*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 768811 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #868 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 12:52:39 μμ »
Ολοι οι παραπανω λογοι συντρεχουν.Απλως λεω οτι αν παρω τωρα τον Φλεβαρη οργανικη θα εχω δικαιωμα να ζητησω αμοιβαια ή θα πρεπει να υπηρετησω εναν ακομη χρονο.Γιατι ουσιαστικα, οταν θα γινουν οι αιτησεις για αμοιβαιες μπορει κ να εχω οργανικη.
Μα πως θα πάρεις τον Φλεβάρη οργανική? Τώρα θα κάνεις οπωσδήποτε (αφού είσαι στη διάθεση) αίτηση οριστικής τοποθέτησης. Λέει η εγκύκλιος:
Μέσα στην ίδια προθεσμία υποβάλουν δήλωση για οριστική τοποθέτηση και για βελτίωση, χωρίς να αναγράφουν προτιμήσεις συγκεκριμένων σχολείων, όσοι βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ  από μετάθεση, απόσπαση σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού και για οποιοδήποτε άλλο λόγο.
Τα σχολεία δεν δηλώνονται τώρα, τα σχολεία θα δηλωθούν κατά τη διαδικασία των οριστικών τοποθετήσεων βελτιώσεων εντός της περιοχής σου η οποία ξεκινάει (ανάλογα και τη διεύθυνση δηλαδή) κατά το Μάιο και ολοκληρώνεται κατά τον Ιούνιο. Αίτηση αμοιβαίας μεταθέσης θα μπορούσες να κάνεις αν είχες ήδη οργανική (αλλά όχι χαρακτηρισμένος υπεράριθμος).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 01:05:01 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:21 »

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #869 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 01:01:47 μμ »
Ευχαριστω πολυ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 01:10:36 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος fatme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #870 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 03:37:09 μμ »
καλησπέρα παιδιά και από εμένα! θα ηθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη συνυπηρέτηση και αν μπορεί καποιος ας μου απαντήσει. με σύζυγο που πέρσι εργαζόταν σε ιδιώτικό σχολείο (1 σχολικό έτος), αλλά φέτος εργάζεται μόνο σε φροντιστήριο  στην ίδια περιοχή, παίρνω μόρια συνυπηρέτησης ή  όχι?

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #871 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 03:59:36 μμ »
καλησπέρα παιδιά και από εμένα! θα ηθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη συνυπηρέτηση και αν μπορεί καποιος ας μου απαντήσει. με σύζυγο που πέρσι εργαζόταν σε ιδιώτικό σχολείο (1 σχολικό έτος), αλλά φέτος εργάζεται μόνο σε φροντιστήριο  στην ίδια περιοχή, παίρνω μόρια συνυπηρέτησης ή  όχι?

Ναι, παίρνεις.
"Προκειμένου περί εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα ή ελεύθερων επαγγελματιών, βεβαίωση του ασφαλιστικού τους φορέα (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΓΑ κ.λ.π.) από την οποία να προκύπτει ότι ο ή η σύζυγος εργάζεται στον τόπο που ζητείται η μετάθεση τουλάχιστον τα δύο τελευταία χρόνια από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και είναι ασφαλισμένος στον οικείο ασφαλιστικό φορέα».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:21 »

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #872 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 04:08:15 μμ »
δεν ξέρω αν αντιμετωπίσατε το ίδιο πρόβλημα αλλά τα site των διδε είναι απαράδεκτα..έψασνα για τα κενά και ελάχιστα βρήκα.Απορώ ποιός ασχολείται με τη σχεδίαση των ιστοσελίδων.Πολύ χάλια..Να που χρειάζονται οι πληροφορικοί.Τεσπα δεν έβγαλα άκρη με τα κενά.Σε πολλά διδε δεν υπάρχουν τα αρχεία.Επίης δεν θα έπρεπε να βγάλουν κενά και για τα σχολεία εκτός από μουσικά κλπ;

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #873 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 04:19:52 μμ »
ξέρεις κανεις να μου απαντήσει
θα υποβαλλω χαρτια για μεταθεση (οριστική τοποθέτηση) εντος του ίδιου νομου που είμαι και φέτος. ο συζυγός μου δουλευει ήδη στον ίδιο νόμο. υποβάλω  τα χαρτια για συνηπηρέτηση; παίρνω μόρια; ή εφόσον ειμαι στον ίδιο νόμο δε χρειάζεται; αλλα εαν καποιος θέλει να έρθει από άλλο νομο και έχει τα μόρια της συνηπηρέτησης γιατι να μην τα έχω και εγω ασχέτως εαν δε θέλω να μετακινηθώ
σας ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #874 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 04:34:36 μμ »
ξέρεις κανεις να μου απαντήσει
θα υποβαλλω χαρτια για μεταθεση (οριστική τοποθέτηση) εντος του ίδιου νομου που είμαι και φέτος. ο συζυγός μου δουλευει ήδη στον ίδιο νόμο. υποβάλω  τα χαρτια για συνηπηρέτηση; παίρνω μόρια; ή εφόσον ειμαι στον ίδιο νόμο δε χρειάζεται; αλλα εαν καποιος θέλει να έρθει από άλλο νομο και έχει τα μόρια της συνηπηρέτησης γιατι να μην τα έχω και εγω ασχέτως εαν δε θέλω να μετακινηθώ
σας ευχαριστω

Τα καταθέτεις τα χαρτιά για τη βελτίωση, διαφορετικά χάνεις τα μόρια και μπορεί να πάρει την οργανική άλλος.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #875 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 04:51:59 μμ »
δεν ξέρω αν αντιμετωπίσατε το ίδιο πρόβλημα αλλά τα site των διδε είναι απαράδεκτα..έψασνα για τα κενά και ελάχιστα βρήκα.Απορώ ποιός ασχολείται με τη σχεδίαση των ιστοσελίδων.Πολύ χάλια..Να που χρειάζονται οι πληροφορικοί.Τεσπα δεν έβγαλα άκρη με τα κενά.Σε πολλά διδε δεν υπάρχουν τα αρχεία.Επίης δεν θα έπρεπε να βγάλουν κενά και για τα σχολεία εκτός από μουσικά κλπ;

το οργανικά κενά δεν ανακοινώνονται τώρα αλλά λιγο πριν ανακοινωθουν οι μεταθέσεις - επομένως όσο και να ψάξεις δε θα βρεις κάτι .
Τα κενά σε ΣΜΕΑΕ / ΚΕΔΔΥ έχουν ήδη ανακοινωθεί από του ΥΠΑΙΘΠΑ συγκεντρωτικά για ολη την χώρα κατά ΣΜΕΑΕ/ΚΕΔΔΥ και ειδικοτητα
Τα κενά στα Μουσικά έχουν ήδη αποσταλεί στο ΥΠΑΙΘΠΑ κατά ειδικότητα, έχουν αποσταλει στις ΔΔΕ και οι ΔΔΕ ( πρέπει να ) έχουν φροντίσει να διαβιβαστουν στα σχολεία για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών. Το ίδιο για τα Διαπολιτισσμικά και τα Καλλιτεχνικά σχολεία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #876 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 04:53:27 μμ »
καλησπέρα παιδιά και από εμένα! θα ηθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη συνυπηρέτηση και αν μπορεί καποιος ας μου απαντήσει. με σύζυγο που πέρσι εργαζόταν σε ιδιώτικό σχολείο (1 σχολικό έτος), αλλά φέτος εργάζεται μόνο σε φροντιστήριο  στην ίδια περιοχή, παίρνω μόρια συνυπηρέτησης ή  όχι?

Ναι, παίρνεις.
"Προκειμένου περί εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα ή ελεύθερων επαγγελματιών, βεβαίωση του ασφαλιστικού τους φορέα (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΓΑ κ.λ.π.) από την οποία να προκύπτει ότι ο ή η σύζυγος εργάζεται στον τόπο που ζητείται η μετάθεση τουλάχιστον τα δύο τελευταία χρόνια από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και είναι ασφαλισμένος στον οικείο ασφαλιστικό φορέα».

με την προϋπόθεση να μην υπάρχουν κενά διαστήματα ενδιάμεσα και ΑΝ υπάρχουν να καλύπτονται από βεβαίωση του ΟΑΕΔ για καταβολή του επιδόματος ανεργίας.
Σε αντίθετη περιπτωση δεν υφίσταται η διετία και το δικαιωμα μορίων συνυπηρέτησης χάνεται.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος fatme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #877 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 05:12:07 μμ »
σ ευχαριστώ είσαι αστέρι! ελπίζω να τα καταφέρω!

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #878 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 05:31:05 μμ »
Bitch,
πες μου, σε παρακαλώ πολύ, πού μπορώ να βρω τα οργανικά κενά σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ που ανέφερες ότι έχουν ήδη ανακοινωθεί από το υπουργείο; Θα με βοηθούσες εξαιρετικά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #879 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 05:32:15 μμ »
Γεια σας! Υπάρχει κάποια αλλαγή στις ειδικές κατηγορίες; Ρωτάω μήπως πρεστέθηκαν κι άλλες ασθένειες ή κάτι ανάλογο...

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #880 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:00:16 μμ »
Mια απορία:τι εννοεί η εγκύκλιος με το   <Ο χρόνος επιδότησης ανεργίας προσμετράται για τη συνυπηρέτηση, εφόσον προσκομίζεται σχετική βεβαίωση από τον οικείο ασφαλιστικό φορέα και εφόσον κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης για μετάθεση του εκπαιδευτικού υπάρχει ενεργός σύμβαση εργασίας του ή της συζύγου του (σχετ.αρ.250/89 ατομική γνωμοδότηση Ν.Υ.Δ./Κ.Υ. ΥΠΔΒΜΘ)>.Ο χρόνος επιδότησης ανεργίας είναι το επίδομα ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #881 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:10:02 μμ »
Bitch,
πες μου, σε παρακαλώ πολύ, πού μπορώ να βρω τα οργανικά κενά σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ που ανέφερες ότι έχουν ήδη ανακοινωθεί από το υπουργείο; Θα με βοηθούσες εξαιρετικά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

τα έχουν οι ΔΔΕ καθώς αυτά βγαίνουν συγκεντρωτικά απο το υπουργείο. Το γιατί το υπουργειο δεν τα έχει ανακοινώσει κάπου δεν το γνωριζω, πάντως οι ΔΔΕ (θα έπρεπε να ) τα έχουν στείλει στα σχολεια ήδη απο το Νοέμβριο οπότε και βγήκαν οι θέσεις αυτές.
Σε κάθε περιπτωση λοιπόν ζητάς απο την ΔΔΕ σου να σου πει τα κενά.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.