*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 766666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #812 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:57:59 μμ »
Γειά σας, είμαι 3ετής φοιτήτρια αγγλικών δεν εχω κανει ποτε μαθημα σε παιδια, ωστοσο εχω δουλεψει με παιδια για αλλες δραστηριοτητες, φετος μου ζητησε μια οικογενειακη φιλη να βοηθησω στα αγγλικα 2 παιδακια και σκεφτομαι να το κανω , το ενα ειναι 13 ετων(δευτερα γυμνασιου) και το αλλο 10(πεμπτη δημοτικου) αυτα τα δυο παιδια δ εχουν παρακολουθησει ποτε μαθηματα αγγλικων σε φροντιστηριο, ο.τι ξερουν το ξερουν απο το σχολειο, φετος ομως η μαμα τους θελει να τους ξεκινησει ιδιαιτερα μαθηματα και μαλιστα να κανουν μαζι...το ερωτημα ειναι τί βιβλία θα μπορουσα να χρησιμοποιησω σε αυτη την περιπτωση ωστε να καλυψω τις αναγκες και των δυο παιδιων? εχετε να μου προτεινετε καποια? πιστευετε οτι ειναι εφικτο να "συγχρονιστουν"και τα 2 παιδια δεδομενου οτι εχουν και διαφορα ηλικιας κ ενδεχομενως διαφορα επιπεδου? Ποσες ωρες μαθηματος θα μου προτεινατε? ευελπιστω σε απαντηση! σας ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:32:59 »

Αποσυνδεδεμένος fraouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #813 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 06:24:54 μμ »
Ποια είναι η γνώμη σας για το Prime Time της Express?

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #814 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 09:52:39 μμ »
Δεν ξερω αν πρεπει να κανω εδω την ερωτηση! Ανελαβα μια μαθητρια 5ης δημοτικου, που ειναι για b class φετος αλλα εχει παρα πολλα κενα και ταυτοχρονα δε διαβαζει καθολου! Της κανω μια επαναληψη την υλη της A αλλα δε μαθαινει ουτε τις 10 λεξεις που της βαζω! Τι μπορω να κανω? Εχετε καμια ιδεα? Γιατι ετσι οπως το παει αδικα χανουμε το χρονο μας και τι να πω και στη μητερα της...............Παρεπιπτοντως τα βιβλια που εκανε περυσι ειναι τα spark 1, τα οποια δε μου αρεσουν καθολου... συμφωνειτε?

Αποσυνδεδεμένος kalliroi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #815 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:42:43 πμ »
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω θέματα εξετάσεων αγγλικής γλώσσας για τις προαγωγικές εξετάσεις των αστυνομικών???Βρήκα ένα ιδιαίτερο με έναν αστυνομικό που θέλει να δώσει τις εξετάσεις αυτές τον Μάιο και έχει τα αγγλικά σαν προαιρετικό μάθημα αλλά δεν μπορώ να βρω ύλη.Αν μπορεί κάποιος να προτείνει και βιβλία θα του ήμουν ευγνόμων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:32:59 »

Αποσυνδεδεμένος Christina V.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #816 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:43:01 πμ »
Καλημέρα, μήπως έχει δουλέψει κανείς το Upstream Proficiency CPE της Express Publishing? Ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #817 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:50:22 πμ »
Εγώ το δουλεύω τώρα. Ακολουθεί τη λογική της υπόλοιπης σειράς. Είχα κάνει το upstream advanced και γι'αυτό το επέλεξα. Δεν το μετάνιωσα. Η 2η επιλογή μου ήταν το RESULT της Oxford.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Christina V.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #818 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:53:34 πμ »
Δεν την εχω δουλεψει τη σειρα γι'αυτο προβληματιζομαι. Θα το κοιταξω, ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #819 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:16:51 μμ »
Τα κεφάλαια είναι σχετικά μεγάλα και απαιτούν αρκετές ώρες για να βγουν. Από άποψη λεξιλογίου είναι ικανοποιητικά χωρίς τις τρελές απαιτήσεις των Masterclass που επίσης είχα δουλέψει παλιότερα.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #820 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:54:12 μμ »
Γειά σας, είμαι 3ετής φοιτήτρια αγγλικών δεν εχω κανει ποτε μαθημα σε παιδια, ωστοσο εχω δουλεψει με παιδια για αλλες δραστηριοτητες, φετος μου ζητησε μια οικογενειακη φιλη να βοηθησω στα αγγλικα 2 παιδακια και σκεφτομαι να το κανω , το ενα ειναι 13 ετων(δευτερα γυμνασιου) και το αλλο 10(πεμπτη δημοτικου) αυτα τα δυο παιδια δ εχουν παρακολουθησει ποτε μαθηματα αγγλικων σε φροντιστηριο, ο.τι ξερουν το ξερουν απο το σχολειο, φετος ομως η μαμα τους θελει να τους ξεκινησει ιδιαιτερα μαθηματα και μαλιστα να κανουν μαζι...το ερωτημα ειναι τί βιβλία θα μπορουσα να χρησιμοποιησω σε αυτη την περιπτωση ωστε να καλυψω τις αναγκες και των δυο παιδιων? εχετε να μου προτεινετε καποια? πιστευετε οτι ειναι εφικτο να "συγχρονιστουν"και τα 2 παιδια δεδομενου οτι εχουν και διαφορα ηλικιας κ ενδεχομενως διαφορα επιπεδου? Ποσες ωρες μαθηματος θα μου προτεινατε? ευελπιστω σε απαντηση! σας ευχαριστω!
Δυστυχώς, δεν έχω να σου κάνω μια συγκεκριμένη πρόταση μιας και μου φαίνεται σχετικά ανέφικτο να κάνουν και τα 2 παιδιά μαζί. Αν έχουν το ίδιο επίπεδο στα αγγλικά, ίσως να μπορούσαν αν και δεν παύει να υπάρχει η διαφορά ηλικίας (διαφορετικές εμπειρίες και ωριμότητα). Αν τα κάνεις, τελικά, μαζί νομίζω ότι 2 χ 1,5 ώρες / βδομάδα είναι καλά. Ίσως να χρειαστεί και περισσότερες αργότερα (αν στοχεύουν σε κάποιο πτυχίο και πρέπει να καλύψεις ενδεχομένως κενά).

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #821 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:00:40 μμ »
Για παιδάκι Γ' Δημοτικού που θα πάει τάξη As μετά τα Χριστούγεννα, τι βιβλία θα προτείνατε; Bear in mind ότι είναι μικρούλης άρα "βαριά" βιβλία δε θα του κεντρίσουν το ενδιαφέρον. Θα του άρεσε κάτι με ελκυστική εικονογράφηση και ιστορία. Όλο το πρωί παιδεύομαι με αυτό το θέμα. :-\ Είδα πολλά στο internet αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Thanks

ΥΣ Πιο e-shop προτείνετε; Διάβασα για το varialecto εδώ τα χειρότερα!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #822 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 11:19:01 μμ »
Η πιο βατη-ευκολη σειρα που εχω δει κ δουλεψει ως τωρα ειναι τα wοrld wonders και τα spin που ειναι της ιδιας φιλοσοφιας. Μετα παμε σε here we go, heroes κτλπ.  Γ ια την εικονογραφηση και αν ειναι θελκτικα για τον μαθητη σου θα το κρινεις καλυτερα εσυ που ξερεις κ το γουστο του κ το στυλ του. Με οσα παιδια το δουλεψα τους αρεσε αυτο το ξεκαθαρο στησιμο.  που δεν χανονται στις πολλες ασκησεις και το διαφορετικο στησιμο σε καθε δισελιδο οπως πχ. τα βιβλια της express.
Μακρια απο varia lecto θα το δυσφημω οπου μου δινεται η ευκαιρια και να πω οτι δεν εχω εμπειρα με eshops...δεν ειχαν τα βιβλια παρ'ολο συνεργαζονται με την new editions. μου ειπαν θα τα εχουν σε 1,5 μηνα και αλλο ασχετο eshop με το οποιο μιλησα μου ειπε οτι θα μπορουσε να μου τα στειλει σε 10 μερες! Και η οικονομικη διαφορα στα 5 ε. Ε δλδ, τι να πεις! Ασε που η επικοινωνια μαζι τους ηταν απαραδεκτη, λες και δεν θελουν να πουλησουν!
Τα δανειστηκα προσωρινα απο το φροντιστηριο που εργαζομαι μεχρι να μου τα στειλουν στο τελος της βδομαδας. Υπ'οψην δεν δινει τπτ δωρεαν η new editions, απλα μια εκπτωση. Ψαξε σε διαφορα eshop μεσω google για να συγκρινεις τιμες. Απο εξωτερικο τα βρηκα μονο στο bookdepository.co.uk λιγο πιο φθηνα αλλα τα cds ειναι πανακριβα απο εκει.


Συνηθως σε αυτο το επιπεδο ποια σειρα εκανες;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #823 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 08:02:04 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ, Evi! Μου έχουν για τα Spin, Our World, Skate away, Spark, Cosmic Kids και τώρα μου είπες και για το World Wonders. Καλά, έχω πελαγώσει!!! Απ'ότι είδα στο internet όλα ωραία φαίνονται απλά θα ήθελα να ασχολούνται με μια ιστορία που να έχει cartoons (μαγικά αυτοκίνητα, ρομπότ κλπ). Είναι μικρός, βλέπεις. Αλλά τα περισσότερα βλέπω ότι μπορεί να έχουν μια ιστορία αλλά σε δεύτερο επίπεδο. Κυρίως έχουν real life situations. Παλιά δούλευα το Super stars της New Editions και άρεσε πολύ στα παιδιά. Είχε να κάνει με κάποια παιδιά που είχαν ένα συγκρότημα και τι περιπέτειες και δυσκολίες είχαν να αντιμετωπίσουν (cartoons). Αλλά βλέπω ότι δεν το προωθεί η εταιρεία πλέον. Και τι είναι αυτό πια; Κάθε εταιρεία βγάζει κάθε χρόνο ένα σωρό σειρές για το ίδιο επίπεδο! Μας έχουν καταμπερδέψει! :o

Α, μπορείς να μου στείλεις με πμ το όνομα του e-shop που εμπιστεύεσαι; Δεν έχω καμιά επαφή με το άθλημα! :P Thanks!

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #824 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 08:10:46 μμ »
Παιδία να ρωτήσω: Πώς μπορώ να επιλέξω βιβλία αγγλικών για παιδάκι δημοτικού που ξεκινάει να μαθαίνει τώρα αγγλικά?
Ενημερώστε με γιατί δεν ξέρω καθόλου
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #825 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 08:21:18 μμ »
Εγώ έκανα το Toybox της Hamilton House και άρεσε πολύ. Ξεκινήσαμε με το Alphabet Book. Εμένα το κριτήριό μου ήταν να δίνει δωρεάν η εταιρεία. :P Ίσως λάθος κριτήριο, αλλά έλεγα ότι όποια αδυναμία κι αν έχει το βιβλίο, θα την καλύψω εγώ με έξτρα υλικό. Τελικά, βγήκε πολύ καλό και άρεσε και στο παιδί. Μια φίλη μου έκανε μια σειρά του Γρίβα όπου τα κείμενα ήταν μεγάλα (1 με 1,5 σελίδα!) και πολύ λεξιλόγιο. Το αποτέλεσμα ήταν να μη βγάλουν ούτε την Aj σε 1 χρόνο με 2 ώρες/βδομάδα! Μεγάλο μείον για μένα!
Κοίτα να έχει μικρά, κατανοητά κείμενα, ξεκάθαρη δομή, να μην είναι overcrowded οι σελίδες με ασκήσεις/τραγουδάκια κλπ, να έχει stickers ( ;)), χρώματα, ιστορία που να ταιριάζει στην ηλικία του παιδιού (αν το παιδάκι είναι Ε' Δημοτικού, δεν ταιριάζει αυτό το βιβλίο) και γενικά να είναι απλό. Οποιοδήποτε κενό μπορεί να καλυφθεί στην As.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 255
Σύνολο: 256

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.