*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 497383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2912 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:11:28 μμ »
Παιδιά εγώ θα το πώ , όπως κι αν σας φανεί.
Sorry, αλλά μιλάω απο άσχημη εμπειρία πλέον μέσα απο τον πολύ στενό μου κύκλο.

Είναι τραγικό να μην ξέρεις braille, να μην ξέρεις νοηματική, να μην έχεις καν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και να μπαίνεις να διδάξεις με ένα σεμιναριο 400 ωρών , ανθρώπους που πραγματικά στηρίζονται σ' εσένα για τον αν και πόσο θα μπορέσουν να κάνουν κάτι στην ζωή τους (ιδιαίτερα σε μέρη που δεν έχουν άλλη επιλογή, παρα την δημόσια εκπαίδευση).

Πώς θα επικοινωνήσεις με αυτά τα παιδιά (ανήκοα, τυφλά, αυτιστικά κ.τ.λ.) ?

Δείχνει την κατάντια του εκπαιδευτικού συστήματος, και την κατάντια μας, ως εκπαιδευτικοί με την ευθύνη που φέρει ο καθένας μας ξεχωριστά.
Αλλά άμα είναι να διοριστείς, έστω και αναπληρωτής, δεν βαριέσαι... Ας πάρεις και καμιά 10αρία στο λαιμό σου.

Και το λέω εγώ που κάποτε είχα πέσει στην ίδια παγίδα, άρα δεν είμαι άμοιρη ευθυνών.

Όσοι έχετε φιλότιμο, και δεν πληροίτε τα παραπάνω κριτήρια, μην ξανακάνετε τα χαρτιά σας για ειδική.
Το κακό που κάνετε μπαίνοντας σε μια τάξη με 0 εφόδια , πέρα απο ένα χαρτί σεμιναρίου, είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό που μπορείτε να φανταστείτε. ΄Η φροντίστε να αποκτήσετε τα απαραίτητα εφόδια.
Αν υπάρχει λίγο φιλότιμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:30:24 »

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2913 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:15:03 μμ »
Kαλά που να δεις κάτι καθηγηταράδες στα σχολεία Κωφων που δεν έχουν ιδέα απο νοηματική ή έχουν κάνει 1 έτος και κάνουν οτι διδάσκουν. Ευτυχως πλέον το διορθωσαν αυτο και μονο με επάρκεια μπορεις να διδάξεις σε σχολείο Κωφων...

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2914 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:21:59 μμ »
Τί γίνεται όμως με παραμεθόριο, δυσπρόσιτα κ.τ.λ. Τους στέλνουν στα σχολεία , δεν μπορούν να επικοινωνήσουν, τους παίρνουν απο τις τάξεις και τους βάζουν στα γραφεία (παρανόμως) διευθύνσεις και γραφεία και μετά το Υπουργείο λέει οτι αφού σας έστειλα δεν μπορώ να σας στείλω άλλον. Κι έτσι το παιδί και το κάθε παιδί μένει μόνο του να κοιταέι τον πίνακα και έχει μια ακόμα σχολική χρονιά χαμένη.

Είναι αισχρό! Καποιοι διορίζονται στις πλάτες παιδιών με ειδικές ανάγκες και τους καταστρέφουν το (όποιο) μέλλον.

και εννοείται οτι με υπουργεία, διευθύνσεις και γραφεία δεν βγάζεις άκρη...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2915 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:24:07 μμ »
Παιδιά εγώ θα το πώ , όπως κι αν σας φανεί.
Sorry, αλλά μιλάω απο άσχημη εμπειρία πλέον μέσα απο τον πολύ στενό μου κύκλο.

Είναι τραγικό να μην ξέρεις braille, να μην ξέρεις νοηματική, να μην έχεις καν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και να μπαίνεις να διδάξεις με ένα σεμιναριο 400 ωρών , ανθρώπους που πραγματικά στηρίζονται σ' εσένα για τον αν και πόσο θα μπορέσουν να κάνουν κάτι στην ζωή τους (ιδιαίτερα σε μέρη που δεν έχουν άλλη επιλογή, παρα την δημόσια εκπαίδευση).

Πώς θα επικοινωνήσεις με αυτά τα παιδιά (ανήκοα, τυφλά, αυτιστικά κ.τ.λ.) ?

Δείχνει την κατάντια του εκπαιδευτικού συστήματος, και την κατάντια μας, ως εκπαιδευτικοί με την ευθύνη που φέρει ο καθένας μας ξεχωριστά.
Αλλά άμα είναι να διοριστείς, έστω και αναπληρωτής, δεν βαριέσαι... Ας πάρεις και καμιά 10αρία στο λαιμό σου.

Και το λέω εγώ που κάποτε είχα πέσει στην ίδια παγίδα, άρα δεν είμαι άμοιρη ευθυνών.

Όσοι έχετε φιλότιμο, και δεν πληροίτε τα παραπάνω κριτήρια, μην ξανακάνετε τα χαρτιά σας για ειδική.
Το κακό που κάνετε μπαίνοντας σε μια τάξη με 0 εφόδια , πέρα απο ένα χαρτί σεμιναρίου, είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό που μπορείτε να φανταστείτε. ΄Η φροντίστε να αποκτήσετε τα απαραίτητα εφόδια.
Αν υπάρχει λίγο φιλότιμο.

νομίζω ότι έχεις χάσει κάποια επεισόδια, στα σχολεία κωφών τυφλών κλπ διορίζουν άτομα από το πίνακα που πληρούν τα κριτήρια. Τι λες λοιπόν στους συναδέλφους να μην κάνουν αιτήσεις γενικά στην ειδική ? τι σχέση έχει ? άσε λοιπόν το φιλότιμο και διάβασε την νομοθεσία γιατί δεν.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εκπαιδευτικός από τον πίνακα με braile ή νοηματική θα πάρει ότι έχει. Και ορθά θα πράξει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:30:24 »

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2916 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:28:45 μμ »
Παράθεση
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εκπαιδευτικός από τον πίνακα με braile ή νοηματική θα πάρει ότι έχει. Και ορθά θα πράξει.
Τραγικη σα κινηση. Δηλαδη θα πάρει σε ένα σχολειο κωφων κάποιον που δε γνωριζει νοηματικη?Καλυτερα να μη πάει καθόλου αν ειναι έτσι. Τι να το κάνει?

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2917 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:33:06 μμ »
Παράθεση
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εκπαιδευτικός από τον πίνακα με braile ή νοηματική θα πάρει ότι έχει. Και ορθά θα πράξει.
Τραγικη σα κινηση. Δηλαδη θα πάρει σε ένα σχολειο κωφων κάποιον που δε γνωριζει νοηματικη?Καλυτερα να μη πάει καθόλου αν ειναι έτσι. Τι να το κάνει?
Φυσικά και θα πάει, υπάρχει περίπτωση με τέτοια ανεργία να μην πάει; Και δεν μπορείς να του πεις και τίποτα αφού το προβλέπει ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος Kleioula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2918 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:45:20 μμ »
Πλέον μόνο αν κάποιος έχει επιτύχει στις εξετάσεις της επάρκιας μπορει να μπει σε πινακα ειδικής αγωγης. Μεχρι και πέρσι ακόμα και με 2 έτη μπορουσε κανεις να διδάξει σε σχολείο Κωφων. Αν κάποιος ειναι στο πινακα Α ως κωφος- Βαρήκοος μπορει να δωσει εξετάσεις επάρκειας χωρις να ειναι υποχρεωμένος να κάνει τα 4 έτη προετοιμασίας. Μάλιστα δινει και ξεχωριστές εξετάσεις.
Εγώ γνωρίζω ότι οι κύκλοι της νοηματικής είναι 4 και έπειτα δίνεις εξετάσεις για την επάρκεια οι οποίες όμως είναι δυσκολούτσικες...
Βαρέθηκα.....Σταματήστε τη γη να κατέβω!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2919 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:51:42 μμ »
Καταρχήν, δεν μιλάω για σχολεία κωφών ή τυφλών , τα οποία ειναι και λιγα και σε συγκεκριμένα μερη στην Ελλάδα.  Κι αν κάποια παιδιά δεν μπορούν να πάνε γιατι δεν υπαρχουν στην περιοχη τους ?
 Και με την παράλληλη στήριξη τί γίνεται ?
νομίζεις οτι στέλνουν καθηγητές με τα ανάλογα προσόντα για να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του παιδιού για το οποίο προορίζεται ? Αν το πιστευεις αυτό, είσαι μακριά νυχτωμένος -η .
Άσχετα με το τι λέει ο νόμος, το θέμα είναι τί γίνεται πραγματικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:58:33 μμ από io »

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2920 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:58:19 μμ »
Φανταζομαι πως τελικά πληρώθηκαν όμως έτσι;Άρα έχει να κάνει με τη δευτεροβάθμια και την εκάστοτε μισθοδοσία.

Σε τι παιδιά αναφέρεται συνήθως η παράλληλη στήριξη;
Αυτιστικά

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2921 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:01:15 μμ »
Όχι μόνο αυτιστικά, αλλά και τυφλά, βαρήκοα, ανήκοα και σε κάποιες περιπτώσεις με βαριά μορφή δυσλεξίας (για το τελευταίο δεν ειμαι εντελώς σίγουρη).

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2922 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:04:53 μμ »
Παιδιά εγώ θα το πώ , όπως κι αν σας φανεί.
Sorry, αλλά μιλάω απο άσχημη εμπειρία πλέον μέσα απο τον πολύ στενό μου κύκλο.

Είναι τραγικό να μην ξέρεις braille, να μην ξέρεις νοηματική, να μην έχεις καν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και να μπαίνεις να διδάξεις με ένα σεμιναριο 400 ωρών , ανθρώπους που πραγματικά στηρίζονται σ' εσένα για τον αν και πόσο θα μπορέσουν να κάνουν κάτι στην ζωή τους (ιδιαίτερα σε μέρη που δεν έχουν άλλη επιλογή, παρα την δημόσια εκπαίδευση).

Πώς θα επικοινωνήσεις με αυτά τα παιδιά (ανήκοα, τυφλά, αυτιστικά κ.τ.λ.) ?

Δείχνει την κατάντια του εκπαιδευτικού συστήματος, και την κατάντια μας, ως εκπαιδευτικοί με την ευθύνη που φέρει ο καθένας μας ξεχωριστά.
Αλλά άμα είναι να διοριστείς, έστω και αναπληρωτής, δεν βαριέσαι... Ας πάρεις και καμιά 10αρία στο λαιμό σου.

Και το λέω εγώ που κάποτε είχα πέσει στην ίδια παγίδα, άρα δεν είμαι άμοιρη ευθυνών.

Όσοι έχετε φιλότιμο, και δεν πληροίτε τα παραπάνω κριτήρια, μην ξανακάνετε τα χαρτιά σας για ειδική.
Το κακό που κάνετε μπαίνοντας σε μια τάξη με 0 εφόδια , πέρα απο ένα χαρτί σεμιναρίου, είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό που μπορείτε να φανταστείτε. ΄Η φροντίστε να αποκτήσετε τα απαραίτητα εφόδια.
Αν υπάρχει λίγο φιλότιμο.

νομίζω ότι έχεις χάσει κάποια επεισόδια, στα σχολεία κωφών τυφλών κλπ διορίζουν άτομα από το πίνακα που πληρούν τα κριτήρια. Τι λες λοιπόν στους συναδέλφους να μην κάνουν αιτήσεις γενικά στην ειδική ? τι σχέση έχει ? άσε λοιπόν το φιλότιμο και διάβασε την νομοθεσία γιατί δεν.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εκπαιδευτικός από τον πίνακα με braile ή νοηματική θα πάρει ότι έχει. Και ορθά θα πράξει.

Φιλη ιο καλό θα ήταν αφού το έχεις κάνει κι εσύ χωρίς προσόντα , να μην ανοίγουμε το στόμα μας και να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλάθι. Όσο για το θέμα τηα πόκτισης προσόντων, έχω γράψει και χρόνια πριν, ότι παλέυω να μπώ σε μεταπτυχιακό ειδικής, αλλά επειδή εχω και προσωπικούς λόγους που δεν μπορώ να φύγω από την Αθήνα, μου είναι απαγορευτικό. Άλωστε μου λείπουν τα 8-10 χιλιάρικα για να κάνω ένα με αλληλογραφία στην Αγγλία (αυτό κι αν είναι ειδίκευση, ο Θεός να την κάνει, να είναι καλυτερη από ένα σεμινάριο 620 ωρών -ξεκ...ωμα- που έκανα εγώ).
Κι από την άλλη μου λείπει και ο μπάρμπας στην Κορώνη για να με βάλει στο Μεταπτυχιακό της Αθήνας που έχει μόνο2.400 ερώ (θεε μου τι λέμε εδώ δεν έχουμε να την περάσουμε)..
Άρα κάποιοι ίσως να πήραν και ένα χαρτί μούφα στη γνωστή βιομηχανία σεμιναρίων (ευτυχώς δεν τυγχάνω από αυτούς) αλλά (ελπίζω) να διαβάζουν και να ενημερώνωονται.
Εξάλλου αφού έχεις δουλέψει στην ειδική, θα ξέρεις, οτι εκεί δεν ¨δουλέυεις" απλά για τα λεφτά ή για να διοριστείς, Εκεί προσφέρεις μόνο αν το γουστάρεις, και το αντέχεις πραγματικά...

Ή κάνω λάθος;;;;
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2923 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:10:35 μμ »
Απο τα ονόματα και μονο....
Κανά νέο παιδιά υπάρχει?Κάποιος που να επικοινωνησε εχθες και να του ειπαν τι παιζει με τις άλλες ειδικότητες?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:15:22 μμ από gas11 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2924 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:14:53 μμ »
Σήμερα έγινε γνωστό ότι η Τρόικα ζήτησε ακύρωση των διορισμών που έγιναν το 2010 και το 2011 στο δημόσιο, τουλάχιστον όσων είναι εκτός ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος evievi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2925 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:19:52 μμ »
Ειδικά στην ειδική αγωγή που όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε δε μπορώ να ακούω τέτοιο θάψιμο. ολοι ξέρουμε πως όποιος πρόλαβε και έκανε σεμινάριο βρίσκεται στους πίνακες. και φυσικά όσοι βρίσκονται στις πρώτες θέσεις του πίνακα είναι γιατί δούλεψαν περισσότερα χρόνια αφού μπόρεσαν και ανακάλυψαν τα σεμινάρια νωρίτερα από τους υπόλοιπους!
Επέτρεψέ μου να πω ότι τα "όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε" δεν είναι σοβαρά πράγματα για μία διαδικασία επιλογής ανθρώπων που θα διδάξουν σε σχολεία, λες και είναι οι εκπτώσεις και όποιος προλάβει παίρνει τα καλά κομμάτια. Δεν είναι σοβαρά πράγματα τα σεμινάρια να αναγνωρίζονται μόνο μέχρι ένα ορισμένο έτος. Η' τα καταργείς εντελώς αν δεν τα θεωρείς αξιόπιστο προσόν (όπως άφησε να εννοηθεί το Υπουργείο) ή αν τα διατηρείς ως προσόν δίνεις σε όποιον ενδιαφέρεται το δικαίωμα να το αποκτήσει και να συναγωνιστεί επί ίσοις όροις τους υπόλοιπους. Αλλιώς μιλάμε για άνισο ανταγωνισμό.
Το έχω ξαναπεί ότι η ειδική αγωγή μεταλλάχθηκε εδώ και χρόνια σε ένα χώρο βολέματος, διαπλοκής και πλάγιων δρόμων για το διορισμό, με πάρα πολλούς αλεξιπτωτιστές.
Για να μη παρεξηγηθώ αυτό ακριβώς εννοώ. Δεν είναι λογικό να ισχύουν μόνο τα σεμινάρια που ολοκληρώθηκαν έως τις 31/8/2010 (αν θυμάμαι σωστά την ημερομηνία)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160464
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 709

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.