*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 228398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 08, 2009, 05:05:51 μμ »
Ειναι κι αυτο μια λυση αν μου φερουν προβλημα με τον ιδιωτη γιατρο.Ολα τα'χω σκεφτει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος nan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Odi et amo...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:18:34 μμ »
Προβληματίζομαι κι εγώ τι να κάνω με την άδεια κύησης,  καθώς θα τη δικαιούμαι απο 14 Σεπ που θα μπω στον 8ο . Πρέπει να πάω οπωσδήποτε για να ορκιστώ; Γιατί έχω ακούσει ότι μπορεί να γίνει η ορκωμοσία  από τη Δ/θμια της περιοχής μου. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτό ; Γιατί ,αν η τοποθέτηση  είναι σε κπ νησί , πώς να ταξιδέψω στον 7ο μήνα;

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:26:48 μμ »
Ο,τι και να σου πουμε, το πιο σιγουρο ειναι να δεις πρωτα που διοριζεσαι και μετα να ρωτησεις στη Ββαθμια της περιοχης σου και της περιοχης που διοριζεσαι...

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:42:52 μμ »
Ναι κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι.Παντως ισχυει το χαρτι απο ιδιωτη,ετσι δεν ειναι?Γιατι ρωτησα στην ββαθμια της περιοχης μου και ειπαν πως ισχυει με την επιβαρυνση των 100 ευρω στο μισθο.Σωστα?
[/quo
η επιβάρυνση στο μισθό ειναι το κινητρο αποδοσης δηλ. 150 ευρώ. Πρόσεξε επίσης το εξής: αν πας χαρτί από ιδιώτη όπως ξέρεις περνάς από επιτροπή. Η επιτροπή μπορεί να σε καλέσει αφού έχεις ήδη γεννήσει κι  έτσι εκ του ασφαλούς να μη σου εγκρίνει την  άδεια.Αν εισαι σε προχωρημένο μήνα φρόντισε να έχεις καρδιοτοκογράφημα που να δείχνει το πρόβλημα. σε πολλές υγειονομικές το ζητάνε. εξαρτάται που θα πέσεις. υποθέτω φέτος με τη νέα γρίππη τα πράγματα δε θα ειναι ιδιαίτερα αυστηρα αφού οι έγκυες ειναι ομάδα υψηλού κινδύνου.Πάντως σε ππολλές υγειονομικές τα πράγματα εχουν δυσκολέψει ιδιαίτερα.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:47:18 μμ »
Eleni τι εννοεις να την καλεσουν αφου κι εχει γεννησει και να μην εγκρινουν την αδεια; πως θα την παρει στο μεταξυ;

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:23:31 πμ »
Eleni τι εννοεις να την καλεσουν αφου κι εχει γεννησει και να μην εγκρινουν την αδεια; πως θα την παρει στο μεταξυ;

Λόγω φόρτου εργασίας στην υγειονομική επιτροπή μποέί να σε καλέσουν για τις αδειες του Γενάρη το Μάη, όπως έγινε στην περιπτωσή μου. Φυσικά είχα ήδη γεννήσει.εφόσον η αδεια γράφει για πρόωρες συσπάσεις θέλουν να δουν και το καρδιοτοκογράφημα, το οποίο φυσικά θα άντιστοιχεί στις ημερομηνίες των αδειών. Αν πέσεις σε ιδιοτροπο δε σου εγκρίνει την άδεια, εκ του ασφαλούς φυσικά.Υποθέτωότι από την υπηρεσία σου κόβουν τις αποδοχές. Στην περιπτωσή μου τις ενέκριναν με μέσο.γι αυτό ειμαι λίγο επιφυλακτική με το θέμα.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:28:27 πμ »
Θελω να πω, οκ, ειναι το θεμα με τις αποδοχες, αλλα εκεινες τις μερες, που πρεπει να μην πας στο σχολειο, ποιος σου εγκρινει την απουσια σου αν δεν εχεις περασει απο επιτροπη; Ή σταματας τη δουλεια οπως και να'χει, απλα δεν ξερεις αν θα πληρωθεις; Και αν μετα δε σου την εγκρινουν, πως δικαιολογειται αυτο το διαστημα απουσιας σου;

Συγνωμη, μπερδευτηκα, γι'αυτο ρωταω πολλα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:29:59 πμ »
Ναι κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι.Παντως ισχυει το χαρτι απο ιδιωτη,ετσι δεν ειναι?Γιατι ρωτησα στην ββαθμια της περιοχης μου και ειπαν πως ισχυει με την επιβαρυνση των 100 ευρω στο μισθο.Σωστα?

σωστα

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:36:08 πμ »
Συνάδελφοι η αδεια σου στέλνεται απο το διευθυντη της μονάδας στο γραφειο ΔΔΕ που ανηκεις.Με τη σειρά στέλνεται απο το γραφείο στην επιτροπή.Αν δε σου την εγκρίνουν σου κοβουν αναδρομικά αποδοχές.Εμένα το κινητρο αποδοσης επειδη τοτε αρχισαν να το κοβουν στην Ηλεία το πλήρωσα ενα χρονο μετά.Τα πηρε ο εκκαθαριστης αποδοχών -περιπου 800 Ε- και τα κατετθεσε στο ταμειο των υπαλληλων.Δεν ισχυει σε ολες τις δευτεροβάθμιες το ιδιο. Πάντως για Αχαια και Ηλεία που γνωρίζω τα πραγματα στην υγειονομική ειναι σφικτα
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:16:01 μμ »
Γιατί ,αν η τοποθέτηση  είναι σε κπ νησί , πώς να ταξιδέψω στον 7ο μήνα;

Ταξιδεύεις αλλά χρειάζεσαι χαρτί από γιατρό. Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις κενά αέρος, αναταράξεις, κλπ απλά για να πας να ορκιστείς.
Κι εγώ ταξιδεύω μέχρι στιγμής μετά φόβου ψυχής μια και όλα τα κάνω Αθήνα (μένω σε νησί) αλλά από τον 7ο και μετά σκέφτομαι μόνο σε καράβι.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 13, 2009, 04:49:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
μία ερωτηση- απορία:

Πρωτοδιοριζόμενη μόνιμη εκπαιδευτικός που δεν κανει την ορκομωσία της στη δευτεροβαθμια που τοποθετηθηκε λόγω εγκυμοσύνης και στη συνεχεια παιρνει αδεια λόγω επαπειλούμενης κυησης η αδεια αυτη είναι με αποδοχες ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 18, 2009, 11:02:40 πμ »
Με αποδοχες ειναι.Εσεις που θα παρουσιαστειτε αυτες τις μερες,τι κανατε με την αδεια?Το χαρτι περναει απο επιτροπη της περιοχης που διοριστηκατε ή απο τη δικια σας περιοχη?Και κατι αλλο.Μπορεσε καμια ν'αλλαξει τα ΠΕΚ και να τα κανει στην περιοχη της?

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 20, 2009, 09:08:54 πμ »
Μολις πηρα τηλ. στα ΠΕΚ της περιοχης μου και μου ειπαν οτι δεν μπορω να τα κανω εκει παρολο που ειμαι εγκυος και σκοπευω να βγω σε επαπειλουμενη αδεια.Αλλα μου ειπε με σιγουρια οτι μπορω να τα κανω του χρονου που θα ειμαι σε αδεια ανατροφης.Ειπε ξεκαθαρα οτι γινεται.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 20, 2009, 08:21:15 μμ »
Μολις πηρα τηλ. στα ΠΕΚ της περιοχης μου και μου ειπαν οτι δεν μπορω να τα κανω εκει παρολο που ειμαι εγκυος και σκοπευω να βγω σε επαπειλουμενη αδεια.Αλλα μου ειπε με σιγουρια οτι μπορω να τα κανω του χρονου που θα ειμαι σε αδεια ανατροφης.Ειπε ξεκαθαρα οτι γινεται.

GTI, σου είπαν ξεκάθαρα ότι μπορείς να τα κάνεις του χρόνου στον τόπο κατοικίας σου άσχετα με το πού θα είσαι διορισμένη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160388
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 623
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 620
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.