*

Αποστολέας Θέμα: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013  (Αναγνώστηκε 14602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adam8123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 10:17:55 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.........Να ρωτήσω κάτι πόσο είναι η ωριαία αντιμισθία για ωρομίσθιους?
Με έχουν καλέσει για 2 ώρες να πάω σε ένα ΓΕΛ το οποίο βρίσκεται 65 χλμ μακριά από το σπίτι μου...Συμφέρει να πάω?Θα μετρήσει κάπου η προυπηρεσία ή τζάμπα θα κάνω τα έξοδα?Πρόβλημα οικονομικό δεν έχω για τα έξοδα μετακίνησης......Ποια είναι η γνώμη σας?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:11 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 10:59:44 μμ »
xara_pde ευχαριστούμε για την ενημέρωση...αυριο θα πάω κ εγω στον ΟΑΕΔ κ θα ενημερώσω!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 11:26:02 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.........Να ρωτήσω κάτι πόσο είναι η ωριαία αντιμισθία για ωρομίσθιους?
Με έχουν καλέσει για 2 ώρες να πάω σε ένα ΓΕΛ το οποίο βρίσκεται 65 χλμ μακριά από το σπίτι μου...Συμφέρει να πάω?Θα μετρήσει κάπου η προυπηρεσία ή τζάμπα θα κάνω τα έξοδα?Πρόβλημα οικονομικό δεν έχω για τα έξοδα μετακίνησης......Ποια είναι η γνώμη σας?
Ευχαριστώ

Με 9,20 € την ώρα, σίγουρα θα πληρώνεις από την τσέπη σου για τις μετακινήσεις και οι προϋπηρεσίες δεν ξέρει κανείς αν θα μετρήσουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος adam8123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 11:43:37 μμ »
Αν γίνει κάποτε ΑΣΕΠ οι προυπηρεσίες θα μετρήσουν προσθετικά αν γράψουμε πάνω από τη βάση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:11 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 01:02:43 πμ »
Ναι έτσι λέει ο Ν.3848, αλλά αν ξεκινήσεις τώρα θα συγκεντρώσεις μέχρι την απόλυση μόνο περίπου 30 ώρες προϋπηρεσίας. Ο ένας μήνας αντιστοιχεί σε 87,5 ώρες στη δευτεροβάθμια, οπότε θα έχεις περίπου 1/3 του μήνα.
Η προσαύξηση που δίνει ένας μήνας προϋπηρεσίας πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ (εφόσον έχεις περάσει τη βάση) είναι 0,1. Πιστεύεις ότι αξίζει να κάνεις τον κόπο και τα έξοδα να πηγαινοέρχεσαι τόσα χιλιόμετρα για προσαύξηση 0,03 πάνω στο βαθμό που θα γράψεις όταν γίνει ΑΣΕΠ;  ???

Αποσυνδεδεμένος xara_pde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 09:29:59 πμ »
Γεια σας συνάδελφοι.........Να ρωτήσω κάτι πόσο είναι η ωριαία αντιμισθία για ωρομίσθιους?
Με έχουν καλέσει για 2 ώρες να πάω σε ένα ΓΕΛ το οποίο βρίσκεται 65 χλμ μακριά από το σπίτι μου...Συμφέρει να πάω?Θα μετρήσει κάπου η προυπηρεσία ή τζάμπα θα κάνω τα έξοδα?Πρόβλημα οικονομικό δεν έχω για τα έξοδα μετακίνησης......Ποια είναι η γνώμη σας?
Ευχαριστώ


Adam8123, είχα και εγώ το ίδιο δίλημμα με εσένα. Πήρα αρκετές γνώμες πριν καταλήξω σε αρνητική απάντηση, γιατί μέχρι τελευταία στιγμή δεν ήμουν σίγουρη αν αποφάσισα σωστά. Στην παρούσα φάση πάντως, σκέφτηκα πως δεν με συνέφερε να μετακινηθώ 50 χλμ από το σπίτι, για λίγες ώρες την εβδομάδα.


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 11:06:24 πμ »
Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ , για να ρωτήσω σχετικά για το θέμα που συζητούσαμε τις προηγούμενες μέρες, δηλαδή αν ακυρώνεται η κάρτα ανεργίας με την ωρομισθία.

Ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ είπε, ότι από την πρώτη μέρα που ξεκινάει η απασχόληση στο σχολείο, φαίνονται τα ένσημα στο σύστημα, και η κάρτα ανεργίας ακυρώνεται απευθείας. ΜΟΝΟ στην περίπτωση που κάποιος παίρνει επίδομα ανεργίας, τότε πρέπει ο ωρομίσθιος να ενημερώσει ότι δεν απασχολείται πάνω από 12 ημερομίσθια τον μήνα, και γίνεται η μείωση του επιδόματος.

Την ίδια πληροφορία μου δώσανε και από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας , επειδή κάποιοι συνάδελφοι είχαν την ίδια απορία.

Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια άλλη πληροφόρηση, παρακαλώ ενημερώστε!
Ρώτησα και εγώ στον ΟΑΕΔ για αυτό το θέμα και επικυρώνω όσα μας είπες ήδη. Την ιδιότητα του ανέργου τη διατηρείς όταν επιδοτείσαι για όσο καιρό συνεχίζεις τη σποραδική απασχόληση, αλλά αν δεν επιδοτείσαι χάνεις αμέσως την κάρτα ανεργίας από την πρώτη ώρα εργασίας και έτσι δε λογίζεσαι πλέον άνεργος!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 02:01:30 μμ »
Ας επιβεβαιώσω κ εγω με τη σειρά μου (εφοσον το υποσχέθηκα πιο πάνω) οτι η καρτα δεν ίσχυει πλέον απο την 1η ώρα εργασίας.....Εγω την ακύρωσα σήμερα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2013, 08:21:29 μμ από Lasid »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 08:51:21 μμ »
tamy και εγώ την Παρασκευή πήρα στις διάφορες δ/νσεις στην Αττική και είπαν δεν έχουν ενημέρωση ακόμα για ωρομισθίους και δεν έχουν αρχίσει να καλούν καμία ειδικότητα σε Αττική. Πώς γίνεταια αυτό ενώ στις επαρχίες καλουν ήδη? και μάλιστα στον δικό μου κλάδο ξεκίσαν να καλούν σε νησί από την Τρίτη και Αττική είμαι θέση 1??

Όσοι έχετε απορίες γιατί σε άλλες περιοχές καλούν και σε άλλες όχι, δεν έχετε παρα να δείτε πως ένα ολόκληρο κενό μηχανολόγου το μοιράσαν υπερωριακά 6 μόνιμοι! Σ΄όποιες περιοχές υπάρχουν τέτοιοι καλοθελητές (με 4 και 5 ώρες), περιμένετε εσεις οι απέξω προκοπή?

http://dide.lak.sch.gr/tel_nea/anartisi1297)11-2-2013.pdf

Όμοιες αποφάσεις κυκλοφορούν κατα εκατοντάδες στο διαδίκτυο. Μέχρι και συνάδελφοι αναπληρωτές (και όχι μόνιμοι) με επίσης 4 και 5 ώρες υπερωρία... Να μου ζήσεις νεοέλληνα...

Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 09:55:24 μμ »
Eιλικρινα δεν μπορώ να κατανοήσω ορισμένους μόνιμους . Με πέντε ώρες υπερωρία δηλ. 26 ώρες την εβδομάδα στην χειρότερη κατ αρχήν δεν μπορείς να διδάξεις . 5 ώρες την ημέρα κάθε μέρα είναι κουραστικό.
Είναι πάρα πολλές οι ώρες στην αίθουσα και φυσικά δεν μπορείς να είσαι επαρκής στον μηχ. τομέα  είναι πολλά διαφορετικά αντικείμενα διδασκαλίας.
Δευτερον απο τις υπερωρίες στο τέλος της χρονιάς με την φορολογική δήλωση θα σου παρακρατηθεί κατα μέσο όρο ένα 40% των καθαρών αποδοχών σου.
Τρίτον οταν του χρόνου θα πουν όλοι οι εκπαιδευτικοί να κάνουν παραπάνω ώρες στο βασικό ωράριο να δω τι δικαιολογία θα έχουν και θα γκρινιάζουν
Τέταρτον δεν αφήνουν νέους συναδέλφους να έρθουν σε επαφή με το σχολείο κ.ο.κ.

Αλλά όλοι καταλαβαίνουμε τι πραγματικά σημαίνει υπερωρία στα ΣΕΚ. ( ψιλοάραγμα είναι )

Αλλά υπάρχει και η αλλη περίπτωση σχολείου σαν και αυτό που είμαι πέρσι και φέτος.

Το σχολείο έδωσε 68 ώρες κενά σε μηχ. τομέα. Δύο μόνιμοι είχαν απο 2 ώρες και δεν ήθελαν παραπάνω ώρες με τίποτα . Τα κενά όμως ήταν πολλά και εμφανή . Ήρθαμε ένας μηχανολ. και ένας οχ. και καλύψαμε 42 ώρες.

Το αποτέλεσμα είναι οι μαθητές να μην έχουν βαθμούς σε όλα τα μαθήματα να υπάρχει μέχρι και πρόβλημα για την επάρκεια του πτυχίου τους, να περιφέρονται στο προάυλιο  και όλοι να περιμένουμε να καλυψουν τις ώρες .

Αφού λοιπόν κάθε εβδομάδα επαιρνε ο διευθυντης τηλ. την δευτεροβάθμια και οι ανθρωποι δεν ήξεραν τι να του πουν ,αποφασίστηκε να πάρουμε όλοι απο 3 ώρες υπερωρία - αφήνοντας 19 ώρες κενό για αναπλήρωση .

Είναι η πρώτη φορά στα 5 χρόνια που παίρνω υπερωρίες και δεν το κάνω με την καρδιά μου.Αλλα πιστευω οτι κάνω καλό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2013, 11:43:56 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος j.g.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • .-
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 09:57:42 μμ »
τις περισσότερες φορές οι υπερωρίες "φορτώνονται" στους Εκπαιδευτικούς χωρίς καν να το θέλουν. Οι εντολές έρχονται Από Μαρούσι μεριά...

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 10:01:16 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.........Να ρωτήσω κάτι πόσο είναι η ωριαία αντιμισθία για ωρομίσθιους?
Με έχουν καλέσει για 2 ώρες να πάω σε ένα ΓΕΛ το οποίο βρίσκεται 65 χλμ μακριά από το σπίτι μου...Συμφέρει να πάω?Θα μετρήσει κάπου η προυπηρεσία ή τζάμπα θα κάνω τα έξοδα?Πρόβλημα οικονομικό δεν έχω για τα έξοδα μετακίνησης......Ποια είναι η γνώμη σας?
Ευχαριστώ
Εγώ θα σου πρότεινα αφού δεν έχεις άλλη δουλειά και οικονομικό πρόβλημα, να πας στο σχολείο για την εμπειρία και μόνο, άσχετα τι θα γίνει με τις προυπηρεσίες και τον ΑΣΕΠ. Η γνώμη μου είναι να πας για μια πρώτη επαφή με την εκπαίδευση και βλέπεις αν αξίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2013, 10:12:17 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 10:02:29 μμ »
τις περισσότερες φορές οι υπερωρίες "φορτώνονται" στους Εκπαιδευτικούς χωρίς καν να το θέλουν. Οι εντολές έρχονται Από Μαρούσι μεριά...


Συμφωνώ

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ 2012-2013
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 10:51:40 μμ »
Το αποτέλεσμα είναι οι μαθητές να μην έχουν βαθμούς σε όλα τα μαθήματα να υπάρχει μέχρι και πρόβλημα για την επάρκεια του πτυχίου τους, να περιφέρονται στο προάυλιο  και όλοι να περιμένουμε να καλυψουν τις ώρες .

Είναι η πρώτη φορά στα 5 χρόνια που παίρνω υπερωρίες και δεν το κάνω με την καρδιά μου.Αλλα πιστευω οτι κάνω καλό.
Φίλε μου edge όταν δέχεσαι ασύμμετρη επίθεση πρέπει να αμυνθείς ασύμμετρα. Αυτό είναι νόμος...
Όσο για το αν κάνεις καλό ή όχι... θα δείξει...
Καλό βράδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2013, 11:41:28 μμ από Lasid »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.