*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο  (Αναγνώστηκε 149911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος summit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 26, 2011, 11:19:03 μμ »
που βρηκατε ποια μαθηματα και ποσες ωρες θα διδασκονται στο τεχνολογικο λυκειο?αν εχετε καποιο λινκ στειλτε το μ παρακαλω..

στο www.alfavita.gr στην πρώτη σελίδα στις ειδήσεις του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 26, 2011, 11:38:06 μμ »
Η Φυσική εξοβελίζεται δια ροπάλου και δια παντός από το Τεχνολογικό Λύκειο, πλήν 2 ωρών στην Α' Λυκείου (και 1 ώρας Χημείας).
Έχουν να πέσουν τρελλές υπεραριθμίες Φυσικών και η ΕΕΦ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου !!!
Σσσσσσσς !! Ησυχία !!...
 :-\
Μα , βάση της Τεχνολογίας (Τεχνολογικό Λύκειο) δεν είναι η κατανόηση της Φυσικής;... :-[
Αντίστοιχα τεχνικές ειδκότητες πετάχτηκαν εκτός Νέου Λυκείου και από τις ελάχιστες ώρες που είχαν. Ε, μην τα θέλουμε ολα δικά μας, πρέπει να φάνε ψωμάκι και άλλες ειδικότητες...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 26, 2011, 11:46:15 μμ »
Παράθεση
Δεν είναι δυνατόν όμως κάποιος να παίρνει απολυτήριο Λυκείου και να μην έχει καμία ακαδημαϊκή γνώση, πχ στοιχειωδώς αξιοπρεπή γνώση της ελληνικής γλώσσας, παρά μόνο τεχνικές δεξιότητες. Επομένως δεν καταλαβαίνω το "δεν είναι για γράμματα".
           Ας μην ξεγελιόμαστε. Το ότι οι μαθητές των ΕΠΑΛ δεν "είναι για γράμματα" το διαπιστώνουμε εν πολλοίς όσοι έχουμε διδάξει αυτά τα παιδιά. Τι εννοούμε όμως με αυτό; Εννοούμε ότι πολλά από τα παιδιά έχουν σύνθετα οικογενειακά, οικονομικά, κοινωνικά προβλήματα σε συνδυασμό με μαθησιακές δυσκολίες αδιάγνωστες. Έχω διδάξει σε μαθητές ΕΠΑΛ, των οποίων οι γονείς ήξεραν τις μαθησιακές δυσκολίες, δεν έκαναν όμως καμία ενέργεια για να πάρουν τα παιδιά τους το χαρτί από το ΚΕΔΔΥ. Έπειτα, υπάρχουν μαθητές που μπορεί να μην έχουν μαθησιακές δυσκολίες, έχουν όμως σοβαρότατα μαθησιακά κενά και χρόνια να ανοίξουν βιβλίο. Και πάλι αυτό θα το αποδώσω σε οικογενειακούς και κοινωνικούς λόγους. Με το να προσπαθεί το Υπουργείο να φτιάξει πάλι άλλο ένα Νέο Λύκειο (αλήθεια, τι ΕΣΠΑ πρόκειται να απορροφήσει;) με εξαγγελίες και χωρίς να σκύψει στα βαθύτερα αίτια της υποβάθμισης των ΕΠΑΛ, κάνει πάλι μια τρύπα στο νερό. Με λίγα λόγια, θα πρέπει να δει κανείς τα προβλήματα των μαθητών που φοιτούν στα ΕΠΑΛ και να προσπαθήσει να κάνει κάτι για να τα αμβλύνει.
   Δεν ξέρω αν θυμάται κάποιος τα περίφημα Πολυκλαδικά. Δεν φοίτησα σε τέτοιο σχολείο, αλλά από όσους φοίτησαν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Το γιατί εξαφανίστηκε μια τέτοια καλή προσπάθεια, δεν ξέρω. Μήπως γιατί σταμάτησε η χρηματοδότηση;
Το πρόβλημα των ΕΠΑΛ ήταν ότι όντως είχε καταλήξει η "χωματερή" της εκπαίδευσης γιατί ελάχιστα παιδιά πήγαιναν συνειδητά για να γίνουν τεχνίτες ή τεχνικοί. Τα περισσότερα πήγαιναν όντας ήδη κακοί μαθητές για ένα πιο εύκολο απολυτήριο Λυκείου. Αυτό ήταν όμως μεγάλο λάθος, για το οποίο έφταιξαν και οι εκπαιδευτικοί των ΕΠΑΛ. Την νοοτροπία "είμαι τεχνίτης, άρα δεν πειράζει να είμαι αγράμματος" δυστυχώς την αφήσαμε να επικρατεί για χρόνια. Πρέπει να αλλάξει όμως κάποια στιγμή.
Στην τεχνική εκπαίδευση πρέπει να πηγαίνει κάποιος που θέλει όντως να ασχοληθεί με τα αντίστοιχα επαγγελματικά αντικείμενα αλλά και να βγει και ένας ολοκληρωμένος ακαδημαικά πολίτης. Δεν μπορεί πια να δεχόμαστε το ένα να αποκλύει το άλλο.
Τα κοινωνικά, μορφωτικά ή οικογενειακά προβλήματα που περιγράφεις σε πολλούς μαθητές, όντως υπάρχουν. Δεν κατάλαβα όμως γιατί ως αντιμετώπιση αυτών θεωρήθηκε το να μαζεύονται όλα αυτά τα παιδιά στην Τεχνική Εκπαίδευση; Γιατί τελικά δεν μιλούσαμε πια για "Τεχνική Εκπαιδευση", αλλά για "πιο ελαστική και λιγότερων απαιτήσεων και προοπτικών" εκπαίδευση...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2011, 11:51:23 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 26, 2011, 11:52:40 μμ »
που βρηκατε ποια μαθηματα και ποσες ωρες θα διδασκονται στο τεχνολογικο λυκειο?αν εχετε καποιο λινκ στειλτε το μ παρακαλω..

στο www.alfavita.gr στην πρώτη σελίδα στις ειδήσεις του.
σέυχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 27, 2011, 04:58:24 μμ »
Τ.Ε.Ε. (Υ.Α. 38451/Γ2 – 2003)
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
ΤΑΞΕΙΣ   ΩΡΕΣ/ΕΒΔ.   ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ   ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ
ΕΤΟΥΣ
Α   20   x 29   580
Β   24      696
Γ   26      754
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΣΕ 3 ΕΤΗ   2030

ΕΠΑ.Λ (Υ.Α. 111276/Γ2 – 2007)
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
ΤΑΞΕΙΣ   ΩΡΕΣ/ΕΒΔ.   ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ   ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ
ΕΤΟΥΣ
Α   0   x 29   0
Β   18      522
Γ   23      667
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΣΕ 3 ΕΤΗ   1189

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ (Πρόταση)
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
ΤΑΞΕΙΣ   ΩΡΕΣ/ΕΒΔ.   ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ   ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ
ΕΤΟΥΣ
Α   0   x 29   0
Β   20      580
Γ   27      783
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΣΕ 3 ΕΤΗ   1363
   
Δ   27   x 29   783
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΣΕ 4 ΕΤΗ   2146

Από 70 ώρες την εβδομάδα στα ΤΕΕ οι ώρες των ειδικοτήτων μειώθηκαν στα ΕΠΑΛ σε 41!.
Αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθούν μεγάλες υπεραριθμίες στους καθηγητές ειδικοτήτων.
Στο Τεχνολογικό Λύκειο γίνονται 47 +27 στο προαιρετικό έτος.
Ας ελπίσουμε να υπάρχει συμμετοχή στο προαιρετικό έτος μπας και ξεκολλήσουμε από την παραμεθόριο...






Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 28, 2011, 03:24:31 πμ »
Οποιος γνωριζει ας μου πει γιατι εχω μια απορια.Ο μαθητης θα μπορει να πηγαινει απο το Τεχνολογικο Λυκειο και Πανεπιστημιο ή μονο Τει?
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 28, 2011, 11:33:45 πμ »
   Οι  ΕΠΑΣ  και  τα ΕΠΑΛ  εχουν  μια  ουσιαστικη  διαφορα. Στις  ΕΠΑΣ  υπαρχει  επιτυχης  σε  μεγαλο  βαθμο  συνδεση  με  την  αγορα  εργασιας και  οι  μαθητες  εργαζονται  απο  την πρωτη μερα  αποκτωντας  ενσημα,προυπηρεσια και  καταρτιση. Τα  ΕΠΑΛ  δεν  τα πολυκαταφεραν  σ'αυτον τον τομεα. Όσο  για  το  επιπεδο  των  μαθητων  ,πραγματι  στην  πλειοψηφια  εχουν  την  εικονα  που  παρουσιασε  η Erietta , σε  γενικες  γραμμες  ομως  αποφοιτωντας  βγαζουν  το  ψωμι  τους εργαζομενοι  στην  ειδικοτητα  τους  (σημαντικο) ,  καποιοι  βγαζουν  3πλασια  απο  τους  καθηγητες  τους  και  δεν  παραλειπω  να  τους  το  λεω  οταν  πηγαινω  το  αυτοκινητο  μου  στο  συνεργειο  τους , οταν  μου  διορθωνουν  τον  καυστηρα ή  οταν  παω  στο  κομμωτηριο  τους για  κανενα balayage.
    Erietta κι εγω  αναρωτιεμαι  το  ιδιο  με  σενα  για  το  Πολυκλαδικο  Λυκειο . Ως  μαθητρια απολαυσα   τις  ερευνητικες
εργασιες  και   το   εξαιρετικο  μαθημα  καθηγητων  επιπεδου που  μας  απομακρυναν  απο  την παπαγαλια  και  το  "ζουσαν "το  μαθημα. Γιατι  υποτιμηθηκε  και  στη  συνεχεια  καταργηθηκε;   

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 28, 2011, 12:31:37 μμ »
   Οι  ΕΠΑΣ  και  τα ΕΠΑΛ  εχουν  μια  ουσιαστικη  διαφορα. Στις  ΕΠΑΣ  υπαρχει  επιτυχης  σε  μεγαλο  βαθμο  συνδεση  με  την  αγορα  εργασιας και  οι  μαθητες  εργαζονται  απο  την πρωτη μερα  αποκτωντας  ενσημα,προυπηρεσια και  καταρτιση. Τα  ΕΠΑΛ  δεν  τα πολυκαταφεραν  σ'αυτον τον τομεα. Όσο  για  το  επιπεδο  των  μαθητων  ,πραγματι  στην  πλειοψηφια  εχουν  την  εικονα  που  παρουσιασε  η Erietta , σε  γενικες  γραμμες  ομως  αποφοιτωντας  βγαζουν  το  ψωμι  τους εργαζομενοι  στην  ειδικοτητα  τους  (σημαντικο) ,  καποιοι  βγαζουν  3πλασια  απο  τους  καθηγητες  τους  και  δεν  παραλειπω  να  τους  το  λεω  οταν  πηγαινω  το  αυτοκινητο  μου  στο  συνεργειο  τους , οταν  μου  διορθωνουν  τον  καυστηρα ή  οταν  παω  στο  κομμωτηριο  τους για  κανενα balayage.
    Erietta κι εγω  αναρωτιεμαι  το  ιδιο  με  σενα  για  το  Πολυκλαδικο  Λυκειο . Ως  μαθητρια απολαυσα   τις  ερευνητικες
εργασιες  και   το   εξαιρετικο  μαθημα  καθηγητων  επιπεδου που  μας  απομακρυναν  απο  την παπαγαλια  και  το  "ζουσαν "το  μαθημα. Γιατι  υποτιμηθηκε  και  στη  συνεχεια  καταργηθηκε;   
Δεν προκόβουν όλοι από τα επαγγελματικά σχολεία, γιατί ούτως ή άλλως δεν πάνε όλοι για να αποκτήσουν κάποια τεχνική κατάρτιση, πολλοί πάνε απλά για το απολυτήριο. Πιστεύω ότι ο επιτυχημένος επαγγελματίας μεθάυριο θα είναι αυτός που και στο ΕΠΑΛ ή ΕΠΑΣ ήταν συνειδητοποιημένος και με στόχευση. Δυστυχώς πολλοί μαθητές δεν μπορούν να σταθούν μετά στον επαγγελματικό στίβο, γιατί δεν είχαν επενδύσει ούτως ή άλλως σε αυτό.
Τι είναι το balayage? Ακούγεται σαν να χρειάζεται πολλά χημικά για να γίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2011, 02:24:52 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος MICH7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 28, 2011, 01:31:51 μμ »
Στην πρόταση του υπουργείου για το Τεχν. Λύκειο αποβάλλονται κατά 80% οι φυσικές επιστήμες(από14 ώρεςσε 3). Αυτό σημαίνει α) οι μαθητές που θα γίνουν ηλεκτρολόγοι ,μηχανικοί ,τεχνικοί δε θα έχουν μάθει ούτε τα βασικά από Φυσική(μόνο 2 ώρες στην Α΄Λυκείου) που τους είναι απολύτως απαραίτητη. Θα πηγαίνουν στα μαθήματα ειδικότητας με μεγάλα κενά.
β) Θα δημιουργηθούν τεράστια πλεονάσματα καθηγητών ΠΕ04.
Το θέμα είναι αν κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτή την εξέλιξη.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 28, 2011, 02:13:37 μμ »
Green, κατα  καιρους  ειχα  μαθητες  στην  Επας που  ηταν  αποφοιτοι  καθηγητικων  σχολων .Και  συνειδητοποιημενοι  και  ενημερωμενοι. Απο  τη  μερια  μου  παντοτε  ενημερωνα  γνωστους  μου  για  τη  δουλεια που  γινεται  εκει  ωστε  να  φερουν  τα  παιδια  τους   Αν  κατοχυρωθουν  τα  επαγγελματικα  δικαιωματα  που  χρειαζονται  καποια  τμηματα  ,αν  ισχυσει η  4ετης  φοιτηση  που  επωαζεται  κι  αν  επανελθουν  τα  μαθηματα  γενικης  παιδειας  θα  δουμε  ξανα  το  σκηνικο  που  υπηρχε  παλιοτερα  ,1000 μαθητες  σε  επαρχιακο  σχολειο. 15  χρονια  διδαξα  εκει  και  συναντησα  πολλους  συνειδητοποιημενους  αλλα  και  αρκετους  βεβαια  που  περνουσαν  τον  καιρο  τους. Το   σημαντικοτερο  ειναι  να  σταματησουμε  να  προπαγανδιζουμε  αρνητικα  αυτα  τα σχολεια  ,εμεις  που  διδασκουμε  στα  γενικα  λυκεια  και  στα γυμνασια  . Στη  Γαλλια  η  τεχνολογικη  εκπαιδευση  εχει  ακομπλεξαριστη  ματια  απο  την  κοινωνια και  ειχα  την  ευκαιρια  να  το  διαπιστωσω  εκ  των  εσω  οταν  με  το  προγραμμα  Leonardo  που  το  ανελαβα , φιλοξενησαμε  για ενα  μηνα  στο  σχολειο  μας  μαθητες  απο  τα  αντιστοιχα  τμηματα  κομμωτικης  και  αισθητικης   μιας  επαρχιακης  πολης  της  νοτιας  Γαλλιας. Ο,τι  πιο  εποικοδομητικο  εχω  ζησει  στη  ζωη  μου. Κι  ας  μου  στοιχισε  μια  επαπειλουμενη απο  την  12ωρη  διαθεσιμοτητα  μου  ολο  το  μηνα (κι  ηξερα  οτι  δε  θα  πληρωθω  επιπλεον  γι'αυτο) ,δε  βαριεσαι, ο  γιος  μου  βγηκε τελικα  υγιεστατος  και  πανεξυπνος (εμενα  εμοιασε).
  Οσο  για  το  balayage ,θα  σου  το  χαλασω ,ειναι  μια  μορφη  ανταυγειας  και  εννοειται  οτι  και  ακουγεται  και  ειναι  χημικο , ενα  απο  τα  20  περιπου  χημικα  που  βαζει  η  γυναικα  καθε  πρωι  πανω  της (αναφερομαι  στο  κεφαλι  μονο).Εγω  παντως  χρησιμοποιω  οικολογικα  και  βιοδιασπωμενα  πανω  μου και η λακ  μου  δεν  εχει  χλωροφθορανθρακες  και  αλλα  προωθητικα. Περναω ή  το Σεπτεμβριο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2011, 02:22:22 μμ από kyriakh »

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 28, 2011, 04:21:38 μμ »
Στην πρόταση του υπουργείου για το Τεχν. Λύκειο αποβάλλονται κατά 80% οι φυσικές επιστήμες(από14 ώρεςσε 3). Αυτό σημαίνει α) οι μαθητές που θα γίνουν ηλεκτρολόγοι ,μηχανικοί ,τεχνικοί δε θα έχουν μάθει ούτε τα βασικά από Φυσική(μόνο 2 ώρες στην Α΄Λυκείου) που τους είναι απολύτως απαραίτητη. Θα πηγαίνουν στα μαθήματα ειδικότητας με μεγάλα κενά.
β) Θα δημιουργηθούν τεράστια πλεονάσματα καθηγητών ΠΕ04.
Το θέμα είναι αν κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτή την εξέλιξη.
Ναι κατι μπορει να αλλαξει ,αυτο ειναι η κυβερνηση.Λιγο δυσκολο το βλεπω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2012, 09:24:19 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος fastmike78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ1702
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 30, 2011, 12:43:59 πμ »
Οποιος γνωριζει ας μου πει γιατι εχω μια απορια.Ο μαθητης θα μπορει να πηγαινει απο το Τεχνολογικο Λυκειο και Πανεπιστημιο ή μονο Τει?
Tina απο ότι κατάλαβα απ΄το διάγραμμα του λινκ (στην αρχή του ποστ) οι μαθητές  μπορούν να δίνουν για πανεπιστήμια , αρκεί να δημιουργηθούν '' τμήματα γενικής παιδείας '' στη Γ΄ τάξη (τουλάχιστον 15 μαθητές).
Οι εξετάσεις δε που θα δίνουν για τα ΑΕΙ θα είναι δυσκολότερες του τεχνολογικού λυκείου .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2012, 09:27:14 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος summit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 31, 2011, 04:46:09 μμ »
Οποιος γνωριζει ας μου πει γιατι εχω μια απορια.Ο μαθητης θα μπορει να πηγαινει απο το Τεχνολογικο Λυκειο και Πανεπιστημιο ή μονο Τει?


  Tina απο ότι κατάλαβα απ΄το διάγραμμα του λινκ (στην αρχή του ποστ) οι μαθητές  μπορούν να δίνουν για πανεπιστήμια , αρκεί να δημιουργηθούν '' τμήματα γενικής παιδείας '' στη Γ΄ τάξη (τουλάχιστον 15 μαθητές) . Οι εξετάσεις δε που θα δίνουν για τα ΑΕΙ θα είναι δυσκολότερες του τεχνολογικού λυκείου .

Στα τμήματα Γενικής Παιδείας θα διδάσκεται το μάθημα της Έκθεσης, τα μαθηματικά κ.λπ.. Ο μαθητής θα δηλώνει ανάλογα με τις επιθυμίες του αν θα συμμετέχει σε εξετάσεις για ΤΕΙ ή για ΑΕΙ. Για τα ΑΕΙ θα δίνει εξετάσεις στα ίδια θέματα με τους μαθητές Γενικού Λυκείου. Για τα ΤΕΙ σε ξεχωριστά θέματα για μαθητές Τεχνολογικού (Είναι πιο απλά, αλλά όχι εντελώς εύκολα). Δηλαδή, ως προς αυτό θα ισχύει ότι ισχύει και σήμερα. Η διαφορά βρίσκεται στο ότι σήμερα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας (Έκθεση, Μαθηματικά) τα παρακολουθούν και οι μαθητές που δεν ενδιαφέρονται παρά μόνο για το πτυχίο. Συνήθως, η έλλειψη ενδιαφέροντος από αυτή την κατηγορία μαθητών, δημιουργεί τα γνωστά προβλήματα (χαλαρότητα, αδιαφορία κ.λπ.).
Αυτό που αλλάζει είναι ότι μειώνεται ο αριθμός τμημάτων, επομένως και οι ώρες των εκπαιδευτικών. Εκεί που σήμερα μία Γ' Λυκείου έχει 2 τμήματα, για τα Γενικής Παιδείας θα λειτουργεί ένα τμήμα μόνο με όσους ενδιαφέρονται για πανελλαδικές. Πιο απλά μείωση ωρών για τους διδάσκοντες.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στην Τεχνική Εκπαίδευση - Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 01, 2011, 01:45:44 μμ »
Το θέμα είναι αν το Τεχνολογικό Λύκειο θα είναι ελκυστικό για τους μαθητές. Αναρωτιέμαι

1) Ποιος μαθητής θέλει σχολείο για 4 χρόνια;
2) Ποιος μαθητής θα προτιμήσει το Τεχνολογικό Λύκειο των 3 ετών που του δίνει λιγότερα
    επαγγελματικά δικαιώματα από το αντίστοιχο ΕΠΑΛ;
3) Ποιο νέο σχολείο έχει προοπτικές χωρίς οικονομική ενίσχυση;
4) Γιατί να μην προτιμήσει ένας μαθητής το ΓΕΛ που του δίνει τη δυνατότητα να περάσει σε
    ΤΕΙ πολύ πιο εύκολα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160115
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.