*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #644 στις: Απρίλιος 02, 2012, 08:56:43 μμ »
Ρε παιδιά... οι διδε Ευβοίας και Γ΄Αθήνας δεν ανακοίνωσαν καν τα μόρια των αιτούντων μετάθεση ως όφειλαν... τι συμβαίνει? Μου εξηγεί κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #645 στις: Απρίλιος 02, 2012, 09:47:19 μμ »
Σήμερα έμαθα ότι συνεδρίαζε το ΚΥΣΔΕ. Για ποια θέματα δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος digeo21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #646 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:07:31 μμ »
Ξέρω ότι με αυτά που θα πω εδώ μέσα πολλοί θα με βρίσετε. Αλλα το θεωρώ μέγιστη προεκλογική ξεφτίλα να δώσουν μεταθέσεις και με βάση τα λειτουργικά κενά. Δηλαδή οι περσινοί που πήρανε τις όποιες μεταθέσεις με βάση και μόνο τα οργανικά κενά γιατί δηλαδή? Στο πηγάδι@@@@??? Δηλαδή κάθε χρόνο θα καταλύουμε τον όποιο νόμο υπάρχει? Ξέρω την αγωνία σας και την ίδια έχω και εγώ. Δεν γίνεται όμως να δίνονται κάθε προεκλογική χρονιά μεταθέσεις και μετά τις άλλες χρονιές τίποτα. Ειδικά τώρα που έχει θεσπιστεί η διετία το θεωρώ άδικο.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #647 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:27:26 μμ »
Ξέρω ότι με αυτά που θα πω εδώ μέσα πολλοί θα με βρίσετε. Αλλα το θεωρώ μέγιστη προεκλογική ξεφτίλα να δώσουν μεταθέσεις και με βάση τα λειτουργικά κενά. Δηλαδή οι περσινοί που πήρανε τις όποιες μεταθέσεις με βάση και μόνο τα οργανικά κενά γιατί δηλαδή? Στο πηγάδι@@@@??? Δηλαδή κάθε χρόνο θα καταλύουμε τον όποιο νόμο υπάρχει? Ξέρω την αγωνία σας και την ίδια έχω και εγώ. Δεν γίνεται όμως να δίνονται κάθε προεκλογική χρονιά μεταθέσεις και μετά τις άλλες χρονιές τίποτα. Ειδικά τώρα που έχει θεσπιστεί η διετία το θεωρώ άδικο.
Είναι άδικο να έχεις δίκιο... Μ'αυτή τη λογική δεν πρέπει να γίνουν περισσότερες προσλήψεις από πέρυσι (θα λένε οι αναπληρωτές...)
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος digeo21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #648 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:35:15 μμ »
Και αυτό είναι άδικο. Πρέπει να υπάρχει ένας δίκαιος προγραμματισμός σε όλα. Αλλιώς δεν είναι κράτος αυτό!!!! Σας λέω ότι περιμένω μετάθεση ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ >:(

Αποσυνδεδεμένος SP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #649 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:52:28 μμ »
τελικα συνεδριασε σημερα το κυσδε και αν ναι το θεμα ηταν οι γενικες μεταθεσεις;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #650 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:04:49 μμ »
Καλά, το να λένε πως θα προσπαθήσουν να δώσουν μεταθέσεις σε λειτουργικά κενά απ'το να το υλοποιήσουν κιόλας, απέχει .... πολύ.
Η δήλωση είναι το αμιγώς προεκλογικό σκέλος της υπόθεσης - η υλοποίηση αποτελεί ερωτηματικό.  Άλλωστε κανείς δεν τους ελέγχει - αν δώσουν μεταθέσεις σε χ αριθμό ατόμων, άνετα μπορούν να διατυμπανίζουν ότι κάλυψαν και λειτουργικά κενά.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος digeo21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #651 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:20:57 μμ »
Καλά ναι. Σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά πέρυσι στην πρωτοβάθμια που ξέρω ο μπράτης είχε δώσει τα οργανικά κενά που μας δώσανε για μεταθέσεις. Και δεν είχε λειτουργικά. Τώρα τι να πω.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #652 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:36:33 μμ »
τελικα συνεδριασε σημερα το κυσδε και αν ναι το θεμα ηταν οι γενικες μεταθεσεις;

ενημέρωση από τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων Χρήστο Φιρτινίδη (2/4/2012):


Συνάδελφοι, καλημέρα

Στο τελευταίο ενημερωτικό, 23 Μαρτίου, για τις μεταθέσεις τόνιζα την ανάγκη προετοιμασίας των ΠΥΣΔΕ για τα κενά- πλεονάσματα  για τις μεταθέσεις, προετοιμασία και επεξεργασία των στοιχείων που έγινε με υπευθυνότητα και αξιόπιστα από τους συναδέλφους της γραμματείας του ΠΥΣΔΕ και των Εκπαιδευτικών θεμάτων, αφού αναμενόταν η σχετική εγκύκλιος από το υπουργείο, με την οποία  οι αρμόδιες υπηρεσίες θα ζητούσαν την κοινοποίησή τους, δίνοντας πολύ μικρά χρονικά περιθώρια σε σχέση με τον «όγκο» εργασίας που απαιτείται.
Η εγκύκλιος λοιπόν στάλθηκε την ίδια μέρα δίνοντας προθεσμία, ουσιαστικά, τεσσάρων ημερών(!) ( πολύ καλό…αν σκεφτούμε ότι πέρισι δινόταν μια ολόκληρη!! μέρα).
Σήμερα σας κοινοποιώ τα ελλείμματα και πλεονάσματα ανά κλάδο και ειδικότητα σε κάθε περιοχή, όπως αυτά προσδιορίστηκαν από το ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων, αφού αυτά και μόνο θα ληφθούν(;) υπόψη για τις μεταθέσεις από νομό σε νομό ( από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ).
Οι εκτιμήσεις του ΠΥΣΔΕ για τα ελλείμματα και πλεονάσματα των 4 Περιοχών του νομού που καταγράφονται στους Πίνακες Γ ( οι οποίοι θα σταλούν από την Περιφέρεια στο υπουργείο ), έγιναν με βάση τα στοιχεία των πινάκων Α που έστειλαν τα σχολεία και περιείχαν τον «αριθμό ανά κλάδο και ειδικότητα των προβλεπόμενων ωρών διδασκαλίας για τη λειτουργία των τμημάτων στην κάθε σχολική μονάδα, τον αριθμό όλων των εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα που ανήκουν οργανικά (συμπεριλαμβάνονται και οι προσωρινά τοποθετημένοι και όσοι βρίσκονται στη διάθεση ΠΥΣΔΕ), τον αριθμό συνολικά ανά κλάδο και ειδικότητα των ωρών του εβδομαδιαίου υποχρεωτικού ωραρίου των εν λόγω εκπαιδευτικών» και των πινάκων Β με τα συγκεντρωτικά στοιχεία των ομάδων σχολείων.
Ο προσδιορισμός- υπολογισμός των ελλειμμάτων-πλεονασμάτων, έγινε σύμφωνα με την πρώτη ανάθεση στην κάθε ειδικότητα.
Όπως θα διαπιστώσετε σε αρκετές ειδικότητες υπάρχουν πλεονάσματα. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ  (νεοδιόριστοι, καθηγητές των κλάδων ΠΕ 5,6,7,11, 19-20), οι οποίοι όμως καλύπτουν λειτουργικά κενά καθηγητών με οργανική που είναι αποσπασμένοι, βρίσκονται σε μακροχρόνιες άδειες κλπ.
Το ΠΥΣΔΕ στην εκτίμησή του σε μερικές περιπτώσεις μείωσε τα πλεονάσματα ή και αύξησε τα ελλείμματα που ήταν το αποτέλεσμα « αυστηρού λογισμού» σύμφωνα με την εγκύκλιο, λαμβάνοντας υπόψη την νησιωτική ιδιαιτερότητα του νομού, τον πιθανό αριθμό αδειών, συνταξιοδοτήσεις, μειωμένα ωράρια λόγω άσκησης διευθυντικών καθηκόντων, καθηγητών με θητεία ΕΚΦΕ, ΠΛΗΝΕΤ κλπ.
Θέλω να επισημάνω ότι δεν πρέπει να συγχέετε τις εκτιμήσεις  κενών-πλεονασμάτων για τις μεταθέσεις,  με τις οργανικές υπεραριθμίες και τα οργανικά κενά για τις τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΔΕ, ο προσδιορισμός των οποίων θα γίνει μετά την οριστικοποίηση των μεταθέσεων σε φορείς και σε άλλους νομούς.
Κλείνοντας πρέπει να γνωρίζετε ότι, μάλλον μέχρι την Δευτέρα θα έχουν ολοκληρωθεί από το ΚΥΣΔΕ οι μεταθέσεις για ΣΜΕΑ, ΚΕΔΔΥ, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Διαπολιτισμικά  σχολεία και λογικά αποκλείεται να ξεκινήσει η διαδικασία εξέτασης των γενικών μεταθέσεων πριν κλείσουν τα σχολεία για τις διακοπές του Πάσχα. Αν το ΚΥΣΔΕ συνεδριάσει την μεγάλη βδομάδα, τότε μπορεί να ανακοινωθούν μέχρι τις 15 Απριλίου, αν όχι, δεν πιστεύω νωρίτερα από τις 18-20 Απριλίου.
Οι διαδικασίες
δε για τις τοποθετήσεις σε οργανικές θέσεις από τα ΠΥΣΔΕ, αφού προηγηθούν οι οργανικές υπεραριθμίες, αν λάβουμε υπόψη και τις εκλογές, δεν πιστεύω να ξεκινήσουν πριν τις 10 Μαΐου.
Για όλα τα παραπάνω βέβαια, καθώς και για τις εξελίξεις και διαδικασίες για όλες τις υπηρεσιακές μεταβολές, θα έχετε συνεχή ενημέρωση.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Φιρτινίδης Χρήστος
Αιρετός ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων
Της «Αυτόνομης Κυκλαδικής Συνεργασίας»

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #653 στις: Απρίλιος 03, 2012, 12:35:05 πμ »
Ξέρω ότι με αυτά που θα πω εδώ μέσα πολλοί θα με βρίσετε. Αλλα το θεωρώ μέγιστη προεκλογική ξεφτίλα να δώσουν μεταθέσεις και με βάση τα λειτουργικά κενά. Δηλαδή οι περσινοί που πήρανε τις όποιες μεταθέσεις με βάση και μόνο τα οργανικά κενά γιατί δηλαδή? Στο πηγάδι@@@@??? Δηλαδή κάθε χρόνο θα καταλύουμε τον όποιο νόμο υπάρχει? Ξέρω την αγωνία σας και την ίδια έχω και εγώ. Δεν γίνεται όμως να δίνονται κάθε προεκλογική χρονιά μεταθέσεις και μετά τις άλλες χρονιές τίποτα. Ειδικά τώρα που έχει θεσπιστεί η διετία το θεωρώ άδικο.
Να αγιάσει το στόμα σου.Το αληθές είναι και το εθνικά ωφέλιμο.Εάν σκεφτείς και το πόσοι συνάδελφοι,που μπαίνουν σε τάξη και κόπτονται για επαναστάσεις και κρεμάλες στους ¨προδότες¨,αυτές τις ημέρες γίνονται κολλητσίδες σε βουλευτές και αιρετούς,τότε θα έχεις και την πλήρη εικόνα της ελληνικής παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #654 στις: Απρίλιος 03, 2012, 09:16:07 πμ »
Τι όφελος έχουν αν γίνουν κολλητσίδα; Αφου οι μεταθέσεις με μόρια γίνονται.  :-\

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #655 στις: Απρίλιος 03, 2012, 09:33:57 πμ »

Εν πάση περιπτώσει, ό,τι γίνεται στο χώρο της παιδείας, γίνεται και σε όλη την κοινωνία. Όπως και η άκρατη τάση να κατακρίνουμε τους πάντες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΟΣMP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #656 στις: Απρίλιος 03, 2012, 02:36:42 μμ »
Νεα απο μεταθεσεις. Θα συνεδριαζουν απο σημερα εως την μεγαλη τεταρτη. την μεγαλη πεμπτη θα ανακοινωθουν ολες και οι γενικες.

Αποσυνδεδεμένος nikow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #657 στις: Απρίλιος 03, 2012, 03:18:11 μμ »
Εννοείς πρωτοβάθμια η Δευτεροβάθμια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160127
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.