμε τα βιβλία του καθηγητή κ 25% του μαθητή.


ξαναλέω.... πριν 2 εβδ. μου έστειλαν 4 ολοκληρωμένες σειρές

Όσα λέω ισχύουν για ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΝ ! Αν είσαι σε άλλη κατηγορία, μπορεί να έχεις άλλα δικαιώματα. Κ εγώ μέσα στο Σεπτέμβρη παράγγειλα.

Βania, σε προηγούμενο μήνυμά σου γράφεις : εμένα μου είπαν ότι δικαιούμαι 4... οπότε πήρα 2 coursebooks, 1 γραμματική κι ένα practice tests. Άρα 4 βιβλία, όχι ολοκληρωμένες σειρές ( τίτλους ), δηλαδή πακέτο με coursebook, workbook, companion & grammar.

Nandia Pts ΠΕ 06  δόξα τω θεω από αντιληπτική ικανότητα πάω καλά προς το παρόν. όταν λέω σειρές εννοώ τα πάντα (κ cds, κ workbook, κ companion, test booklet, mini dictionary, τα πάντα), όχι ένα βιβλιαράκι.  :)
κ είμαι στην κατηγορία ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΝ  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2011, 12:07:09 μμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #649 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 11:43:03 πμ »
Eγώ τηλεφώνησα στην Express Publishing και μου είπαν πως δικαιούμαι μια ολοκληρωμένη σειρά (τα πάντα, δηλ. βιβλία και οπτικοακουστικό υλικό). Επειδή όμως δεν ήθελα κάτι τέτοιο αλλά 2 μεμονωμένα βιβλία, παρήγγειλα αυτά κι απ' ό,τι κατάλαβα, αν χρειαζόμουν ένα, το πολύ δυο βιβλία ακόμη θα μου τα έστελναν έτσι ώστε να ισοδυναμήσει με την πλήρη σειρά που δικαιούμαι.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #650 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 12:20:57 μμ »
Ομάδα στο fb:
https://www.facebook.com/groups/212484332104984/ (ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος speed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #651 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 12:51:31 μμ »
Απλά για να το ξεκαθαρίσω, όταν λέτε ολοκληρωμένη σειρά βιβλίων μιλάμε για πακέτο ενός συγκεκριμένου επιπέδου (π.χ. Lower, Proficiency) ή για όλες τα επίπεδα?

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #652 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 12:58:57 μμ »
Απλά για να το ξεκαθαρίσω, όταν λέτε ολοκληρωμένη σειρά βιβλίων μιλάμε για πακέτο ενός συγκεκριμένου επιπέδου (π.χ. Lower, Proficiency) ή για όλες τα επίπεδα?
Oλοκληρωμένη σειρά είναι το πακέτο (Coursebook, Workbook, Companion, πιθανώς Grammar, αν έχει ο συγκεκριμένος τίτλος, CDs, DVDs) για ένα επίπεδο, π.χ. για Junior A ή κάποια από τις Senior τάξεις ή Lower / Proficiency.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #653 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 12:05:24 πμ »
Η Express Publishing σε καθηγητές ιδιαιτέρων δίνει μια ολοκληρωμένη σειρά το χρόνο ( ημερολογιακό έτος ). Αυτό ισχύει 100 %. Για τα άλλα βιβλία που είπατε, προφανώς αντιστοιχούν σε μια ολοκληρωμένη σειρά, αφού είναι μεμονωμένα κομμάτια. Επίσης, με 50% έκπτωση πάιρνουμε τα βιβλία του καθηγητή κ 25% του μαθητή.


ξαναλέω.... πριν 2 εβδ. μου έστειλαν 4 ολοκληρωμένες σειρές

Όσα λέω ισχύουν για ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΝ ! Αν είσαι σε άλλη κατηγορία, μπορεί να έχεις άλλα δικαιώματα. Κ εγώ μέσα στο Σεπτέμβρη παράγγειλα.

Βania, σε προηγούμενο μήνυμά σου γράφεις : εμένα μου είπαν ότι δικαιούμαι 4... οπότε πήρα 2 coursebooks, 1 γραμματική κι ένα practice tests. Άρα 4 βιβλία, όχι ολοκληρωμένες σειρές ( τίτλους ), δηλαδή πακέτο με coursebook, workbook, companion & grammar.

Nandia Pts ΠΕ 06  δόξα τω θεω από αντιληπτική ικανότητα πάω καλά προς το παρόν. όταν λέω σειρές εννοώ τα πάντα (κ cds, κ workbook, κ companion, test booklet, mini dictionary, τα πάντα), όχι ένα βιβλιαράκι.  :)
κ είμαι στην κατηγορία ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΝ  :)

Aπλά το διευκρίνισα επειδή καθώς διαβάζω οι περισσότεροι συγκλίνουμε προς την άποψη της ΜΙΑΣ ολοκληρωμένης σειράς ! :)

Αποσυνδεδεμένος MELINAKI23LOST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #654 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:23:19 μμ »
Τα φώτα σας για άλλη μια φορά παρακαλώ!!Κοπέλα 25 ετών πού έχει χρόνια να ασχοληθεί με τα αγγλικά μού ζήτησε να της κάνω μάθημα να τα ξαναθυμηθεί!Τι κάνω?πόσες ώρες?ποιά βιβλία μπορώ να χρησιμοποιήσω?Όποιος μπορεί ας μού πεί ένα προτεινόμενο πλάνο!!Σας είμαι ευγνώμων!

Εγώ σε όμοια περίπτωση ξεκίνησα τα practical english for adults 1 του Griva ( εχει κ 2 ). Είναι πρακτικές γνώσεις πάνω σε καθημερινή γλώσσα κυρίως, που θέλουν οι περισσότεροι ενήλικες κ προάγει την επικοινωνία. Δεν είμαι ενθουσιασμένη, αλλά εξυπηρετούν το σκοπό. Για πιο ακριβή σειρά, πολύ μοντέρνα κ επικοινωνιακή προτείνω English Unlimited ( Cambridge ), που έχει από Α1 μέχρι Γ2. Κάνω 2 φορές από 1,5 ώρα κ είναι το λιγότερο που συνιστώ.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!Κάποιοι μού πρότειναν τα english for adults του Γριβα!Παρήγγειλα να τα δω πως είναι!Κι εγώ για τρίωρο την εβδομάδα σκέφτομαι θα το συζητήσω και μαζί της βέβαια!Πάντως ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #655 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 01:08:24 μμ »
Τα φώτα σας για άλλη μια φορά παρακαλώ!!Κοπέλα 25 ετών πού έχει χρόνια να ασχοληθεί με τα αγγλικά μού ζήτησε να της κάνω μάθημα να τα ξαναθυμηθεί!Τι κάνω?πόσες ώρες?ποιά βιβλία μπορώ να χρησιμοποιήσω?Όποιος μπορεί ας μού πεί ένα προτεινόμενο πλάνο!!Σας είμαι ευγνώμων!

Εγώ σε όμοια περίπτωση ξεκίνησα τα practical english for adults 1 του Griva ( εχει κ 2 ). Είναι πρακτικές γνώσεις πάνω σε καθημερινή γλώσσα κυρίως, που θέλουν οι περισσότεροι ενήλικες κ προάγει την επικοινωνία. Δεν είμαι ενθουσιασμένη, αλλά εξυπηρετούν το σκοπό. Για πιο ακριβή σειρά, πολύ μοντέρνα κ επικοινωνιακή προτείνω English Unlimited ( Cambridge ), που έχει από Α1 μέχρι Γ2. Κάνω 2 φορές από 1,5 ώρα κ είναι το λιγότερο που συνιστώ.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!Κάποιοι μού πρότειναν τα english for adults του Γριβα!Παρήγγειλα να τα δω πως είναι!Κι εγώ για τρίωρο την εβδομάδα σκέφτομαι θα το συζητήσω και μαζί της βέβαια!Πάντως ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλώ ! :)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #656 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:29:42 πμ »
γνωρίζετε κάποιο λεξικό συνωνύμων;  :)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #657 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 01:04:25 μμ »
όχι αλλά εγώ για τα συνώνυμα χρησιμοποιώ το corpus Collins Wordbanks. http://www.collinslanguage.com/wordbanks/default.aspx
δώσε το email  σου στο trial  και μετά κανε ότι σου πούν στο email σου. Χρησιμοποιώντας το corpus τους κλικάροντας το thesaurus, βάζω π.χ. τη λέξη realize μου βρίσκει τις συνώνυμες απο την πιο συχνή έως την λιγότερο και διαλέγω μια απο τις συνώνυμες και μου λέει με ποιές λέξεις κάνει collocation η κάθε λέξη π.χ. to suddenly ταιριάζει με το realize. Έχει κάτι σαν colour coding αν το realize ειναι κόκκινο και το understand πράσινο οι λέξεις που εμφανίζονται με κόκκινο είναι σημαντικά πιο συχνές με το realize. Σου δίνει και όλες τις προτάσεις που βρέθηκε το realize με το suddenly. Εγώ χρησιμοποιώ αυτές τις προτάσεις με copy paste στο Word  για να φτιάχνω και ασκήσεις δικές μου.

Προσοχή όμως δεν είναι λεξικό δηλ. δεν σου εξηγεί ποια η διαφορά. Εσύ το ανακαλύπτεις βλέποντας με ποιές λέξεις ταιριάζει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 899
Σύνολο: 899

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.