*

Αποστολέας Θέμα: Τάξεις αγγλικών  (Αναγνώστηκε 39469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:38:36 μμ »
Δεν ξέρω αν έχεις κανονίσει τελικά, αλλά πιστεύω ότι είναι λίγο δύσκολο να βγεί η τάξη αυτή με 2 ώρες την εβδομάδα, εκτός και αν ο μαθητής/η μαθήτρια είναι πολύ καλός και συνεπής και δεν παραπονιέται για την ποσότητα homework. Εγώ θα έκανα 2.5 ώρες αν οι γονείς δεν συμφωνούν για 3 για να μην βρεθείς μετά να τρέχεις. Άμα το τελειώσεις πιο γρήγορα επειδή είναι καλός σε καλό θα του βγεί, όχι σε κακό.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:55 »

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:43:01 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τον/την new PE06 σχετικά με την pre lower. Έχει πολύ καλό λεξιλόγιο και αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω, δηλαδή σε άριστο μαθητή, αντί να την παραλείψω να του κάνω μόνο το λεξιλόγιο και ασκήσεις γραμματικής για να βγεί κ πιο γρήγορα. Όσο για την c και τη d νομίζω ότι η κάθε τάξη έχει το δικό της λεξιλόγιο και τη δική της δυσκολία και θεωρώ ότι χρειάζονται αρκετό χρόνο αν σκοπεύει κανείς να κάνει όλα τα components της σειράς του βιβλίου. Δεν θα τις έκανα και τις δύο σε μια χρονιά όσο καλός και αν είναι ο μαθητής.



ευχαριστώ παιδιά!δηλαδή αν καταλαβα καλά παμε:
a,b junior και μετα΄a,b,c,d senior και τελος lower. να παραλειψω την pre lower.
Ειναι αρκετά δυνατή η μαθητρια μου.Τωρα κανουμε το here we go 1 αλλα μεχρι τον Γεναρη θα εχουμε τελειωσει--μπορει και πιο πριν.οπότε θα την παω κατευθειαν σε b senior.
Πιστευτε οτι του χρονου θα βγει c και  d μαζι ή ειναι υπερβολη?θα ειναι 1η γυμνασιου του χρονου.

εγώ δεν θα την παρέλειπα. Ίσως θα έκανα μόνο λεξιλόγιο και θα έκανα γραμματική της επόμενης τάξης αν έβλεπα οτι τα ξέρει τόσο καλά. Yπάρχουν τόσο ωραίες εκφράσεις στα βιβλία της Pre-Lower. Όσο για την c και d στην θέση σου δεν θα έλεγα στους γονείς οτι θα κάνουμε δύο τάξεις σε μια γιατί μετά μπορεί να μην έβγαινε. Θα τους έλεγα απλά οτι θα προχωρήσουμε όσο πιο γρήγορα μπορεί το παιδί.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 09:32:18 πμ »
Απευθύνομαι σε όσους είναι υπέρ της Pre-Lower και του να μην κάνουν 2 τάξεις σε 1: αν ένα παιδάκι ξεκινήσει στην Γ' Δημοτικού με A' Junior, Δ' Δημοτικού B' junior κοκ το Lower θα το πάρει στην Α' Λυκείου, σωστά; Και αν κάνει A' & B' Junior μαζί στη Γ' Δημοτικού (αν οι γονείς είναι υπέρ), τότε στη Γ' Γυμνασίου. Δεν πάει μακριά η βαλίτσα; Υποτίθεται ο σκοπός του ιδιαιτέρου είναι, εκτός από την καλύτερη ποιότητα του μαθήματος λόγω της εξατομικευμένης διδασκαλίας, να γλιτώσει και κανένα χρόνο. Αλλιώς γιατί να μη πάει σε κανένα φροντιστήριο με ολιγομελή τμήματα αν είναι να πάρει το πτυχίο τόσο αργά; Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση που είστε υπέρ της Pre-Lower. Ούτε σαν μαθήτρια έκανα αυτήν την τάξη αλλά ούτε σαν καθηγήτρια στους μαθητές μου. Μόνο σε μια περίπτωση που το παιδί μου ήρθε με τελειωμένη την D' (υποτίθεται) και φαινόταν ότι δεν μπορεί να πάει για Lower.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 09:47:04 πμ »
Παραπάνω δεν είπα ότι θα την παρέλειπα την τάξη αλλά ούτε και οτι θα την έκανα ολόκληρη με έναν καλό μαθητή, γιατί όντως το να κάνεις όλα τα components, δηλαδή students', companion, workbook και βάλε και τα τεστ που θα γράφουμε κάθε τόσο, θα πάρει πολύ χρόνο. Εγώ αυτό που πρότεινα είναι να κάνει κανείς μόνο το λεξιλόγιο με το μαθητή που διαβάζει και κάποιες ασκήσεις γραμματικής που μπορεί να τις φωτοτυπεί ο ίδιος ανάλογα και με το που ο μαθητής έχει περισσότερη δυσκολία ή χρειάζεται να ξαναθυμηθεί. Έτσι δεν θα πάρει πολύ χρόνο σίγουρα.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:55 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 09:53:18 πμ »
Sweet Dream, πράγματι, με αφορμή το σχόλιό σου έγραψα το δικό μου σχόλιο, αλλά η αλήθεια είναι ότι εδώ και καιρό που διαβάζω το θέμα και τις απαντήσεις μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία και ήθελα να δω πώς σκέφτονται και οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 12:16:18 μμ »
Sweet Dream, πράγματι, με αφορμή το σχόλιό σου έγραψα το δικό μου σχόλιο, αλλά η αλήθεια είναι ότι εδώ και καιρό που διαβάζω το θέμα και τις απαντήσεις μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία και ήθελα να δω πώς σκέφτονται και οι υπόλοιποι.

χωρίς να έχω εμπειρία στο χώρο των αγγλικών ,αλλά με βάση την εμπειρία μου σε παιδιά και σχολεία κτλ....πιστεύω και γω οτι ο σκοπός του ιδιαίτερου θα πρέπει να είναι η συμπτηξη των τάξεων ΟΤΑΝ φυσικά το επιτρέπει το επίπεδο του παιδιού.Αλλιώς δε βρίσκω λόγο να πληρώνει ο γονιός και να κάνει τις ατελείωτες τάξεις του φροντιστηρίου και στο σπίτι. Ας το στείλει κατευθείαν φροντιστήριο.Ποιος ο λόγος για τόση ταλαιπωρία όταν σε κάποιες  τάξεις επαναλαμβάνονται εκατό φορές τα ίδια πράγματα.
panickos σε ευχαριστώ για το "κουράγιο" γιατί είχα σκοπό να κάνω Α και Β senior σε μια χρονιά αλλά μετά από κάποια σχόλια ,άρχισα να το ξανασκέφτομαι.Νόμιζα ότι θα ήταν σφάλμα!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 12:42:57 μμ »
Asus, το έχω ξαναγράψει: εγώ μόνο έτσι δουλεύω, δηλαδή A' & B' Junior μαζί. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ, μετά απ'όλα όσα διάβασα, άρχισα να σκέφτομαι ότι οι μαθητές που είχα και κατάφεραν να βγάλουν τις 2 τάξεις σε μία χρονιά ήταν διάνοιες! Και μάλιστα χωρίς να ζοριστούν καθόλου! Τι να πω....... Και τον γιο μου πέρσυ τον άρχισα να του κάνω junior και ήθελα να βγάλω και τις 2 τάξεις, αλλά ο κύριος είχε άλλη άποψη και αντί να κάνουμε 2 μονόωρα/βδομάδα κάναμε μόνο 1. Έτσι, για να μη στραβώσει, πήγα με τα νερά του, και βγάλαμε μόνο την Α'. Φέτος, ξεκινήσαμε αρχές Σεπτεμβρίου και με 2 ώρες/βδομάδα μέχρι τα Χριστούγεννα θα βγάλουμε την Β'.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 04:35:23 μμ »
ΣΥνάδελφοι κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με Α&Β junior μαζί γιατί έχει πολλά θετικά α) γλιτώνεις μια χρονιά και αν πάει και λίγο παραπίσω δηλαδή να ξεκινήσεις senior A τον Οκτώβριο της επόμενης χρονιάς δεν νομίζω ότι έγινε και τίποτα. Αν το παιδί διαβάζει και είναι συνεπής και του τα εξηγούμε και καλά, τότε δεν θα έχει πρόβλημα. Με δύο ώρες την εβδομάδα εννοώ πάντα. β) είναι ένα βιβλίο για δύο τάξεις, συμφέρει καλύτερα οικονομικά τους γονείς (καθώς είναι ακριβά τα ξενόγλωσσα).
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος justsomeone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 02:01:41 μμ »
Έχει σημασία και η ηλικία πιστεύω.
Άν οι γονείς πχ θέλουν να ξεκινήσει το παιδί τους αγγλικά απο Β-Γ δημοτικού και να τελειώσει σε 5 χρόνια αυτό πρακτικά σημαίνει Lower στην ΣΤ' δημοτικού- Α γυμνασίου.  (11-12 χρονών)

Δε νομίζω ότι ένα παιδί μπορεί σε αυτήν την ηλικία να ανταποκριθεί σε ένα τέτοιο πτυχίο που ακόμα και τα θέματα του writing νομίζω ότι απευθύνονται σε μεγαλύτερης ηλικίας παιδιά. 14 το ελάχιστο.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 08:17:49 μμ »
Να ρωτησω την γνωμη σας για κατι που με απασχολει. Περυσι η κορη μου ειχε μια συναδελφο αγγλικων -παλια μου συμφοιτητρια - στην τεταρτη δημοτικου που στις δυσκολες λεξεις τους εγραφε στον πινακα τον συμβολισμο των γραμματων της λεξης , οπως τον ειχαμε μαθει στο πανεπιστημιο (φωνολογια) πχ. nine , /'nain/
Συμφωνειτε με αυτην την παρουσιαση προφορας? εγω δεν την εχω χρησιμοποποιησει ποτε , θεωρω οτι μπερδευει τα παιδια και μαιλστα τετοιας ηλικιας....

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 08:20:47 μμ »
Ο Χριστός κ η Παναγία!!!Ακόμα βλέπω στον ύπνο μου την Νικολαΐδου,την καθηγήτρια μου στο πανεπιστήμιο να προσπαθεί να μας τα εξηγήσει!!! Όχι βέβαια!!!Μόνο σε Γ2 μπορείς να κάνεις τέτοια παρουσίαση αν και δεν νομίζω ότι χρειάζεται καν σε αυτό το επίπεδο!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 08:40:52 μμ »
Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα και προσπαθώ συνεχώς να το εξηγώ στους γονείς που βιάζονται να δώσουνε τα παιδιά τους πτυχία, συχνά χωρίς αποτέλεσμα..


Έχει σημασία και η ηλικία πιστεύω.
Άν οι γονείς πχ θέλουν να ξεκινήσει το παιδί τους αγγλικά απο Β-Γ δημοτικού και να τελειώσει σε 5 χρόνια αυτό πρακτικά σημαίνει Lower στην ΣΤ' δημοτικού- Α γυμνασίου.  (11-12 χρονών)

Δε νομίζω ότι ένα παιδί μπορεί σε αυτήν την ηλικία να ανταποκριθεί σε ένα τέτοιο πτυχίο που ακόμα και τα θέματα του writing νομίζω ότι απευθύνονται σε μεγαλύτερης ηλικίας παιδιά. 14 το ελάχιστο.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 08:46:06 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Τάνια ότι αυτός ο τρόπος δεν χρησιμεύει σε τίποτα στα παιδάκια (προσωπικά δεν τον χρησιμοποιώ σε κανένα επίπεδο παιδιών) και πιστεύω ότι αντί να βοηθήσει μπερδεύει περισσότερα τους μαθητές. Ο καλύτερος τρόπος πιστεύω να μαθαίνουνε προφορά είναι μέσα από την ομιλία και την ανάγνωση και είναι πολύ σημαντικό και εμείς να τους μιλάμε από νωρίς τη γλώσσα όσο περισσότερο μπορούμε. Βέβαια εγώ μερικές φορές τους γράφω δίπλα και transcription στα ελληνικά, π.χ. playground (πλέι- γκράουντ), αλλά αυτό γίνεται μόνο στις δύο τζούνιορ και πάλι το σταματάω νωρίς.


Να ρωτησω την γνωμη σας για κατι που με απασχολει. Περυσι η κορη μου ειχε μια συναδελφο αγγλικων -παλια μου συμφοιτητρια - στην τεταρτη δημοτικου που στις δυσκολες λεξεις τους εγραφε στον πινακα τον συμβολισμο των γραμματων της λεξης , οπως τον ειχαμε μαθει στο πανεπιστημιο (φωνολογια) πχ. nine , /'nain/
Συμφωνειτε με αυτην την παρουσιαση προφορας? εγω δεν την εχω χρησιμοποποιησει ποτε , θεωρω οτι μπερδευει τα παιδια και μαιλστα τετοιας ηλικιας....
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 08:48:07 μμ »
ναι, και εγω αυτο τον τροπο χρησιμοποιω  μονο στις δυσκολες λεξεις μεχρι Β junior.
Χαιρομαι που συμφωνουμε διοτι ελεγα μηπως ειναι καποια καινουργια οδηγια απο ΥΠΕΠΘ γαι την οποια δεν ειχα ενημερωθει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160879
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 742
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.