*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1512 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 10:09:46 μμ »
Έχω δουλέψει φουλ μπλαστ 4 κ έχω τις χειρότερες εντυπώσεις - πέρα από κάποια αρκετά ενδιαφέροντα κείμενα το βιβλίο χώλαινε σε όλα τα σκιλς, η γραμματική ήταν ελλειπέστατη κ κατανεμημένη με έναν ανεξήγητα ανακατεμένο τρόπο που μπέρδευε το μαθητή (εγώ την παράβλεψα τελείως κ χρησιμοποίησα δικό μου πλάνο διδασκαλίας, με επιλεκτικά κομμάτια του βιβλίου μόνο). Ο μόνος λόγος που το δούλεψα είναι γιατί η μαθπήτρια το είχε μόλις αγοράσει για το φροντιστήριο κ στην ίδια δεν άρεσε, προτιμούσε τις φωτοτυπίες που της έδινα από άλλες πηγές. Για σούπερκορς, είμαι τελείως ενάντια στην φιλοσοφία της κ βρίσκω την πληθώρα των βιβλίων ανεπαρκή - ας πούμε ότι τα γνωρίζω πολύ πολύ καλά. Εξαίρεση τα πράκτις τεστ που είναι αρκετά δυνατά κ το βιβλίο για έκθεση εσσε που δούλεψα φέτος που μου άρεσε αρκετά. Αλλά γενικά είναι πολύ εύκολα κορσμπουκ, καθόλου απαιτητικά.

Για τα full blast εχω κι εγω τις χειρότερες εντυπωσεις. Δε μου αρεσαν καθόλου. Τα δούλεψα για λιγο και απλά δεν τα άντεχα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:55 »

Αποσυνδεδεμένος .kellitsa.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1513 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 10:31:40 πμ »
Καλημέρα σας, ποιο βιβλίο θα μου προτείνατε για μαθητή τρίτης γυμνασίου που έχει τελειώσει το spark 4????

Αποσυνδεδεμένος fraouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1514 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 04:16:21 μμ »
Καλησπέρα σας

Ψάχνω βιβλία για TOEIC. Εκτός από αυτά που περιλαμβάνουν τα tests (HAU, Grivas, SuperCourse), ποια προτείνετε να χρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1515 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 04:24:18 μμ »
σε τι επιπεδο ειναι και θελει να δωσει toeic; επισης, σε τι σκορ/επιπεδο στοχευει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:55 »

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1516 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 05:18:43 μμ »
Καλησπέρα σας

Ψάχνω βιβλία για TOEIC. Εκτός από αυτά που περιλαμβάνουν τα tests (HAU, Grivas, SuperCourse), ποια προτείνετε να χρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αναλόγως το επίπεδό του οποιοδήποτε καλό βιβλίο γραμματικής, και λεξιλογίου κάνει. Μόλις εμπεδώσει τα απαραίτητα για το επίπεδο στο οποιο στοχεύει τότε μπορείς να του κάνεις τα βιβλία με τα τεστς. Γνώμη μου είναι όσο πιο πολλά τεστς, τόσο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Amor omnia vincit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1517 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 05:45:59 μμ »
Για τα Full Blast που αναφέρθηκαν προηγουμένως, έχω να πω ότι η δική μου εμπειρία για τα 1-3 ήταν πολύ καλή, βιβλία που αρέσουν στους μαθητές λόγω δομής και θεματολογίας, ανάπτυξη όλων των δεξιοτήτων από την αρχή, και αν πάρετε το υλικό του διαδραστικού (περιλαμβάνει τα 1-4) δε χρειάζεται ξεχωριστή αγορά του Grammar book, αλλά επιλεκτικά κάνετε όσες επιπλέον ασκήσεις χρειάζεται, οπότε δε βρίσκω καμία έλλειψη σε αυτό το κομμάτι. Όντως όμως από το 4 και πέρα θεωρώ ότι χωλαίνει σχετικά με τις απαιτήσεις του επιπέδου, χρειάζεται αρκετό έξτρα υλικό,  και γι'αυτό από φέτος θα πάω σε κάτι απαιτητικό αλλά επίσης ενδιαφέρον όπως το Close-up.

Αποσυνδεδεμένος monazyga12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1518 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 01:30:03 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα<a href="http://" target="_blank" class="new_win">http://</a>...φετος για πρωτη φορα θα κανω D ταξη και θα ηθελα να με βοηθησετε ως προς την επιλογη των βιβλιων..στην αρχη σκεφτηκα να κανω τo Connect B1 ..επειτα ακουσα και εγω για το Full BLast4 (βεβαια μετα απο τις κριτικες που διαβασα ειμαι λιγο διστακτικη)...το connect B1 πιςτευετε οτι ειναι καλη επιλογη;εχετε κατι αλλο πιο καλο να μου προτεινετε;πριν δουλευα τη σειρα our world...ευχαριστω εκ των προτερων..

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1519 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 01:58:56 μμ »
Τα κονεκτ ειναι παρα πολυ ωραια σειρα κ υπερπληρης. Ισως να επελεγες μια λιγο πιο απαιτητικη γραμματικη, γιατι ειναι λιγο απλη αυτη που συνοδευει το βιβλιο. Για αδυναμους μαθητες κρατω την γραμματικη του βιβλιου κ συμπληρωνω απο αλλες - ειτε δικες μου σημειωσεις ειτε απο γκραμαργουει 4 που ειναι πολυ απαιτητικη. Αλλιως βαζω την γκραμαργουει 4 μονη της. Αλλα αυτο εξαρταται κ απο σενα κ απο τους μαθητες σου. Ωραια ειναι επισης τα real english αλλα φετος θα το χρησιμοποιησω πρωτη φορα. Φαινεται πιο ευκολο απο το κονεκτ, που γενικα ειναι ενα αρκετα βατο βιβλιο, με πολλες δραστηριοτητες κ εξαιρετικο γουορκμπουκ. Αλλη ωραια σειρα ειναι τα κοσμικ της λονγκμαν καθως κ το close up, αν κ πρεπει να ειναι πιο απαιτητικα. Φετος παντως μαθητη που του φανηκε ευκολο το our world του 'περναω' το Β1 κ θα του βαλω Β1+ real english με γραμματικη mastering for pre-fce burlington + grammarway οπου χρειαστει. Σε γενικες γραμμες η μπερλινγκτον εχει ευκολα κ ευχαριστα βιβλια που ομως δουλευουν σε αρκετο βαθμο ολα τα σκιλς. The choice is yours.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1520 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 02:08:21 μμ »
συμφωνω με vivi06 σε ολα! εκτος απο το grammarway που δεν το εχω δουλεψει αλλα ακουω απο συναδελφους οτι ειναι καλο και απαιτητικο. αν τραβαει ο μαθητης εγω του βαζω στη d κατευθειαν το towards mastering.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1521 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 03:41:27 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα<a href="http://" target="_blank" class="new_win">http://</a>...φετος για πρωτη φορα θα κανω D ταξη και θα ηθελα να με βοηθησετε ως προς την επιλογη των βιβλιων..στην αρχη σκεφτηκα να κανω τo Connect B1 ..επειτα ακουσα και εγω για το Full BLast4 (βεβαια μετα απο τις κριτικες που διαβασα ειμαι λιγο διστακτικη)...το connect B1 πιςτευετε οτι ειναι καλη επιλογη;εχετε κατι αλλο πιο καλο να μου προτεινετε;πριν δουλευα τη σειρα our world...ευχαριστω εκ των προτερων..

H σειρά result D class (υπαρχει και Ε') ειναι πολυ καλή. Oxford publications

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1522 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 04:26:34 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα...φετος για πρωτη φορα θα κανω D ταξη και θα ηθελα να με βοηθησετε ως προς την επιλογη των βιβλιων..στην αρχη σκεφτηκα να κανω τo Connect B1 ..επειτα ακουσα και εγω για το Full BLast4 (βεβαια μετα απο τις κριτικες που διαβασα ειμαι λιγο διστακτικη)...το connect B1 πιςτευετε οτι ειναι καλη επιλογη;εχετε κατι αλλο πιο καλο να μου προτεινετε;πριν δουλευα τη σειρα our world...ευχαριστω εκ των προτερων..
Γιατί να βάλεις Connect B1 και δεν βάζεις τη νέα σειρά της Burlington, Real English B1? Όλη η σειρά Real English είναι πάρα πολύ καλή, πολύ επίκαιρη και τα παιδιά τη λατρεύουν. Έχει και βιβλίο γραμματικής, αλλά δεν το έχω δουλέψει. Πάντως φαίνεται καλό, αν και προσωπικά για γραμματική προτιμώ τα Grammalysis. Τα Grammarway είναι ωραία βιβλία αλλά παλιομοδίτικα και βαρετά.

Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1523 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:59:41 πμ »
Καλησπέρα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας αναφορικά με την επιλογή σειράς για μαθητή που θα κάνει την A class.
Έχει δουλέψει το Our Town και είναι πολύ ευσυνείδητος και τυπικός μαθητής.
Επίσης, πόσες ώρες εβδομαδιαία θεωρείτε ότι απαιτούνται για να καλυφθεί η ύλη της συγκεκριμένης τάξης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1524 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:29:59 πμ »
Καλησπέρα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας αναφορικά με την επιλογή σειράς για μαθητή που θα κάνει την A class.
Έχει δουλέψει το Our Town και είναι πολύ ευσυνείδητος και τυπικός μαθητής.
Επίσης, πόσες ώρες εβδομαδιαία θεωρείτε ότι απαιτούνται για να καλυφθεί η ύλη της συγκεκριμένης τάξης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


τι ηλικια εχει το παιδι;

Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1525 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:57:30 πμ »
τι ηλικια εχει το παιδι;

Θα πάει Τετάρτη Δημοτικού, σχεδόν 11.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160624
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 296

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.