*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 768839 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3010 στις: Ιούνιος 18, 2013, 08:17:16 πμ »
Παρακαλώ τα φώτα σας..έχω να κάνω την παρακάτω ερώτηση:
είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ίσως να πάρω οργανική τώρα(πολύ δύσκολο βέβαια).
Έστω ότι βρίσκω κάποιον για αμοιβαία διάθεση, ο οποίος και αυτός είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, αλλά και οι δύο μας έχουμε ξεχρεώσει τις "οργανικές" μας.
Υπάρχει ίσως και η παραμικρή ελπίδα να πάρουμε αμοιβαία μετάθεση, μη έχοντας και οι δύο οργανική??απλά να αλλάξουμε θέση και να συνεχίσουμε να είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:18 »

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3011 στις: Ιούνιος 18, 2013, 09:23:16 πμ »
Παρακαλώ τα φώτα σας..έχω να κάνω την παρακάτω ερώτηση:
είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ίσως να πάρω οργανική τώρα(πολύ δύσκολο βέβαια).
Έστω ότι βρίσκω κάποιον για αμοιβαία διάθεση, ο οποίος και αυτός είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, αλλά και οι δύο μας έχουμε ξεχρεώσει τις "οργανικές" μας.
Υπάρχει ίσως και η παραμικρή ελπίδα να πάρουμε αμοιβαία μετάθεση, μη έχοντας και οι δύο οργανική??απλά να αλλάξουμε θέση και να συνεχίσουμε να είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ..
Προϋπόθεση της αμοιβαίας μετάθεσης είναι και οι δύο να έχουν οργανική.

Αποσυνδεδεμένος averkios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3012 στις: Ιούνιος 18, 2013, 09:49:33 μμ »
Είμαι στη διάθεση μαζί με εναν αλλο συναδερφο,η διευθυνση πριν τις μεταθεσεις εβγαλε 0 κενα ή πλεονασματα στην ειδικοτητα μας αλλα παρολ΄αυτά ήρθαν 3 συναδερφοι με μεταθεση.Μπορουμε να κανουμε κατι για να ανακληθουν οι μεταθεσεις γιατι δεν εγιναν σε οργανικα κενα και τωρα εμεις μπορουμε να βρεθουμε χωρις οργανικη γιατι οι μετατιθεμενοι εχουν περισσοτερα μορια;

Αποσυνδεδεμένος Sostak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3013 στις: Ιούνιος 18, 2013, 10:06:03 μμ »
Είμαι στη διάθεση μαζί με εναν αλλο συναδερφο,η διευθυνση πριν τις μεταθεσεις εβγαλε 0 κενα ή πλεονασματα στην ειδικοτητα μας αλλα παρολ΄αυτά ήρθαν 3 συναδερφοι με μεταθεση.Μπορουμε να κανουμε κατι για να ανακληθουν οι μεταθεσεις γιατι δεν εγιναν σε οργανικα κενα και τωρα εμεις μπορουμε να βρεθουμε χωρις οργανικη γιατι οι μετατιθεμενοι εχουν περισσοτερα μορια;

Συνάδελφε, αυτό που σίγουρα έχω μάθει από τα λίγα χρόνια που έχω στην εκπαίδευση είναι να κάνω πάντα όταν θεωρώ ότι αδικούμαι ένσταση, αίτηση επανεξέτασης, αίτηση θεραπείας ή όπως θες πέστο. Μόνο σε καλό μπορεί να βγει και όντως έτσι μου έχει συμβεί μέχρι τώρα. Και τώρα θα κάνω αίτηση επανεξέτασης και για αυτό τον λόγο που λες. Γιατί αν κάποιοι μετατέθηκαν σε λειτουργικά και όχι σε οργανικά κενά αυτό είναι παράνομο. Κι εσύ που είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ θεωρώ ότι έχεις έννομο συμφέρον να κάνεις ένσταση. Γράψε σ΄ενα χαρτί " Ένσταση του τάδε για ανάκληση των μεταθέσεων που έγιναν με την τάδε απόφαση, γράψε το λόγο και στείλτο στη ΔΔΕ σου. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα και αυτοί οφείλουν να σου απαντήσουν αιτιολογημένα. Αν το κάναμε όλοι και δεν μέναμε μόνο στα λόγια περιμένοντας τους αιρετούς κάτι θα έβγαινε .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:18 »

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3014 στις: Ιούνιος 18, 2013, 10:47:53 μμ »
Μα απο ποτε οι μεταθεσεις Δ/θμιας
αφορουσαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οργανικα κενα?
Και γιατι να αφορουν τωρα?Οταν ολοι εσεις
πηρατε μεταθεση πηρατε ΟΛΟΙ σε οργανικα κενα?
averkios.Γιατι εισαι στη διαθεση ΕΣΥ γιατι δεν πηρες
μεταθεση σε ΟΡΓΑΝΙΚΟ κενο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2013, 09:14:21 πμ από kokoblok »

Αποσυνδεδεμένος averkios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3015 στις: Ιούνιος 18, 2013, 10:57:28 μμ »
Δεν εχω παρει ποτε μεταθεση ,πρωτη τοποθετηση διρισμου ειναι.Απλα θελω να ξερω εαν ενσταση μπορεις να κανεις και για τις μεταθεσεις που γινονται απο το υπουργειο κεντρικα;γιατι εαν μπορεις να κανεις τοτε μαλλον θα γινει χαμος,και την ενσταση στη συγκεκριμενη περιπτωση που την κανεις στο υπουργειο γιατι αυτο είναι υπευθυνο;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3016 στις: Ιούνιος 18, 2013, 10:59:14 μμ »
Αν είναι 3 στη διάθεση ΠΥΣΔΕ και βγουν 3 οργανικά κενά, θα πάρεις υποχρεωτικά οργανική;

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιοι προτιμούσαν να μείνουν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ αντί να πάρουν μια κακή (με ότι προσωπικά κριτήρια) οργανική, με σκοπό να έχουν καλύτερη λειτουργική τοποθέτηση.

Σε αυτή την περίπτωση (αν δεν είναι λάθος τα όσα γράφω) δεν υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρχουν οργανικά κενά ΚΑΙ άτομα στη διάθεση;

Τώρα, φυσικά, αποκλείεται να το επιλέξει αυτό κάποιος, αλλά προσπαθώ να καταλάβω πώς μπορεί να υπάρχουν άτομα στη διάθεση και μεταθέσεις ταυτόχρονα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3017 στις: Ιούνιος 18, 2013, 11:08:54 μμ »
Σε τετοια περιπτωση τα ΠΥΣΔΕ προβαινουν σε διασταλτικη εφαρμογη της νομοθεσιας που διεπει τις οριστικες τοποθετησεις της Α/θμιας, τοποθετωντας τους τελουντες στη διαθεση σε κενες οργανικες θεσεις ακομη κι αν δεν υποβληθηκε σχετικη δηλωση προτιμησης. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Sostak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3018 στις: Ιούνιος 18, 2013, 11:09:44 μμ »
Εγώ ξέρω ότι στο τέλος της απόφασης με την οποία έγιναν οι μεταθέσεις λέει για τους εκπαιδευτικούς που δεν πήραν μετάθεση ότι ο λόγος είναι είτε γιατί δεν υπήρχαν οργανικά κενά είτε γιατί είχαν λιγότερα μόρια. Και δεν με νοιάζει τι γινόταν τα άλλα χρόνια ούτε ξέρω αν κανείς ποτέ ασχολήθηκε. Ξέρεις να έκανε κάποιος ένσταση και να απορρίφθηκε? Εξάλλου τα προηγούμενα χρόνια έπαιρναν σχεδόν όλοι μετάθεση και επίσης δεν υπήρχε ο φόβος των απολύσεων. Τώρα όμως που οι μεταθέσεις έγιναν με το σταγονόμετρο και όσοι δεν έχουν οργανική φοβούνται να δούμε τι θα γίνει. Εγώ πάντως θα κάνω αίτηση επανεξέτασης  κι ας μου την απορρίψουν. Μόνο όταν απευθύνεσαι εγγράφως στη διοίκηση μπορεί να έχεις κάποιο αποτέλεσμα. Με τα λόγια λέει ο καθένας ό,τι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3019 στις: Ιούνιος 18, 2013, 11:19:23 μμ »
Εχετε υποψιν οτι ορισμενοι διευθυντες εκπ/σης συνυπολογισαν τις συνταξιοδοτησεις του καλοκαιριου στις εισηγησεις τους περι μεταθεσεων, οι οποιες εγιναν δεκτες απο τους περιφερειακους, με αποτελεσμα ο αριθμος των μετατεθεντων τυποις να υπερβαινει το αθροισμα των κενων οργανικων θεσεων που καταγραφονται μετα τη διενεργεια των μεταθεσεων.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3020 στις: Ιούνιος 18, 2013, 11:51:39 μμ »
Παρακαλώ τα φώτα σας..έχω να κάνω την παρακάτω ερώτηση:
είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ίσως να πάρω οργανική τώρα(πολύ δύσκολο βέβαια).
Έστω ότι βρίσκω κάποιον για αμοιβαία διάθεση, ο οποίος και αυτός είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, αλλά και οι δύο μας έχουμε ξεχρεώσει τις "οργανικές" μας.
Υπάρχει ίσως και η παραμικρή ελπίδα να πάρουμε αμοιβαία μετάθεση, μη έχοντας και οι δύο οργανική??απλά να αλλάξουμε θέση και να συνεχίσουμε να είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ..

Χωρις οργανικη δεν τιθεται θεμα. Κατι προσπαθησε να κανει ο Μπρατης στην Α/θμια τα προηγουμενα ετη σε σχεση με το προαπαιτουμενο της κατοχης οργανικης θεσης αλλα ανεπιτυχως.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3021 στις: Ιούνιος 19, 2013, 12:25:29 πμ »
Να ρωτήσω και γω κάτι. Είμαι στην διάθεση και η διεύθυνση έδωσε στην ειδικότητα μου πλεόνασμα 8. Στις μεταθέσεις έφυγαν 3(που είχαν οργανική) και ήρθαν 4!!!!  Είναι παράνομο ή όχι; Αν κάνω ένσταση που την στέλνω και τι γράφω; Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3022 στις: Ιούνιος 19, 2013, 12:53:42 πμ »
@mkoum

Με βάση το παρακάτω, που είναι σαφέστατο

Εχετε υποψιν οτι ορισμενοι διευθυντες εκπ/σης συνυπολογισαν τις συνταξιοδοτησεις του καλοκαιριου στις εισηγησεις τους περι μεταθεσεων, οι οποιες εγιναν δεκτες απο τους περιφερειακους, με αποτελεσμα ο αριθμος των μετατεθεντων τυποις να υπερβαινει το αθροισμα των κενων οργανικων θεσεων που καταγραφονται μετα τη διενεργεια των μεταθεσεων.   

ενδέχεται να είναι όλα νομότυπα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #3023 στις: Ιούνιος 19, 2013, 10:58:55 μμ »
 και τώρα που έχει γεμίσει όλη η Ελλάδα οργανικά κενά ΠΕ04.01 και δεν έδωσαν ούτε μία μετάθεση , τι έχει να μας πει το ανεκδιήγητο ΚΥΣΔΕ;;;;;;;;;;;;;
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.