*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 768853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1036 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 06:43:07 μμ »
ti ειναι η ΑΠΔ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:02 »

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1037 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 06:45:58 μμ »
Ευχαριστω πολυ bitch!! Επρεπε να το ειχα σκεφτει να τα ειχε ζητησει ολα μαζι.. Ευχαριστω παντως.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1038 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 06:48:52 μμ »
ti ειναι η ΑΠΔ?

Αναλυτικη Περιοδική Δήλωση ( δηλώνονται οι μέρες απο τον εργοδότη και υπολογίζονται τα ένσημα απο το ΙΚΑ.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1039 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 06:49:27 μμ »
ti ειναι η ΑΠΔ?

Αν θυμαμαι καλα, ειναι ενα χαρτι που καταθετει ο εργοδοτης στο ΙΚΑ ανα μηνα η τριμηνο, δεν ειμαι πολυ σιγουρη, κ σ αυτο αναφερει ποσους υπαλληλους απασχολει, ποσα ενσημα τους κολλαει κ τα συναφη. Απλως αφου γινει η επεξεργασια των ΑΠΔ απο το ΙΚΑ, τοτε περνανε επισημα τα ενσημα στο λογαριασμο του καθενος. Γι αυτο το τελευταιο τριμηνο εργασιας δε φαινεται επισημα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:02 »

Αποσυνδεδεμένος eudaimwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1040 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:01:47 μμ »
ας τα πάρουμε με τη σειρά :

η εγκύκλιος αναφέρει ποια κριτήρια ( σταθερά όπως τα μόρια των σχολείων ) και μη σταθερά (όπως αυτά που προκύπτουν απο την οικογενειακή κατάσταση και άρα τα λαμβάνουν όσοι τα δικαιούνται ) προσμετρώνται για την μοριοδότηση των μεταθέσεων.

το  4- μονάδες συνθηκών διαβίωσης ( δυσμενών συνθηκών) ή όπως αλλιώς τα λέμε ΜΣΔ / ΜΔΣ είναι αυτο που λέμ ότι το κάθε σχολείο δίνει πχ 5 μόρια τη χρονιά. Αφορά όλα τα σχολεία γιατί όλα τα σχολεια ( και φορείς ) ανήκουν σε μία κατηγορία μοριοδότησης. Πχ τα σχολεια της Αθήνας λαμβάνουν 1 μοριο τη χρονιά ενώ του Αγρινίου 2.

το πιστοποιητικό εντοπιοτητας μπορει να αναζητηθεί αυτεπάγγελτα αρκει να το ζητήσει ο ενδιαφερόμενος. Η εγκύκλιος αναφέρει πως η υπηρεσία οφείλει να το κάνει αλλά καλό ειναι να υπάρχει το σχετικο αίτημα καθώς χρειάζονται και συμπληρωματικά στοιχεια οπως ο δήμος που θα γίνει η αναζήτηση, ο ΑΔΤ, μητρώνυμο, τόπος γέννησης κτλ.  Σε κάθε περίπτωση πάντως, στις ΔΔΕ/ΔΠΕ διευκολυνόμαστε αν το φέρετε μόνοι σας και μπορούμε άμεσα να καταχωριζουμε την αίτησή σας. Αν μπορειτε να το προσκομισετε εσείς, θα σας ήμασταν υπόχρεοι πάντως .  :)

η σειρά θα ειναι αύξουσα - δλδ απο τις παλαιότερες στις πιο πρόσφατες.
Εφοσον είσαι νεοδιόριστος του 2010, αν έκανες πέρισυ αίτηση μετάθεσης οπως σας έδωσαν το δικαιωμα , προφανώς τα έχεις υποβάλει όλα τα προηγούμενα και άρα αρκούν οι πράξεις ανάληψης της 30/06 και 01/09 - ή άλλες αν προέκυψαν περαιτέρω τοποθετήσεις αργότερα.

Ο διπλασιασμός των μορίων σου θα γινει από την υπηρεσία σύμφωνα με τις οδηγίες της εγκυκλίου. Ούτως ή άλλως θα παραλάβεις αντίγραφο της ηλεκτρονικά καταχωρισμένης αίτησής σου που θα αναγραφει όλες τις υπηρετήσεις σου καθώς και το σύνολο των μορίων σου. Αν λοιπον διαφωνεις με κάτι θα τους το πεις τότε να το διορθώσουν.

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!  :)

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1041 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:10:20 μμ »
ευχαριστω....αλλα.....@#@!! απο την Διδε δεν μου ειπαν τιποτε αναλογο....ωωωωωχ αντε παλι να μου στελνει χαρτια! θα με χωρισει στο τελος

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1042 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:10:48 μμ »
@bitch

Αυτό εδώ τι ακριβώς σημαίνει:

2. Επισημαίνουμε στους εκπαιδευτικούς να μην περιλαμβάνουν στις προτιμήσεις τους Μουσικά Σχολεία στα οποία δεν έχουν προκηρυχθεί κενές οργανικές θέσεις στον κλάδο τους.

Έκανα πατάτα δλδ που στην αίτηση έβαλα κ ένα μουσικό σχολείο που δεν έχει κενές οργανικές θέσεις στην ειδικότητά μου;;

Οι αιτήσεις αυτές καταχωρούνται ηλεκτρονικά όπως κ οι άλλες;

Ευχαριστώ κ συγνώμη για το πρήξιμο κ την ταλαιπωρία!(ούτως ή άλλως κ φέτος δεν παίζει  μετάθεση, απλά είναι η ελπίδα που πεθαίνει τελευταία)

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1043 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:12:15 μμ »

Πηγε σημερα ο συζυγος στο ικα κ η βεβαιωση των ενσημων ειναι μεχρι κ τον 8 του 2012. Τα υπολοιπα δε φαινονται στο συστημα. Τι γινεται τωρα; Επισης η βεβαιωση σπο τη δουλεια του ειναι η εξης: Ο κ. ...... Εργαζεται στην εταιρεια μας που εδρευει ......με συμβαση αοριστου χρονου  απο ..... Εως κ σημερα. Ειναι οκ η χρειαζεται κατι αλλο;

θα πάρει αντίγραφο της ΑΠΔ που υποβάλει ο εργοδότης στο ΙΚΑ.

Υπάρχει και άλλη βεβαίωση εργοδότη στην οποία ουσιαστικά αντιγράφονται τα στοιχεία της ΑΠΔ που κατατίθεται στο ΙΚΑ για το συγκεκριμένο εργαζόμενο και είναι αυτή

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=522

Τη ζητάς απο τον εργοδότη (όχι απο το ΙΚΑ) για τους μήνες που σε ενδιαφέρουν (8/12-1/13)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1044 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:19:11 μμ »
ευχαριστω....αλλα.....@#@!! απο την Διδε δεν μου ειπαν τιποτε αναλογο....ωωωωωχ αντε παλι να μου στελνει χαρτια! θα με χωρισει στο τελος

εντάξει, τις άλλες χρονιές δεν είχαμε θέμα διότι οι αιτήσεις γινονταν Νοέμβριο οπότε είχαμε "κενό" διάστημα μόνο  τον Οκτώβριο - διότι  τελευταία ΑΠΔ ήταν τον Σεπτέμβριο και έτσι το "τυφλό" διάστημα το κάλυπτε η βεβαίωση εργοδότη ( αν δλδ έλεγε πχ προσελήφθη τον Αύγουστο ως σήμερα- Νοέμβριο: ημερομηνία έκδοσης της βεβαίωσης για το διάστημα απο Αύγουστο μέχρι Οκτώβριο μας κάλυπταν τα ένσημα.

 Τώρα έχουμε μεγαλύτερο διάστημα "τυφλό"  ; Οκτώβριο- Νοέμβριο- Δεκέμβριο  (άρα μια ολόκληρη ΑΠΔ) και ως 31/1 όλο τον Ιανουάριο. Εξ ου και ζητάμε ΑΠΔ - αν και επειδή είναι οι πρώτες μέρες μάλλον οι περισσότεροι δεν το χουν πάρει ακομα χαμπάρι - παίζει και να μην το πάρουν ποτέ... :)

@bitch

Αυτό εδώ τι ακριβώς σημαίνει:

2. Επισημαίνουμε στους εκπαιδευτικούς να μην περιλαμβάνουν στις προτιμήσεις τους Μουσικά Σχολεία στα οποία δεν έχουν προκηρυχθεί κενές οργανικές θέσεις στον κλάδο τους.

Έκανα πατάτα δλδ που στην αίτηση έβαλα κ ένα μουσικό σχολείο που δεν έχει κενές οργανικές θέσεις στην ειδικότητά μου;;

Οι αιτήσεις αυτές καταχωρούνται ηλεκτρονικά όπως κ οι άλλες;

Ευχαριστώ κ συγνώμη για το πρήξιμο κ την ταλαιπωρία!(ούτως ή άλλως κ φέτος δεν παίζει  μετάθεση, απλά είναι η ελπίδα που πεθαίνει τελευταία)

οι αιτήσεις καταχωρούνται ηλεκτρονικά οπότε ούτως ή άλλως δεν θα τους βγάζει την "λάθος' επιλογή. Για να είσαι σίγουρη πάντως, βάλε μια αίτηση -υπευθυνη δήλωση σ ένα φαξάκι και γράψε " παρακαλώ να μην συμπεριλάβετε την τάδε επιλογή μου καθώς την έγραψα εκ παραδρομής και παρακαλώ να επισυνάψετε την παρούσα αίτηση στα έγγραφα που θα αποστείλετε στο Υπουργείο". Οπότε όλα καλά.
Εναλλακτικά γράφεις μια νέα αίτηση , την στέλνεις και τους λες να αντικαταστήσουν την παλιά.

@svouras

πολύ σωστά!! Μπράβο!!  αντίγραφο της ΑΠΔ μπορεί να πάρεις και απο τον εργοδότη!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1045 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:55:27 μμ »
bitch μια που σε  πέτυχα , στα στοιχεία συζύγου οταν δεν είναι εκπαιδευτικος, τι βάζουμε στην περιοχή μετάθεσης;
ευχαριστω...και από εμένα γλίτωσες ...την στέλνω αύριο...

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1046 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 08:10:54 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω στείλει ταχυδρομικά την αίτηση κι απ όσο γνωρίζω δεν έχει καταχωριστεί ακόμα
Θα μπορούσα να στείλω μια διορθωτική με παραπάνω περιοχές μετάθεσης γιατί άλλαξα γνώμη?
Προβλέπεται κάτι τέτοιο?
Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μου πει?
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1047 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 08:12:50 μμ »
Παιδιά συγγνώμη αν επαναλαμβάνω προηγούμενες απορίες αλλά :

Πού λέει στην εγκύκλιο ότι πρέπει να προσκομίσεις όλες τις πράξεις ανάληψης που έχεις κάνει από καταβολής κόσμου; (εγώ όταν διορίστηκα μου διάβασαν στη ΔΔΕ τις προϋπηρεσίες μου όπως ηταν περασμένες στο σύστημα και ήταν όλα εντάξει. Αφού τα έχουν, πρέπει να τα ξαναδώσουμε όλα αυτά;)

Αν δεν έχω πρωτότυπα από πράξεις ανάληψης ή βεβαιώσεις προϋπηρεσίας  αλλά μόνο φωτοαντίγραφα τι πρέπει να κάνω;

Θα καταθέσω την αίτηση και όλες τις πράξεις ανάληψης και τη χαρτούρα  στη διευθύντρια του σχολείου, γιατί υπηρετώ μακριά από το κέντρο της πόλης και δεν προλαβαίνω ανοικτή τη ΔΔΕ. Εκείνη θα τα στείλει ταχυδρομικά, θα τα στείλει με φαξ (τόσες αιτήσεις και τόσα δικαιολογητικά που θα μαζευτούν, θα κάνουν όλοι οι συνάδελφοι αίτηση) ή όπως συνήθως θα τα στείλει όλα με συνάδελφο που σχολάει νωρίτερα και γυρίζει στην πόλη; Εγώ πώς εξασφαλίζω σε κάθε περίπτωση ότι τα χαρτιά παρελήφθησαν;; Θα πάρω αριθμό πρωτοκόλλου από το σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1048 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 08:32:29 μμ »
bitch μια που σε  πέτυχα , στα στοιχεία συζύγου οταν δεν είναι εκπαιδευτικος, τι βάζουμε στην περιοχή μετάθεσης;
ευχαριστω...και από εμένα γλίτωσες ...την στέλνω αύριο...

την περιοχή μετάθεσης στην οποια ανήκει ο τόπος εργασίας του συζύγου. Πχ αν δουλεύει στο κέντρο της αθήνας  περιοχή μετάθεσης θα βάλεις Α αθήνας.

Καλησπέρα!
Έχω στείλει ταχυδρομικά την αίτηση κι απ όσο γνωρίζω δεν έχει καταχωριστεί ακόμα
Θα μπορούσα να στείλω μια διορθωτική με παραπάνω περιοχές μετάθεσης γιατί άλλαξα γνώμη?
Προβλέπεται κάτι τέτοιο?
Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μου πει?
Ευχαριστώ!

μπορείς να στείλεις με φαξ μόνο τη σελίδα των προτιμήσεων και τηλεφωνικά να τους ζητήσεις να αντικατστήσυον την παλιά με αυτή.

Παιδιά συγγνώμη αν επαναλαμβάνω προηγούμενες απορίες αλλά :

Πού λέει στην εγκύκλιο ότι πρέπει να προσκομίσεις όλες τις πράξεις ανάληψης που έχεις κάνει από καταβολής κόσμου; (εγώ όταν διορίστηκα μου διάβασαν στη ΔΔΕ τις προϋπηρεσίες μου όπως ηταν περασμένες στο σύστημα και ήταν όλα εντάξει. Αφού τα έχουν, πρέπει να τα ξαναδώσουμε όλα αυτά;)

Αν δεν έχω πρωτότυπα από πράξεις ανάληψης ή βεβαιώσεις προϋπηρεσίας  αλλά μόνο φωτοαντίγραφα τι πρέπει να κάνω;

Θα καταθέσω την αίτηση και όλες τις πράξεις ανάληψης και τη χαρτούρα  στη διευθύντρια του σχολείου, γιατί υπηρετώ μακριά από το κέντρο της πόλης και δεν προλαβαίνω ανοικτή τη ΔΔΕ. Εκείνη θα τα στείλει ταχυδρομικά, θα τα στείλει με φαξ (τόσες αιτήσεις και τόσα δικαιολογητικά που θα μαζευτούν, θα κάνουν όλοι οι συνάδελφοι αίτηση) ή όπως συνήθως θα τα στείλει όλα με συνάδελφο που σχολάει νωρίτερα και γυρίζει στην πόλη; Εγώ πώς εξασφαλίζω σε κάθε περίπτωση ότι τα χαρτιά παρελήφθησαν;; Θα πάρω αριθμό πρωτοκόλλου από το σχολείο;


αν εισαι νεοδιοριστη προφανως και δεν χρειάζεται να τα στείλεις όλα απ΄την αρχή.
Αν πηρες μετάθεση στέλνεις απο τη μετάθεση και μετά εκτός και αν σου ζητήσουν διαφορετικά.
γενικά ο κανονας ειναι "στείλε ό,τι δεν έχεις στείλει απο την τελευταία φορά που έστειλες" αλλά αυτό δεν ισχυει πάντα διότι για κάποιον περίεργο λόγο κάποιες ΔΔΕ αντί να βάζουν την αίτηση και τα δικαιολογητικά στον φάκελο του κάθε εκπαιδευτικού τα κρατάνε στο αρχείο τους και τα πετάνε μετά απο τρία χρόνια...
Άσε που - και αυτό το ξέρετε σίγουρα - σπάνια στέλνετε πράξεις ανάληψης στη διεύθυνση...  8) 8)

άβυσσος η ψυχή της διοίκησης...

τις αιτήσεις μπορεί να τις πάει και "χέρι χέρι" ο συνάδελφός σου που φεύγει νωριτερα.
Εφόσον τις στείλετε υπηρεσιακά θα κάνετε διαβιβαστικό απο΄το σχολείο οπότε θα λάβεις αριθμό πρωτοκόλλου απο εκεί. Όταν πάνε στη ΔΔΕ ο συνάδελφος σου μπορει να περιμένει να πα΄ρει αριθμό πρωτοκόλλου εισερχομένου και απο την ΔΔΕ.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1049 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:00:33 μμ »
εγω που ρωτησα στη ΔΔΕ μου ειπαν πως ειναι αρκετες οι προϋπηρεσιες ως αναπληρωτρια αφου εχει αναγνωριστει.θα στειπω αυτες και αν θελουν κατι επιπλεον ας το ζητησουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160639
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.