*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2996 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:35:23 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:55:59 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:38 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2997 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:00:19 μμ »
Παρένθεση στη συζήτηση, σχετικά, όμως με το θέμα του νήματος.

Εκείνα για τα οποία θα έπρεπε (από καιρό) να πιέσουν οι αιρετοί στο ΚΥΣΔΕ σχετικά με τις μεταθέσεις είναι:

α) να προηγηθούν οι μετατάξεις των ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια
β) να προηγηθούν οι μετατάξεις των εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις, που έχουν ξεπαγώσει από το Μάρτιο (σύμφωνα με την http://www.nsk.gov.gr/webnsk/pdf.jsp?fileid=30741394) και
γ) να ληφθούν υπόψη οι πιθανολογούμενες συνταξιοδοτήσεις από τα στοιχεία που το ίδιο το Υπουργείο συνέλεξε (όπως έκαναν οι της Πρωτοβάθμιας)

Αυτά θα είχαν ως αποτέλεσμα:
α) αύξηση του αριθμού των μεταθέσεων
β) μείωση των οργανικών κενών για τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετακινήσεων (με μετάθεση)
γ) άνοιγμα περισσότερων περιοχών για τους διορισμούς (ναι, θα γίνουν και διορισμοί)

Χαρτί και καλαμάρι τους τα λέμε εδώ μέσα, αλλά...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2998 στις: Ιούνιος 16, 2013, 11:02:01 μμ »
Στο Β το ΠΔ είναι απαράδεκτο γιατί συγχέει την οργανικότητα με τη λειτουργικότητα. Μιλάμε για ηλιθιότητα μέγιστου βαθμού και από το ΣΤΕ. Εκτός αν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις γίνουν μετά τις τοποθετήσεις των υπεραρίθμων-διαθεσιτών-αποσπασμένων α φάσης, οπότε κάπως μετριάζεται η ανωμαλία.
Εκτός κι αν δεν είναι αυτό που φαίνεται...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2999 στις: Ιούνιος 17, 2013, 01:38:31 μμ »
   Σε σχέση με τις μεταθέσεις σε ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, επειδή έγιναν κάποια λάθη, ανακαλούνται και θα ξανανακοινωθούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:38 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3000 στις: Ιούνιος 17, 2013, 02:41:40 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:45:12 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3001 στις: Ιούνιος 17, 2013, 05:32:18 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο άντρας μου είναι ένας από τουσ 600 τυχερούς που πήραν μετάθεση. Ομως τώρα και μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2015 έχει θητεία σαν υποδιευθυντής στη σχολική μονάδα που υπηρετεί.
Η απόφαση των μεταθέσεων ωστόσο έγραφε το εξής: Οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές σχολικών μονάδων και οι
Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Εκπαίδευσης αναλαμβάνουν υπηρεσία μετά τη λήξη της θητείας τους.
Αυτό στην πράξη τι σημαίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3002 στις: Ιούνιος 17, 2013, 05:54:18 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο άντρας μου είναι ένας από τουσ 600 τυχερούς που πήραν μετάθεση. Ομως τώρα και μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2015 έχει θητεία σαν υποδιευθυντής στη σχολική μονάδα που υπηρετεί.
Η απόφαση των μεταθέσεων ωστόσο έγραφε το εξής: Οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές σχολικών μονάδων και οι
Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Εκπαίδευσης αναλαμβάνουν υπηρεσία μετά τη λήξη της θητείας τους.
Αυτό στην πράξη τι σημαίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ότι μένει εκεί που είναι υποδιευθυντής μέχρι να λήξει η θητεία του. Δεν ξέρω εφόσον το θέλει αν μπορεί να παραιτηθεί από τη θέση για να πάει στην καινούργια οργανική.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3003 στις: Ιούνιος 17, 2013, 05:59:41 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο άντρας μου είναι ένας από τουσ 600 τυχερούς που πήραν μετάθεση. Ομως τώρα και μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2015 έχει θητεία σαν υποδιευθυντής στη σχολική μονάδα που υπηρετεί.
Η απόφαση των μεταθέσεων ωστόσο έγραφε το εξής: Οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές σχολικών μονάδων και οι
Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Εκπαίδευσης αναλαμβάνουν υπηρεσία μετά τη λήξη της θητείας τους.
Αυτό στην πράξη τι σημαίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ότι μένει εκεί που είναι υποδιευθυντής μέχρι να λήξει η θητεία του. Δεν ξέρω εφόσον το θέλει αν μπορεί να παραιτηθεί από τη θέση για να πάει στην καινούργια οργανική.

Λογικά θα μπορεί να παραιτηθεί.
Νομίζω πως το ζήτημα αφορά ανθρώπους που θέλουν να ολοκληρώσουν τη θητεία τους σε μια θέση και στο μεταξύ πιάνουν τη μετάθεση που θέλουν. Αν ο σύζυγός σου δε θέλει να ολοκληρώσει τη θητεία του ως υποδιευθυντή δε νομίζω ότι τον υποχρεώνει κανείς.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3004 στις: Ιούνιος 17, 2013, 06:06:20 μμ »
   Σε σχέση με τις μεταθέσεις σε ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, επειδή έγιναν κάποια λάθη, ανακαλούνται και θα ξανανακοινωθούν.
Ισχυει;;;ποτε;

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3005 στις: Ιούνιος 17, 2013, 06:37:52 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο άντρας μου είναι ένας από τουσ 600 τυχερούς που πήραν μετάθεση. Ομως τώρα και μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2015 έχει θητεία σαν υποδιευθυντής στη σχολική μονάδα που υπηρετεί.
Η απόφαση των μεταθέσεων ωστόσο έγραφε το εξής: Οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές σχολικών μονάδων και οι
Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Εκπαίδευσης αναλαμβάνουν υπηρεσία μετά τη λήξη της θητείας τους.
Αυτό στην πράξη τι σημαίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ότι μένει εκεί που είναι υποδιευθυντής μέχρι να λήξει η θητεία του. Δεν ξέρω εφόσον το θέλει αν μπορεί να παραιτηθεί από τη θέση για να πάει στην καινούργια οργανική.

Λογικά θα μπορεί να παραιτηθεί.
Νομίζω πως το ζήτημα αφορά ανθρώπους που θέλουν να ολοκληρώσουν τη θητεία τους σε μια θέση και στο μεταξύ πιάνουν τη μετάθεση που θέλουν. Αν ο σύζυγός σου δε θέλει να ολοκληρώσει τη θητεία του ως υποδιευθυντή δε νομίζω ότι τον υποχρεώνει κανείς.

Εάν η κατάληψη της θέσης ευθύνης προήλθε κατόπιν της διαδικασίας των κρίσεων, τότε υποχρεούται να υπηρετήσει, έχει δεσμευθεί με την σχετική εγκύκλιο. (Βέβαια επειδή είναι υπό-δ/ντης τηρώ μία επιφύλαξη για την πιστότητα της τήρησης αυτής της ρήτρας).

Εάν ορίσθηκε με βάση απόφαση Περιφεριεακού Συμβουλίου, τότε μπορεί να παραιτηθεί..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 06:42:07 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3006 στις: Ιούνιος 17, 2013, 08:06:26 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο άντρας μου είναι ένας από τουσ 600 τυχερούς που πήραν μετάθεση. Ομως τώρα και μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2015 έχει θητεία σαν υποδιευθυντής στη σχολική μονάδα που υπηρετεί.
Η απόφαση των μεταθέσεων ωστόσο έγραφε το εξής: Οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές σχολικών μονάδων και οι
Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Εκπαίδευσης αναλαμβάνουν υπηρεσία μετά τη λήξη της θητείας τους.
Αυτό στην πράξη τι σημαίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ότι μένει εκεί που είναι υποδιευθυντής μέχρι να λήξει η θητεία του. Δεν ξέρω εφόσον το θέλει αν μπορεί να παραιτηθεί από τη θέση για να πάει στην καινούργια οργανική.

Λογικά θα μπορεί να παραιτηθεί.
Νομίζω πως το ζήτημα αφορά ανθρώπους που θέλουν να ολοκληρώσουν τη θητεία τους σε μια θέση και στο μεταξύ πιάνουν τη μετάθεση που θέλουν. Αν ο σύζυγός σου δε θέλει να ολοκληρώσει τη θητεία του ως υποδιευθυντή δε νομίζω ότι τον υποχρεώνει κανείς.

Εάν η κατάληψη της θέσης ευθύνης προήλθε κατόπιν της διαδικασίας των κρίσεων, τότε υποχρεούται να υπηρετήσει, έχει δεσμευθεί με την σχετική εγκύκλιο. (Βέβαια επειδή είναι υπό-δ/ντης τηρώ μία επιφύλαξη για την πιστότητα της τήρησης αυτής της ρήτρας).

Εάν ορίσθηκε με βάση απόφαση Περιφεριεακού Συμβουλίου, τότε μπορεί να παραιτηθεί..

Δηλαδή κάποιος διευθυντής σχολείου δεν μπορεί να παραιτηθεί πριν τη λήξη της θητείας του;;δεν το αμφισβητώ, απλώς μου κάνει εντύπωση! (Νόμιζα πως όλοι είχαν δικαίωμα στην παραίτηση! ;D)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3007 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:51:25 μμ »
Αν παραιτηθεί από υποδιευθυντής θα έχει κυρώσεις;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3008 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:04:10 μμ »
Αν την κάνουν δεκτή τι κυρώσεις να έχει;

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3009 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:11:17 μμ »
   Σε σχέση με τις μεταθέσεις σε ΣΜΕΑΕ και ΕΕΕΕΚ, επειδή έγιναν κάποια λάθη, ανακαλούνται και θα ξανανακοινωθούν.
Ισχυει;;;ποτε;
Μιλας για πρωτοβαθμια ή δευτεροβαθμια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160683
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.