*

Αποστολέας Θέμα: παρακαλώ τη βοήθειά σας  (Αναγνώστηκε 5410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xanthigr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
παρακαλώ τη βοήθειά σας
« στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:28:15 πμ »
Ψάχνω να βρω την ακριβή σημασία των συνώνυμων ποσό και ποσότητα.Παρακαλώ αν μπορείτε να μου λύσετε την απορία γιατί την έβαλε σαν εργασία στην κόρη μου η δασκάλα της.Μιλούμε για ε δημοτικου.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:11 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:38:27 πμ »
[Λεξικό Τριανταφυλλίδη]

ποσό το [posó] Ο38 : 1. (μαθημ.) κάθε μέγεθος που μπορεί να εκφραστεί με αριθμό, να μετρηθεί ή να αυξομοιωθεί: Συνεχές / ασυνεχές ~. Mέτρηση / τιμή / μέτρο ενός ποσού. Ομοειδή / ανάλογα / αντίστροφα ποσά. || το σύνολο των ποσοτικών, των αριθμητικών γνωρισμάτων ή χαρακτηριστικών. ANT ποιόν: Διαίρεση των προτάσεων κατά το ~ και το ποιόν. 2. (ειδικότ.) χρηματικό ποσό: Mικρό / μεγάλο / σημαντικό / σεβαστό / ασήμαντο / αστείο ~. Ξοδεύω / δαπανώ / αποταμιεύω / καταθέτω / σπαταλώ / επενδύω ένα ~. Kάθε χρόνο παίζονται στα τυχερά παιχνίδια τεράστια ποσά. Tα κέρδη / οι ζημίες ανέρχονται στο ~ του ενός εκατομμυρίου.

[λόγ. < αρχ. ποσόν `ποσότητα΄ σημδ. ιταλ. somma (πρβ. σούμα) ή γαλλ. somme < λατ. summa `ποσότητα, σύνολο χρημάτων΄ και με βάση το αρχ. συγγ. πόσον `πόσα χρήματα;΄]



ποσότητα η [posótita] Ο28 : αριθμός, όγκος, μέγεθος, όμοιων αντικειμένων που μπορούν να μετρηθούν ή να αυξομοιωθούν: Mεγάλη / μικρή / τεράστια / σημαντική / ασήμαντη / αμελητέα ~. Mεγάλη ~ φαρμάκων / ναρκωτικών / κρέατος / εμπορευμάτων / τροφίμων. Σημαντικές ποσότητες φρούτων και λαχανικών διακινήθηκαν από την κεντρική λαχαναγο ρά. || το σύνολο των ποσοτικών γνωρισμάτων, χαρακτηριστικών (σε αντιδιαστολή προς τα ποιοτικά). ANT ποιότητα: Δύσκολα συνδυάζεται η μεγάλη ~ με την καλή ποιότητα. || (αρχ. ελλην. γραμμ.) ~ συλλαβών, η ιδιότητά τους να είναι μακρές ή βραχείες. || (μετρ.) η χρονική διάρκεια εκφώνησης ενός φωνήεντος, μιας συλλαβής.

[λόγ. < αρχ. ποσότης, αιτ. -ητα]



......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος xanthigr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:55:43 πμ »
Ευχαριστώ!Και μια ακομα απορια προς τους ειδικούς:Είναι σωστη η διατύπωση <<μάζα είναι το ποσό της ύλης που αποτελείτε ένα σώμα>>?Ρωτάει η δασκαλα αν είναι συντακτικά σωστή και αν πρέπει να πούμε ποσότητα ύλης

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 01:47:15 πμ »
Νομίζω ότι είτε πεις "ποσότητα ύλης" είτε "ποσό ύλης" δεν αλλάζει κάτι σημασιολογικά. Είναι και τα δυο σωστά.

Συντακτικά υπάρχει ένα πρόβλημα με τη χρήση του "που".
Συνήθως το "που" ισοδυναμεί είτε με ονομαστική αναφορικής αντωνυμίας (ο οποίος) είτε με αιτιατική αναφορ. αντωνυμίας (τον οποίο). Καμιά φορά βέβαια, στον προφορικό λόγο αντικαθιστά και εμπρόθετα σύνολα (π.χ με τον οποίο, στον οποίο) ή ακόμα και αναφορικά επιρρήματα (όπου, οπότε), αλλά καλό είναι να αποφεύγεται σ' αυτές τις περιπτώσεις, γιατί δεν είναι πάντα τόσο σαφές το νόημα.

Η πρόταση θα ήταν λοιπόν καλύτερα να είναι:

"Μάζα είναι το ποσό της ύλης από το οποίο αποτελείται ένα σώμα"

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:11 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 01:50:10 πμ »
xanthigr, νομίζω ότι είσαι εκτός τόπου και χρόνου. 1ον) Αυτό το forum δεν αποτελεί αντικείμενο τέτοιων αναζητήσεων αλλά έχει δημιουργηθεί για τελείως άλλους λόγους που προφανώς αγνοείς. 2ον) Δε βοηθάς την κόρη σου με το να λύνεις εσύ τα ερωτήματα της δασκάλας. Ηουσία είναι να μπει στη διαδικασία να τα αναζητήσει μόνη της. Έτσι θα μάθει και θα αποκτήσει δεξιότητες ανακάλυψης. Βοήθησέ τη με το να της δείχνεις τον τρόπο. όχι τις απαντήσεις, έτσι τη χαντακώνεις εν αγνοία σου.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος xanthigr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:10:33 μμ »
apri ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση !!!                                                                                                                                      marvac ίσως να έχεις δίκιο αλλά θεώρησα πως ένα forum φιλολόγων ήταν το καταλυλότερο μέρος για να λύσω τις απορίες μου.Τώρα για το αν βοηθάω ή όχι το παιδί μου τι να πώ...μακάρι τα παιδιά μας να είχαν πιο καταρτισμένους , ειδικευμένους και <<εντός τόπου και χρόνου>> δασκάλους ώστε να μη χρειαζεται να ψάχνουν οι μάνες ψύλλους στ'άχυρα νυχτιατικα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:40:11 μμ »
apri ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση !!!                                                                                                                                      marvac ίσως να έχεις δίκιο αλλά θεώρησα πως ένα forum φιλολόγων ήταν το καταλυλότερο μέρος για να λύσω τις απορίες μου.Τώρα για το αν βοηθάω ή όχι το παιδί μου τι να πώ...μακάρι τα παιδιά μας να είχαν πιο καταρτισμένους , ειδικευμένους και <<εντός τόπου και χρόνου>> δασκάλους ώστε να μη χρειαζεται να ψάχνουν οι μάνες ψύλλους στ'άχυρα νυχτιατικα.

Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα απ' ότι σου είπε η Marvac...
Η δασκάλα του παιδιού είναι σωστή και διδακτικά αρκετά καταρτισμένη. Γι' αυτό και δεν έδωσε μασημένη τροφή στο παιδί, αλλά το προέτρεψε να ψάξει, να ανακαλύψει την γνώση...

Αυτό το "διδακτικό εγχείρημα"  δυστυχώς το σαμποτάρεις, αφού "μασάς" εσύ την τροφή για το παιδί σου τώρα. Το χειρότερο  είναι πως στρέφεσαι κατά της δασκάλας. Εύχομαι να μην το κάνεις και μπροστά στο παιδί, γιατί έτσι καταστρέφεις ολοκληρωτικά το έργο της εκπαιδευτικού... :(

Καταλαβαίνω... Υπάρχει καχυποψία, ημιμάθεια, απαξίωση των εκπαιδευτικών και χιλάδες παρεξηγήσεις που απορρέουν απο αυτή την ζοφερή κατάσταση...
Δείξε και λίγο εμπιστοσύνη στη δασκάλα του παιδιού σου! Θα του βγει σε καλό... :)

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:47:42 μμ »
Ένα λεπτό,γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Τι υποτίθεται πως θα μάθει το παιδί από την άσκηση; ότι είναι λάθος να πεις ποσό ύλης και πρέπει να πεις ποσότητα;Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Με την αναζήτηση όμως στα λεξικά θα μάθει την ιδιότητα ;D  των σωμάτων της φυσικής;
Ερώτηση κάνω panos2.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2010, 03:52:29 μμ από desperino »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:54:13 μμ »
Έστω οτι ο/η xanthigr έθεσε ένα ερώτημα σε λάθος σημείο του φόρουμ ή έστω οτι δεν έπρεπε να το θέσει καν.... Τι τρόπος είναι αυτός;;;;; Τι θα πει "εκτός τόπου και χρόνου" και απο που και ως που η προσωπική κριτική;;;; Νομίζω οτι μπορούσατε και πιο ευγενικά να της πείτε την άποψη σας σχετικά με τη δασκάλα(με την οποία δεν διαφωνώ)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:54:53 μμ »
Ένα λεπτό,γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Τι υποτίθεται πως θα μάθει το παιδί από την άσκηση; ότι είναι λάθος να πεις ποσό ύλης και πρέπει να πεις ποσότητα;Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Με την αναζήτηση όμως στα λεξικά θα μάθει το μέγεθος της φυσικής;
Ερώτηση κάνω panos2.

Θα μάθει να ψάχνει και το αποτέλεσμα της αναζήτησης αυτής με τις όποιες "ατέλειες" θα το παρουσιάσει στην τάξη - δασκάλα του για να υπάρξουν μετά διορθωτικές - βελτιωτικές κινήσεις...
Η ανακαλυπτική μέθοδος...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:57:03 μμ »
Έστω οτι ο/η xanthigr έθεσε ένα ερώτημα σε λάθος σημείο του φόρουμ ή έστω οτι δεν έπρεπε να το θέσει καν.... Τι τρόπος είναι αυτός;;;;; Τι θα πει "εκτός τόπου και χρόνου" και απο που και ως που η προσωπική κριτική;;;; Νομίζω οτι μπορούσατε και πιο ευγενικά να της πείτε την άποψη σας (με την οποία δεν διαφωνώ)

Έχεις δίκιο για την Marvac.
Εγώ όμως ότι και να πεις ήμουν ευγενέστατος... :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 04:03:03 μμ »
Ευχαριστώ!Και μια ακομα απορια προς τους ειδικούς:Είναι σωστη η διατύπωση <<μάζα είναι το ποσό της ύλης που αποτελείτε ένα σώμα>>?Ρωτάει η δασκαλα αν είναι συντακτικά σωστή και αν πρέπει να πούμε ποσότητα ύλης

Τελικά οι ειδικοί δεν απαντήσατε στη γυναίκα. Και προφανώς η πρώτη της ερώτηση,δηλ. η αναζήτηση στα λεξικά είχε να κάνει με το παραπάνω. Εγώ πάλι ,επειδή είμαι παθούσα ,πιστεύω ότι, αν η δασκάλα πράγματι ήθελε την απάντηση για τη φυσική,δεν το πήγε πολύ καλά το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 04:04:43 μμ »
ελλας το μεγαλειο σου!!!
ο δασκαλος φταιει για ολα τα κακα..... ακομη κ οταν κανει τη δουλεια του.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: παρακαλώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 04:10:33 μμ »
apri ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση !!!                                                                                                                                      marvac ίσως να έχεις δίκιο αλλά θεώρησα πως ένα forum φιλολόγων ήταν το καταλυλότερο μέρος για να λύσω τις απορίες μου.Τώρα για το αν βοηθάω ή όχι το παιδί μου τι να πώ...μακάρι τα παιδιά μας να είχαν πιο καταρτισμένους , ειδικευμένους και <<εντός τόπου και χρόνου>> δασκάλους ώστε να μη χρειαζεται να ψάχνουν οι μάνες ψύλλους στ'άχυρα νυχτιατικα.

Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα απ' ότι σου είπε η Marvac...
Η δασκάλα του παιδιού είναι σωστή και διδακτικά αρκετά καταρτισμένη. Γι' αυτό και δεν έδωσε μασημένη τροφή στο παιδί, αλλά το προέτρεψε να ψάξει, να ανακαλύψει την γνώση...

Αυτό το "διδακτικό εγχείρημα"  δυστυχώς το σαμποτάρεις, αφού "μασάς" εσύ την τροφή για το παιδί σου τώρα. Το χειρότερο  είναι πως στρέφεσαι κατά της δασκάλας. Εύχομαι να μην το κάνεις και μπροστά στο παιδί, γιατί έτσι καταστρέφεις ολοκληρωτικά το έργο της εκπαιδευτικού... :(

Καταλαβαίνω... Υπάρχει καχυποψία, ημιμάθεια, απαξίωση των εκπαιδευτικών και χιλάδες παρεξηγήσεις που απορρέουν απο αυτή την ζοφερή κατάσταση...
Δείξε και λίγο εμπιστοσύνη στη δασκάλα του παιδιού σου! Θα του βγει σε καλό... :)

Παρουσιάζω ξανά το κόκκινα υπογραμμισμένο κείμενο της μητέρας, στο οποίο απάντησα με πραγματικά πολύ ευγενικό τρόπο, αν και το κείμενο σου δίνει το δικαίωμα να αντιδράσεις διαφορετικά!! >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2010, 04:37:32 μμ από panos2 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159980
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.195 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.