*

Αποστολέας Θέμα: Προς νέους πτυχιούχους ( πτυχίο μετά το 2009 ) - Σπουδές μετά το πτυχίο  (Αναγνώστηκε 4315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
:) Καλησπέρα σε όλους τους νέους πτυχιούχους, άνοιξα αυτό το θέμα, κυρίως για τους νέους συνάδελφους που δεν προλάβαμε να δώσουμε ασεπ  :P και γενικότερα που η αποφοίτησή μας ήρθε πάνω στην κρίση. Μετά το πτυχίο, ασχοληθήκατε με κάτι άλλο ; Κάνατε κάποιο μεταπτυχιακό; Δώσατε ή θα δώσετε εξετάσεις για δεύτερο πτυχίο; Πως η κρίση επηρέασε τις επιλογές σας για σπουδές μετά το πτυχίο; Προσωπικά, όταν ήμουν στη σχολή ( φιλολογία ), ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στη νεοελληνική φιλολογία ( έχω τελειώσει αυτή την κατεύθυνση και είχα και άριστους βαθμούς σε όλα τα αντίστοιχα μαθήματα ). Ωστόσο, η κρίση με ώθησε να ψάξω και άλλες εναλλακτικές επιλογές, και έτσι οδηγήθηκα στην ειδική αγωγή ( όπου έδωσα εξετάσεις για την εργοθεραπεία και κατάφερα να περάσω το 2014  :D ). Η αλήθεια είναι ότι ή σου αρέσει πραγματικά και θες πολύ να ασχοληθείς με την ειδική αγωγή, ή άστο καλύτερα ( εδώ δεν υπάρχουν ενδιάμεσες λύσεις ). Προσωπικά, επειδή μας πήγαν επισκέψεις ήδη από το ά εξάμηνο σε κέντρα για παιδιά, ειδικά σχολεία, καπη, νοσοκομεία, μου αρέσει απίστευτα το επάγγελμα του εργοθεραπευτή και θέλω να το ακολουθήσω  :) . Μια φιλόλογος ( συμφοιτήτρια μου ), έδωσε και αυτή πανελλήνιες και πέρασε μμε εκπα το 2013, ενώ κάνει μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά, άλλη γνωστή μου φιλόλογος πέρασε στο τμήμα ειδικής αγωγής στο Βόλο, άλλη γνωστή μου ( δασκάλα ), κάνει δεύτερο πτυχίο στα τουριστικά. Εσείς τι κάνατε ή πού σκέφτεστε να στραφείτε ; Η κρίση επηρέασε τις επιλογές σας ;
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από μένα Vasia,
και εγώ από τον ίδιο κλάδο με εσένα προέρχομαι.. (Φιλόλογος). Έκανα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή και το τελείωσα πέρυσι τον Μάιο. Δε μπορώ να πω ότι η κρίση επηρέασε την επιλογή μου,γιατί ήταν κάτι που ήθελα να κάνω και το είχα πάρει απόφαση μη γνωρίζοντας τα σχετικά περί αναπληρωτών.. Παρόλα αυτά δεν έχω δουλέψει ακόμη ως αναπληρώτρια, λόγω το ότι έχουμε μαζευτεί αρκετοί ΠΕ2.50 και δε μ έχουν καλέσει..
Ωραία η επιλογή σου στο κλάδο της εργοθεραπείας, και μπράβο για το κουράγιο σου να ξαναδώσεις Πανελλήνιες και να έχεις μπροστά σου άλλα 4 χρόνια φοίτησης.. :o

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από μένα Vasia,
και εγώ από τον ίδιο κλάδο με εσένα προέρχομαι.. (Φιλόλογος). Έκανα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή και το τελείωσα πέρυσι τον Μάιο. Δε μπορώ να πω ότι η κρίση επηρέασε την επιλογή μου,γιατί ήταν κάτι που ήθελα να κάνω και το είχα πάρει απόφαση μη γνωρίζοντας τα σχετικά περί αναπληρωτών.. Παρόλα αυτά δεν έχω δουλέψει ακόμη ως αναπληρώτρια, λόγω το ότι έχουμε μαζευτεί αρκετοί ΠΕ2.50 και δε μ έχουν καλέσει..
Ωραία η επιλογή σου στο κλάδο της εργοθεραπείας, και μπράβο για το κουράγιο σου να ξαναδώσεις Πανελλήνιες και να έχεις μπροστά σου άλλα 4 χρόνια φοίτησης.. :o

Σε ευχαριστώ πολύ miki  :) , τα καλύτερα εύχομαι και σε σένα. Και εμένα μου άρεσε η ιδέα για το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής,αλλά λόγω του κόστους τόσο στο παρόν όσο και στο άμεσο μέλλον, το άφησα  :-\  όμως μέσω της εργοθεραπείας έχω ανοίξει την πόρτα στην ειδική αγωγή  :) . Βασικά, μπορώ να παίρνω και μαθήματα μεγαλύτερου έτους από το ΄β εξάμηνο οπότε πιστεύω θα τελειώσω πιο γρήγορα, ενώ και τα μαθήματα είναι πιο εύκολα από τη φιλολογία  :D και απαιτούν λιγότερο διάβασμα στο σύνολό τους. Το ξέρω για το δημόσιο, αλλά μπορείς να αποκατασταθείς στον ιδιωτικό τομέα ως φιλόλογος - ειδική παιδαγωγός  :D  :) !!
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Έχουμε αποκλειστεί από τη δημόσια εκπαίδευση >:( .Τελείωσα το 2010. Βρήκα δουλειά σε παιδικό σταθμό, κάνω ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως και κυρίως σχέση με πλούσιο γαμπρό  ;).



Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Μια ερώτηση: πώς η φιλόλογος φίλη σου κάνει μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά;

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχουμε αποκλειστεί από τη δημόσια εκπαίδευση >:( .Τελείωσα το 2010. Βρήκα δουλειά σε παιδικό σταθμό, κάνω ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως και κυρίως σχέση με πλούσιο γαμπρό  ;).

Καλή συνέχεια σου εύχομαι  :D και καλή σταδιοδρομία :) .
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μια ερώτηση: πώς η φιλόλογος φίλη σου κάνει μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά;

Στο μεταπτυχιακό στις ναυτιλιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά, παίρνουν 100 άτομα / έτος ( έχουν 4 κατευθύνσεις με 25 άτομα η κάθε μία ), δεν παίζει και τόσο ρόλο να έχεις πτυχίο στα οικονομικά ή τα ναυτιλιακά ( η προκήρυξη απευθύνεται σε πτυχιούχους τει/αει με πολύ καλή γνώση αγγλικών ). Από ότι είδα ούτε προϋπηρεσία κοιτούν τόσο, γιατί η γνωστή μου δεν είχε, ενώ γνώρισε εκεί και άλλη κοπέλα με πτυχίο από ιστορικό - αρχαιολογικό. Συνήθως όσοι το κάνουν, προσπαθούν να ανοίξουν μια πόρτα για εργασία στα ναυτιλιακά ( το κατά πόσο αυτό είναι εφικτό έχοντας πτυχίο ανθρωπιστικών σπουδών δε το ξέρω ).
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Στο μεταπτυχιακό στις ναυτιλιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά, παίρνουν 100 άτομα / έτος ( έχουν 4 κατευθύνσεις με 25 άτομα η κάθε μία ), δεν παίζει και τόσο ρόλο να έχεις πτυχίο στα οικονομικά ή τα ναυτιλιακά ( η προκήρυξη απευθύνεται σε πτυχιούχους τει/αει με πολύ καλή γνώση αγγλικών ). Από ότι είδα ούτε προϋπηρεσία κοιτούν τόσο, γιατί η γνωστή μου δεν είχε, ενώ γνώρισε εκεί και άλλη κοπέλα με πτυχίο από ιστορικό - αρχαιολογικό. Συνήθως όσοι το κάνουν, προσπαθούν να ανοίξουν μια πόρτα για εργασία στα ναυτιλιακά ( το κατά πόσο αυτό είναι εφικτό έχοντας πτυχίο ανθρωπιστικών σπουδών δε το ξέρω ).

Τα Ναυτιλιακά πράγματι είναι ενας από τους κλάδους που ευτυχως δεν τον άγγιξε η κρίση και οι μισθοί είναι από τους πολύ καλους. Όμως, γνωρίζω αρκετά καλά τα πράγματα και έχω να πω πως χρειάζεται να έχει καποιος γνωριμίες ώστε να εργαστεί. Πάντως, σε κάθε περίπτωση νομίζω πως αξίζει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος teacher33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η εκμάθηση ξένων Γλωσσών είναι σίγουρα απαραίτητη.

http://www.gallika.org.gr/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160494
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 788
Σύνολο: 812

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.