*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765508 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1330 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:53:46 μμ »
Δεν τα ξέρω τα Prime Time...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:21 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1331 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:47:36 μμ »
Λοιπόν, έχω από πέρυσι ένα αγοράκι προσχολικής ηλικίας για αγγλόφωνη δημιουργική απασχόληση στο σπίτι. Αρχίσαμε με ένα 2ωρο την εβδ., ο μικρός αν και δύσκολο παιδί με συμπάθησε και μου διπλασσίασαν τις ώρες. Δεν έλεγα ούτε μία λέξη ελληνικά, και ο μικρός (3 ετών) έμαθε πάρα πολλά σε λίγους μήνες, καταλαβαίνει τα περισσότερα, λέει λέξεις και μικρές φράσεις με φοβερή προφορά και intonation και απολαμβάνει τις ώρες που έχουμε μαζί. Διακόψαμε για καλοκαίρι, τώρα ξαναρχίσαμε, 1,5 ώρα την εβδ. μόνο γιατί είμαι και σε φροντιστήριο πλέον. Είναι 3,5 ετών τώρα. Το πρώτο μάθημα κύλησε πάρα πολύ καλά. Το 2ο καθόλου ομαλά, τη μία ώρα από την 1,5 τον κυνηγάγαμε όλοι, δεν καθόταν με τίποτα, μου έφευγε συνέχεια από το δωμάτιο και ήταν distracted. Δεν έγινε "δουλειά" όσον αφορά τα αγγλικά. Πέρυσι του έφερνα εγώ υλικό, τα πάντα ήταν δικά μου.. flashcards, songs, story books, finger puppets, photocopies (activities, colouring pages, etc) και φυσικά χρησιμοποιούσαμε και τα δικά του παιχνίδια για εκμάθηση λεξιλογίου. Το θέμα μου είναι πως δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω κι άλλο υλικό. Σκέφτομαι πως αφού είναι 3,5 ετών να του αρχίσω ΚΑΙ βιβλίο, π.χ. το Happy Rhymes 2 ή το Smileys (Prejunior), το τελευταίο το κάνω και στο φροντιστήριο με 4χρονα και τους αρέσει έτσι όπως το κάνουμε. Στο φροντιστ. όμως δουλεύουμε πολύ το software του Smileys, που έχει πολλά videos, games, songs, etc και το ότι είναι κατα το πλείστον interactive το κάνει πολύ ενδιαφέρον για τα παιδιά. Αν πω στους γονείς να παρουν τη σειρά Smileys, φοβάμαι πως ο μικρός θα τα βαριέται γιατί είναι βιβλία, οπότε απουσιάζει το στοιχείο του διαδραστικού. Τι περισσότερο να κάνω για αυτή τη 1,5 ώρα; Ο μικρός έχει αδυναμία στους γονείς και όταν είναι οι γονείς στο σπίτι γίνεται πολύ εύκολα distracted και άμα δεν του γίνονται τα χατήρια από εκείνους κλαίει ή γκρινιάζει και χάνεται χρόνος. Στο φροντιστήριο με τα 4χρονα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα φυσικά, αλλά στο ιδιαίτερο είναι σα να παίζεις στην "έδρα" του και κάνει ό,τι θέλει, σπίτι του είναι εξάλλου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιοδήποτε παρατήρηση ή συμβουλή.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1332 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 11:54:56 μμ »
Ηi everyone! Ψαχνω βιβλίο που να προετοιμάζει συντομα για ΕCPE δλδ κάτι σαν coursebook αλλα μικρο και πιο συντομο πριν μπω σε practice tests (νομιζω καπου ειχα δει κ δεν μπορω να το θυμηθω / βρω). Γνωριζετε κανενα; Ειδα το Foundation απο super course και το bulid up your proficiency απο hau αλλα δεν ειμαι σιγουρη και δεν ειναι τοσο συντομα οσο θελω.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1333 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 12:02:54 πμ »
Δεν ξέρω πώς μπορείς να βρεις κάτι σύντομο που να καλύπτει το ανάλογο λεξιλόγιο. Εκτός αν πάρεις μόνο companion.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:21 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1334 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 12:32:59 πμ »
Ο μικρός έχει αδυναμία στους γονείς και όταν είναι οι γονείς στο σπίτι γίνεται πολύ εύκολα distracted και άμα δεν του γίνονται τα χατήρια από εκείνους κλαίει ή γκρινιάζει και χάνεται χρόνος. Στο φροντιστήριο με τα 4χρονα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα φυσικά, αλλά στο ιδιαίτερο είναι σα να παίζεις στην "έδρα" του και κάνει ό,τι θέλει, σπίτι του είναι εξάλλου.
Δεν ξέρω πώς μπορείς να το παλέψεις αυτό. Ίσως να φροντίζουν οι γονείς να λείπουν όσο γίνεται; Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο το ιδιαίτερο σε αυτές τις ηλικίες ακριβώς για τους λόγους που περιγράφεις (αδυναμία συγκέντρωσης, έλλειψη εκπαιδευτικών βοηθημάτων). Δε νομίζω δηλαδή ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος, είναι απλά δύσκολη η περίπτωση. Εκτός από το να το ρίξετε στο τραγούδι και στο παιχνίδι με ό,τι υλικό υπάρχει στο σπίτι και απλές κατασκευές, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο να σου προτείνω.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1335 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:34:44 μμ »
 eng_teacher μήπως αν πρότεινες στους γονείς κάποια σειρά (ίσως μια αρκετά οικονομική) και δούλευες και υλικό από το internet; 'Οπως πχ cartoons κτλ για να μην χάσει και το ενδιαφέρον του. Όσο για τη συμπεριφορά, ίσως πέρισυ το θεωρούσε παιχνίδι και φέτος θέλει να παίξει κάτι άλλο; Τι να πω.. είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις αφοσιωμένο και συγκεντρωμένο ένα τόσο μικρό παιδί. Καλή σου τύχη!

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1336 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:39:53 μμ »
Ηi everyone! Ψαχνω βιβλίο που να προετοιμάζει συντομα για ΕCPE δλδ κάτι σαν coursebook αλλα μικρο και πιο συντομο πριν μπω σε practice tests (νομιζω καπου ειχα δει κ δεν μπορω να το θυμηθω / βρω). Γνωριζετε κανενα; Ειδα το Foundation απο super course και το bulid up your proficiency απο hau αλλα δεν ειμαι σιγουρη και δεν ειναι τοσο συντομα οσο θελω.

dynamite δεν νομίζω οτι υπάρχει "σύντομο" βιβλίο για αυτό το επίπεδο. Αν δεν θέλεις να αφιερώσεις πολύ χρόνο στο coursebook νομίζω οτι η μοναδική λύση είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιες φωτοτυπίες από βιβλίο που ήδη έχεις, έτσι ώστε να μην αναγκάσεις το μαθητή να αγοράσει άδικα τη σειρά.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1337 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:48:49 μμ »
Τελικά θα του αρχίσω το Happy Hearts 2 γιατί είναι 3,5 ετών και είναι προχωρημένος για την ηλικία του λόγω της δουλειάς που κάναμε πέρυσι. Θα πω στους γονείς να κρύβουνε όλο το υλικό (ίσως εκτός από το DVD) όλη την εβδομάδα, να μην έχει πρόσβαση σε αυτό ώστε να συσχετίσει την ημέρα που έχουμε μαζί με το υλικό. Άμα τα έχει όποτε θέλει όλη την εβδομάδα, φοβάμαι πως θα έχει μειωμένη προσοχή όταν πηγαίνω εγώ.

Επίσης, αν συμφωνεί και η μητέρα θα αρχίσω να χρησιμοποιούμε το laptop της οικογένειας πιο πολύ, η τεχνολογία του τραβάει πολύ την προσοχή. Νομίζω πως θα πετύχει το σύστημα αυτό για κάποιους μήνες τουλάχιστον, μετά θα το ανανεώσω πάλι.

Πάντως δεν έχω βγάλει χρήματα από αυτό το μάθημα και με κουράζει αυτό το άγχος κάθε φορά σε τι ορέξεις θα τον βρω, όσα παίρνω σχεδόν τα δίνω σε βιβλία, cds, εκπαιδευτικό υλικό, φωτοτυπίες, μεταφορικά, κτλ.. πάρα πολλά χρήματα! Μόνο το τελευταίο cd (Super Simple Songs) που παρήγγειλα από την Αγγλία έκανε 25 ευρώ, 2 βδομάδες μάθημα με τον μικρό δηλαδή.

Δεν ξαναναλαμβάνω αγγλόφωνη δημιουργ.απασχόληση στο σπίτι ούτε για αστείο..  :P

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1338 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 04:02:12 μμ »
Δεν ξαναναλαμβάνω αγγλόφωνη δημιουργ.απασχόληση στο σπίτι ούτε για αστείο..  :P
Εγώ την αποφεύγω και στο φροντιστήριο... οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Είναι καλό το CD των Super Simple Songs? Ποιο απ' όλα έχεις πάρει;

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1339 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 04:02:38 μμ »
Γεια σας! Σε παιδάκι Δ δημοτικού που δεν έχει ξανακάνει αγγλικά τι βιβλίο θα προτείνατε? Σκέφτηκα να κάνουμε a+b junior μαζί, να αρχίζουμε από την αρχή δηλαδή γιατί δεν μπορώ να βασιστώ στη γνώση που έχει από το σχολείο. Είδα το βιβλίο του έχουν κάνει κάποια πράγματα αλλά δεν ξέρω πόσο τα έχει εμπεδώσει όλα. Έχω το level 1 από Super Course. Το έχει δουλέψει κανείς? Μου φαίνεται ωραίο αν και δεν μου αρέσει που έχει στα ελληνικά τις εκφωνήσεις κτλ, δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Έχετε εσείς κάποια άλλη πρόταση? Ευχαριστώ πολύ!  :)

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1340 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 05:47:17 μμ »
Φέτος κάνω πρώτη φορά one year course, της Burlington το Our Town.Έχει βγάλει και πιο καινούριο αντίστοιχο, το The cat is back. Τα cd των βιβλίων δεν χρειάζεται να τα αγοράσεις γιατί είναι διαθέσιμα για download στο site της Burlington.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1341 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 11:24:38 πμ »
Τhe cat is back! Είναι φανταστική σειρά και το παιδάκι θα την λατρέψει! Στο site της burlinton έχει και τα cd αλλά και test, οπότε δεν χρειάζεται να τα αγοράσεις ούτε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1342 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:57:22 μμ »
Γεια σας! Σε παιδάκι Δ δημοτικού που δεν έχει ξανακάνει αγγλικά τι βιβλίο θα προτείνατε? Σκέφτηκα να κάνουμε a+b junior μαζί, να αρχίζουμε από την αρχή δηλαδή γιατί δεν μπορώ να βασιστώ στη γνώση που έχει από το σχολείο. Είδα το βιβλίο του έχουν κάνει κάποια πράγματα αλλά δεν ξέρω πόσο τα έχει εμπεδώσει όλα. Έχω το level 1 από Super Course. Το έχει δουλέψει κανείς? Μου φαίνεται ωραίο αν και δεν μου αρέσει που έχει στα ελληνικά τις εκφωνήσεις κτλ, δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Έχετε εσείς κάποια άλλη πρόταση? Ευχαριστώ πολύ!  :)
Κάνω φέτος σε παιδί Δ' δημοτικού που δεν έχει ξανακάνει αγγλικά εκτός σχολείου. Του έκανα αρχές Σεπτεμβρίου μια επανάληψη της A junior, είδα τι κενά έχει, τα κάλυψα και μπήκαμε σε B junior. Με 2 μαθήματα/βδομάδα, τέλη Νοεμβρίου τελειώνουμε την B junior Και μπαίνουμε στην A senior. Χωρίς κενά. Βέβαια, το παιδί πετάει! Αλλά ,όπως και να'χει, δε θα του έκανα την A junior από την αρχή. Αμαρτία είναι! Κάτι θα του έχει μείνει από το σχολείο. Ακόμα και κενά να έχει, αφού κάθε τάξη αγγλικών είναι η επανάληψη της προηγούμενης με κάποιες προσθήκες, θα του τα καλύψεις παράλληλα. Κρίμα είναι να ταλαιπωρείται..... Άλλωστε, αυτός είναι ο σκοπός του ιδιαίτερου. Αλλιώς, μπορεί να πάει και φροντιστήριο.

Όσο για το Our Town, κι εγώ το δουλεύω φέτος σε 2 ιδιαίτερα (ένα Β' Δημοτικού και ένα Γ' δημοτικού). Δεν ξέρω... Κάτι δε μου πάει καλά. Ή τα παιδιά έχουν κάποιο θέμα, ή η δομή του δεν είναι καλή. Δεν μπορούν να μάθουν την ορθογραφία. Δεν ξέρω...  Οψόμεθα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2013, 09:13:52 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1343 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 08:36:51 μμ »
στα Our Town κατι και μενα δεν μου κολλουσε καλα αλλα δεν μπορουσε να το προσδιορισω. Βεβαια δεν ειχα θεμα με οσους μαθητες το χρησιμοποιησα αλλα δεν ηταν σαν το Freddy. Εκεινο ηταν πολυ καλυτερο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.