*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 302176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #434 στις: Μάιος 09, 2013, 01:03:36 μμ »
Ναιιιιιι, έχω πειστεί πλέον γι' αυτό.Είναι τελικά μέχρι να σου τύχει. Παλιότερα το άκουγα από συναδέλφους και σκεφτόμουν ότι αμέσως θα σταματούσα. Τελικά είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #435 στις: Μάιος 09, 2013, 01:08:40 μμ »
Ναι δεν είναι τόσο εύκολο να σταματήσεις αμέσως! Σκέφτεσαι και το παιδί!

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #436 στις: Μάιος 09, 2013, 01:15:53 μμ »

  Καλησπέρα  8)
Σε αρκετές περιπτώσεις μας πιάνουν τάσεις φυγής! Αλλά τελικά επείδη αγαπάμε αυτό που κάνουμε και σεβόμαστε τους μαθητές μένουμε... :) Έχω την αίσθηση Κωνσταντίνε ότι θα σε πληρώσουν... :) Όπως είπε και η ele@n από κοντά τους γονείς!!! 8)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #437 στις: Μάιος 09, 2013, 04:25:20 μμ »
Τώρα δεν τους αφήνω με τίποτα! Τι θα κάνουν, δε θα τα δώσουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #438 στις: Μάιος 09, 2013, 04:53:08 μμ »
Έχει να κάνει με τον άνθρωπο...Τυχαίνει σε όλους μας κάποια στιγμή μια δυσκολία που πάει πίσω τις υποχρεώσεις μας προς άλλους...Αλλά αν είσαι έντιμος αργά ή γρήγορα τα βάζεις σε μια σειρά. Οι γονείς που συνεργάζεσαι μου δίνουν την αίσθηση ότι κατ' αυτόν τον τρόπο θα πράξουν.Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση που δεν θα κάτσουν να σκάσουν για τα οφειλόμενα χρήματα του ιδιαίτερου (στην κατηγορία αυτή ανήκει ο δικός μου). Εκεί βρίσκεσαι εσύ σε δίλημμα...Να φύγω για να μη χάσω κι άλλα ή να μείνω να το παλέψω...;Εκεί είναι που πατάει...Είδε ότι μέχρι τώρα δεν τον παράτησα οπότε σου λέει τώρα θα με αφήσει;Θα θέσει σε κίνδυνο τα χρήματά της...Ξέρω όμως ότι αν δεν τα πάρω μέχρι να ξεκινήσουν οι εξετάσεις μετά δεν υπάρχει ελπίδα καμία...Οπότε τι μένει να κάνω; Σαν τελευταία λύση σκέφτηκα να τον εκβιάσω αφήνοντας τον έστω και τελευταία στιγμή...Δεν ξέρω, ειλικρινά, αν σκέφτομαι λανθασμένα και θολωμένα...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #439 στις: Μάιος 09, 2013, 04:57:20 μμ »
Είναι πολλά τα χρήματα;

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #440 στις: Μάιος 09, 2013, 05:21:50 μμ »
Είναι κάμποσα...Διόλου ευκαταφρόνητα ως ποσό...Και αν συνεχίσω θα αυξηθούν κι άλλοοοοοο...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #441 στις: Μάιος 09, 2013, 05:24:35 μμ »
Το έχετε συζητήσει να δεις τις προθέσεις τους; Σου δίνουν λίγα-λίγα κάποια χρήματα ή καθόλου;

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #442 στις: Μάιος 09, 2013, 05:38:59 μμ »
Ναι αμέ!!!!Από το Γενάρη κάθε βδομάδα με παίρνει τηλέφωνο με διαβεβαιώνει ότι δε θα χάσω ούτε ευρώ και ότι την επόμενη βδομάδα με ξεχρεώνει. Αραιά και που μου δίνει λίγο "τυράκι" για να με γλυκάνει...και κατά τα λοιπά όλο με αποπληρώνει.Με τη διαφορά ότι κάθε βδομάδα αυξάνονται.Στην αρχή θεώρησα ότι όντως κάτι τους έτυχε.Αλλά όσο παιρνούσε ο καιρός διαπίστωνα ότι μόνο στα λόγια αγχωνόταν να μου δώσει τα χρήματα και στην παράξη τίποτα. Τον τελευταίο μήνα άρχισα να γίνομαι πιεστική γιατί η χρονιά τελειώνει και μου δήλωσε ότι το θέμα θεωρείται λήξαν γι' αυτόν, να μην ανησυχώ γιατί δεν τα χάνω(θέλει να μου δώσει και παραπάνω) και θα φρόντιζε πάση θυσία την προηγούμενη βδομάδα να μου τα δώσει. Εν κατακλείδι με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι είχε μαζέψει λιγότερα από τα μισά.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #443 στις: Μάιος 09, 2013, 08:29:39 μμ »
Ναι αλλά πες του ότι έχει ήδη περάσει πολύς καιρός και δεν υπάρχει άλλη υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #444 στις: Μάιος 20, 2013, 07:10:58 μμ »
Από την αρχή της χρονιάς ανέλαβα ένα κοριτσάκι Α' Δημοτικού για καθημερινή μελέτη, προς τον Ιανουάριο ανέλαβα και τον αδερφό της Β' Γυμνασίου και πριν ενάμιση μήνα ανέλαβα και το μεγαλύτερο αδερφό Β' Λυκείου Κατεύθυνση γιατί η φιλόλογός του ζήτησε να σταματήσουν γιατί δε μπορεί να συνεχίσει.

Μέχρι και τον Μάρτιο που είχα τα δύο παιδιά όλα πήγαιναν καλά. Από όταν όμως ανέλαβα τον μεγάλο άρχισαν δεκάδες προβλήματα με τον πατέρα του (η μητέρα έχει πεθάνει), αγόραζε βοηθήματα χωρίς να με ρωτά, μου ζήταγε να κάνουμε συγκεκριμένα πράγματα σε κάθε μάθημα ενώ δεν έχει ιδέα και όσο πέρναγε ο καιρός άρχισε να επεμβαίνει απίστευτα στη δουλειά μου μέχρι που χθες μετά το μάθημα με πρόσβαλλε με τα λόγια του. Είναι ένας πολύ άξεστος άνθρωπος και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω μαζί του. Του ανακοίνωσα πως δε θα συνεχίσω με το μεγάλο του γιο ο οποίος είναι πάντα αδιάβαστος, έχει 17 στο σχολείο (απορώ με ποιον τρόπο) και έχει αξιώσεις οτι θα μπει Νομική Αθήνας γιατί δεν έχω την ανάλογη εμπειρία (στην ουσία τον άφησα γιατί ο πατέρας του με έχει τρελάνει).

Οι σχέσεις μας όμως έχουν τσιτωθεί πάρα πολύ με τον πατέρα και εγώ πραγματικά δεν τον αντέχω μετά από κάθε μάθημα να μου κάνει "ανάκριση" πώς τα πήγαμε και τί θα κάνουμε..Πλέον έχει αρχίσει να επεμβαίνει ακόμη και στο μάθημά μου με τα δύο μικρότερα παιδιά (διαβάζει τις εκθέσεις του, μου ζητά εξηγήσεις γιατί έβαλα αυτό το θέμα έκθεσης και όχι άλλο, μου ζητά να μπω στα μαθηματικά της Β Δημοτικού με τη μικρή και της αγόρασε και βοηθήματα χωρίς πάλι να με ρωτήσει). Έχω ξενερώσει απίστευτα και πλέον ακόμη και την ώρα του μαθήματος δε μπορώ να συμπεριφερθώ όπως παλιότερα στα παιδιά γιατί έχω πιεστεί πολύ. Πιάνω τον εαυτό μου να είμαι αρκετά ψυχρή απέναντι στα παιδιά και νιώθω μεγάλο βάρος πριν πάω στο μάθημα.

Δεν ξέρω τί να κάνω..

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #445 στις: Μάιος 20, 2013, 07:28:18 μμ »
Ισως επειδη εχει μεινει ενας ανθρωπος μονος του, δεν ξερει πως να φερθει και τι να πρωτοσκεφτει για τα 3 παιδια του. Εχει προφανως αγχος με τον μεγαλυτερο γιατι θελει να πετυχει κατι καλο (να νιωσει ισως και ο ιδιος ικανος ως πατερας, οτι καταταφερνει τα να τα φερει βολτα με την απουσια της μητερας). Οσες μονογονεικες οικογενειες εχω ακουσει  (απο θανατο γονιου) ειναι ετσι με τα παιδια τους, προσπαθουν να καλυψουν το κενο, να λειτουργησουν σαν 2 ατομα και ετσι πολλες φορες χανουν τα ορια και γινονται πολυ καταπιεστικοι και αγχωδεις. Δεν πιστευω οτι εχει σχεση με σενα καμια, το γεγονος οτι δεν εχει ιδεα και τρεχει να αγορασει βοηθητικα κτλ μου δειχνει εναν ανθρωπο που τρεχει να τα προλαβει ολα και να κανει το καλυτερο για τα παιδια του (με λαθος τροπο, αλλα πολλοι γονεις το κανουν). Δεν γνωριζω ποσος καιρος εχει περασει απο την απωλεια της μητερας αλλα η επιθετικοτητα ειναι ιδιον της θλιψης και ισως του θυμου που εχουν οι ανθρωποι μετα απο πενθος και κυριως οταν καλουνται να τα βγαλουν περα σε καταστασεις που ισως παλια ουτε που ασχολουνταν και ουτε που περιμεναν ποτε να μπλεξουν (οπως εδω ιδιαιτερα μαθηματα παιδιου). Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ο θυμος δεν απορρεει απο την δικη σου ελλιπη δουλεια με το παιδι ( αν νομιζεις οτι το βλεπει ετσι). Πιστευω οτι το αγχος και ο υπερπροστατευτισμος του τον οδηγουν εκει και θελει το κατι παραπανω παντα. Προσωπικα θα εκανα υπομονη, ισως και μια συζητηση για το λογο που θελει να τρεχει τοσο τα πραγματα. Δηλαδη μην του λες "μα δεν τα χρειαζεται ακομα το παιδι", πες του "σε τι πιστευετε οτι θα το βοηθησει" κτλ. και δες που θα καταληξετε με τη συζητηση. Αν απο τα παιδια και απο τα χρηματα δεν εχεις παραπονο, προσπαθησε το για λιγο ετσι.  :)

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #446 στις: Μάιος 20, 2013, 10:22:49 μμ »
Από την αρχή της χρονιάς ανέλαβα ένα κοριτσάκι Α' Δημοτικού για καθημερινή μελέτη, προς τον Ιανουάριο ανέλαβα και τον αδερφό της Β' Γυμνασίου και πριν ενάμιση μήνα ανέλαβα και το μεγαλύτερο αδερφό Β' Λυκείου Κατεύθυνση γιατί η φιλόλογός του ζήτησε να σταματήσουν γιατί δε μπορεί να συνεχίσει.



τον λόγο που σταμάτησε στη μέση της χρονιάς η προηγούμενη φιλόλογος τον γνωρίζεις;

συμφωνώ πως τρέχει να τα προλάβει όλα από το άγχος του να σταθεί στα παιδιά του και να κάνει ό,τι καλύτερο για αυτά.Απλά πρέπει να του εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα.Εαν νομίζεις πως όλη αυτή η κατάσταση δεν θα οδηγήσει σε θετικά αποτελέσματα ως προς τις εξετάσεις που θα δώσει το μεγάλο παιδί(λογικό είναι να υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα εαν εσυ η ίδια οργανώνεις το μάθημά σου χωρίς να παρεμβαινει κάποιος τρίτος),και εαν συνεχίζεται αυτή η ένταση ανάμεσά σας, τότε καλύτερα να σταματήσεις όσο είναι νωρίς γιατί ως γνωστόν η επιτυχία είναι του μαθητή και η αποτυχία πάντα του καθηγητή, σύμφωνα με πολλούς γονείς δυστυχώς..
Κάτι που εφάρμοσα εγώ σε ένα ιδιαίτερό μου , στο οποίο η μητέρα του παιδιού ήθελε πλήρη ενημέρωση για το παραμικρό που κάναμε(όχι παράλογο σε κάποια λογικά πλαίσια),ήταν να της ετοιμάζω εβδομαδιαία ημερολόγια προόδου του παιδιού, με παρατηρήσεις για την κάθε μέρα ξεχωριστά, την απόδοση,βαθμούς από τεστ κλπ. Έτσι και αυτή ένιωθε πιο ήσυχη,και μπορούσα και εγώ να κάνω την δουλειά μου όπως πρέπει χωρίς παρεμβάσεις συνέχεια.Βέβαια μετά από καθε μάθημα, πάντα ακολουθούσε μια συζήτηση για τα της ημέρας, αλλά γινόταν διεξοδική αναφορά στα ημερολόγια προόδου.Τώρα βέβαια είναι τέλος της χρονιας για να το εφαρμόσεις στο συγκεκριμένο ιδιαίτερο, αλλά αν το συνεχίσεις και του χρόνου, είναι μια καλή λύση και αυτή.Βέβαια το παν είναι το πως νιώθεις εσύ απέναντι σε αυτή την κατάσταση,και το σημαντικότερο,να μην σε φέρνει σε θέση που να μην μπορείς πλέον να ανταποκριθείς στις ανάγκες του μαθήματός σου όπως θα έπρεπε.
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #447 στις: Μάιος 21, 2013, 12:12:49 πμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το μεγάλο παιδί ήδη το άφησα, θα κάνουμε ένα-δυο μαθήματα στις εξετάσεις και αυτό ήταν. Του έβαζα και τεστάκια ώστε να δούμε πού βρίσκεται και δεν τα πήγαινε καθόλου καλα, κάτι που δημιούργησε μεγάλη τριβή ανάμεσα στο παιδί και στον πατέρα του αλλά και σε μένα με το παιδί καθώς η προηγούμενη ήταν πολύ χαλαρή.
Η προηγούμενη φιλόλογος έφυγε γιατί "δε θα έβγαινε η ύλη εγκαίρως" και δε μπορούσε να συνεχίσει. Το θεωρώ δικαιολογία και όχι λόγο για να φύγει μιας και ο πατέρας της είπε να κάνουν παραπάνω ώρες για να προλάβουν αλλά εκείνη δε δέχτηκε. Προφανώς την είχε πρήξει. Και η καθηγήτρια των Γερμανικών τα παράτησε από ότι έμαθα πριν λίγο καιρό. Ο πατέρας είναι πραγματικά ανυπόφορος, προσβάλλει συνεχώς τα παιδιά ακόμη και μπροστά μου και τον μικρό που πάει Β' Γυμνασίου πριν κανά 2μηνο τον χτύπησε πολύ άσχημα στο πρόσωπο επειδή δε διάβαζε. Η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Ο μόνος λόγος που μένω είναι γιατί σκέφτομαι τα παιδιά και ειδικά το μικρό που έχει δεθεί πολύ μαζί μου. Οικονομικά είναι πολύ τυπικός, με πληρώνει κάθε εβδομάδα.

Προσωπικα θα εκανα υπομονη, ισως και μια συζητηση για το λογο που θελει να τρεχει τοσο τα πραγματα. Δηλαδη μην του λες "μα δεν τα χρειαζεται ακομα το παιδι", πες του "σε τι πιστευετε οτι θα το βοηθησει" κτλ. και δες που θα καταληξετε με τη συζητηση. Αν απο τα παιδια και απο τα χρηματα δεν εχεις παραπονο, προσπαθησε το για λιγο ετσι.  :)

Αυτό σκέφτομαι να κάνω..είναι πολύ βοηθητικό. Έχεις καμιά άλλη ιδέα;  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161308
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 364
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.