*

Αποστολέας Θέμα: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα  (Αναγνώστηκε 58755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evvie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 15, 2015, 06:00:07 μμ »
στο τριτο μεγαλυτερο νησι των Δωδεκανησων που δεν θεωρειται δυσπρόσιτο (συμφωνα με το υπουργειο παιδειας) γιατι εχει και ατμ και hondos και αεροδρόμιο στο οποιο δεν πεταει ουτε χελιδόνι εαν σηκωσει ανεμους τις ταξεως 5 μποφορ, στο οποιο πιάνει λιμανι καραβι 3 ολολοκληρες μέρες την εβδομαδα... στο οποίο αν σε βρει στο δρόμο μια μπόρα του 10λεπτου απλα κάνεις τον σταυρο σου και ψαχνεις την τσάντα σου να δεις αν πήρες τα μπρατσακια σου γιατι το νερο φτανει το μισο μετρο στους κεντρικους δρομους... στο όποιο το 90% των σπιτιων επειδη δεν κανει ποτε χειμώνας (για εκεινους) εχουν 90% υγρασία δεν εχουν θερμανση, μπάζουν απο παντου (οχι μονο κρυο αλλα και νερο). Στο οποιο τα βασικα αγαθα (ψωμι) ειναι πάνω απο 50% ακριβοτερα απο τις αλλες περιοχες. Τοτε ναι ειμαι δυστροπη απροσαρμοστη και καλομαθημενη γιατι οταν θελω να κλεισω αεροπορικο εισητηριο δεν μπορω να πάρω τηλεφωνο τον Θεο να μου πει τι καιρο θα κανει εκεινη την ημερα, γιατι δεν μπορω να πληρωνω σχδον 2,5 € ενα κιλο ψωμι , γιατι δεν μπορω να ειμαι πλεον αρρωστη σχεδον 1 μηνα εξαιτιας της υγρασίας... και πολλα ακομα που ανεφερα επιγραμματικα και με επιείκεια πιο πανω!!

Πες τα... Στο ίδιο νησί είμαστε μου φαίνεται... Το τι έχω ζήσει από κρύο, μούχλα και πλημμύρες φέτος το χειμώνα δεν περιγράφεται. Και στο «σπίτι» (ο Θεός να το κάνει σπίτι αυτό που είχε απομείνει για να νοικιάσω όταν έφτασα) και στο σχολείο. Για να μην πούμε και για τις κεραίες κινητής που ενίοτε παθαίνουν ζημιά και σ' αφήνουν χωρίς κινητό και ίντερνετ, για να μην πούμε για τα μπλακάουτ, για να μην πούμε για την απουσία συγκοινωνίας, πεζοδρομίων, φρεατίων, αποχέτευσης... Και ναι, έχω υπηρετήσει και σε άλλα νησιά. Το φετινό όμως δεν παίζεται.

Δεν είμαστε εμείς καλομαθημένοι, ας το συνειδητοποιήσουμε λίγο αυτό κι ας αρχίσουμε να απαιτούμε να εκλείψουν αυτές οι τριτοκοσμικές συνθήκες. Δεν είναι δυνατό να μην έρχονται οι μαθητές στο σχολείο λόγω ψύχους επειδή το κτίριο δεν έχει θέρμανση. Δεν είναι δυνατό η παραμικρή βροχή να μετατρέπει τα νησιά σε Βενετίες. Δεν είναι δυνατό τα σπίτια να μην έχουν κεντρική θέρμανση, απορροφητήρα, πατζούρια και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Ειδικά οι ντόπιοι εφόσον αγαπούν τον τόπο τους πρώτοι-πρώτοι θα έπρεπε να έχουν αυτές τις απαιτήσεις, αντί να στρογγυλοκάθονται δίπλα στο τζάκι του σπιτιού τους με τις μονώσεις, τους εξαερισμούς και τα κουφώματα που δεν έχουν φροντίσει να εξασφαλίσουν για τους «παρακατιανούς νοικάρηδες της μιας σαιζόν»...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:51:50 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 15, 2015, 06:41:11 μμ »
Ετσι οπως τα λες είναι... αλλα το χειροτερο ειναι αυτο το θεμα συνηθειας, καποια πραγματα δεν συνηθιζονται όπως  η υγρασια κ το κρυο..!! ειμαι απο ενα μικρο χωριο αρα ξερω τι παει να πει δυσκολιες αλλα δεν αντιμετωπίζαμε τις δυσκολιες σαν απλη συνηθεια καναμε κατι για να τις αλλαξουμε!!

Μα και σε αρκετά νησιά έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα, ακριβώς επειδή οι κάτοικοι παραπονιούνται.
Εγώ από μικρή, για να πάω στο νησί, ταξίδευα 13-14 ώρες με παλιοκάραβα, συχνά με 7-8 μποφόρ. Τώρα ο χρόνος έχει μειωθεί, τα καράβια είναι σαφώς καλύτερα (το κακό είναι ότι μειώθηκαν τα δρομολόγια).
Επίσης, υπάρχει αεροδρόμιο, αν και είναι της πλάκας. Στο νησί που είσαι, το αεροδρόμιο είναι χλιδή μπροστά του.
Λέτε για την κάλυψη στις κεραίες κινητής. Εδώ πριν από κάποια χρόνια, μετά βίας βλέπαμε 3-4 τηλεοπτικά κανάλια.
Πόσιμο νερό παίρναμε μόνο με τα μπιτόνια από πηγές εκτός πόλης. Μόλις προσφάτως φτιάξανε συστήματα διάθεσης νερού σε διάφορα σημεία της πόλης, όπου πας πάλι με μπιτόνια.
Kεντρική θέρμανση συνήθως δεν έχουν τα παλιότερα σπίτια. Τα νεότερα όλο και κάτι έχουν.

Άλλα πράγματα δεν αλλάζουν... Η υγρασία, η μούχλα, οι πλημμύρες. Το νησί γίνεται συχνά "Βενετία" γιατί τα σπίτια είναι χτισμένα σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτό της θάλασσας.





Το κακο ειναι οτι μεχρι τωρα ήταν ολα καλα απο θεμα προσαρμοστικοτητας αλλα οταν διαβαζεις σε αλλα post οτι οι αναπληρωτες κανουν διακοπες στα νησια και γυρνανε ολη μερα στις καφετεριες ή οτι ειναι απροσάρμοστοι κτλ ή ότι ειμαστε ο πιο καλοπληρωμενος κλάδος!! Τιποτα απ αυτα δεν ισχυει...  γιατι?????????

Όποιος είναι έξω από τον χορό, λέει πολλά τραγούδια. Δεν έχει βγει τυχαία το ρητό.
Οι περισσότερες δουλειές έχουν τα καλά και τα κακά τους. Οι "εκτός χορού" εστιάζουν πάντα μόνο στα καλά που μπορεί να έχεις, γιατί ψάχνουν να βρουν μην τυχόν και κάποιος περνά καλύτερα από αυτούς.
Οι "εντός χορού" πάλι συνήθως καταβάλλονται από τα αρνητικά, θεωρώντας δεδομένα τα θετικά.
Κάπως έτσι χάνεται η πλήρης εικόνα των πραγμάτων και οι μεν βγάζουν κακία, οι δε γκρίνια.


Αλλα νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να γκρινιαζω να κλαιγομαι να μεμψιμοιρώ γιατι καποιος πρεπει να το κάνει... κάθε χρόνο μας αργουν να μας πληρωσουν, στην αρχη ενωνομαστε και μετα πάλι διαλυόμαστε λες και δεν εχουμε κοινα συμφέροντα!! Λες και θα μας ακουσει κανεις αν απλα τρωγομαστε μεταξύ μας , γι αυτο μας εχουν για πέταμα γιατι συμπεριφερόμαστε μεταξύ μας σαν να ειμαστε για πέταμα!!! Όλα τα νησια της Περιφερειας του Νοτίου Αιγαίου ειναι αφημένα στην τύχη τους γιατι λέει ειναι πιο πλούσια απο τις υπόλοιπες περιοχες της Ελλάδας .... όλοι για το κερδος εχουν αφησει τα νησια ερμαια στην τύχη τους χωρις καραβια χωρις αεροδρόμια χωρις τιποτα!!
Τέλος δεν ειναι θέμα πλέον συνήθειας γιατι δυσκολιες υπάρχουν παντού αλλα να μπορεις να διεκδικήσεις πράγματα που σου ανήκουν και τα εχεις κερδίσει με την δουλειά σου με τις σπουδές σου με τις θυσίες σου!!  Καλό απόγευμα συνάφελφοι!!


Και καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι και διεκδικείς αυτό που αξίζεις.
Εγώ το μόνο που λέω είναι να μην αιφνιδιάζεσαι τόσο πολύ από τις δυσκολίες και να μη βλέπεις μισή την εικόνα των πραγμάτων, γιατί αυτό δεν θα σε βοηθήσει είτε θέλεις να αλλάξεις τα πράγματα είτε απλώς να επιβιώσεις.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2015, 06:52:10 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 15, 2015, 06:59:12 μμ »
εδώ στη Μύκονο και τα σπίτια δεν έχουν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα για να μην του κάνουν κατάχρηση οι τουρίστες το καλοκαίρι και λόγω άφθονης ηλιοφάνειας φυσικά έχουν ηλιακό....αλλά έχουν στα συγκροτήματά τους κεντρικό θερμοσίφωνα που για να ανάψεις πρέπει να ....καλέσεις τον σπιτονοικοκύρη...μου έλεγε μια συνάδελφος από την Μύκονο ''δεν ερχόταν να μου ανάψει τον θερμοσίφωνα ο σπιτονοικοκύρης και ζέστανα νερό στην κατσαρόλα να κάνω μπάνιο....σπίτι Μύκονος ενοίκιο 250-300 ευρώ άνεθ αποδείξεως..... >:( >:( >:( >:(  βρε ούστ Μύκονος >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 15, 2015, 07:18:27 μμ »
Μα και σε αρκετά νησιά έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα, ακριβώς επειδή οι κάτοικοι παραπονιούνται.
Εγώ από μικρή, για να πάω στο νησί, ταξίδευα 13-14 ώρες με παλιοκάραβα, συχνά με 7-8 μποφόρ. Τώρα ο χρόνος έχει μειωθεί, τα καράβια είναι σαφώς καλύτερα (το κακό είναι ότι μειώθηκαν τα δρομολόγια).
Επίσης, υπάρχει αεροδρόμιο, αν και είναι της πλάκας. Στο νησί που είσαι, το αεροδρόμιο είναι χλιδή μπροστά του.
Λέτε για την κάλυψη στις κεραίες κινητής. Εδώ πριν από κάποια χρόνια, μετά βίας βλέπαμε 3-4 τηλεοπτικά κανάλια.
Πόσιμο νερό παίρναμε μόνο με τα μπιτόνια από πηγές εκτός πόλης. Μόλις προσφάτως φτιάξανε συστήματα διάθεσης νερού σε διάφορα σημεία της πόλης, όπου πας πάλι με μπιτόνια.
Kεντρική θέρμανση συνήθως δεν έχουν τα παλιότερα σπίτια. Τα νεότερα όλο και κάτι έχουν.

Άλλα πράγματα δεν αλλάζουν... Η υγρασία, η μούχλα, οι πλημμύρες. Το νησί γίνεται συχνά "Βενετία" γιατί τα σπίτια είναι χτισμένα σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτό της θάλασσας.





Όποιος είναι έξω από τον χορό, λέει πολλά τραγούδια. Δεν έχει βγει τυχαία το ρητό.
Οι περισσότερες δουλειές έχουν τα καλά και τα κακά τους. Οι "εκτός χορού" εστιάζουν πάντα μόνο στα καλά που μπορεί να έχεις, γιατί ψάχνουν να βρουν μην τυχόν και κάποιος περνά καλύτερα από αυτούς.
Οι "εντός χορού" πάλι συνήθως καταβάλλονται από τα αρνητικά, θεωρώντας δεδομένα τα θετικά.
Κάπως έτσι χάνεται η πλήρης εικόνα των πραγμάτων και οι μεν βγάζουν κακία, οι δε γκρίνια.



Και καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι και διεκδικείς αυτό που αξίζεις.
Εγώ το μόνο που λέω είναι να μην αιφνιδιάζεσαι τόσο πολύ από τις δυσκολίες και να μη βλέπεις μισή την εικόνα των πραγμάτων, γιατί αυτό δεν θα σε βοηθήσει είτε θέλεις να αλλάξεις τα πράγματα είτε απλώς να επιβιώσεις.
πόσο δικιο εχεις ... απολυτο δικιο!! δεν περιμενα παντως τα πραγματα να ηταν τόσο χειροτερα παλια απ οτι σήμερα!!! αλλα οταν πας καπου με τις καλυτερες διαθεσεις και αυτο σε ανταμείβει με σχεδόν ενα μηνα άρρωστη εξαιτιας των μηδενικών προδιαγραφών των σπιτιών χανεται καθε προσπάθεια θετικης ματιας!!
Και επίσης δεν ειναι αυτο που αξιζω εγω αλλα ολοι οι αναπληρωτες!!
η κοπελα πιο πάνω μιλαει για την Μυκονο .. που στη Μυκονο!!  δηλαδη εμεις στις αλλες περιοχες δεν εχουμε καμια ελπίδα...............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:51:50 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 15, 2015, 08:16:02 μμ »
πόσο δικιο εχεις ... απολυτο δικιο!! δεν περιμενα παντως τα πραγματα να ηταν τόσο χειροτερα παλια απ οτι σήμερα!!! αλλα οταν πας καπου με τις καλυτερες διαθεσεις και αυτο σε ανταμείβει με σχεδόν ενα μηνα άρρωστη εξαιτιας των μηδενικών προδιαγραφών των σπιτιών χανεται καθε προσπάθεια θετικης ματιας!!

Πιστεύω ότι αυτό που κυρίως σε κάνει να χάνεις τη θετική ματιά, είναι ότι όλα αυτά τα "ασυνήθιστα" τα αντιμετωπίζεις μόνη, χωρίς φίλους ή την οικογένειά σου. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη δυσκολία που αντιμετωπίζουν όσοι διορίζονται μακριά από την κύρια κατοικία τους.

Γιατί μη νομίζεις ότι οι μόνιμοι κάτοικοι είναι ιδιαιτέρως χαρούμενοι με όλα. Απλώς, κάπου τα έχουν συνηθίσει και κυρίως έχουν τους δικούς τους ανθρώπους που τους στηρίζουν στα δύσκολα.



ΥΓ. Συνήθως, στους μη μόνιμους κατοίκους διατίθενται τα παλιά σπίτια με μηδέν προδιαγραφές και από τα νεότερα τα τουριστικά με "καλοκαιρινές" προδιαγραφές. Όποιος ιδιοκτήτης είναι λίγο φιλότιμος, προσθέτει κάτι παραπάνω. Αλλά στην Ελλάδα το φιλότιμο σπανίζει. :P
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 15, 2015, 08:31:38 μμ »
Επίσης θα πρέπει να διευκρινηστει με σαφήνεια το θέμα του HONDOS CENTER ...Μην πας κάπου και δεν έχει ...
Παντως ,
- αν εχεις οικογένεια που δεν μπορεις να εχεις μαζι σου (ο μονος σοβαρός λογος)
- αν εισαι καλομαθημένο
- αν εισαι ιδιόρρυθμος
- αν εισαι απροσάρμοστο
- αν αντιμετωπίζεις τους κατοίκους ως "ιθαγενείς" ....
- αν εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου ...
ΜΗΝ ΤΟ ΑΠΟΤΟΛΜΗΣΕΙΣ. Θα δεινοπαθησεις.Η τοπικη κοινωνια θα σου δωσει αυτο που της δινεις.
Ασε να παει καποιος που δεν εχει τετοια προβληματα και που μπορει να ενταχθει στην κοινωνια.
Οσοι πηγαν με καλη προθεση περασαν καλα και εχουν τις καλυτερες αναμνησεις. Οσοι πηγαν και το αντιμετωπισαν ως εξορια , γιαυτους ηταν εφιαλτης ... ...
Αν δεν εχει κομμωτηριο,μπαρμπερικο,δεν πειραζει,κουρευεσαι και με το ψαλιδι για τα γιδια.Εκει να δεις πως θα μοιαζεις με απροσαρμοστο.Αν δεν εχει θερμανση δεν πειραζει,θα γινεις μια χαρα ιδιόρρυθμος από την πολλη υγρασία.Η υγρασία κανει καλη δουλεια στα νευρα.Και σε βοηθαει να αποκτησεις μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου και αλλα συνδρομα.Αν δεν εχει παλι Χοντο,με σαμπουαν,αφρολουτρα και ξανθιστικα για το μουστακι-εγω δεν εχω θεμα βεβαια-σιγουρα θα μοιαζεις με ιθαγενή ή κατσίβελο.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2526
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 15, 2015, 08:41:39 μμ »
Στα μικρά μέρη σχηματίζονται αποκομμένες μικροκοινωνίες. Είναι αλήθεια ότι οι συνθήκες μεταβάλλονται άλλοτε λιγότερο και άλλοτε περισσότερο με το πέρασμα του χρόνου. Κάθε νησί είναι ξεχωριστή και ιδιαίτερη περίπτωση. Προβλήματα που δεν υπάρχουν στο ένα, εμφανίζονται στο άλλο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα θετικά. Την επόμενη χρονιά μπορεί να συμβούν πάλι αλλαγές προς το χειρότερο ή προς το καλύτερο.

Σημαντικό είναι πριν βγάζουμε συμπεράσματα, να μη βλέπουμε μόνο μεμονωμένα περιστατικά.  Να  μη χάνουμε την πλήρη εικόνα των πραγμάτων. Να συλλέγουμε έγκυρες πληροφορίες και να συγκρίνουμε  πριν αποφασίσουμε που θα δηλώσουμε.

Σίγουρα, το να αντιμετωπίζεις τα πάντα μόνος σου, σίγουρα είναι πιο δύσκολο από το να έχεις δίπλα σου την οικογένειά σου ή τους φίλους σου, ειδικά αν είσαι πρωτάρης. Σιγά-σιγά όμως, αποκτώντας εμπειρία, βρίσκεις τον τρόπο να κινείσαι και να βρίσκεις λύση στα προβλήματά σου, εστιάζοντας στα όποια θετικά σημεία.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:14:31 μμ »
Την καλύτερη χρονιά ως αναπληρωτής την πέρασα σε δυσπρόσιτο και μάλιστα με τους περισσότερους συναδέλφους βρισκόμαστε μία φορά του χρόνο και τα λέμε για κανένα τριήμερο. Όμως δυσπρόσιτο, από δυσπρόσιτο έχει μεγάλη διαφορά. Έχω περάσει π.χ. από νησιά (όχι δυσπρόσιτα) που μοιάζουν το χειμώνα τουλάχιστον, αποκλεισμένα από τον έξω κόσμο.

Και εγώ πιστεύω ότι το πως περνάει ο καθένα έχει να κάνει με τον ίδιο. Τι παραστάσεις, εμπειρίες, ασχολίες, χόμπι, κοινωνικότητα, προσδοκίες, συνήθειες έχει δηλαδή ο καθένας. Όσο για το σπίτι/δωμάτιο που νοικιάζουμε, νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία να έχει τα απαραίτητα και να είναι αξιοπρεπές. Τα τελευταία χρόνια τα πράγματα ζορίζουν και για τους ιδιοκτήτες και ρίχνουν τις απαιτήσεις τους. Θέλει όμως ψάξιμο και υπομονή ώσπου να βρεις κάτι καλό. Μεγάλη σημασία έχει αρκετές φορές και η ύπαρξη μέσου μεταφοράς. Λύνει πολλά προβλήματα, γλυτώνεις ταλαιπωρία όταν φυσικά στο μέρος χρειάζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2015, 11:37:11 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:49:53 μμ »
Οπως ζει όλος  ο κόσμος εκει , ετσι θα ζήσεις και εσυ. Δεν εισαι υποχρεωμένος να πας. Αν πας ομως μη βρίζεις και μην γκρινιάζεις. Αλλιως , σήκω φύγε. Ειναι απλό. Δεν χρειαζεσαι ΑΤΜ. Ενα υποκαταστημα τράπεζας ή ενα ταχυδρομείο ειναι αρκετό. Δεν χρειαζεται κάθε ΣΚ να εισαι στον ¨πολιτισμό¨. Εσυ πας για λιγο και γκρινιάζει;ς ? τι να πουν οι μόνιμοι κάτοικοι ?  Στην ιδιαίτερη πατρίδα  μου εμφανίστηκαν πολλοί και εχω γνωρίσει αρκετούς. Ξερω τι λεω για τα καλομαθημένα. Τα εχω ζήσει. Να ξέρετε οτι όσοι αγάπησαν το μέρος , αγαπήθηκαν . Όσοι το μίσησαν η κοινωνία τους περιθωριοποιήσε και τους απέβαλε. Ετσι απλα.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 16, 2015, 12:10:49 πμ »
Οπως ζει όλος  ο κόσμος εκει , ετσι θα ζήσεις και εσυ. Δεν εισαι υποχρεωμένος να πας. Αν πας ομως μη βρίζεις και μην γκρινιάζεις. Αλλιως , σήκω φύγε. Ειναι απλό. Δεν χρειαζεσαι ΑΤΜ. Ενα υποκαταστημα τράπεζας ή ενα ταχυδρομείο ειναι αρκετό. Δεν χρειαζεται κάθε ΣΚ να εισαι στον ¨πολιτισμό¨. Εσυ πας για λιγο και γκρινιάζει;ς ? τι να πουν οι μόνιμοι κάτοικοι ?  Στην ιδιαίτερη πατρίδα  μου εμφανίστηκαν πολλοί και εχω γνωρίσει αρκετούς. Ξερω τι λεω για τα καλομαθημένα. Τα εχω ζήσει. Να ξέρετε οτι όσοι αγάπησαν το μέρος , αγαπήθηκαν . Όσοι το μίσησαν η κοινωνία τους περιθωριοποιήσε και τους απέβαλε. Ετσι απλα.


Sent from my iPad Air using Tapatalk
:) 1. έρχεσαι και προκαλείς αλλάζοντας τα λόγια μας, 2. εδώ είμαστε φτωχοί άνθρωποι που καλούμαστε να ζήσουμε με ελάχιστα και δεν αντέχουμε να πληρώνουμε υψηλά ενοίκια και ακριβότερα τα προϊόντα, 3. τα περί πολιτισμού εσύ τα είπες, 4. είσαι γνωστός χρήστης που το κάνεις όλο αυτό με αυτό το λογαριασμό για να μην εκτεθείς.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 16, 2015, 01:02:24 μμ »
Η πολιτεία και η επαρχία είχαν τάξει ιδανικές συνθήκες και μετά μας εξαπάτησαν?
Αχ, άτιμη επαρχία που έμεινες υπανάπτυκτη!! και πληρώνουμε την κακοδαιμονία μας  ;D
Ηρθαν τα χελιδόνια ( στην επαρχία σίγουρα κάποιοι τα ειδαν)  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2015, 01:24:39 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 16, 2015, 01:40:05 μμ »
Η πολιτεία και η επαρχία είχαν τάξει ιδανικές συνθήκες και μετά μας εξαπάτησαν?
Αχ, άτιμη επαρχία που έμεινες υπανάπτυκτη!! και πληρώνουμε την κακοδαιμονία μας  ;D
Ηρθαν τα χελιδόνια ( στην επαρχία σίγουρα κάποιοι τα ειδαν)  ;)
Κανείς δεν είπε ότι εξαπατήθηκε.... Φόρουμ είναι, κάνουμε ερωτήσεις να πληροφορηθούμε να ξέρουμε τι θα επιλέξουμε.............. Εδώ δε γράφουν σνομπ πρωτευουσιάνοι... γράφουν άνθρωποι που ψάχνουν τα προς το ζην....ούτε έρχονται για να κατηγορήσουν τα νησιά και την επαρχία έλεος... πώς μπερδεύουν τα λόγια μας; Μια ερώτηση κάναμε για ατμ/τιμές ενοικίων και μας είπαν ότι μέχρι και για χοντος ψάχνουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2015, 01:41:41 μμ από Truth »
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 16, 2015, 02:52:49 μμ »
Μήπως γιατί το ζητούμενο δεν πρέπει να είναι αυτό?  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Αλήθειες και μύθοι για τη ζωή στα δυσπρόσιτα
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 16, 2015, 03:02:37 μμ »
Μήπως γιατί το ζητούμενο δεν πρέπει να είναι αυτό?  ;)
Το θέμα είναι αυτό που λένε οι συνάδελφοι...κι οι συνάδελφοι ζητούν πληροφορίες για συνθήκες διαβίωσης/κόστος ζωής για να πάρουν αποφάσεις. Τα όσα εσύ ανάφερες (και ο άλλος...) περί αφυψηλού και επαρχίες και χελιδόνια κλπ  δεν ειπώθηκαν...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159950
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.