*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ritablu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #924 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 11:41:05 πμ »
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο βιβλίο για ενήλικες οι οποιοι ειναι pre-intermediate level και θελουν να μαθουν να επικοινωνουν καλα μεχρι το καλοκαιρι. Δε στοχευουν δηλαδη σε καποιο πτυχιο.
Εκτος απο το practical english for adults του Γριβα ξερετε καποιο αλλο απο άλλο εκδοτικο οικο με το οποιο εχετε δουλεψει;
Καθε συμβουλη πολυτιμη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #925 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 12:41:39 μμ »
English Unlimited by Cambridge University Press

Αποσυνδεδεμένος justelene23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #926 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 01:11:36 μμ »
Κάνω ιδιαιτερα για proficiency και η κυρια μου ειπε να παραγγειλω το Pre final Michigan  Proficiency
απο εκδοσεις  supercourse. Το εχει δοκιμασει κανεις? Ειναι καλο για προετοιμασια Proficiency?

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #927 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 12:00:49 πμ »
Καλησπέρα! Συγνώμη αν είμαι off topic όμως δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω. Με την μαθήτρια μου κάνουμε το Use of English CPE της Express. Είναι η πρώτη μου φορά που κάνω CPE. Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν μπορώ να πω πως με έχει ενθουσιάσει. Το βρίσκω λίγο υπερφορτωμένο αν και καλύπτει σχεδόν τα πάντα από γραμματική. Απλώς δεν θεωρώ ότι είναι appealing στους εφήβους. Το πρόβλημα μου είναι ότι η μαθήτρια μου δυσκολεύεται πάρα πολύ στις gapped sentences. Ενώ στα άλλα είναι αρκετά καλή εκεί μπορεί να κάνει πάρα πολλά λάθη και να μην πιάσει σχεδόν καθόλου το νόημα. Της έχω πει να διαβάζει το κείμενο αρκετές φορές μέχρι να πιάσει το νόημα όμως βελτίωση δεν βλέπω. Όποτε κάνουμε μαζί είναι ok σχετικά γιατί βοηθάω όμως μόνη της μπορεί να πιάσει πολύ χαμηλό σκορ. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια συμβουλή προκειμένου να βοηθήσω τη μαθήτρια μου σ'αυτού του είδους την άσκηση. Εάν υπάρχει κάποιο tip ή κάτι που αν το εφαρμόσω θα την βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #928 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 12:05:58 πμ »
Το συγκεκριμένο βιβλίο το κάνω κι εγώ και ομολογώ πως έχω κι εγώ την ίδια αίσθηση για το σύνολο των ασκήσεων. Πυκνογραμμένο και με περιτές ασκήσεις τώρα που η εξέταση έχει πλέον αλλάξει. Δεν είμαι σίγουρη όμως αν κατάλαβα ποιές ασκήσεις εννοείς. Μήπως key word transformations?
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #929 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 12:57:07 πμ »
Ναι ακριβώς και δεν θα ήταν επιλογή μου να το κάνουμε αν δεν το είχε ήδη από το φροντιστήριο που είχε επιλέξει αρχικά να κάνει μάθημα. Προτιμώ το Balance Use of English Hillside Press. Εγώ αυτό έκανα όμως επειδή το είχε πάρει ήδη το βιβλίο της δεν ήθελαν να αγοράσουν κι άλλο βιβλίο και το σεβάστηκα. Εννοώ την άσκηση όπου πρέπει να βάλουν μια λέξη που να ταιριάζει σε ένα κείμενο με κενά. Είναι το part 1 από το use of english.  ;)

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #930 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 11:29:32 πμ »
Δηλαδή το cloze με τις multiple choice επιλογές. Εκεί είναι όλα collocations, phrasals, fixed phrases. Ο μόνος τρόπος είναι κάθε φορά που βρίσκετε κάτι τέτοιο (δηλ. ρήμα με συγκεκριμένη σύνταξη, φράσεις τύπου at the expense of, ιδιωματισμούς που δε μεταφράζονται ακριβώς...) το εντοπίζετε και το μαθαίνει. Εννοείται ότι όταν διορθώνετε μια τέτοια άσκηση που πιθανόν να μην τα έχει πάει καλά για την επόμενη φορά τα ξέρει και τα εξετάζεις.
Τώρα αν τυχόν εννοείς το open cloze  ::) εκεί είναι κομματάκι πιο δύσκολα! Αν το παιδί δεν έχει τις βάσεις συνήθως είναι μια άσκηση για γέλια και για κλάματα...
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #931 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 12:47:09 μμ »
Βασικά στο CPE δεν υπάρχει η δυνατότητα multiple choice μακάρι να υπήρχε! Έτσι θα μπορούσα να εξηγήσω καλύτερα γιατί επιλέγουμε μια συγκεκριμένη απάντηση. Ενώ στο open close όπως ανέφερες τα πράγματα είναι διαφορετικά. Anyway εάν υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και βρήκε κάποια λύση let me know! Thank you in advance!  :D

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #932 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:08:22 μμ »
To part 1 στο ενοποιημένο πλέον Reading and Use of English είναι " modified cloze test containing eight gaps followed by eight multiple choice questions". 'Οχι ότι έχει αλλάξει βέβαια. Πάντοτε υπήρχε το συγκεκριμένο part.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Ritablu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #933 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:50:23 μμ »
Ξέρετε κάποιο καλό βιβλίο γραμματικής για επίπεδο c class; Για ενηλικες το χρειαζομαι.. Ευχαριστώ πολυ!

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #934 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 11:42:00 μμ »
Το grammarway της express είναι καλό, πολύ περιεκτικό και αναλυτικό, με πάααρα πολλές ασκήσεις να διαλέξεις και κάνει για όλες τις ηλικίες.

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #935 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 10:57:09 πμ »
Γειά σας, πρόκειται να αναλάβω έναν μαθητή β γυμνασίου ο οποίος σκοπεύει να δώσει το ecce τον επόμενο Νοέμβρη. Δεν είναι ιδιαίτερα δυνατός μαθητής γιατί ως τώρα ποτέ δεν διάβαζε συστηματικά με αποτέλεσμα να έχει αρκετά κενά τόσο στο λεξιλόγιο όσο και στην γραμματική. Από το φροντιστήριο τους είχαν δώσει φέτος τον Σεπτέμβρη το Revised Burlington Connect B2, και ακόμη ένα βιβλίο γραμματικής. Δεδομένης της οικονομικής κρίσης δεν μπορώ να ζητήσω να αλλάξει βιβλία: 1.πιστεύετε ότι είναι ένα καλό βιβλίο για την προετοιμασία του ecce? 2.Πόσες ώρες μαθήματος την εβδομάδα θα μου προτείνατε ώστε να κάνω μία σωστή και ολοκληρωμένη σε όλα τα επιπεδα (γραμματικής-λεξιλογίου) προετοιμασία? 3. Πιστεύετε ότι πρέπει από τώρα να αρχίσω να του δίνω να κάνει τεστ? Ευχαριστώ για την βοήθεια...!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2012, 11:02:26 πμ από Eva Iwannakh »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #936 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 11:57:20 πμ »
Καλημέρα,

Το Connect είναι καλό βιβλίο. Θεωρώ πως οπωσδηποτε θα πρέπει να κάνει κ βιβλίο με τεστ αν όχι τωρα λίγο αργότερα να μπει στο πνεύμα των εξετάσεων και να αναπτύξει σχετικές στρατηγικές. Επίσης (αν κ λογικά θα το ξέρεις) το Ecce άλλαξε μορφή εξέτασης οπότε καλό θα ταν να πάρει τεστ καινούριου τύπου. Πόσο καιρό κάνετε;Αν μόλις αρχίσατε μην κάνεις ακόμα τεστσ μετά το 5 κεφάλαιο του βιβλίου μπορείται να κάνετε μαζί κομμάτια από τεστ Reading κάποιο μαζί να δείχνεις τεχνική και να αναθέτεις άλλο για το σπίτι για παράδειγμα.Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #937 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 12:43:54 μμ »
Καλημέρα,

Το Connect είναι καλό βιβλίο. Θεωρώ πως οπωσδηποτε θα πρέπει να κάνει κ βιβλίο με τεστ αν όχι τωρα λίγο αργότερα να μπει στο πνεύμα των εξετάσεων και να αναπτύξει σχετικές στρατηγικές. Επίσης (αν κ λογικά θα το ξέρεις) το Ecce άλλαξε μορφή εξέτασης οπότε καλό θα ταν να πάρει τεστ καινούριου τύπου. Πόσο καιρό κάνετε;Αν μόλις αρχίσατε μην κάνεις ακόμα τεστσ μετά το 5 κεφάλαιο του βιβλίου μπορείται να κάνετε μαζί κομμάτια από τεστ Reading κάποιο μαζί να δείχνεις τεχνική και να αναθέτεις άλλο για το σπίτι για παράδειγμα.Ελπίζω να βοήθησα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τώρα πρόκειται να ξεκινήσω γιατί ο μαθητής δεν ήταν ευχαριστημένος από το φροντιστήριο και θέλει να κάνει ιδιαίτερα προκειμένου να καλύψει κενά... ναι, ξέρω ότι άλλαξε το τεστ! και εγω πιστεύω ότι πρέπει να καθυστερίσω ακόμη τα τεστ...απ΄ότι μου είπε έκανε ένα στο φροντιστήριο και έπιασε 36%!!! δεν θα ήταν καλό για την ψυχολογία του ακόμα... ποιά η γνώμη σου για το choices ecce?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.